Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Sep18_Trails_set1.shtml

Trails to a Cure - Trails

Chester, CT, September 18, 2011

Overall Results

For more race information, see Take Your Time.

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Overall Finish List

September 18, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Charlie Iselin                    Chester               129    48   M       1 40-49               51:45.0      6:28/M
       2    Thomas Olendorf                   Mystic  CT            101    46   M       2 40-49               55:15.0      6:54/M
       3    Kenny Shardlow                    Johnston  RI          112    52   M       1 50-59               55:20.0      6:55/M
       4    Jason Peacock                     East Haddam  CT        94    42   M       3 40-49               55:27.0      6:56/M
       5    Russell Hammond                   Killingworth  CT      106    51   M       2 50-59               55:29.0      6:56/M
       6    Dan Cady                          North Grosvenordale   104    31   M       1 30-39               55:31.0      6:56/M
       7    Dan McCarthy                      North Smithfield  R   111    50   M       3 50-59               55:37.0      6:57/M
       8    Todd Lemire                       Moodus  CT            113    46   M       4 40-49               56:37.0      7:05/M
       9    Tom Anastasio                     Haddam  CT             82    59   M       4 50-59             1:03:10.0      7:54/M
      10    Joesph Baranowski                 Haddam  CT            115    46   M       5 40-49             1:04:01.0      8:00/M
      11    Jeremy Griffin                    Jewett City  CT       121    32   M       2 30-39             1:04:55.0      8:07/M
      12    Steve Hancock                     Bozrah  CT            102    28   M       1  1-29             1:09:38.0      8:42/M
      13    brian coose                       Zip Not Provided  C   145    46   M       6 40-49             1:10:28.0      8:49/M
      14    Maureen Singer                    Haddam  CT            116    36   F       1 30-39             1:11:14.0      8:54/M
      15    Scott Spilman                     Mystic  CT             98    36   M       3 30-39             1:11:23.0      8:55/M
      16    Lori Holmgren                     East Haddam  CT        92    45   F       1 40-49             1:11:25.0      8:56/M
      17    Mirela Postelmicu                 Middletown  CT        140    35   F       2 30-39             1:11:28.0      8:56/M
      18    Douglas Story                     Westbrook  CT         132    47   M       7 40-49             1:12:28.0      9:04/M
      19    Tor Eystad                        Branford  CT           86    30   M       4 30-39             1:13:42.0      9:13/M
      20    Karen Pankowski                   Lebanon  CT           141    42   F       2 40-49             1:13:47.0      9:13/M
      21    Jeremy Armstrong                  Voluntown  CT         120    30   M       5 30-39             1:13:49.0      9:14/M
      22    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         147    54   M       5 50-59             1:13:50.0      9:14/M
      23    Buzz Gardner                      Guilford  CT           89    58   M       6 50-59             1:14:44.0      9:21/M
      24    Geoff Michaud                     Manchester  CT        133    48   M       8 40-49             1:15:30.0      9:26/M
      25    Jonathan Rubin                    Guilford  CT           96    52   M       7 50-59             1:19:10.0      9:54/M
      26    Kono Tarasevich                   Norwich  CT           128    40   F       3 40-49             1:19:37.0      9:57/M
      27    Bill Marshall                     Yantic  CT            110    66   M       1 60-99             1:20:41.0     10:05/M
      28    shirley iselin                    Essex  CT             146    67   F       1 60-99             1:21:18.0     10:10/M
      29    Janice Strollo                    Waterford  CT         124    57   F       1 50-59             1:21:20.0     10:10/M
      30    Way Hedding                       Niantic  CT           135    61   M       2 60-99             1:21:30.0     10:11/M
      31    Carla Thompson                    Pawcatuck  CT          99    52   F       2 50-59             1:23:47.0     10:28/M
      32    Joe Pearce                        Enfield  CT            95    57   M       8 50-59             1:25:48.0     10:44/M
      33    Randy Tarasevich                  Norwich  CT           122    33   M       6 30-39             1:26:31.0     10:49/M
      34    Chelsea Stockton                  North Franklin  CT    126    28   F       1  1-29             1:26:54.0     10:52/M
      35    Russell Stockton                  North Franklin  CT    125    30   M       7 30-39             1:27:00.0     10:53/M
      36    Beth Hanlor                       Norwich  CT           123    42   F       4 40-49             1:27:02.0     10:53/M
      37    Jennifer Hedges                   Haddam  CT            118    37   F       3 30-39             1:30:26.0     11:18/M
      38    Peter Ballsieper                  Lebanon  CT           142    45   M       9 40-49             1:30:30.0     11:19/M
      39    Curtiss Thompson                  Pawcatuck  CT         100    57   M       9 50-59             1:30:52.0     11:22/M
      40    Joe Piela                         Mansfield Center  C   105    54   M      10 50-59             1:30:53.0     11:22/M
      41    Dave Jenkins                      Berlin  CT            134    50   M      11 50-59             1:30:54.0     11:22/M
      42    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           131    52   M      12 50-59             1:30:54.0     11:22/M
      43    Becky Iselin                      Chester  CT           130    35   F       4 30-39             1:30:55.0     11:22/M
      44    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         138    44   M      10 40-49             1:31:16.0     11:25/M
      45    Bob Buckingham                    New London  CT         83    51   M      13 50-59             1:31:43.0     11:28/M
      46    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         139    42   F       5 40-49             1:33:09.0     11:39/M
      47    Tye Frazer                        Ledyard  CT            88    36   M       8 30-39             1:33:11.0     11:39/M
      48    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          108    60   M       3 60-99             1:37:05.0     12:08/M
      49    Dino Festa                        Montville  CT         107    58   M      14 50-59             1:37:05.0     12:08/M
      50    Rose Buckingham                   Norwich  CT            84    63   F       2 60-99             1:38:47.0     12:21/M
      51    Jason Wallace                     Hampton  CT           137    25   M       2  1-29             1:39:18.0     12:25/M
      52    Susan Gordon                      Bolton  CT             90    48   F       6 40-49             1:39:47.0     12:28/M
      53    Sunesh Shenoy                     Branford  CT          119    54   M      15 50-59             1:39:54.0     12:29/M
      54    Emily Constant                    Bozrah  CT            103    25   F       2  1-29             1:40:03.0     12:30/M
      55    Paige Wink                        Haddam  CT            117    45   F       7 40-49             1:50:03.0     13:45/M
      56    Terri Finkeldey                   Ivoryton  CT          136    53   F       3 50-59             1:55:43.0     14:28/M
      57    Paul Hanlon                       Norwich  CT            91    46   M      11 40-49             1:57:20.0     14:40/M
      58    Gayle Smith                       Groton  CT             97    52   M      16 50-59             1:57:21.0     14:40/M