Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/May29_Bridge_set1.shtml

Bridgeport Hospital Home Run 5K

Shelton, CT, May 29, 2011

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Fred Wills
Race Winner Fred Wills


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport Hospital Home Run
May 29, 2011 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Fred Wills, Shelton, CT - 17:23
Laura Yarish, Westport, CT - 19:21

Timing & Results by:


LOCATION
Ballpark at
Harbor Yard
WEATHER
68 Degrees
Clouds/Humid

Overall Finish List


Finish Line Photos Available for purchase at http://www.printroom.com/pro/jackmccoy

Race Video Available At BizzBuzztv.com at http://www.bizzbuzztv.com/health-fitness-videos/bridgeport-hospital-home-run-5k/41/79/


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Fred Wills                        Shelton  CT           323    26   M       1 19-29      17:23    5:36/M             
       2    Sean Gavaghan                     Monroe  CT            371    24   M       2 19-29      17:46    5:44/M             
       3    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        379    44   M       1 40-49      17:52    5:46/M             
       4    Ryan O'Connell                    North Haven  CT       224    38   M       1 30-39      17:58    5:48/M             
       5    Harrison Reed                     New Haven  CT         248    23   M       3 19-29      18:38    6:01/M             
       6    Randy Chamberland                 Shelton  CT             4    50   M       1 50-59      18:39    6:01/M             
       7    Daniel Schumacher                 Naugatuck  CT         275    14   M       1 14-18      18:46    6:03/M             
       8    Olger Ayias                       Bridgeport  CT        537    26   M       4 19-29      18:49    6:04/M             
       9    Flavio Rodrigues                  Bridgeport  CT        412    42   M       2 40-49      18:51    6:05/M             
      10    Christopher Huntley               Fairfield  CT         148    46   M       3 40-49      18:53    6:05/M             
      11    Henry Pavon                       Bridgeport  CT        535    23   M       5 19-29      19:03    6:09/M             
      12    Jorge Paguay                      Bridgeport  CT        536    41   M       4 40-49      19:04    6:09/M             
      13    Hector Camacho                    Bridgeport  CT        419    45   M       5 40-49      19:16    6:13/M             
      14    Laura Yarish                      Westport  CT          329    46   F       1 40-49      19:21    6:15/M             
      15    Bradley Sanchez                   Milford  CT           340    50   M       2 50-59      19:30    6:17/M             
      16    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        451    44   M       6 40-49      19:40    6:21/M             
      17    Ed Lomax                          Bridgeport  CT        489    43   M       7 40-49      19:42    6:21/M             
      18    Steve France                      Trumbull  CT          104    46   M       8 40-49      19:51    6:24/M             
      19    James Yevich                      Stratford  CT         345    40   M       9 40-49      19:59    6:27/M             
      20    Joseph Nuara                      Bridgeport  CT        343    24   M       6 19-29      20:03    6:28/M             
      21    Robert McCauley                   Monroe  CT            201    49   M      10 40-49      20:10    6:30/M             
      22    Paul Skritich                     Easton  CT            424    44   M      11 40-49      20:15    6:32/M             
      23    Jorge Delarosa                    New Haven  CT          79    34   M       2 30-39      20:18    6:33/M             
      24    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        420    34   M       3 30-39      20:19    6:33/M             
      25    Spyridon Fortis                   New Haven  CT         350    30   M       4 30-39      20:20    6:34/M             
      26    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT           3    53   M       3 50-59      20:23    6:35/M             
      27    Victor Garcia                     Bridgeport  CT        355    33   M       5 30-39      20:33    6:38/M             
      28    Jeff McGregor                     Shelton  CT          1057    35   M       6 30-39      20:38    6:39/M             
      29    Joseph Tylutki                    Milford  CT           351    20   M       7 19-29      20:42    6:41/M             
      30    Jorge Torre                       Milford  CT           493    41   M      12 40-49      20:45    6:42/M             
      31    Caitlin Crowley                   Woodbridge  CT         69    24   F       1 19-29      20:51    6:44/M             
      32    William Seanor                    Fairfield  CT         279    45   M      13 40-49      20:51    6:44/M             
      33    Sara Zuba                         Milford  CT           400    28   F       2 19-29      20:53    6:44/M             
      34    Michael Consolati                 Trumbull  CT          485    36   M       7 30-39      21:00    6:46/M             
      35    Bob Kania                         Southington  CT       438    58   M       4 50-59      21:01    6:47/M             
      36    Brian Fidler                      West Haven  CT         98    40   M      14 40-49      21:03    6:47/M             
      37    Jorge Lopes                       Milford  CT           505    28   M       8 19-29      21:04    6:48/M             
      38    Benjamin Garcia                   Derby  CT             111    13   M       1 10-13      21:06    6:48/M             
      39    Richard Kurtzman                  Norwalk  CT           171    59   M       5 50-59      21:06    6:48/M             
      40    Amy Callahan                      Milford  CT            47    30   F       1 30-39      21:08    6:49/M             
      41    Rebecca Ambrose                   Monroe  CT            482    38   F       2 30-39      21:09    6:49/M             
      42    Kimberly Driscoll                 Fairfield  CT          89    49   F       2 40-49      21:12    6:50/M             
      43    Tom Fatone                        Shelton  CT           440    42   M      15 40-49      21:17    6:52/M             
      44    Tim McCauley                      Monroe  CT            387    46   M      16 40-49      21:18    6:52/M             
      45    Russell Carrington                Bridgeport  CT         48    38   M       8 30-39      21:19    6:53/M             
      46    Amarildo Costa                    Naugatuck  CT         457    50   M       6 50-59      21:19    6:53/M             
      47    Andrea Williamson                 New Canaan  CT        380    56   F       1 50-59      21:20    6:53/M             
      48    Joe Lauretti                      Shelton  CT           179    16   M       2 14-18      21:24    6:54/M             
      49    Emmett Lee                        Monroe  CT            182    47   M      17 40-49      21:26    6:55/M             
      50    Scott Mulloy                      Monroe  CT            368    41   M      18 40-49      21:31    6:56/M             
      51    Gracia Robinson                   Norwalk  CT           534    34   F       3 30-39      21:38    6:59/M             
      52    Michael Costello                  Fairfield  CT         418    52   M       7 50-59      21:39    6:59/M             
      53    Ann Williams                      Old Greenwich  CT     322    47   F       3 40-49      21:43    7:00/M             
      54    Lisa Romanchick                   Trumbull  CT          257    46   F       4 40-49      21:47    7:02/M             
      55    Vinicius Lopes                    Bridgeport  CT        490    30   M       9 30-39      21:51    7:03/M             
      56    Liam Tracey                       Stratford  CT         470    13   M       2 10-13      21:52    7:03/M             
      57    Michael Vanik                     Ashburn  VA           310    41   M      19 40-49      21:58    7:05/M             
      58    Leon Kirwa                        Bridgeport  CT          1    19   M       9 19-29      22:00    7:06/M             
      59    Scott Kudravy                     Ansonia  CT           494    37   M      10 30-39      22:01    7:06/M             
      60    Ian Kimutai                       Bridgeport  CT          2    26   M      10 19-29      22:07    7:08/M             
      61    Christopher Grosso                Newtown  CT           129    46   M      20 40-49      22:08    7:08/M             
      62    Michael Leitch                    Stratford  CT         184    46   M      21 40-49      22:12    7:10/M             
      63    Eliud Alvarez                     Stratford  CT           7    34   M      11 30-39      22:22    7:13/M             
      64    Robert Wynn                       Stratford  CT         361    25   M      11 19-29      22:23    7:13/M             
      65    Chris Jennings                    Southport  CT         154    44   M      22 40-49      22:25    7:14/M             
      66    Alexander Ignatov                 Trumbull  CT          149    13   M       3 10-13      22:27    7:15/M             
      67    Bryant Infantas                   Shelton  CT           399    36   M      12 30-39      22:28    7:15/M             
      68    Janis Grant                       Milford  CT           124    55   F       2 50-59      22:35    7:17/M             
      69    Laura Peters                      Orange  CT            237    44   F       5 40-49      22:38    7:18/M             
      70    Geoff Brenna                      New York  NY           40    36   M      13 30-39      22:38    7:18/M             
      71    Way Hedding                       Niantic  CT           506    61   M       1 60-69      22:41    7:19/M             
      72    Chad Ondy                         Newtown  CT           487    35   M      14 30-39      22:45    7:20/M             
      73    Christina McGurrin-Zakos          West Haven  CT        456    34   F       4 30-39      22:49    7:22/M             
      74    Katherine Stallfort               Wilton  CT            289    51   F       3 50-59      23:01    7:25/M             
      75    Edward Buckmir                                           41    42   M      23 40-49      23:06    7:27/M             
      76    Jonathan Rook                     New York  NY          263    29   M      12 19-29      23:16    7:30/M             
      77    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT         376    58   M       8 50-59      23:22    7:32/M             
      78    Albert Defilippo                  East Haven  CT         75    55   M       9 50-59      23:26    7:34/M             
      79    Cheryl Eckardt                    Stratford  CT          91    30   F       5 30-39      23:26    7:34/M             
      80    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           291    43   F       6 40-49      23:29    7:35/M             
      81    Alberto Martins                   Shelton  CT           199    41   M      24 40-49      23:29    7:35/M             
      82    Cynthia Degirolamo                Sandy Hook  CT         76    44   F       7 40-49      23:31    7:35/M             
      83    Matthew Corso                     Danbury  CT            62    55   M      10 50-59      23:34    7:36/M             
      84    Mark Flash                        Stratford  CT         101    27   M      13 19-29      23:39    7:38/M             
      85    Danny Green                       Pelham  NY            476    38   M      15 30-39      23:40    7:38/M             
      86    Nancy Lopez-Peralta               Shelton  CT           188    39   F       6 30-39      23:45    7:40/M             
      87    Christopher Perry                 Danbury  CT           235    26   M      14 19-29      23:45    7:40/M             
      88    Charlie Sampson                   Derby  CT             266    12   M       4 10-13      23:50    7:41/M             
      89    Janet Voelpert                    Shelton  CT           312    63   F       1 60-69      23:50    7:41/M             
      90    Kirsten Degirolamo                Sandy Hook  CT         77    15   F       1 14-18      23:52    7:42/M             
      91    Matthew Tylutki                   Milford  CT           356    14   M       3 14-18      24:07    7:47/M             
      92    Timothy Weeks                     Lexington  MA         318    35   M      16 30-39      24:11    7:48/M             
      93    John Raino                        Bridgeport  CT        247    49   M      25 40-49      24:14    7:49/M             
      94    John Cronan                       Branford  CT           67    64   M       2 60-69      24:15    7:49/M             
      95    Michael D'Angelo                  Monroe  CT             71    51   M      11 50-59      24:15    7:49/M             
      96    Michael Zannis                    Milford  CT           330    10   M       5 10-13      24:15    7:49/M             
      97    John Gerber                       Fairfield  CT         115    13   M       6 10-13      24:18    7:50/M             
      98    George Andriotis                  Bridgeport  CT        396    38   M      17 30-39      24:19    7:51/M             
      99    Maria Rockoff                     Easton  CT            254    54   F       4 50-59      24:21    7:51/M             
     100    Paul Couzelis                     Norwalk  CT           503    68   M       3 60-69      24:23    7:52/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Rebecca Beers                     Milford  CT            23    29   F       3 19-29      24:25    7:53/M             
     102    Jeremy Grant                      Milford  CT           126    29   M      15 19-29      24:25    7:53/M             
     103    Dana Denomme                      Trumbull  CT          407    34   F       7 30-39      24:26    7:53/M             
     104    Jay Moran                         Milford  CT           414    53   M      12 50-59      24:32    7:55/M             
     105    Marycatherine Parr                Ridgefield  CT        230    51   F       5 50-59      24:33    7:55/M             
     106    Jill Lee                          Monroe  CT            183    47   F       8 40-49      24:34    7:55/M             
     107    Alex Walsh                        Shelton  CT           313    14   M       4 14-18      24:37    7:56/M             
     108    Jon Goode                         Fairfield  CT         349    38   M      18 30-39      24:38    7:57/M             
     109    Rachel Heyer                      Stratford  CT         139    24   F       4 19-29      24:38    7:57/M             
     110    Mason Jennings                    Fairfield  CT         156    13   M       7 10-13      24:39    7:57/M             
     111    Teri Alves                        Shelton  CT             8    30   F       8 30-39      24:40    7:57/M             
     112    Shannon Vicente                   Trumbull  CT          311    34   F       9 30-39      24:42    7:58/M             
     113    Jason Corsi                       Bridgeport  CT        488    37   M      19 30-39      24:45    7:59/M             
     114    Bryan Phelps                      Bridgeport  CT        238    31   M      20 30-39      24:47    8:00/M             
     115    Mark Kaufman                      Bridgeport  CT        341    37   M      21 30-39      24:49    8:00/M             
     116    Julie Laferrera                   Bridgeport  CT        492    31   F      10 30-39      24:51    8:01/M             
     117    Gabriella Prizio                  Derby  CT             246    13   F       1 10-13      24:56    8:03/M             
     118    Shane Romanchick                  Trumbull  CT          258    14   M       5 14-18      24:58    8:03/M             
     119    Alexis Mangan                     Trumbull  CT          508    30   F      11 30-39      24:59    8:04/M             
     120    Christopher Murray                West Haven  CT        213    49   M      26 40-49      24:59    8:04/M             
     121    Nikolai Ignatov                   Trumbull  CT          221     9   M       1  1- 9      25:00    8:04/M             
     122    Dorothy Lupariello                Shelton  CT           192    56   F       6 50-59      25:04    8:05/M             
     123    Kellie Boland                     Southbury  CT          36    41   F       9 40-49      25:04    8:05/M             
     124    Jack Schlechtweg                  Stratford  CT         271    31   M      22 30-39      25:12    8:08/M             
     125    Michael Dilworth                  Easton  CT            359    15   M       6 14-18      25:15    8:09/M             
     126    Mary Scallion                     Hamden  CT            480    26   F       5 19-29      25:20    8:10/M             
     127    Joshua Eaddy                      Stratford  CT         528    38   M      23 30-39      25:20    8:10/M             
     128    Jessica Gerber                    Fairfield  CT         114    42   F      10 40-49      25:21    8:11/M             
     129    Michael Kane                      Shelton  CT           403    50   M      13 50-59      25:21    8:11/M             
     130    Vin Dipalma                       Bridgeport  CT       1054    51   M      14 50-59      25:23    8:11/M             
     131    Cynthia Shaw                      Southbury  CT         282    41   F      11 40-49      25:27    8:13/M             
     132    Amanda Porto                      Bridgeport  CT        242    31   F      12 30-39      25:31    8:14/M             
     133    Paul Deregt                       Trumbull  CT           82    59   M      15 50-59      25:32    8:14/M             
     134    Rich Allen                        Beacon Falls  CT      474    36   M      24 30-39      25:35    8:15/M             
     135    Michael Pisani                    Stratford  CT         240    68   M       4 60-69      25:36    8:15/M             
     136    Adam Schussheim                   Fairfield  CT         276    44   M      27 40-49      25:43    8:18/M             
     137    Nicole Otterspoor                 Milford  CT           504    30   F      13 30-39      25:44    8:18/M             
     138    Nick Lauretti                     Shelton  CT           181    20   M      16 19-29      25:45    8:18/M             
     139    Rachel Markoya                    Derby  CT             196    13   F       2 10-13      25:46    8:19/M             
     140    Susan David                       Ridgefield  CT         73    45   F      12 40-49      25:47    8:19/M             
     141    Jeremy Gettings                   Bethel  CT            497    34   M      25 30-39      25:49    8:20/M             
     142    Linda Epstein                     Orange  CT             95    50   F       7 50-59      25:52    8:21/M             
     143    Laura Galvin                      Watertown  CT         501    42   F      13 40-49      25:54    8:21/M             
     144    Sarah Wright                                            515    24   F       2  0-99      25:55    8:22/M             
     145    Sarah Bromley                     Shelton  CT           413    22   F       6 19-29      25:56    8:22/M             
     146    Mark Laudati                      Winsted  CT           502    52   M      16 50-59      25:58    8:23/M             
     147    Caitlin Bosse                     Fairfield  CT          37    39   F      14 30-39      25:58    8:23/M             
     148    Mark Lauretti                     Shelton  CT           180    56   M      17 50-59      26:03    8:24/M             
     149    Michael Dilworth                  Easton  CT            357    43   M      28 40-49      26:04    8:25/M             
     150    Jason Camillo                     Milford  CT           467    32   M      26 30-39      26:06    8:25/M             
     151    Elliot Chudwick                   Ansonia  CT            55    17   M       7 14-18      26:07    8:25/M             
     152    Edgardo Perez                     Bridgeport  CT        233    46   M      29 40-49      26:08    8:26/M             
     153    Bob Stiller                       Trumbull  CT          426    59   M      18 50-59      26:10    8:26/M             
     154    Ana Nelson                        Monroe  CT            369    53   F       8 50-59      26:12    8:27/M             
     155    William Demotses                  Fairfield  CT          81    43   M      30 40-49      26:13    8:27/M             
     156    Ken Moleski                       Bridgeport  CT        347    47   M      31 40-49      26:15    8:28/M             
     157    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         252    56   M      19 50-59      26:17    8:29/M             
     158    Walter Donne                      Fairfield  CT          87    55   M      20 50-59      26:21    8:30/M             
     159    Alexander Vanik                   Ashburn  VA           307    12   M       8 10-13      26:22    8:30/M             
     160    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           538    47   F      14 40-49      26:23    8:31/M             
     161    Christopher Charres               Bridgeport  CT         51    25   M      17 19-29      26:24    8:31/M             
     162    Helen Dilworth                    Easton  CT            360    44   F      15 40-49      26:25    8:31/M             
     163    Alexa Lauretti                    Shelton  CT           177    21   F       7 19-29      26:27    8:32/M             
     164    James Warren                      Stratford  CT         315    50   M      21 50-59      26:29    8:33/M             
     165    Pedro Deabreu                     Fairfield  CT          74    23   M      18 19-29      26:32    8:34/M             
     166    Matt Hayo                         Trumbull  CT          136    25   M      19 19-29      26:33    8:34/M             
     167    Mark Aikman                       Brookfield  CT        417    29   M      20 19-29      26:33    8:34/M             
     168    Richard Kosturko                  Shelton  CT           169    44   M      32 40-49      26:34    8:34/M             
     169    Stephen Aladun                    Bridgeport  CT        473    30   M      27 30-39      26:34    8:34/M             
     170    Mary Grace Sauve                  Forest Hills  NY      269    50   F       9 50-59      26:36    8:35/M             
     171    Marjorie Klar                     Easton  CT            166    56   F      10 50-59      26:36    8:35/M             
     172    Mccorvic Wham                     Milford  CT           471    41   M      33 40-49      26:38    8:35/M             
     173    Oswaldo Sequeira                  Bridgeport  CT        281    38   M      28 30-39      26:40    8:36/M             
     174    Joann Dixson                      Norwalk  CT            85    49   F      16 40-49      26:41    8:36/M             
     175    Peni Todd                         Austin  TX            422    37   F      15 30-39      26:44    8:37/M             
     176    Amber Schlemmer                   Derby  CT             273    13   F       3 10-13      26:45    8:38/M             
     177    John Coleman                      Trumbull  CT           60    54   M      22 50-59      26:47    8:38/M             
     178    Allen Peabo                       Derby  CT             339    17   M       8 14-18      26:48    8:39/M             
     179    Berit Ianiri                      Fairfield  CT         391    52   F      11 50-59      26:49    8:39/M             
     180    Mark Hagan                        Trumbull  CT          131    57   M      23 50-59      26:52    8:40/M             
     181    Stephen Jakab                     Bridgeport  CT        152    44   M      34 40-49      26:52    8:40/M             
     182    Lee Nasta                         Bridgeport  CT        498    30   M      29 30-39      26:53    8:40/M             
     183    Michael Lesinsky                  Stratford  CT         185    43   M      35 40-49      26:54    8:41/M             
     184    Colin Thornton                    Fairfield  CT         302    39   M      30 30-39      26:57    8:42/M             
     185    Alex Diaz                         Trumbull  CT           83    16   M       9 14-18      26:59    8:42/M             
     186    Michael Young                     Brooklyn  NY          527    36   M      31 30-39      26:59    8:42/M             
     187    Robert Tibbals                                          304    30   M      32 30-39      27:01    8:43/M             
     188    Rick Michaud                      Monroe  CT            435    43   M      36 40-49      27:03    8:44/M             
     189    James Lindwall                    Fairfield  CT         186    43   M      37 40-49      27:04    8:44/M             
     190    Stephen Blazey                    Fairfield  CT          32    27   M      21 19-29      27:04    8:44/M             
     191    Stephen Liebowitz                 Fairfield  CT         337    18   M      10 14-18      27:06    8:45/M             
     192    Elizabeth Tibbals                 Darien  CT            303    24   F       8 19-29      27:06    8:45/M             
     193    Jeffrey Post                      Huntington  CT        342    36   M      33 30-39      27:10    8:46/M             
     194    Luke Ellis                        Austin  TX            421    35   M      34 30-39      27:11    8:46/M             
     195    Bill Damm                         Fairfield  CT         401    55   M      24 50-59      27:13    8:47/M             
     196    Thomas McLoughlin                 Riverside  CT         204    46   M      38 40-49      27:14    8:47/M             
     197    Carrie Friend                     Monroe  CT            106    42   F      17 40-49      27:17    8:48/M             
     198    Kim Naci Young                    Brooklyn  NY          526    36   F      16 30-39      27:18    8:48/M             
     199    Sean Ganley                       Shelton  CT           110    51   M      25 50-59      27:18    8:48/M             
     200    Paul Kelley                       Wrightsville  PA      163    37   M      35 30-39      27:19    8:49/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    David Rice                        Bridgeport  CT        253    30   M      36 30-39      27:19    8:49/M             
     202    Robert McCrystal                  Fairfield  CT         202    54   M      26 50-59      27:21    8:49/M             
     203    Christine Fenn                    Southbury  CT         381    36   F      17 30-39      27:22    8:50/M             
     204    Steven McMonagle                  Shelton  CT           206    46   M      39 40-49      27:23    8:50/M             
     205    Sarah Elliott                     Trumbull  CT           93    16   F       2 14-18      27:24    8:50/M             
     206    Carolin Wright                                          514    21   F       3  0-99      27:28    8:52/M             
     207    Janice Curry                      Fairfield  CT          70    35   F      18 30-39      27:28    8:52/M             
     208    Ryan Berman                       Shelton  CT            26    17   M      11 14-18      27:28    8:52/M             
     209    Michael Gozzo                     Cheshire  CT          123    49   M      40 40-49      27:32    8:53/M             
     210    Jenny Ames                        Shelton  CT             9    29   F       9 19-29      27:32    8:53/M             
     211    Tim Healy                         Trumbull  CT          448    39   M      37 30-39      27:33    8:53/M             
     212    Jeanette Trujillo                 Norwalk  CT           305    49   F      18 40-49      27:34    8:54/M             
     213    James Roodhuyzen                  Sandy Hook  CT        260    61   M       5 60-69      27:34    8:54/M             
     214    Heather Persichilli               Milford  CT           236    38   F      19 30-39      27:38    8:55/M             
     215    Stuart Zarich                     Fairfield  CT         398    56   M      27 50-59      27:41    8:56/M             
     216    Joe Cullen                        Orange  CT            434    50   M      28 50-59      27:41    8:56/M             
     217    Vanessa Giusti                    Newtown  CT           433    25   F      10 19-29      27:43    8:56/M             
     218    Kelly Angelone                    Trumbull  CT           11    17   F       3 14-18      27:43    8:56/M             
     219    Kattia Sequeira                   Bridgeport  CT        280    40   F      19 40-49      27:51    8:59/M             
     220    Jennifer Bull                     Milford  CT            42    39   F      20 30-39      27:55    9:00/M             
     221    Alicia Delarosa                   New Haven  CT          78    32   F      21 30-39      27:58    9:01/M             
     222    Jerry Sawyer                      Stratford  CT         270    59   M      29 50-59      27:59    9:02/M             
     223    John Bailey                       Riverside  CT          18    57   M      30 50-59      28:00    9:02/M             
     224    Melissa Quan                      Shelton  CT           469    34   F      22 30-39      28:00    9:02/M             
     225    Austin Skrtich                    Easton  CT            423    10   M       9 10-13      28:00    9:02/M             
     226    Fred Palmieri                     Trumbull  CT          394    47   M      41 40-49      28:05    9:04/M             
     227    Armando Pereira                   Milford  CT           491    54   M      31 50-59      28:05    9:04/M             
     228    Lawrence Langello                 Orange  CT            174    54   M      32 50-59      28:08    9:05/M             
     229    Stefanie Terentiuk                Milford  CT           299    27   F      11 19-29      28:12    9:06/M             
     230    Jennifer Terentiuk                Milford  CT           297    30   F      23 30-39      28:12    9:06/M             
     231    Lindajean Codd                    Trumbull  CT          529    39   F      24 30-39      28:14    9:06/M             
     232    Maryellen Kosturko                Shelton  CT           168    44   F      20 40-49      28:16    9:07/M             
     233    Aidan Stepsis                     Fairfield  CT         365    10   M      10 10-13      28:17    9:07/M             
     234    Lisa Shinall                      Redding Ridge  CT     285    52   F      12 50-59      28:22    9:09/M             
     235    Richard Fidler                    West Haven  CT        100    64   M       6 60-69      28:23    9:09/M             
     236    Matthew Markoya                   Derby  CT             195    13   M      11 10-13      28:23    9:09/M             
     237    Stephen Burns                     Darien  CT             44    55   M      33 50-59      28:24    9:10/M             
     238    Nicole Daly                       Shelton  CT            72    40   F      21 40-49      28:25    9:10/M             
     239    Noelle D'Agostino                 Shelton  CT           468    41   F      22 40-49      28:26    9:10/M             
     240    Gabriella Stapleton               Monroe  CT            290    34   F      25 30-39      28:28    9:11/M             
     241    Stan Sanders                      Orange  CT            267    46   M      42 40-49      28:38    9:14/M             
     242    Jessica Prusaczyk                 Stratford  CT         436    17   F       4 14-18      28:40    9:15/M             
     243    Robert Wellington                 Naugatuck  CT         321    52   M      34 50-59      28:41    9:15/M             
     244    Katelynn Romanchick               Trumbull  CT          256    12   F       4 10-13      28:42    9:15/M             
     245    Karen Green                       Pelham  NY            475    35   F      26 30-39      28:47    9:17/M             
     246    Jenna Finstein                    Monroe  CT            522    20   F      12 19-29      28:52    9:19/M             
     247    Sharon Roodhuyzen                 Sandy Hook  CT        261    48   F      23 40-49      28:53    9:19/M             
     248    Isabela Frankiewicz               Bethany  CT           105    35   F      27 30-39      28:55    9:20/M             
     249    Sean Walsh                        Shelton  CT           314    16   M      12 14-18      28:55    9:20/M             
     250    Maureen Berman                    Shelton  CT            25    54   F      13 50-59      28:55    9:20/M             
     251    Timothy Leahy                     Fairfield  CT         425    42   M      43 40-49      28:57    9:20/M             
     252    Cole Bocchino                     Trumbull  CT          388    13   M      12 10-13      28:58    9:21/M             
     253    Elaine Driscoll                   Fairfield  CT          88    10   F       5 10-13      28:58    9:21/M             
     254    Brian Rogers                      Trumbull  CT          377    36   M      38 30-39      28:58    9:21/M             
     255    Tom Finstein                      Milford  CT           523    53   M      35 50-59      28:59    9:21/M             
     256    Kim Collins                       Trumbull  CT           61    41   F      24 40-49      29:00    9:21/M             
     257    Marilyn Benitez                   Bridgeport  CT        442    48   F      25 40-49      29:01    9:22/M             
     258    Lindsey Greene-Upshaw             Bridgeport  CT        128    28   F      13 19-29      29:04    9:23/M             
     259    Assy Wipee                        Trumbull  CT          374    35   M      39 30-39      29:04    9:23/M             
     260    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            466    64   M       7 60-69      29:07    9:24/M             
     261    Carol Marinaccio                  Trumbull  CT          194    59   F      14 50-59      29:07    9:24/M             
     262    Laura Damm                        Fairfield  CT         402    56   F      15 50-59      29:11    9:25/M             
     263    Michele Molloy                    Trumbull  CT          390    41   F      26 40-49      29:13    9:25/M             
     264    Lea Garcia                        Trumbull  CT          112    39   F      28 30-39      29:14    9:26/M             
     265    William Bennet                    Bridgeport  CT        462    50   M      36 50-59      29:14    9:26/M             
     266    Tina Jakab                        Trumbull  CT          153    46   F      27 40-49      29:16    9:26/M             
     267    Joey Ostuno                       Derby  CT             228    12   M      13 10-13      29:20    9:28/M             
     268    Jeffrey Kerner                    Shelton  CT           378    62   M       8 60-69      29:22    9:28/M             
     269    Mary Finstein                     Monroe  CT            521    53   F      16 50-59      29:23    9:29/M             
     270    Hector Retamar                    Bridgeport  CT        251    51   M      37 50-59      29:26    9:30/M             
     271    Melanie Jennings                  Southport  CT         157    13   F       6 10-13      29:31    9:31/M             
     272    Amanda Pinto Regan                Bridgeport  CT        239    26   F      14 19-29      29:38    9:34/M             
     273    Keith McCants                     Woodbridge  CT        200    45   M      44 40-49      29:40    9:34/M             
     274    Catherine Wright                  Milford  CT           327    44   F      28 40-49      29:41    9:35/M             
     275    Jean Ahn                          Sandy Hook  CT          6     0   F       1  0- 0      29:46    9:36/M             
     276    Beata Skudlarska                  Trumbull  CT          458    44   F      29 40-49      29:47    9:36/M             
     277    James McLoughlin                  Norwalk  CT           203    15   M      13 14-18      29:47    9:36/M             
     278    Daniel Lynch                      Trumbull  CT          389    49   M      45 40-49      29:51    9:38/M             
     279    Donna Vanik                       Ashburn  VA           308    42   F      30 40-49      29:52    9:38/M             
     280    Alan Comer                        Stratford  CT         461    55   M      38 50-59      29:58    9:40/M             
     281    Nicholas Lariviere                Monroe  CT            176    31   M      40 30-39      30:00    9:41/M             
     282    Megan Arsenault                   Milford  CT            13    27   F      15 19-29      30:05    9:42/M             
     283    Jacqueline Romero                 Bridgeport  CT        259    26   F      16 19-29      30:07    9:43/M             
     284    Andres Arteaga                    Hamden  CT             14    29   M      22 19-29      30:08    9:43/M             
     285    Mary O'Connell                    West Haven  CT        223    60   F       2 60-69      30:12    9:45/M             
     286    Peter Howard                      Monroe  CT            146    52   M      39 50-59      30:12    9:45/M             
     287    Evan Haley                        Milford  CT           132    17   M      14 14-18      30:15    9:45/M             
     288    Carolyn Gill                      Fairfield  CT         119    40   F      31 40-49      30:18    9:46/M             
     289    Manuela Esposito                  Stratford  CT          96    35   F      29 30-39      30:19    9:47/M             
     290    Edward Simon                      Hamden  CT            286    44   M      46 40-49      30:24    9:48/M             
     291    Monica Roche                      Fairfield  CT         375    72   F       1 70-79      30:27    9:49/M             
     292    Jennifer Kelley                   Wrightsville  PA      162    27   F      17 19-29      30:28    9:50/M             
     293    Luke Healy                        Trumbull  CT          137    10   M      14 10-13      30:28    9:50/M             
     294    Shari Garcia                      Newtown  CT           447    35   F      30 30-39      30:29    9:50/M             
     295    Jamie Prinicipi                   Trumbull  CT          507    32   F      31 30-39      30:32    9:51/M             
     296    Robert Salerno                    Monroe  CT            264    73   M       1 70-79      30:33    9:51/M             
     297    Jack Doyle                        Hamden  CT            406    71   M       2 70-79      30:40    9:54/M             
     298    Mark Antonini                     Bridgeport  CT         12    49   M      47 40-49      30:40    9:54/M             
     299    Beth Lamonica                     Norwalk  CT           173    27   F      18 19-29      30:42    9:54/M             
     300    Michael Reid                      Monroe  CT            250    53   M      40 50-59      30:43    9:55/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Chantel Dipronio                  Stratford  CT          84    43   F      32 40-49      30:49    9:56/M             
     302    Bridget Cabral                    Bridgeport  CT        386    26   F      19 19-29      30:50    9:57/M             
     303    Mark Convertito                   Stratford  CT         518    55   M      41 50-59      30:50    9:57/M             
     304    Edward Portnay                    Fairfield  CT         408    40   M      48 40-49      30:51    9:57/M             
     305    Mitchell Weinstein                Fairfield  CT         409    40   M      49 40-49      30:51    9:57/M             
     306    Clarence Cherry                   Danbury  CT           513    53   M      42 50-59      30:57    9:59/M             
     307    Timothy Creagh                    Trumbull  CT           66    49   M      50 40-49      31:02   10:01/M             
     308    Susan Saylor                      Stratford  CT         519    58   F      17 50-59      31:07   10:02/M             
     309    Alexander Metro                   New Haven  CT         209    70   M       3 70-79      31:07   10:02/M             
     310    Vito Catalanotto                  Cheshire  CT           50    33   M      41 30-39      31:17   10:05/M             
     311    Dawn Kane                         Shelton  CT           404    45   F      33 40-49      31:18   10:06/M             
     312    Michele Mustaka                   Shelton  CT           215    36   F      32 30-39      31:27   10:09/M             
     313    Wedney Morgan                     Bridgeport  CT        212    26   M      23 19-29      31:29   10:09/M             
     314    Barry Mustaka                     Shelton  CT           214    37   M      42 30-39      31:29   10:09/M             
     315    Kristina Zimbardo                 Jersey City  NJ       332    30   F      33 30-39      31:31   10:10/M             
     316    Kristin Edgerton                  East Haven  CT         92    35   F      34 30-39      31:35   10:11/M             
     317    Lisa Cohen                        Shelton  CT            59    29   F      20 19-29      31:35   10:11/M             
     318    Thomas Green                      Danbury  CT           127    69   M       9 60-69      31:38   10:12/M             
     319    Lisa Adriani                      Shelton  CT             5    35   F      35 30-39      31:42   10:14/M             
     320    Robert Thomas                     Stamford  CT          499    66   M      10 60-69      31:44   10:14/M             
     321    Jim Nelson                        Monroe  CT            370    59   M      43 50-59      31:53   10:17/M             
     322    Stacy Infantas                    Shelton  CT           397    38   F      36 30-39      32:07   10:22/M             
     323    Noah Friend                       Monroe  CT            108    13   M      15 10-13      32:14   10:24/M             
     324    John Dilworth                     Easton  CT            358    11   M      16 10-13      32:23   10:27/M             
     325    Lorenzo Hemmingway                East Haven  CT        477    40   F      34 40-49      32:25   10:27/M             
     326    Donna Cramond                     Monroe  CT            335    61   F       3 60-69      32:28   10:28/M             
     327    Manaia Friend                     Monroe  CT            107    10   F       7 10-13      32:33   10:30/M             
     328    Patricia Carton                   Stratford  CT          49    73   F       2 70-79      32:38   10:32/M             
     329    Anya Taddeo                       Weston  CT            294    30   F      37 30-39      32:41   10:33/M             
     330    Jonathan Rook                     Trumbull  CT          262    62   M      11 60-69      32:50   10:35/M             
     331    Liz Glagowski                     Milford  CT           120    34   F      38 30-39      32:59   10:38/M             
     332    Ed Kaine                                                540    40   M      51 40-49      33:03   10:40/M             
     333    Max Stafford                      Ridgefield  CT        484    9    M       4  1- 9      33:09   10:42/M             
     334    Bandit Number  9000                                    9000         M       1  0- 0      33:09   10:42/M             
     335    Michael Goroon                    Westport  CT          444    45   M      52 40-49      33:13   10:43/M             
     336    Anthony Lauretti                  Shelton  CT           178    17   M      15 14-18      33:16   10:44/M             
     337    Bob Loh                           Trumbull  CT          481    65   M      12 60-69      33:18   10:45/M             
     338    Joseph Burden                     Monroe  CT             43    53   M      44 50-59      33:19   10:45/M             
     339    Gini Neglia                       Milford  CT           220    35   F      39 30-39      33:20   10:45/M             
     340    David Surreira                    Monroe  CT            432    26   M      24 19-29      33:21   10:45/M             
     341    Thomas Clifford                   Ansonia  CT            58    60   M      13 60-69      33:27   10:47/M             
     342    Lauren Weeks                      Lexington  MA         317    35   F      40 30-39      33:29   10:48/M             
     343    Erica Schwarz                     Somerville  MA        278    36   F      41 30-39      33:29   10:48/M             
     344    Christopher Bailey                Shelton  CT            17    39   M      43 30-39      33:30   10:48/M             
     345    Diana Lariviere                   Monroe  CT            175    28   F      21 19-29      33:31   10:49/M             
     346    Liz Stafford                      Ridgefield  CT        288    45   F      35 40-49      33:36   10:50/M             
     347    Allie Narowski                    Derby  CT             218    12   F       8 10-13      33:52   10:55/M             
     348    Angela Fortuna                    Derby  CT             500    12   F       9 10-13      33:52   10:55/M             
     349    Katie Pietris                     Branford  CT          495    30   F      42 30-39      33:55   10:56/M             
     350    Nicholas Pietris                  Branford  CT          496    31   M      44 30-39      33:56   10:57/M             
     351    Christopher Hall                  Vernon  CT            134    37   M      45 30-39      33:57   10:57/M             
     352    Carl Sylvester                    Shelton  CT           373    77   M       4 70-79      34:09   11:01/M             
     353    Alayna Barrios                    Fairfield  CT         427    11   F      10 10-13      34:13   11:02/M             
     354    Rachel Crosby                     Beacon Falls  CT      362    54   F      18 50-59      34:26   11:06/M             
     355    Allison Crosby                    Wallingford  CT       363    25   F      22 19-29      34:26   11:06/M             
     356    Chanhee Park                      Fairfield  CT         229    51   F      19 50-59      34:34   11:09/M             
     357    Connie Anderson                   Stratford  CT          10    53   F      20 50-59      34:37   11:10/M             
     358    Lori Prusaczyk                    Stratford  CT         437    44   F      36 40-49      34:38   11:10/M             
     359    Mike Horton                       Bridgeport  CT        385    37   M      46 30-39      34:47   11:13/M             
     360    Rahul Samanta                     Orange  CT            265    23   M      25 19-29      34:49   11:14/M             
     361    Shelley Sheridan                  Ansonia  CT           284    32   F      43 30-39      34:54   11:15/M             
     362    Thomas Kosturko                   Huntington  CT        170    52   M      45 50-59      35:05   11:19/M             
     363    Mary McCarthy                     Fairfield  CT         483    53   F      21 50-59      35:08   11:20/M             
     364    Nancy McMonagle                   Shelton  CT           205    46   F      37 40-49      35:10   11:21/M             
     365    Laura Buttress                    Trumbull  CT           45     9   F       1  1- 9      35:23   11:25/M             
     366    Vic Weinstein                     Tarrytown  NY         320    73   M       5 70-79      35:27   11:26/M             
     367    Linda Dipalma                     Bridgeport  CT       1055    52   F      22 50-59      35:32   11:28/M             
     368    Reed Bocchino                     Trumbull  CT           34    52   M      46 50-59      35:33   11:28/M             
     369    Gary Della Vecchio                Oxford  CT             80    50   M      47 50-59      35:36   11:29/M             
     370    Geoffrey Stowell                  Middlebury  CT        292    36   M      47 30-39      35:37   11:29/M             
     371    John Dunlevy                      Fairfield  CT          90    56   M      48 50-59      35:38   11:30/M             
     372    Gary Sinkiewicz                   Stratford  CT         450    51   M       2  0-99      35:41   11:31/M             
     373    Lisa Warren                       Stratford  CT         316    49   F      38 40-49      35:44   11:32/M             
     374    Eleanore Yanowitz                 Trumbull  CT          328    71   F       3 70-79      35:48   11:33/M             
     375    Andrea Weinstein                  Bronx  NY             431    46   F      39 40-49      35:55   11:35/M             
     376    Paul Buttress                     Trumbull  CT           46    49   M      53 40-49      35:55   11:35/M             
     377    Audrey Ortega                     West Haven  CT        227    56   F      23 50-59      35:58   11:36/M             
     378    Paul Possenti                     Seymour  CT           439    45   M      54 40-49      35:59   11:36/M             
     379    Sarah Jennings                    Fairfield  CT         158    14   F       5 14-18      36:02   11:37/M             
     380    Brian Chesler                     Sandy Hook  CT         53    39   M      48 30-39      36:03   11:38/M             
     381    Damian Hoffman                    West Haven  CT        143     6   M       5  1- 9      36:04   11:38/M             
     382    Audree Lauretti                   Shelton  CT           524    47   F      40 40-49      36:07   11:39/M             
     383    Erika Cueto                       Monroe  CT            472    34   F      44 30-39      36:11   11:40/M             
     384    Elizabeth Shea                    Trumbull  CT          283    43   F      41 40-49      36:14   11:41/M             
     385    Joseph Palmieri                   Trumbull  CT          393     9   M       6  1- 9      36:17   11:42/M             
     386    Jennifer Eng                      Stratford  CT          94    25   F      23 19-29      36:19   11:43/M             
     387    Kayla Dalling                     Stratford  CT         352     7   F       2  1- 9      36:20   11:43/M             
     388    Kerry Dalling                     Stratford  CT         353    36   F      45 30-39      36:23   11:44/M             
     389    Stephanie Batch                   Monroe  CT             22    36   F      46 30-39      36:24   11:45/M             
     390    William Haley                     Milford  CT           133    22   M      26 19-29      36:26   11:45/M             
     391    Tabisha Jackson                   New Haven  CT         150    36   F      47 30-39      36:45   11:51/M             
     392    William Bergeron                  New Haven  CT          24    57   M      49 50-59      37:02   11:57/M             
     393    Elizabeth Gardner                 Fairfield  CT         113    71   F       4 70-79      37:11   12:00/M             
     394    John Paul Sredzinski              Monroe  CT            287    31   M      49 30-39      37:16   12:01/M             
     395    Meaghan McLaughlin                Avon  CT              532    13   F      11 10-13      37:21   12:03/M             
     396    Gus Davis                         Orange  CT            392    73   M       3  0-99      37:25   12:04/M             
     397    Kristin Jennings                  Fairfield  CT         155    43   F      42 40-49      37:27   12:05/M             
     398    Daniel Wolfeiler                  Fairfield  CT         383    11   M      17 10-13      37:35   12:07/M             
     399    Eric Wolfeiler                    Fairfield  CT         382    44   M      55 40-49      37:35   12:07/M             
     400    Robert Glennon                    Bridgeport  CT        416    69   M      14 60-69      37:37   12:08/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Mike Draper                       Guilford  CT          520    70   M       6 70-79      37:41   12:09/M             
     402    Leo Bentel                        Milford  CT           525    56   M      50 50-59      37:51   12:13/M             
     403    Danielle Moleski                  Monroe  CT            210    29   F      24 19-29      38:02   12:16/M             
     404    Katie Stepsis                     Fairfield  CT         366    14   F       6 14-18      38:07   12:18/M             
     405    Kevin Bosse                       Bridgeport  CT         38    55   M      51 50-59      38:10   12:19/M             
     406    Genie Snyder                      Southport  CT         372    49   F      43 40-49      38:10   12:19/M             
     407    Rick McLaughhlin                  Avon  CT              531    45   M      56 40-49      38:15   12:20/M             
     408    Laurence Nordvall                 Trumbull  CT          222    74   M       7 70-79      38:28   12:25/M             
     409    Amy Gavastian                     Monroe  CT            367    51   F      24 50-59      38:29   12:25/M             
     410    Linda Hawkes                      Bridgeport  CT        135    69   F       4 60-69      38:43   12:29/M             
     411    Sejada Jusic                      Derby  CT             161    13   F      12 10-13      38:56   12:34/M             
     412    Andrea Canwel                     Bridgeport  CT       1056    26   F      25 19-29      38:59   12:35/M             
     413    Alexandra Lewis                   Westport  CT          486    45   F      44 40-49      39:00   12:35/M             
     414    Christy Thomas                    Norwalk  CT           300    46   F      45 40-49      39:00   12:35/M             
     415    Edward Snyder                     Wallingford  CT       465    64   M      15 60-69      39:05   12:36/M             
     416    David Regalado                    Naugatuck  CT         249    20   M      27 19-29      40:15   12:59/M             
     417    Pamela McLaughlin                 Stratford  CT         405    56   F      25 50-59      40:25   13:02/M             
     418    Kim Coyne-Lupinacci               Trumbull  CT           65    52   F      26 50-59      40:25   13:02/M             
     419    Barry Prendergast                 Stamford  CT          243    42   M       4  0-99      40:52   13:11/M             
     420    Caitlin Britell                   Trumbull  CT          411     8   F       3  1- 9      40:58   13:13/M             
     421    Jeffrey Britell                   Trumbull  CT          410    41   M      57 40-49      40:58   13:13/M             
     422    Jonathan Amaral                   Bronx  NY             430     8   M       7  1- 9      41:08   13:16/M             
     423    Abigail Chudwick                  Ansonia  CT            54    14   F       8  0-99      41:11   13:17/M             
     424    Susan Brannelly                   Bridgeport  CT        460    49   M      58 40-49      42:06   13:35/M             
     425    Edward Perkowski                  Stratford  CT         234    56   M      52 50-59      42:12   13:37/M             
     426    William Prendergast               Stamford  CT          245     8   M       9  1- 9      42:13   13:37/M             
     427    Sherri Prendergast                Stamford  CT          244    41   F      46 40-49      42:15   13:38/M             
     428    Anita Zitko                       Meriden  CT           333    55   F      27 50-59      42:45   13:47/M             
     429    Mark Zitko                        Meriden  CT           334    59   M      53 50-59      42:45   13:47/M             
     430    Marah Awad                        Derby  CT              16    12   F      13 10-13      42:53   13:50/M             
     431    Liece Bascoe                      Derby  CT              21    37   F      48 30-39      43:09   13:55/M             
     432    Chantelle Hoffman                 West Haven  CT        142    29   F      26 19-29      43:15   13:57/M             
     433    Nicole Rogucki                    Derby  CT             255    32   F      49 30-39      43:23   14:00/M             
     434    Sara Bandanza                     Beacon Falls  CT       20    32   F      50 30-39      43:24   14:00/M             
     435    Lucille Pinto                     Trumbull  CT          446    71   F      10  0-99      43:25   14:00/M             
     436    Joann Frillici                    Trumbull  CT          109    67   F      11  0-99      43:25   14:00/M             
     437    Richard Lopez                     Bridgeport  CT        395    15   M      16 14-18      43:29   14:02/M             
     438    Faith Berges                                            338    69   F       5 60-69      43:31   14:02/M             
     439    Hope Juckel-Regan                 Old Lyme  CT          160    68   F      12  0-99      43:35   14:04/M             
     440    Jacob Amaral                      Bronx  NY             429    11   M      18 10-13      43:39   14:05/M             
     441    Scott Amaral                      Bronx  NY             428    46   M      59 40-49      43:40   14:05/M             
     442    Jovanna Acevedo                   Bridgeport  CT        441    27   F      27 19-29      43:43   14:06/M             
     443    Greg Artman                       Waterbury  CT         415    37   M      50 30-39      44:36   14:23/M             
     444    Sam Hussey                        Hingham  MA           510    8    M       5  0-99      44:51   14:28/M             
     445    Briana Bielecki                   Stratford  CT          29    20   F      13  0-99      44:51   14:28/M             
     446    Ed Molloy                         Fairfield  CT         512    25   M       6  0-99      44:54   14:29/M             
     447    Robert Bielecki                   Stratford  CT          31    57   M       7  0-99      44:59   14:31/M             
     448    Alyson Hussey                     Hingham  MA           511    41   F      14  0-99      45:21   14:38/M             
     449    Bonnie Molloy                     Fairfield  CT         509    54   F      15  0-99      45:21   14:38/M             
     450    Maria Guzman                      Stratford  CT         130    33   F      51 30-39      45:33   14:42/M             
     451    Katherine Vanik                   Ashburn  VA           309     9   F       4  1- 9      45:53   14:48/M             
     452    Laura Sinkiewicz                  Stratford  CT         449    49   F      16  0-99      46:12   14:54/M             
     453    Marybeth Petrella                 Stratford  CT         445    49   F      17  0-99      46:12   14:54/M             
     454    R. Michael Pond                   Stratford  CT         241    70   M       8  0-99      47:12   15:14/M             
     455    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        197    49   F      47 40-49      47:47   15:25/M             
     456    April-Ann Marshall                Bridgeport  CT        198    19   F      28 19-29      47:47   15:25/M             
     457    Melody Audette                    Cheshire  CT           15    57   F      28 50-59      47:49   15:25/M             
     458    Angelina Rua                      Milford  CT           479    22   F      18  0-99      47:52   15:26/M             
     459    Bandit Number  9001                                    9001         M       9  0- 0      47:53   15:27/M             
     460    Leann Laconte                     Milford  CT           172    40   F      19  0-99      47:53   15:27/M             
     461    Herman Bershtein                  Hamden  CT             27    85   M       1 80-99      47:56   15:28/M             
     462    Karen Domena                      Monroe  CT             86    61   F      20  0-99      48:12   15:33/M             
     463    Lucy Terentiuk                    Milford  CT           298    52   F      29 50-59      48:12   15:33/M             
     464    Bevin Weeks                       Fairfield  CT         364    39   F      52 30-39      48:33   15:40/M             
     465    Margaret Horton                   Bridgeport  CT        384    37   F      21  0-99      48:48   15:45/M             
     466    Deborah Bandanza                  Trumbull  CT           19    54   F      22  0-99      48:54   15:46/M             
     467    Janet O'Neil                      Bridgeport  CT        225    58   F      23  0-99      48:56   15:47/M             
     468    Hillary Wright                    Trumbull  CT          517    21   F      24  0-99      48:57   15:47/M             
     469    Anne Wright                       Trumbull  CT          516    0    F      25  0-99      48:57   15:47/M             
     470    Bob Chaloux                       Stratford  CT         453    70   M      10  0-99      49:20   15:55/M             
     471    Eleanore Chaloux                  Stratford  CT         454    68   F      26  0-99      49:22   15:55/M             
     472    Mark Chudwick                     Ansonia  CT            56    56   M      11  0-99      49:23   15:56/M             
     473    Joseph Evangelista                Stratford  CT         464    52   M      54 50-59      49:38   16:01/M             
     474    Susan Evangelista                 Stratford  CT         463    51   F      30 50-59      49:38   16:01/M             
     475    Laura Tallberg                    Stratford  CT         452    47   F      48 40-49      49:51   16:05/M             
     476    Alisande Higgs                    Stratford  CT         140    57   F      27  0-99      49:59   16:07/M             
     477    Jennifer Thompson                 Milford  CT           301    46   F      28  0-99      50:14   16:12/M             
     478    Eileen Callahan                   Fairfield  CT         455    54   F      31 50-59      50:20   16:14/M             
     479    Garry Higgs                       Stratford  CT         141    58   M      12  0-99      50:30   16:17/M             
     480    Edward Buckmir                    Stratford  CT         478    42   M      60 40-49      50:59   16:27/M             
     481    Yildizalp Naci                    Stratford  CT         216    87   M       2 80-99      51:00   16:27/M             
     482    Rich Gibson                       Blairsville  PA       117    55   M      13  0-99      51:06   16:29/M             
     483    Susan Chudwick                    Bridgeport  CT         57    52   F      29  0-99      51:07   16:29/M             
     484    Vicki Gibson                      Blairsville  PA       118    54   F      30  0-99      51:14   16:32/M             
     485    Marie Goncalves                   Bridgeport  CT        121    40   F      49 40-49      51:20   16:34/M             
     486    Kimberly Bielecki                 Stratford  CT          30    54   F      31  0-99      51:47   16:42/M             
     487    Deirdre Coyne                     Milford  CT            64    44   F      32  0-99      52:12   16:50/M             
     488    Vikki Winks                       Milford  CT           324    39   F      33  0-99      52:12   16:50/M             
     489    Ann Onton                         Woodbridge  CT        226    67   F       6 60-69      54:08   17:28/M             
     490    Allison Frank                     Trumbull  CT          539    18   F       7 14-18      54:11   17:29/M             
     491    Mia Jacobson                      Easton  CT            151    16   F      34  0-99      54:11   17:29/M             
     492    Marci Germinaro                   Oxford  CT            116    47   F      35  0-99      54:28   17:34/M             
     493    Bandit Number  9002                                    9002         M      14  0- 0      54:42   17:39/M             
     494    Bandit Number  9003                                    9003         M      15  0- 0      54:43   17:39/M             
     495    Bandit Number  9004                                    9004         M      16  0- 0      54:43   17:39/M             
     496    Matthew McLaughlin                Avon  CT              530    12   M      19 10-13      54:43   17:39/M             
     497    Wendy McLaughlin                  Avon  CT              533    40   F      50 40-49      54:44   17:39/M             
     498    Suzanne Kolker                    Trumbull  CT          167    57   F      36  0-99      55:06   17:46/M             
     499    Dawn Nair                         Trumbull  CT          217    46   F      51 40-49      55:46   17:59/M             
     500    Carole Lundquist                  Fairfield  CT         190    58   F      37  0-99      56:20   18:10/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     501    Erik Lundquist                    Bridgeport  CT        191    29   M      17  0-99      56:20   18:10/M             
     502    Melissa Gorecki                   Bridgeport  CT        122    27   F      38  0-99      57:27   18:32/M             
     503    Jada Jennings                     Stratford  CT         354    11   F      14 10-13      57:27   18:32/M             
     504    Tomasa Acevedo                    Bridgeport  CT        443    70   F      39  0-99      59:25   19:10/M             
     505    Robert Wisdom                     Shelton  CT           326    31   M      18  0-99      59:25   19:10/M             
     506    Kikuko Wisdom                     Shelton  CT           325    30   F      40  0-99      59:25   19:10/M             
     507    Jo-Anne Janesky                   Stratford  CT         336    65   F       7 60-69      1:17:20   24:57/M             


Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Laura Yarish Westport CT

329

46

1

14

19:21

6:15/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Fred Wills Shelton CT

323

26

1

1

17:23

5:36/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Laura Buttress Trumbull CT

45

9

1

364

35:23

11:25/M

2

Kayla Dalling Stratford CT

352

7

1

386

36:20

11:43/M

3

Caitlin Britell Trumbull CT

411

8

1

419

40:58

13:13/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Nikolai Ignatov Trumbull CT

221

9

1

121

25:00

8:04/M

2

Max Stafford Ridgefield CT

484

9

1

333

33:09

10:42/M

3

Damian Hoffman West Haven CT

143

6

1

380

36:04

11:38/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Gabriella Prizio Derby CT

246

13

1

117

24:56

8:03/M

2

Rachel Markoya Derby CT

196

13

1

139

25:46

8:19/M

3

Amber Schlemmer Derby CT

273

13

1

176

26:45

8:38/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Benjamin Garcia Derby CT

111

13

1

38

21:06

6:48/M

2

Liam Tracey Stratford CT

470

13

1

56

21:52

7:03/M

3

Alexander Ignatov Trumbull CT

149

13

1

66

22:27

7:15/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Kirsten Degirolamo Sandy Hook CT

77

15

1

90

23:52

7:42/M

2

Sarah Elliott Trumbull CT

93

16

1

205

27:24

8:50/M

3

Kelly Angelone Trumbull CT

11

17

1

218

27:43

8:56/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

275

14

1

7

18:46

6:03/M

2

Joe Lauretti Shelton CT

179

16

1

48

21:24

6:54/M

3

Matthew Tylutki Milford CT

356

14

1

91

24:07

7:47/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Caitlin Crowley Woodbridge CT

69

24

1

31

20:51

6:44/M

2

Sara Zuba Milford CT

400

28

1

33

20:53

6:44/M

3

Rebecca Beers Milford CT

23

29

1

101

24:25

7:53/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Sean Gavaghan Monroe CT

371

24

1

2

17:46

5:44/M

2

Harrison Reed New Haven CT

248

23

1

5

18:38

6:01/M

3

Olger Ayias Bridgeport CT

537

26

1

8

18:49

6:04/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Amy Callahan Milford CT

47

30

1

40

21:08

6:49/M

2

Rebecca Ambrose Monroe CT

482

38

1

41

21:09

6:49/M

3

Gracia Robinson Norwalk CT

534

34

1

51

21:38

6:59/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Ryan O'Connell North Haven CT

224

38

1

4

17:58

5:48/M

2

Jorge Delarosa New Haven CT

79

34

1

23

20:18

6:33/M

3

Jorge Mendoza Bridgeport CT

420

34

1

24

20:19

6:33/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Driscoll Fairfield CT

89

49

1

42

21:12

6:50/M

2

Ann Williams Old Greenwich CT

322

47

1

53

21:43

7:00/M

3

Lisa Romanchick Trumbull CT

257

46

1

54

21:47

7:02/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

379

44

1

3

17:52

5:46/M

2

Flavio Rodrigues Bridgeport CT

412

42

1

9

18:51

6:05/M

3

Christopher Huntley Fairfield CT

148

46

1

10

18:53

6:05/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson New Canaan CT

380

56

1

47

21:20

6:53/M

2

Janis Grant Milford CT

124

55

1

68

22:35

7:17/M

3

Katherine Stallfort Wilton CT

289

51

1

74

23:01

7:25/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Randy Chamberland Shelton CT

4

50

1

6

18:39

6:01/M

2

Bradley Sanchez Milford CT

340

50

1

15

19:30

6:17/M

3

Fred Scalzi Naugatuck CT

3

53

1

26

20:23

6:35/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Janet Voelpert Shelton CT

312

63

1

89

23:50

7:41/M

2

Mary O'Connell West Haven CT

223

60

1

285

30:12

9:45/M

3

Donna Cramond Monroe CT

335

61

1

326

32:28

10:28/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Way Hedding Niantic CT

506

61

1

71

22:41

7:19/M

2

John Cronan Branford CT

67

64

1

94

24:15

7:49/M

3

Paul Couzelis Norwalk CT

503

68

1

100

24:23

7:52/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

375

72

1

291

30:27

9:49/M

2

Patricia Carton Stratford CT

49

73

1

328

32:38

10:32/M

3

Eleanore Yanowitz Trumbull CT

328

71

1

373

35:48

11:33/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Robert Salerno Monroe CT

264

73

1

296

30:33

9:51/M

2

Jack Doyle Hamden CT

406

71

1

297

30:40

9:54/M

3

Alexander Metro New Haven CT

209

70

1

309

31:07

10:02/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

27

85

1

459

47:56

15:28/M

2

Yildizalp Naci Stratford CT

216

87

1

479

51:00

16:27/M


 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com