Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Aug6_Killin_set1.shtml

Killingworth 4 Mile Road Race

Killingworth , CT, August 6, 2011

[Age Groups ]

Results

Results by The Last Mile

                       Killingworth 4 Mile Road Race
                           Killingworth, CT USA
                            8/06/2011 - 8:30 AM
                         Weather: Overcast - 70's
                    Results by: The Last Mile Race Mgt.
                         www.thelastmileracing.com
                    email: timing@thelastmileracing.com
                            Phone: 860-456-4451
================================================================================================
                      ***** Official 4 Miler Results *****
================================================================================================
   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1   127 Michael Waterbury     22:21.1  7:12 M  21   1/23     1/90   M1839 Higganum           CT 
    2   133 Luke Perron           22:35.4  7:17 M  18   2/23     2/90   M1839 W Hartford         CT 
    3    36 William Zucconi       24:22.4  7:51 M  37   3/23     3/90   M1839 Madison            CT 
    4   151 Ross Hanson           24:59.2  8:03 M  25   4/23     4/90   M1839 Middletown         CT 
    5    99 Stephen Bogdan        25:16.7  8:09 M  15   1/18     5/90   M-17  Haddam             CT 
    6   155 Marueen Termilliger   25:47.4  8:19 F  43   1/23     1/82   F4049 Guilford           CT 
    7    90 Luke Gersz            26:18.7  8:29 M  16   2/18     6/90   M-17  Killingworth       CT 
    8   117 Matthew McCann        26:25.9  8:31 M  17   1/1      7/90   M0117 Killingworth       CT 
    9    50 Cameron Garrelts      26:30.5  8:32 M  13   3/18     8/90   M-17  Killingworth       CT 
   10   137 Will Homer1           26:48.9  8:38 M  16   4/18     9/90   M-17  Old Saybrook       CT 
   11   143 Benjamin Tencza       26:54.0  8:40 M  15   5/18    10/90   M-17  Farmington         CT 
   12   118 Nicholas Jones        27:17.9  8:48 M  17   6/18    11/90   M-17  Higganum           CT 
   13    67 Derek Torrellas       27:23.6  8:49 M  25   5/23    12/90   M1839 Branford           CT 
   14   177 Shaun Savoie          27:29.7  8:51 M  30   6/23    13/90   M1839 Essex              CT 
   15    17 Chris Lawrence        27:34.5  8:53 M  44   1/26    14/90   M4049 Killingworth       CT 
   16    29 Ryan Kleinschmidt     28:03.8  9:02 M  18   7/23    15/90   M1839 Durham             CT 
   17    66 David Laughran        28:23.8  9:09 M  33   8/23    16/90   M1839 Wethersfield       CT 
   18    69 Robert Lavigne        28:24.5  9:09 M  42   2/26    17/90   M4049 Madison            CT 
   19    98 Eric Bogdan           28:47.9  9:17 M  43   3/26    18/90   M4049 Haddam             CT 
   20   150 Sherry Schwarm        28:51.3  9:18 F  45   2/23     2/82   F4049 Marlborough        CT 
   21    85 John Coppola          28:52.2  9:18 M  38   9/23    19/90   M1839 Middletown         CT 
   22    73 Dave Jacobs           28:55.0  9:19 M  66   1/9     20/90   M60+  Niantic            CT 
   23   181 Matt Link             29:07.6  9:23 M  39  10/23    21/90   M1839 Killingworth       CT 
   24   148 Richard Schlichting   29:25.6  9:29 M  15   7/18    22/90   M-17  Berlin             CT 
   25    10 Jeffery Rowe          29:44.3  9:35 M  54   1/13    23/90   M5059 Lyme               CT 
   26    70 Jessica Lavigne       29:51.9  9:37 F  37   1/29     3/82   F1839 Madison            CT 
   27    92 Patrick Fitzgibbons   30:05.8  9:42 M  14   8/18    24/90   M-17  Killingworth       CT 
   28    31 Zachary Krom          30:12.8  9:44 M  32  11/23    25/90   M1839 New Haven          CT 
   29    87 Brendan Coyle         30:15.6  9:45 M  38  12/23    26/90   M1839 Killingworth       CT 
   30   147 Brian Kennure         30:16.7  9:45 M  15   9/18    27/90   M-17  Berlin             CT 
   31    22 Cynthia Vogt          30:17.7  9:46 F  52   1/12     4/82   F5059 Killingworth       CT 
   32   135 Eric Fisher           30:18.9  9:46 M  42   4/26    28/90   M4049 Killingworth       CT 
   33     6 Margee Charron        30:22.4  9:47 F  45   3/23     5/82   F4049 Baltic             CT 
   34   110 Amy Martin            30:24.5  9:48 F  38   2/29     6/82   F1839 Clinton            CT 
   35    77 Shawn Wilson          30:26.5  9:48 M  38  13/23    29/90   M1839 Higganum           CT 
   36   161 Godek Steve           30:27.3  9:49 M  48   5/26    30/90   M4049 Wales              MA 
   37   172 Menalle Hyde          30:31.0  9:50 F  14   1/15     7/82   F-17                        
   38   100 Allison Rodman        30:36.5  9:52 F  17   2/15     8/82   F-17  Killingworth       CT 
   39    97 Ed Dodge              30:41.8  9:53 M  60   2/9     31/90   M60+  Moodus             CT 
   40     4 Devin Kelly           30:43.6  9:54 M  37  14/23    32/90   M1839 Clinton            CT 
   41   152 Kevin Roberts         30:47.5  9:55 M  14  10/18    33/90   M-17  Wolcott            CT 
   42    81 Ken Rice              30:54.7  9:57 M  33  15/23    34/90   M1839 Chester            CT 
   43   162 Paul Vinal            31:03.5 10:00 M  59   2/13    35/90   M5059 Westbrook          CT 
   44   109 Christopher Martin    31:07.3 10:01 M  44   6/26    36/90   M4049 Clinton            CT 
   45   108 Megan Tischbein       31:12.6 10:03 F  17   3/15     9/82   F-17  Killingworth       CT 
   46    91 Jim Crocker           31:31.0 10:09 M  45   7/26    37/90   M4049 Killingworth       CT 
   47   104 Jake Harris           31:33.7 10:10 M  13  11/18    38/90   M-17  Berlin             CT 
   48    74 Barbara Pearce        31:40.7 10:12 F  56   2/12    10/82   F5059 Guilford           CT 
   49   176 Paul Coady            31:41.5 10:13 M  41   8/26    39/90   M4049 Killingworth       CT 
   50    68 Timothy Benevelli     31:46.1 10:14 M  53   3/13    40/90   M5059 Killingworth       CT 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51   164 Jeff Jacobs           31:55.4 10:17 M  56   4/13    41/90   M5059 Killingworth       CT 
   52   102 Christian Nelson      31:56.8 10:17 M  43   9/26    42/90   M4049 West Hartford      CT 
   53   128 Guy Pulino            32:01.7 10:19 M  61   3/9     43/90   M60+  Moodus             CT 
   54    37 Doug Garrett          32:02.4 10:19 M  66   4/9     44/90   M60+  Killingworth       CT 
   55   101 Thomas Scanlon        32:03.7 10:20 M  21  16/23    45/90   M1839 Uncasville         CT 
   56   174 Stewart Clark         32:05.1 10:20 M  45  10/26    46/90   M4049 Killingworth       CT 
   57   173 David Baird           32:11.8 10:22 M  13  12/18    47/90   M-17                        
   58    88 Gil Simmons           32:22.5 10:26 M  38  17/23    48/90   M1839 New Haven          CT 
   59   171 Brad Martin           32:23.1 10:26 M  60   5/9     49/90   M60+                        
   60   122 Carl Faust            32:40.9 10:32 M  51   5/13    50/90   M5059 Haddam             CT 
   61   138 Geoff Etherington     32:43.5 10:32 M  82   6/9     51/90   M60+                        
   62    96 Sherri Condon         32:47.1 10:34 F  46   4/23    11/82   F4049 Middletown         CT 
   63   178 Michael Campanelli    32:53.9 10:36 M  11  13/18    52/90   M-17  Madison            CT 
   64    48 Lori Lloyd            32:55.0 10:36 F  35   3/29    12/82   F1839 Haddam             CT 
   65   156 The Snail             32:59.9 10:38 F  47   5/23    13/82   F4049 Guilford           CT 
   66   144 Vonda Tencza          33:19.0 10:44 F  45   6/23    14/82   F4049 Berlin             CT 
   67   105 Mark Harris           33:51.7 10:54 M  45  11/26    53/90   M4049 Berlin             CT 
   68     7 Jim Charron           34:08.4 11:00 M  45  12/26    54/90   M4049 Balitc             CT 
   69    82 Kimber Stannard       34:18.2 11:03 F  23   4/29    15/82   F1839 Higganum           CT 
   70   130 Erin Grant            34:20.9 11:04 F  26   5/29    16/82   F1839 Portland           CT 
   71   107 Christine Tischbein   34:26.9 11:06 F  21   6/29    17/82   F1839 Killingworth       CT 
   72   136 Amy Hosney            34:27.4 11:06 F  44   7/23    18/82   F4049 Killingworth       CT 
   73   170 Jeff Smith            35:00.9 11:17 M  42  13/26    55/90   M4049 Ivoryton           CT 
   74   132 Kelsey D'Amico        35:04.8 11:18 F  11   4/15    19/82   F-17  Killingworth       CT 
   75    24 Elizabeth Pellici     35:12.6 11:20 F  51   3/12    20/82   F5059 Madison            CT 
   76   125 Jerry Brown           35:17.7 11:22 M  69   7/9     56/90   M60+  East Lyme          CT 
   77   116 Stacey Kivel          35:19.7 11:23 F  44   8/23    21/82   F4049 Madison            CT 
   78   179 Valerie Campanelli    35:29.5 11:26 F  53   4/12    22/82   F5059 Madison            CT 
   79    21 Allison Bailey        35:30.1 11:26 F  35   7/29    23/82   F1839 Higganum           CT 
   80    56 David White           35:31.8 11:27 M  37  18/23    57/90   M1839 Lyme               CT 
   81    60 Lauren Ametrano       35:32.7 11:27 F  36   8/29    24/82   F1839 Guilford           CT 
   82    65 William Olsen         35:35.4 11:28 M  63   8/9     58/90   M60+  Clinton            CT 
   83    83 Ira Mills             35:50.5 11:33 M  55   6/13    59/90   M5059 Branford           CT 
   84     9 Kathy Rowe            35:54.3 11:34 F  52   5/12    25/82   F5059 Lyme               CT 
   85   183 Matthew Yoant         36:12.8 11:40 M  37  19/23    60/90   M1839 Killingworth       CT 
   86   121 Matthew Shizume       36:20.3 11:42 M  17  14/18    61/90   M-17  East Haddam        CT 
   87    42 Rachel Roberts        36:22.2 11:43 F  17   5/15    26/82   F-17  Higganum           CT 
   88    62 Kenney Johnson        36:25.7 11:44 M  50   7/13    62/90   M5059 Northford          CT 
   89   158 Matthew Heimlich      36:30.6 11:46 M  15  15/18    63/90   M-17  East Berlin        CT 
   90    28 Deborah Olsen         36:33.2 11:46 F  52   6/12    27/82   F5059 Haddam Neck        CT 
   91     0                       36:42.2 11:49                                                     
   92     2 Brooke Goodman        36:45.4 11:50 F  27   9/29    28/82   F1839 Branford           CT 
   93   103 Carol Dillon          36:46.5 11:51 F  64   1/3     29/82   F60+  Old Saybrook       CT 
   94   166 Kasey Jacobs          36:47.9 11:51 F  16   6/15    30/82   F-17  Killingworth       CT 
   95    61 Joseph Ametrano       36:50.6 11:52 M  42  14/26    64/90   M4049 Guilford           CT 
   96    54 Hildie Heck           36:55.5 11:54 F  32  10/29    31/82   F1839 Lyme               CT 
   97   123 Daron Armstrong       36:57.8 11:54 M  44  15/26    65/90   M4049 Lake Elmo          MN 
   98   134 Pamela Murphy         36:58.9 11:55 F  41   9/23    32/82   F4049 Killingworth       CT 
   99   175 Linda Abrahams        36:59.9 11:55 F  59   7/12    33/82   F5059                       
  100   124 Tim Anderson          37:05.0 11:57 M  49  16/26    66/90   M4049 East Haven         CT 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
  101    39 Timothy Shizume       37:09.5 11:58 M  53   8/13    67/90   M5059 East Haddam        CT 
  102    53 Michael Wills         37:18.2 12:01 M  40  17/26    68/90   M4049 Killingworth       CT 
  103   129 Alison Went           37:20.9 12:02 F  35  11/29    34/82   F1839 Meriden            CT 
  104    63 Bobby Garcia          37:30.8 12:05 M  53   9/13    69/90   M5059 East Haven         CT 
  105    35 Griffin Bovich        37:32.0 12:05 M  15  16/18    70/90   M-17  Clinton            CT 
  106   112 Melissa Morello       37:37.4 12:07 F  30  12/29    35/82   F1839 Higganum           CT 
  107   114 Melissa Mann          37:39.6 12:08 F  28  13/29    36/82   F1839 Cromwell           CT 
  108   153 William Guida         37:40.6 12:08 M  39  20/23    71/90   M1839 Killingworth       CT 
  109    43 David Byron-Brown     37:49.1 12:11 M  53  10/13    72/90   M5059 Brooklyn           NY 
  110   169 Brian Wilkers         38:04.0 12:16 M  41  18/26    73/90   M4049 06412                 
  111    59 Jennifer Lombardi     38:06.0 12:16 F  35  14/29    37/82   F1839 Madison            CT 
  112    95 Sean Malaguti         38:13.5 12:19 M  35  21/23    74/90   M1839 Enfield            NH 
  113   168 Davdid Gesick         38:15.6 12:19 M  51  11/13    75/90   M5059 Killingworth       CT 
  114   111 Gabriella Bianca      38:28.2 12:23 F  13   7/15    38/82   F-17                     CT 
  115    79 Anna Kleis            38:44.8 12:29 F  14   8/15    39/82   F-17  Granby             CT 
  116    80 Kathy Kleis           38:48.6 12:30 F  14   9/15    40/82   F-17  Granby             CT 
  117    40 Nicholas Shizume      38:56.4 12:32 M  14  17/18    76/90   M-17  East Haddam        CT 
  118   159 Jake Heimlich         38:58.1 12:33 M  13  18/18    77/90   M-17  East Berlin        CT 
  119    32 Elizabeth Stefanow    38:59.2 12:33 F  33  15/29    41/82   F1839 East Granby, Ct    CT 
  120    27 Sarah MacDonald       39:01.7 12:34 F  19  16/29    42/82   F1839 Haddam Neck        CT 
  121    58 Tracy Alexander       39:08.7 12:36 F  51   8/12    43/82   F5059 Old Saybrook       CT 
  122    94 Matt Diglio           39:11.2 12:37 M  33  22/23    78/90   M1839 Guilford           CT 
  123    20 Athena Li             39:17.6 12:39 F  21  17/29    44/82   F1839 Norwich            CT 
  124    45 Laura Jensen          39:25.4 12:42 F  45  10/23    45/82   F4049 Windsor            CT 
  125    34 Ray Bovich            39:27.8 12:43 M  50  12/13    79/90   M5059 Clinton            CT 
  126    25 Lisa Frank            39:35.7 12:45 F  45  11/23    46/82   F4049 Higganum           CT 
  127   142 Richard Carlson       39:41.2 12:47 M  46  19/26    80/90   M4049 Guilford           CT 
  128   119 Krista Jones          39:43.0 12:48 F  39  18/29    47/82   F1839 Higganum           CT 
  129    30 Bob Stanners          39:55.2 12:51 M  51  13/13    81/90   M5059 Old Saybrook       CT 
  130    49 Rob Lloyd             39:55.7 12:52 M  40  20/26    82/90   M4049 Haddam             CT 
  131    13 Carly Callahan        40:00.4 12:53 F  36  19/29    48/82   F1839 Madison            CT 
  132   180 Matthew Callahan      40:16.3 12:58 M  47  21/26    83/90   M4049 Madison            CT 
  133   182 Frederick Raudat      40:23.9 13:01 M  45  22/26    84/90   M4049 Killingworth       CT 
  134    41 Mary Gill             40:29.6 13:02 F  49  12/23    49/82   F4049 Ivoryton           CT 
  135    93 Dawn Jenci            40:30.3 13:03 F  31  20/29    50/82   F1839 Milford            CT 
  136    12 Katie Bonito          40:30.9 13:03 F  39  21/29    51/82   F1839 Madison            CT 
  137    18 Christina Stille      40:31.6 13:03 F  40  13/23    52/82   F4049 Boylston           MA 
  138    71 Kerry O'Connell       40:50.8 13:09 F  52   9/12    53/82   F5059 Killingworth       CT 
  139   126 Lizie Early           41:02.1 13:13 F  11  10/15    54/82   F-17  Killingworth       CT 
  140   113 Jillian Clemente      41:09.4 13:15 F  13  11/15    55/82   F-17  Killingworth       CT 
  141   184 Doug Gingrane         41:31.6 13:22 M  42  23/26    85/90   M4049 Deep River         CT 
  142   146 Kimberly Tencza       41:40.6 13:25 F  13  12/15    56/82   F-17  Berlin             CT 
  143    19 Michele Greenhouse    42:30.0 13:41 F  37  22/29    57/82   F1839 Clinton            CT 
  144   163 Judy Vinci            43:27.9 14:00 F  58  10/12    58/82   F5059 Westbrook          CT 
  145   131 Jean Green            43:33.2 14:02 F  61   2/3     59/82   F60+                        
  146    46 Emma Saunders         43:39.3 14:04 F  40  14/23    60/82   F4049 Killingworth       CT 
  147     1 Jennifer Knowlton     44:10.5 14:14 F  32  23/29    61/82   F1839 Branford           CT 
  148     8 Kendra Norup          44:46.0 14:25 F  22  24/29    62/82   F1839 North Haven        CT 
  149   120 Roberta Sarvese       44:47.3 14:25 F  46  15/23    63/82   F4049 Guilford           CT 
  150   140 Don Tauer             45:08.5 14:32 M  45  24/26    86/90   M4049 Chicopee           MA 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
  151    76 Kristine Massey       45:10.2 14:33 F  42  16/23    64/82   F4049 Branford           CT 
  152    57 Kevin Evans           45:50.1 14:46 M  34  23/23    87/90   M1839 South Windsor      CT 
  153   157 Mary Heimlich         45:51.8 14:46 F  44  17/23    65/82   F4049 East Berlin        CT 
  154    64 Sharon Raudat         46:11.9 14:53 F  44  18/23    66/82   F4049 East Haven         CT 
  155   149 Kelsey Tauer          46:13.5 14:53 F  15  13/15    67/82   F-17  Chicopee           MA 
  156   160 Rachel Godek          46:15.7 14:54 F  11  14/15    68/82   F-17  Wales              MA 
  157    52 Donna Rochette        46:17.8 14:55 F  55  11/12    69/82   F5059 Old Saybrook       CT 
  158   154 Jenna Roberts         46:23.9 14:57 F  12  15/15    70/82   F-17  Wolcott            CT 
  159   145 Matthew Tencza        46:43.9 15:03 M  47  25/26    88/90   M4049 Berlin             CT 
  160     3 Barbara Miller        47:34.0 15:19 F  48  19/23    71/82   F4049 Clinton            CT 
  161   115 Laura Bachiochi       47:50.9 15:25 F  34  25/29    72/82   F1839 Windsor Locks      CT 
  162    55 Erica Syzdek          48:06.4 15:30 F  31  26/29    73/82   F1839 Clinton            CT 
  163    86 Patrick Morrissey     48:07.6 15:30 M  43  26/26    89/90   M4049 Clinton            CT 
  164   106 Heather Zetterberg    48:19.3 15:34 F  42  20/23    74/82   F4049 Branford           CT 
  165    84 Bonnie Patten         48:20.5 15:34 F  45  21/23    75/82   F4049 Killingworth       CT 
  166    51 Katheryne Rochette    49:47.2 16:02 F  27  27/29    76/82   F1839 Old Saybrook       CT 
  167    72 Leslie Flott          51:51.3 16:42 F  54  12/12    77/82   F5059 Old Saybrook       CT 
  168    16 Alison Murphy         51:51.8 16:42 F  48  22/23    78/82   F4049 Madison            CT 
  169   141 Samantha Hogan        53:44.0 17:18 F  18  28/29    79/82   F1839 Killingworth       CT 
  170   139 Victoria Hogan        53:44.5 17:18 F  20  29/29    80/82   F1839 Killingworth       CT 
  171    75 Candice Sette         54:08.7 17:26 F  43  23/23    81/82   F4049 Guilford           CT 
  172   167 Bill Romero           59:47.6 19:15 M  60   9/9     90/90   M60+  Killingworth       CT 
  173    47 Mary Saunders       1:01:41.1 19:52 F  76   3/3     82/82   F60+  Clinton            CT 
   8/06/2011  3:51PM