Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Aug21_Austin_set1.shtml

Austin Harlow Memorial 5K Road Race

Somers, CT, August 21, 2011

[Age Groups ]

Overall Results

Results by: The Last Mile Race Mgt.

                    Austin Harlow Memorial 5K Road Race
                              Somers, CT USA
                            8/21/2011 - 9:00 AM
                         Weather: Overcast - 70's
                    Results by: The Last Mile Race Mgt.
                         www.thelastmileracing.com
                    email: timing@thelastmileracing.com
                            Phone: 860-456-4451
================================================================================================
                       ***** Official Results *****
================================================================================================
   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1   141 Robert McCormick      19:04.3  6:09 M  45   1/7      1/25   M4049 Suffield           CT 
    2   132 Chris Carrasquillo    19:07.4  6:10 M  18   1/4      2/25   M1319 Bolton             CT 
    3   136 Ken Clark             19:23.8  6:15 M  49   2/7      3/25   M4049 Somers             CT 
    4   112 Sarah Simmons         20:17.9  6:32 F  31   1/4      1/36   F3039 Broad Brook        CT 
    5   143 Emily Jenkins         20:36.3  6:38 F  24   1/5      2/36   F2029 Enfield            CT 
    6   128 Mark Barile           21:02.5  6:47 M  29   1/1      4/25   M2029 Windsor Locks      CT 
    7   159 Connor Miele          22:22.7  7:13 M  14   2/4      5/25   M1319 Windsor            CT 
    8   114 Jeremy Ray            22:43.0  7:19 M  14   3/4      6/25   M1319 West Granby        CT 
    9   156 Chris Cosma           22:51.1  7:22 M  32   1/3      7/25   M3039 Suffield           CT 
   10   124 Julia Gilloran        23:25.4  7:33 F  15   1/7      3/36   F1319 Pomfret Center     CT 
   11   116 Ashley Kinney         23:54.1  7:42 F  17   2/7      4/36   F1319 Somers             CT 
   12   115 Robert Ferguson       24:31.0  7:54 M  50   1/2      8/25   M5059 Coventry           CT 
   13   106 Stephen Tollman       24:41.3  7:57 M  65   1/4      9/25   M60+  Vernon Rockville   CT 
   14   118 Matthew Dowe          25:30.8  8:13 M  54   2/2     10/25   M5059 Suffield           CT 
   15   108 Mary Waters           25:40.6  8:16 F  20   2/5      5/36   F2029 Somers             CT 
   16   142 Allyson Zoppa         25:45.6  8:18 F  25   3/5      6/36   F2029 East Hartford      CT 
   17   133 Rachael Laflamme      26:04.6  8:24 F  13   3/7      7/36   F1319 Granby             CT 
   18   146 Chris Lemay           26:14.6  8:27 M  12   1/4     11/25   M-12  South Windsor      CT 
   19   147 Mike Lemay            26:15.4  8:28 M  44   3/7     12/25   M4049 South Windsor      CT 
   20   161 Cathy King            26:21.6  8:30 F  51   1/6      8/36   F5059 Manchester         CT 
   21   153 Thomas McCormick      26:29.7  8:32 M  60   2/4     13/25   M60+  Hamden             CT 
   22   135 Albert Gilbert        26:36.3  8:34 M  12   2/4     14/25   M-12  North Granby       CT 
   23   107 Samantha Dumas        26:55.5  8:40 F  20   4/5      9/36   F2029 Somers             CT 
   24   103 Michael Pampreen      27:00.3  8:42 M  12   3/4     15/25   M-12  Marlborough        CT 
   25   148 Jarret Maloney        27:02.5  8:43 M  15   4/4     16/25   M1319 Enfield            CT 
   26   149 Kevin Maloney         27:03.2  8:43 M  41   4/7     17/25   M4049 Enfield            CT 
   27   123 Brad Magyar           27:09.5  8:45 M  43   5/7     18/25   M4049 Enfield            CT 
   28   101 Wendy Westall         27:15.7  8:47 F  41   1/10    10/36   F4049 Stafford Springs   CT 
   29   134 Michelle Keane-Tayl   28:00.4  9:01 F  44   2/10    11/36   F4049 Stafford Springs   CT 
   30   109 Steven Vernale        28:05.7  9:03 M  33   2/3     19/25   M3039 Jewett City        CT 
   31   140 Barbara Dell          28:23.4  9:09 F  53   2/6     12/36   F5059 Stafford Springs   CT 
   32   125 Alex Webb             29:05.0  9:22 F  15   4/7     13/36   F1319 Andover            CT 
   33   113 Jim Shewokis          29:14.6  9:25 M  47   6/7     20/25   M4049 Somers             CT 
   34   119 Roxann Lizardi        29:24.3  9:28 F  30   2/4     14/36   F3039 Somers             CT 
   35   162 Eileen Cirillo        29:33.3  9:31 F  47   3/10    15/36   F4049 Somers             CT 
   36   158 Mitchell Nadeau       29:46.8  9:36 M  44   7/7     21/25   M4049 Enfield            CT 
   37   121 Lisa Hotchkin         30:16.9  9:45 F  49   4/10    16/36   F4049 Windsor Locks      CT 
   38   152 Heather Gates         31:23.0 10:07 F  24   5/5     17/36   F2029 Middletown         CT 
   39   111 Sierra Dockum         31:36.6 10:11 F  16   5/7     18/36   F1319 Coventry           CT 
   40   131 Shannon Crombie       32:15.5 10:23 F  10   1/2     19/36   F-12  Coventry           CT 
   41   155 Sean Devine           32:41.2 10:32 M  38   3/3     22/25   M3039 Tolland            CT 
   42   117 Pam Stevenson         32:50.0 10:35 F  46   5/10    20/36   F4049 Enfield            CT 
   43   127 Barbara Maloney       32:58.3 10:37 F  65   1/1     21/36   F60+  Tolland            CT 
   44   110 Nancy Eastwood        33:03.8 10:39 F  47   6/10    22/36   F4049 Somers             CT 
   45   120 Jennifer Pelletier    33:37.5 10:50 F  33   3/4     23/36   F3039 Windsor Locks      CT 
   46   105 Rhianna Supernant     34:13.1 11:01 F  32   4/4     24/36   F3039 Pomfret            CT 
   47   137 Ken Rawn              34:18.7 11:03 M  68   3/4     23/25   M60+  Storrs Mansfield   CT 
   48   144 Angie Randall         36:40.7 11:49 F  49   7/10    25/36   F4049 Ellington          CT 
   49   145 Trent Bourgoin        36:41.1 11:49 M  11   4/4     24/25   M-12  Somers             CT 
   50   150 Lori Moriarty         36:48.2 11:51 F  48   8/10    26/36   F4049 Somers             CT 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51   160 Patricia Miele        37:14.8 12:00 F  52   3/6     27/36   F5059 Windsor            CT 
   52   138 Linette Harlow        39:09.4 12:37 F  44   9/10    28/36   F4049 Andover            CT 
   53   129 Olivia Raum           39:10.3 12:37 F  15   6/7     29/36   F1319 West Suffield      CT 
   54   130 Nancy Raum            39:48.8 12:49 F  50   4/6     30/36   F5059 West Suffield      CT 
   55   151 Charles Merlis        40:06.3 12:55 M  70   4/4     25/25   M60+  W Hartford         CT 
   56   154 Cynthia Clavette      41:16.0 13:17 F  47  10/10    31/36   F4049 Enfield            CT 
   57   126 Ann-Marie Manuck      41:16.1 13:17 F  52   5/6     32/36   F5059 South Windsor      CT 
   58   122 Sue Clavette          43:05.0 13:53 F               33/36         Broad Brook        CT 
   59   139 Pamela Burns          43:28.4 14:00 F  50   6/6     34/36   F5059 Windsor            CT 
   60   163 Hunter Kleef          49:26.6 15:55 F  11   2/2     35/36   F-12  Coventry           CT 
   61   164 Colleen Crepeau       49:30.2 15:57 F  13   7/7     36/36   F1319 Storrs Mansfield   CT 
   8/21/2011  6:18PM