Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Oct2_JackOK_set1.shtml

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 2, 2011

[10K Age Group | 5K Overall | 5K Age Group | 1-Mi Overall | 1-Mi By Gender ]

10K Overall

For more race information, see My Time Is Your Time.

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Overall Finish List

October 02, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Scott Mindel                      New London  CT         52    25   M   ***** 18-39               34:09.0      5:30/M
       2    Kevin Grant                       Norwich  CT            40    45   M       1 40-49               36:18.0      5:51/M
       3    Brian Gaudreau                    Wethersfield  CT       60    31   M       1 18-39               37:33.0      6:03/M
       4    Andy Caldwell                     Pawcatuck  CT           4    31   M       2 18-39               38:37.0      6:14/M
       5    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT            59    31   M       3 18-39               39:18.0      6:20/M
       6    Peter A. Zelken                   Mystic  CT             31    31   M       4 18-39               40:10.0      6:29/M
       7    Darin Cannon                      Middletown  CT         43    42   M       2 40-49               40:12.0      6:29/M
       8    Stephen Bessette                  Mystic  CT             50    48   M       3 40-49               40:54.0      6:36/M
       9    Timothy Smith                     Norwich  CT            20    63   M       1 60-69               41:58.0      6:46/M
      10    Peter Harris                      Niantic  CT            44    46   M       4 40-49               42:13.0      6:49/M
      11    Lori Gatheral                     Waterford  CT           8    49   F   ***** 40-49               42:41.0      6:53/M
      12    Catcher Blocke                    Confusedville  CT       2    55   M       1 50-59               42:52.0      6:55/M
      13    Tracy Montoya                     Waterford  CT          82    47   M       5 40-49               43:46.0      7:04/M
      14    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT             1    44   M       6 40-49               44:19.0      7:09/M
      15    Karen Dobley                      North Stonington  C    51    36   F       1 18-39               44:47.0      7:13/M
      16    David Tess                        Mystic  CT             27    41   M       7 40-49               45:03.0      7:16/M
      17    Brian Lundie                      Ledyard  CT            65    57   M       2 50-59               45:18.0      7:18/M
      18    Jorge De La Rosa                  New Haven  CT          33    34   M       5 18-39               45:52.0      7:24/M
      19    Larry Potter                      Waterford  CT          14    53   M       3 50-59               46:02.0      7:25/M
      20    John Sacrey                       Preston  CT            16    60   M       2 60-69               46:06.0      7:26/M
      21    Valerie Barnett                   Ledyard  CT            68    41   F       1 40-49               46:49.0      7:33/M
      22    Bob Hefflefinger                  Niantic  CT            61    53   M       4 50-59               47:33.0      7:40/M
      23    Stephen A. Cook                   Danielson  CT           6    65   M       3 60-69               47:44.0      7:42/M
      24    Raquel Czikowski                  Griswold  CT           69    29   F       2 18-39               48:06.0      7:45/M
      25    Jim Wolfley                       Waterford  CT          70    44   M       8 40-49               48:09.0      7:46/M
      26    Scott Zelken                      Old Lyme  CT           32    59   M       5 50-59               49:15.0      7:57/M
      27    Gene Ryan                         Waterford  CT          15    54   M       6 50-59               49:19.0      7:57/M
      28    Blakeley Maggi                    Pawcatuck  CT          71    32   F       3 18-39               49:57.0      8:03/M
      29    Nina Huang                        Norwich  CT            36    23   F       4 18-39               50:08.0      8:05/M
      30    James Lamoureux                   Dayville  CT           42    48   M       9 40-49               50:14.0      8:06/M
      31    Rosann Diroma                     Groton  CT              7    52   F       1 50-59               50:30.0      8:09/M
      32    Don Weller                        Niantic  CT            54    58   M       7 50-59               50:32.0      8:09/M
      33    Paul Toth                         New London  CT         28    57   M       8 50-59               50:44.0      8:11/M
      34    Joe Piela                         Mansfield Center  C    55    54   M       9 50-59               51:12.0      8:15/M
      35    Jeffrey Paul                      Ledyard  CT            72    23   M       6 18-39               51:16.0      8:16/M
      36    Seth Rattet                       Manchester  CT         81    34   M       7 18-39               51:42.0      8:20/M
      37    Anne Chekal                       Niantic  CT             5    34   F       5 18-39               51:44.0      8:21/M
      38    Donna Schneider                   East Lyme  CT          17    49   F       2 40-49               51:47.0      8:21/M
      39    Audrey Devaux                     Mystic  CT            438    19   F       6 18-39               52:21.0      8:27/M
      40    Robert Niedbala                   Norwich  CT            41    64   M       4 60-69               52:33.0      8:29/M
      41    Mark Lescoezel                    Fairfield  CT          75    42   M      10 40-49               53:51.0      8:41/M
      42    Carlye Goulart                    New Britain  CT        34    33   F       7 18-39               53:53.0      8:41/M
      43    Tom Baker                                               410    68   M       5 60-69               53:57.0      8:42/M
      44    Tom Thurlow                       Waterford  CT          56    54   M      10 50-59               54:37.0      8:49/M
      45    John Wood                         Niantic  CT            30    61   M       6 60-69               55:03.0      8:53/M
      46    Jennifer Marshall                 Waterford  CT          66    23   F       8 18-39               55:05.0      8:53/M
      47    John Boyle                        Enfield  CT            57    59   M      11 50-59               55:10.0      8:54/M
      48    Clem McGrath                      Colchester  CT         11    72   M       1 70-99               55:42.0      8:59/M
      49    Julia Herrmann                    Old Greenwich  CT      80    20   F       9 18-39               56:31.0      9:07/M
      50    Craig Barnes                      North Stonington  C    48    55   M      12 50-59               57:23.0      9:15/M
      51    Matt McCormack                    Mystic  CT             49    41   M      11 40-49               58:00.0      9:21/M
      52    Allison Spivack                   Hope Valley  RI        21    26   F      10 18-39               58:32.0      9:26/M
      53    Sharon Spivack                    Hope Valley  RI        22    53   F       2 50-59               58:36.0      9:27/M
      54    Bruce Grisafe                     Salem  CT              77    58   M      13 50-59               58:39.0      9:28/M
      55    Brooke White                      Westerly  RI          274    20   F      11 18-39               58:40.0      9:28/M
      56    Mr. Gayle Smith                   Groton  CT             19    52   M      14 50-59               58:50.0      9:29/M
      57    Rose Buckingham                   Norwich  CT            35    63   F       1 60-69               59:05.0      9:32/M
      58    Peggy Pelland                     North Stonington  C    53    55   F       3 50-59               59:12.0      9:33/M
      59    Gina Serluca                      Waterford  CT          67    35   F      12 18-39               59:16.0      9:34/M
      60    Alicia De La Rosa                 New Haven  CT          38    32   F      13 18-39               59:41.0      9:38/M
      61    Kathleen Kohl                     Waterford  CT          58    51   F       4 50-59               59:53.0      9:40/M
      62    Mary Heap                         New London  CT          9    43   F       3 40-49             1:00:16.0      9:43/M
      63    Patricia Phillips                 Niantic  CT            64    64   F       2 60-69             1:00:43.0      9:48/M
      64    Nuria Stockman                    Waterford  CT          45    49   F       4 40-49             1:00:59.0      9:50/M
      65    Brian Gatz                        Stonington  CT         76    47   M      12 40-49             1:02:48.0     10:08/M
      66    Tracie Tenety                     Groton  CT             26    45   F       5 40-49             1:02:49.0     10:08/M
      67    Emily Wardell                     Ledyard  CT            29    25   F      14 18-39             1:02:50.0     10:08/M
      68    Anne Lise Almira                  Norwalk  CT            37    26   F      15 18-39             1:04:53.0     10:28/M
      69    Marnie Casko                      New Britain  CT       422    25   F      16 18-39             1:05:10.0     10:31/M
      70    Zoe Pike                          Old Lyme  CT           13    35   F      17 18-39             1:07:13.0     10:50/M
      71    Julie Schneider                   Waterford  CT          18    33   F      18 18-39             1:07:34.0     10:54/M
      72    Stacia Borysewicz                 Groton  CT             39    35   F      19 18-39             1:07:47.0     10:56/M
      73    Diane Cain                        North Stonington  C    47    52   F       5 50-59             1:08:31.0     11:03/M
      74    Susan Payne                       Coventry  CT           12    54   F       6 50-59             1:08:44.0     11:05/M
      75    Heather Currier                   Colchester  CT         73    25   F      20 18-39             1:09:10.0     11:09/M
      76    Christin Stevens                  Norwich  CT            25    24   F      21 18-39             1:09:41.0     11:14/M
      77    Bill Stevens                      Norwich  CT            24    56   M      15 50-59             1:09:42.0     11:15/M
      78    Gerry Taylor                      Groton  CT             62    54   M      16 50-59             1:19:13.0     12:47/M
      79    Peter Demarco                     New London  CT         63    61   M       7 60-69             1:24:39.0     13:39/M
      80    Diane Giarratana                  Waterford  CT          79    50   F       7 50-59             2:03:30.0     19:55/M
      81    Alison Mager                      Waterford  CT          78    43   F       6 40-49             2:03:30.0     19:55/M