Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Aug23_Battle_set1.shtml

Battle of Stonington 5K (CT11022JHP)

Stonington, CT, August 23, 2011

[Age Grouop Results ]

Overall Results

For more race information, see Time After Time.

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

Overall Finish List

August 23, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Scott Mindel                      New London  CT         47    24   M   ***** 20-29               16:06.0      5:12/M
       2    Casey Spencer                     Wayne  ME              84    22   M   ***** 20-29               17:37.0      5:41/M
       3    Jeff Duda                         Westerly  RI          143    31   M   ***** 30-39               18:10.0      5:52/M
       4    Brendon Atkins                    Old Lyme  CT          105    26   M       1 20-29               18:19.0      5:55/M
       5    Joe Hallisey                      Glastonbury  CT        16    47   M       1 40-49               18:30.0      5:58/M
       6    Jeff Walker                       Westerly  RI           43    47   M       2 40-49               18:34.0      5:59/M
       7    Robert Buttermore                 Waterford  CT          55    24   M       2 20-29               19:14.0      6:12/M
       8    Peter Zablocki                    Essex  CT             124    16   M       1  0-19               19:16.0      6:13/M
       9    Paul Letoile                      Wakefield  RI         119    46   M       3 40-49               19:16.0      6:13/M
      10    Peter Barbera                     Wakefield  RI         116    54   M       1 50-59               19:17.0      6:13/M
      11    Thomas Olendorf                   Mystic  CT            104    46   M       4 40-49               19:18.0      6:14/M
      12    Bobby Clark                       Mystic  CT            122    55   M       2 50-59               19:28.0      6:17/M
      13    Michael Boumendt                  Pawcatuck  CT          61    43   M       5 40-49               19:29.0      6:17/M
      14    Michael Fritz                     Ledyard  CT            86    54   M       3 50-59               19:35.0      6:19/M
      15    Jason Paris                       Franklin  CT          193    25   M       3 20-29               19:36.0      6:19/M
      16    Steve Turner                      Mystic  CT             77    45   M       6 40-49               19:36.0      6:19/M
      17    David Tetreault                   Narragansett  RI      117    48   M       7 40-49               19:38.0      6:20/M
      18    Anne Campbell                     Niantic  CT           154    39   F   ***** 30-39               19:39.0      6:20/M
      19    Dan Brannegan                     Pawcatuck  CT         134    37   M       1 30-39               19:39.0      6:20/M
      20    John Hagan                        Cheshire  CT          125    44   M       8 40-49               19:40.0      6:21/M
      21    Tim Smith                         Norwich  CT            36    63   M       1 60-69               19:45.0      6:22/M
      22    John Trahan                       Mystic  CT            133    55   M       4 50-59               19:56.0      6:26/M
      23    Matthew Duerr                     Ledyard  CT           129    34   M       2 30-39               20:02.0      6:28/M
      24    Nicholas Barner                   New London  CT        128    33   M       3 30-39               20:07.0      6:29/M
      25    Scooch Martinson                  New London  CT         48    55   M       5 50-59               20:14.0      6:32/M
      26    Stephen Schonning                 Westerly  RI          144    47   M       9 40-49               20:18.0      6:33/M
      27    Tom Owen                          Stonington  CT        161    18   M       2  0-19               20:21.0      6:34/M
      28    Glenn Coughlin                    Griswold  CT          109    42   M      10 40-49               20:27.0      6:36/M
      29    Matt Owen                         Stonington  CT        162    16   M       3  0-19               20:36.0      6:39/M
      30    Tj Condon                         North Stonington  C   158    13   M       4  0-19               20:36.0      6:39/M
      31    Molly Powell                      Waterford  CT         137    22   F   ***** 20-29               20:43.0      6:41/M
      32    Eric Bogdan                       Wood River Junction   106    44   M      11 40-49               20:47.0      6:42/M
      33    Heather Bessette                  Mystic  CT              5    46   F   ***** 40-49               20:50.0      6:43/M
      34    Karl Christiansen                 Niantic  CT           153    49   M      12 40-49               20:50.0      6:43/M
      35    Nicole Rattay                     Newport  RI            69    34   F       1 30-39               20:52.0      6:44/M
      36    Tim Devine                        Groton  CT            135    29   M       4 20-29               21:04.0      6:48/M
      37    Ryan Condon                       North Stonington  C   159    11   M       5  0-19               21:08.0      6:49/M
      38    Holly Strohmeyer                  Colchester  CT        110    30   F       2 30-39               21:10.0      6:50/M
      39    Annette Barbay                    Uncasville  CT          2    40   F       1 40-49               21:15.0      6:51/M
      40    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT          56    47   M      13 40-49               21:15.0      6:51/M
      41    Jim Sullivan                      Zip Not Provided  C   113    48   M      14 40-49               21:16.0      6:52/M
      42    Heidi Decosta                     Niantic  CT            11    35   F       3 30-39               21:23.0      6:54/M
      43    Dave Jacobs                       Niantic  CT            74    66   M       2 60-69               21:24.0      6:54/M
      44    Kurt Hanson                       Mystic  CT             17    56   M       6 50-59               21:26.0      6:55/M
      45    Carla Thompson                    Pawcatuck  CT          85    52   F       1 50-59               21:27.0      6:55/M
      46    Laura Smey                        Norwich  CT           142    32   F       4 30-39               21:39.0      6:59/M
      47    Steve Johnston                    Oakdale  CT            64    51   M       7 50-59               21:47.0      7:02/M
      48    Greg Newcity                      Stonington  CT        174    16   M       6  0-19               21:51.0      7:03/M
      49    Bob Buckingham                    New London  CT         73    51   M       8 50-59               21:54.0      7:04/M
      50    Dan Terrell                       Pawcatuck  CT          40    24   M       5 20-29               21:58.0      7:05/M
      51    Jeri Aubrecht                     Mystic  CT              1    47   M      15 40-49               22:01.0      7:06/M
      52    Valerie Barnett                   Gales Ferry  CT       155    41   F       2 40-49               22:02.0      7:06/M
      53    Jodi Richmond                     Westerly  RI           30    40   F       3 40-49               22:03.0      7:07/M
      54    Antonia Reynolds                  Pawcatuck  CT         150    14   F       1  0-19               22:04.0      7:07/M
      55    Steve Middel                      Oakdale  CT            88    52   M       9 50-59               22:08.0      7:08/M
      56    Marlin Hoffman                    Westerly  RI          148    47   M      16 40-49               22:29.0      7:15/M
      57    Jeffrey Vandeusen                 East Lyme  CT          80    43   M      17 40-49               22:30.0      7:15/M
      58    Jon Gold                          Brooklyn  CT          108    32   M       4 30-39               22:34.0      7:17/M
      59    Jeff Magnusson                    Mystic  CT            141    27   M       6 20-29               22:38.0      7:18/M
      60    Christopher Barber                Stonington  CT         57    17   M       7  0-19               22:44.0      7:20/M
      61    Adam Sederholt                    Mystic  CT             51    29   M       7 20-29               23:15.0      7:30/M
      62    Tom Lujbick                       Mystic  CT             79    31   M       5 30-39               23:16.0      7:30/M
      63    Eric Reubelt                      Pawcatuck  CT          81    33   M       6 30-39               23:18.0      7:31/M
      64    Anthony Good Jr                   Preston  CT            75    26   M       8 20-29               23:33.0      7:36/M
      65    Matthew Walker                    Westerly  RI           42    11   M       8  0-19               23:33.0      7:36/M
      66    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         102    54   M      10 50-59               23:40.0      7:38/M
      67    Sarena Boulier                    Meriden  CT             7    34   F       5 30-39               23:45.0      7:40/M
      68    Amanda Ljubick                    Mystic  CT             78    29   F       1 20-29               23:47.0      7:40/M
      69    Scott Partosan                    Mystic  CT            156    46   M      18 40-49               23:49.0      7:41/M
      70    Don Weller                        Niantic  CT           136    58   M      11 50-59               23:52.0      7:42/M
      71    Brian Cummings                    Bow  NH                67    23   M       9 20-29               24:04.0      7:46/M
      72    Lindsay Fink                      Pawcatuck  CT          66    22   F       2 20-29               24:04.0      7:46/M
      73    Andrew Palm                       Wakefield  RI          60    31   M       7 30-39               24:14.0      7:49/M
      74    Rosann Diroma                     Groton  CT             12    52   F       2 50-59               24:16.0      7:50/M
      75    Henry Smith                       North Stonington  C   167    13   M       9  0-19               24:23.0      7:52/M
      76    Stuart Vyse                       Stonington  CT         41    60   M       3 60-69               24:23.0      7:52/M
      77    Ethan Smith                       North Stonington  C   168    11   M      10  0-19               24:34.0      7:55/M
      78    Michael Linnell                   Groton  CT            140    33   M       8 30-39               24:34.0      7:55/M
      79    Jim Stuart                        Pawcatuck  CT         171    47   M      19 40-49               24:35.0      7:56/M
      80    Laurel Wiers                      Ledyard  CT            44    37   F       6 30-39               24:37.0      7:56/M
      81    Chase Carnot                      Pawcatuck  CT         184    26   M      10 20-29               24:38.0      7:57/M
      82    Karen Short                       New London  CT         52    50   F       3 50-59               24:41.0      7:58/M
      83    Brian Phillips                    Mystic  CT            165    26   M      11 20-29               24:51.0      8:01/M
      84    Gregg Nunn                        Stonington  CT         87    56   M      12 50-59               24:54.0      8:02/M
      85    Eric Suchy                        Pawcatuck  CT          58    21   M      12 20-29               25:13.0      8:08/M
      86    Kathryn Celella                   New London  CT         50    24   F       3 20-29               25:19.0      8:10/M
      87    James Kaczman                     Stonington  CT        172    51   M      13 50-59               25:20.0      8:10/M
      88    Chantal Watrous                   Pawcatuck  CT         157    39   F       7 30-39               25:22.0      8:11/M
      89    Michelle Lea                      Old Lyme  CT           71    37   F       8 30-39               25:39.0      8:16/M
      90    John Salisbury                    Pawcatuck  CT          46    32   M       9 30-39               25:46.0      8:19/M
      91    Kevin Bowdler                     Stonington  CT          8     0   M      11  0-19               25:47.0      8:19/M
      92    Deanna Dominquezz                 Ridgefield  CT        138    51   F       4 50-59               25:48.0      8:19/M
      93    Rose Buckingham                   Norwich                10    63   F       1 60-69               25:48.0      8:19/M
      94    Sharon Ripp                       Gales Ferry  CT       151    44   F       4 40-49               25:49.0      8:20/M
      95    Jim Wesolowski                    Lebanon  CT           147    59   M      14 50-59               25:51.0      8:20/M
      96    Margaret Rolfe                    Stonington  CT         31    13   F       2  0-19               25:52.0      8:21/M
      97    Jerry Brown                       East Lyme  CT         107    69   M       4 60-69               25:52.0      8:21/M
      98    Heidi Lehto                       Zip Not Provided  C   175    47   F       5 40-49               26:06.0      8:25/M
      99    Erin Sturgeon                     Salem  CT              37    19   F       3  0-19               26:07.0      8:25/M
     100    William Sargant                   Stonington  CT        112    19   M      12  0-19               26:08.0      8:26/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Kaitlin Gomes                     Pawcatuck  CT         183    25   F       4 20-29               26:13.0      8:27/M
     102    Michael Crutchlen                 North Stonington  C   149    40   M      20 40-49               26:15.0      8:28/M
     103    Ronald Gale                       Norwich  CT            49    75   M       1 70-99               26:33.0      8:34/M
     104    Mary Sturgeon                     Salem  CT              38    53   F       5 50-59               26:36.0      8:35/M
     105    Chris Sargant                     Stonington  CT        111    13   M      13  0-19               26:37.0      8:35/M
     106    Beth Kanyock                      Mystic  CT             59    47   F       6 40-49               26:37.0      8:35/M
     107    Marianne Goddard                  Stonington  CT        177    37   F       9 30-39               26:44.0      8:37/M
     108    Barry Sheckley                    East Lyme  CT          34    63   M       5 60-69               26:52.0      8:40/M
     109    Kathleen McGowan                  Ledyard  CT           114    43   F       7 40-49               26:53.0      8:40/M
     110    Wendel Clark                      Toronto  ON           115    44   M      21 40-49               26:54.0      8:41/M
     111    Bob Fiore                         Mystic  CT             13    62   M       6 60-69               26:57.0      8:42/M
     112    Ted Philips                       Niantic  CT           131    70   M       2 70-99               26:59.0      8:42/M
     113    Carol Myers                       Waterford  CT          24    36   F      10 30-39               27:01.0      8:43/M
     114    Ray Krause                        Hope Valley  RI        19    53   M      15 50-59               27:12.0      8:46/M
     115    Elliot Ketchel                    Stonington  CT        178    12   M      14  0-19               27:14.0      8:47/M
     116    Daniel Billings                   Mystic  CT            189    11   M      15  0-19               27:15.0      8:47/M
     117    Steve Kanyock                     Mystic  CT            101    54   M      16 50-59               27:19.0      8:49/M
     118    Gabriella Bianca                  Chester  CT             6    13   F       4  0-19               27:22.0      8:50/M
     119    Angela Gaudette                   Canterbury  CT         14    36   F      11 30-39               27:24.0      8:50/M
     120    Simon Billings                    Mystic  CT            190    8    M      16  0-19               27:27.0      8:51/M
     121    Breanna Jones                     Pawcatuck  CT         166    14   F       5  0-19               27:40.0      8:55/M
     122    Bob Myers                         Waterford              25    50   M      17 50-59               27:41.0      8:56/M
     123    Leslie Bartholomew                Stonington  CT        176    42   F       8 40-49               27:46.0      8:57/M
     124    David Heskett                     Kingston  RI           70    55   M      18 50-59               27:51.0      8:59/M
     125    Dennis Lavallee                   Mystic  CT             22    32   M      10 30-39               28:11.0      9:05/M
     126    Jim Austin                        Ledyard  CT           170    52   M      19 50-59               28:12.0      9:06/M
     127    Caitlin Brunnock                  Pawcatuck  CT         173    14   F       6  0-19               28:17.0      9:07/M
     128    Sarah Smith                       Narragansett  RI      132    33   F      12 30-39               28:20.0      9:08/M
     129    Stan Piper                        East Lyme  CT          45    35   M      11 30-39               28:27.0      9:11/M
     130    Michele Drexler                   Norwich  CT            76    36   F      13 30-39               28:29.0      9:11/M
     131    Tom Sullivan                      Groton  CT             39    67   M       7 60-69               28:32.0      9:12/M
     132    Susan Sheckley                    Niantic  CT            35    61   F       2 60-69               28:35.0      9:13/M
     133    Sue Thomson                       Mystic  CT            121    48   F       9 40-49               28:39.0      9:15/M
     134    Stephanie Kindel                  Mystic  CT            186    31   F      14 30-39               28:39.0      9:15/M
     135    Anne Bartholet                    Stonington  CT        192    44   F      10 40-49               28:42.0      9:15/M
     136    Linda Clark                       Mystic  CT            123    49   F      11 40-49               28:44.0      9:16/M
     137    Bill Schwarzenbach                Stonington  CT        139    64   M       8 60-69               28:46.0      9:17/M
     138    Bill Bentley                      Lisbon  CT              3    45   M      22 40-49               28:47.0      9:17/M
     139    Lousie O'Boyle                    Stonington  CT         26    59   F       6 50-59               28:58.0      9:21/M
     140    Patricia Phillips                 Niantic  CT           130    64   F       3 60-69               29:18.0      9:27/M
     141    Jessi Nowack                      Mystic  CT            181    18   F       7  0-19               29:44.0      9:35/M
     142    Jim Silva                         Stonington  CT         65    44   M      23 40-49               29:46.0      9:36/M
     143    Diane Trone                       Mystic  CT            180    53   F       7 50-59               29:55.0      9:39/M
     144    John Sagal                        New London  CT        103    43   M      24 40-49               30:07.0      9:43/M
     145    Page Owen                         Stonington  CT        160    48   M      25 40-49               30:17.0      9:46/M
     146    Colleen Smith                     North Stonington  C   169    41   F      12 40-49               30:31.0      9:51/M
     147    Katherine Parker                  Stonington  CT         89    47   F      13 40-49               30:43.0      9:55/M
     148    Valerie Bentley                   Lisbon  CT              4    50   F       8 50-59               30:51.0      9:57/M
     149    Jacob Billings                    Mystic  CT            188    12   M      17  0-19               30:56.0      9:59/M
     150    Tamara Paullo                     Colchester  CT         68    34   F      15 30-39               31:10.0     10:03/M
     151    Candace Sanford                   Stonington  CT        152    63   F       4 60-69               31:31.0     10:10/M
     152    Annie Knizeski                    Stonington  CT         18     0   F       8  0-19               31:33.0     10:11/M
     153    Lauren Mailhot                    Ledyard  CT           127    23   F       5 20-29               31:37.0     10:12/M
     154    Maureen Mailhot                   Ledyard  CT           126    51   F       9 50-59               31:37.0     10:12/M
     155    Michael O'Farrell                 Norwich  CT            27    41   M      26 40-49               31:52.0     10:17/M
     156    Nancy Petrucci                    West Harrison  NY     118    41   F      14 40-49               31:54.0     10:17/M
     157    Dave Urban                        Stratford  CT         146    55   M      20 50-59               32:04.0     10:21/M
     158    Shirley Iselin                    Essex  CT              63    67   F       5 60-69               32:44.0     10:34/M
     159    Kristin Lichtenberg               Stonington  CT        164    38   F      16 30-39               33:20.0     10:45/M
     160    Jan MacGregor                     Stonington  CT        182    71   M       3 70-99               33:21.0     10:45/M
     161    Thomas Billings                   Mystic  CT            187    6    M      18  0-19               33:36.0     10:50/M
     162    Rebecca Billings                  Stonington  CT        185    46   F      15 40-49               33:38.0     10:51/M
     163    Jean Walsh                        Colchester  CT         82    54   F      10 50-59               33:55.0     10:56/M
     164    James Paggioli                    Bolton  CT            145    48   M      27 40-49               33:56.0     10:57/M
     165    Pranitha Sada                     Gales Ferry  CT        33    36   F      17 30-39               34:09.0     11:01/M
     166    Susan Marquardt                   Groton  CT             23    34   F      18 30-39               34:10.0     11:01/M
     167    Anita Kaiser                      Groton  CT             62    50   F      11 50-59               34:15.0     11:03/M
     168    John Nazzaro                      Pawcatuck  CT          53    52   M      21 50-59               34:36.0     11:10/M
     169    Tom Sullivan                      Ledyard  CT            54    71   M       4 70-99               35:10.0     11:21/M
     170    Mary Roy                          Stonington  CT         32    61   F       6 60-69               36:01.0     11:37/M
     171    Alanna Bortolin                   York  PA               90    31   F      19 30-39               36:28.0     11:46/M
     172    Doyle Bartholet                   Stonington  CT        191    13   M      19  0-19               36:46.0     11:52/M
     173    Renee Lavallee                    Mystic  CT             21    29   F       6 20-29               39:11.0     12:38/M
     174    Frank Pijar                       Mystic  CT             28    63   M       9 60-69               40:58.0     13:13/M
     175    Lynn Pijar                        Mystic  CT             29    61   F       7 60-69               40:58.0     13:13/M
     176    Colburn Graves                    North Stonington  C    15    77   M       5 70-99               41:36.0     13:25/M