Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Apr9_Northe_set1.shtml

Northern Nipmuck 16 Mile Trail Race

Union, CT, April 9, 2011

[AWARDS ]

OVERALL

                                                                      Page 1
                             NORTHERN NIPMUCK
                            16 MILE TRAIL RACE
                   BIGELOW HOLLOW, CT    APRIL 9, 2011 
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC 413-214-4879
Place Name                  No.   Div/Tot  Div   Ag S City            St Time    Pace  
===== ===================== ===== ======== ===== == = =============== == ======= ===== 
    1 BRIAN KUSIECKI           86   1/20   M3039 32 M WESTFIELD       MA 2:05:02  7:49 
    2 ROSS KRAUSE              60   2/20   M3039 31 M                 MA 2:08:05  8:01 
    3 TIM COTE                 77   3/20   M3039 35 M NEW HAVEN       CT 2:12:45  8:18 
    4 JOHN KINNEE              96   4/20   M3039 32 M AYER            MA 2:13:45  8:22 
    5 KEITH SCHMITT            27   1/21   M4049 42 M                 NH 2:13:51  8:22 
    6 RYAN WELTS               18   5/20   M3039 30 M                 CT 2:17:09  8:35 
    7 PAUL YOUNG               94   2/21   M4049 45 M NORTH ANDOVER   MA 2:19:26  8:43 
    8 SCOTT PATNODE            76   6/20   M3039 30 M MARLBOROUGH     MA 2:23:14  8:58 
    9 RICHARD TEAL             48   7/20   M3039 33 M                 NY 2:26:46  9:11 
   10 DAVE KANNON              87   3/21   M4049 40 M BOSTON          MA 2:27:13  9:13 
   11 DONALD PACHER            85   8/20   M3039 38 M EASTHAMPTON     MA 2:29:26  9:21 
   12 MIKE REED                74   1/3    M2029 28 M MONSON          MA 2:29:37  9:22 
   13 KEN NAIDE                68   9/20   M3039 38 M                 MA 2:29:38  9:22 
   14 ABBY MAHONEY             75   1/6    F3039 33 F HOLYOKE         MA 2:30:49  9:26 
   15 JOHN AGOSTO              61   4/21   M4049 46 M                 CT 2:32:26  9:32 
   16 CHRIS TAFT               81  10/20   M3039 30 M EASTHAMPTON     MA 2:32:43  9:33 
   17 DEBBIE LIVINGSTON        35   2/6    F3039 36 F                 CT 2:33:55  9:38 
   18 DAVID THOMPSON           37   5/21   M4049 40 M                 CT 2:34:43  9:41 
   19 DAVE MINGORI             91   6/21   M4049 43 M CHARLTON        MA 2:37:15  9:50 
   20 BOB SHARKEY              63   1/17   M5059 59 M                 RI 2:44:27 10:17 
   21 DAVID BOUDREAU           92  11/20   M3039 39 M BROOKLINE       NH 2:48:29 10:32 
   22 NED JAMES                82   2/17   M5059 56 M ASHFIELD        MA 2:48:30 10:32 
   23 DANA ROYER               45  12/20   M3039 35 M                 CT 2:49:49 10:37 
   24 BRUCE GIGUERE            88   7/21   M4049 43 M TOLLAND         CT 2:51:06 10:42 
   25 DEREK JONES              59   8/21   M4049 48 M                 MA 2:52:10 10:46 
   26 PETER GAGARIN            80   1/2    M6069 66 M SUNDERLAND      MA 2:52:31 10:47 
   27 CHRIS OLLARI             23   9/21   M4049 41 M                 MA 2:52:51 10:49 
   28 KARL SAUERBREY            7  10/21   M4049 47 M                 RI 2:54:33 10:55 
   29 ERIC WYZGA              100  13/20   M3039 35 M EAST GREENWICH  RI 2:56:15 11:01 
   30 MARK DEARING             50   3/17   M5059 57 M                 MA 3:00:19 11:17 
   31 BRIAN SORRELLS           25  11/21   M4049 41 M                 CT 3:00:20 11:17 
   32 RICH VICTOR              53  12/21   M4049 44 M                 MA 3:01:56 11:23 
   33 ELAINE ALLEN             97   1/6    F4049 43 F HAMDEN          CT 3:03:33 11:29 
   34 MICHELE HAMMOND          78   1/4    F5059 52 F KILLINGWORTH    CT 3:04:28 11:32 
   35 RUSSELL HAMMMOND         79   4/17   M5059 51 M KILLINGWORTH    CT 3:04:30 11:32 
   36 STEPHEN TAYLOR           11  13/21   M4049 42 M                 MA 3:05:07 11:35 
   37 STUART KING               8   5/17   M5059 50 M                 CT 3:05:32 11:36 
   38 SARA PRAGLUSKI           72   3/6    F3039 32 F WORCESTER       MA 3:06:49 11:41 
   39 ETHAN SPINELLI           36  14/20   M3039 37 M                 CT 3:07:36 11:44 
   40 JOHN PEABODY             64   6/17   M5059 56 M                 RI 3:07:46 11:45 
   41 CURT PAANDISCIO          70   7/17   M5059 50 M GRANBY          CT 3:08:34 11:48 
   42 TED COWLES               29   8/17   M5059 52 M                 CT 3:09:17 11:50 
   43 CHRIS HINCH              90  14/21   M4049 43 M EASTHAMPTON     MA 3:11:39 11:59 
   44 RANDALL DUTTON          150  15/21   M4049 40 M TOLLAND         CT 3:12:15 12:01 
   45 RUSSELL DEARING          52  15/20   M3039 32 M                 MA 3:12:36 12:03 
   46 ROBERT SCHULTEN          28   9/17   M5059 54 M                 CT 3:13:07 12:05 
   47 LAUREL COX               34   2/6    F4049 48 F                 ME 3:13:09 12:05 
   48 BILL METZGER             15  10/17   M5059 55 M                 CT 3:16:56 12:19 
   49 BONNIE NUSSBICKEL        57   3/6    F4049 45 F                 NY 3:17:42 12:22 
   50 TIM BLINN                 2  11/17   M5059 51 M                 CT 3:19:41 12:29 
Place Name                  No.   Div/Tot  Div   Ag S City            St Time    Pace  
===== ===================== ===== ======== ===== == = =============== == ======= ===== 
   51 CHRIS AGBAY              26  16/20   M3039 33 M                 MA 3:22:20 12:39 
   52 CHERI CAVANAUGH           9   4/6    F4049 46 F                 MA 3:22:20 12:39 
   53 MICHAEL AGBAY            30  17/20   M3039 38 M                 MA 3:22:25 12:39 
   54 RAANDY ZUCCO             89  16/21   M4049 40 M GOSHEN          MA 3:23:56 12:45 
   55 GUIDO MEDEIROS           51  12/17   M5059 55 M                 MA 3:26:43 12:56 
   56 NORM CORMIER             83  13/17   M5059 57 M ELLINGTON       CT 3:30:44 13:11 
   57 JENNIFER HEDGES          38   4/6    F3039 36 F                 CT 3:30:50 13:11 
   58 YUKIKO NISHIDE           55   5/6    F4049 49 F                 NY 3:32:00 13:15 
   59 HIROYUKI NISHIDE         54  17/21   M4049 49 M                 NY 3:32:01 13:16 
   60 ED BUCKLEY                1  14/17   M5059 53 M SOUTHAMPTON     MA 3:32:41 13:18 
   61 TOM PARENT               99  18/20   M3039 34 M CAMBRIDGE       MA 3:33:59 13:23 
   62 RON STARRETT              4  18/21   M4049 41 M                 CT 3:34:37 13:25 
   63 TODD HOBSON              21  15/17   M5059 50 M                 VT 3:34:54 13:26 
   64 AVID ALMAND              98  19/20   M3039 37 M EAST HARTFORD   CT 3:36:24 13:32 
   65 NATE DAVIS               49   2/3    M2029 26 M                 MA 3:37:04 13:34 
   66 TOM MALCOM               41  16/17   M5059 54 M                 MA 3:37:51 13:37 
   67 CHRISTOPHER LAROCCO      56  19/21   M4049 49 M                 CT 3:39:12 13:42 
   68 ELAINE ROMANO             5   2/4    F5059 53 F                 CT 3:39:59 13:45 
   69 LORI WATKINS             84   6/6    F4049 46 F MARION          MA 3:41:37 13:52 
   70 SURESK SHENOY            95  17/17   M5059 53 M BRANFORD        CT 3:47:31 14:14 
   71 BOB WORSHAM              69   2/2    M6069 65 M WOODSTOCK       CT 3:51:55 14:30 
   72 MATTHEW HALEY            22  20/20   M3039 34 M                 CT 3:54:17 14:39 
   73 JEREMY SCANLON           47   3/3    M2029 28 M                 MA 3:57:35 14:51 
   74 LINCOLN COX              67  20/21   M4049 45 M                 RI 3:57:39 14:52 
   75 MAGDA CARDOSA             6   5/6    F3039 34 F                 MA 4:01:13 15:05 
   76 DALE NUSSBISKEL          58  21/21   M4049 47 M                 NY 4:02:17 15:09 
   77 BARBARA SORRELL         151   3/4    F5059 53 F DELMAR          NY 4:03:42 15:14 
   78 ANIA CRILGRESS           93   6/6    F3039 35 F HAMDEN          CT 4:32:06 17:01 
   79 KATHLEEN FURLANI         42   1/1    F6069 62 F                 CT 4:39:15 17:28 
   80 MARYLOU WHITE            16   4/4    F5059 55 F                 CT 4:39:31 17:29