Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Aug28_5000Fa_set1.shtml

5,000 Fathoms (5.68-Mi) on the SUBASE

Groton, CT, August 28, 2010

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time Flys.

5,000 Fathoms on the SUBASE 5,000 Fathoms (5.68-Mi)

5,000 Fathoms on the SUBASE 5,000 Fathoms (5.68-Mi)

Overall Finish List

August 28, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Tracy Montoya                     Waterford  CT        1576    46   M   ***** 40-49      40:26.0    7:07/M             
       2    David Jacobs                      Niantic  CT          1618    65   M       1 60-99      40:40.0    7:10/M             
       3    Matthew Northfell                 Groton  CT           1549    24   M       1  1-29      42:17.0    7:27/M             
       4    Steven Benjamin                   Hanover  CT          1680    22   M       2  1-29      43:16.0    7:37/M             
       5    Jon Smedley                       Norwich  CT          1559    39   M       1 30-39      44:11.0    7:47/M             
       6    Tucker Stachitas                  Charleston  SC       1561    24   M       3  1-29      44:18.0    7:48/M             
       7    Erica Murray                      Groton  CT           1684    31   F   ***** 30-39      44:20.0    7:48/M             
       8    Sean Comer                        Ladson  SC           1513    24   M       4  1-29      44:29.0    7:50/M             
       9    Patrick Smith                                          1560    19   M       5  1-29      44:55.0    7:54/M             
      10    James Leonard                     Gales Ferry  CT      1538    56   M       1 50-59      44:56.0    7:55/M             
      11    Gaylord Humphries                 Ledyard  CT          1619    46   M       1 40-49      45:37.0    8:02/M             
      12    Christian Hall                    Groton  CT           1527    25   M       6  1-29      45:47.0    8:04/M             
      13    Adam Beaumier                     Gales Ferry  CT      1501    32   M       2 30-39      46:19.0    8:09/M             
      14    Maureen Meredith                  Gales Ferry  CT      1682    28   F       1  1-29      46:25.0    8:10/M             
      15    Johathon Marks                    Hanover  CT          1542    21   M       7  1-29      46:46.0    8:14/M             
      16    Joseph Liguore                    Ledyard  CT          1539    52   M       2 50-59      47:43.0    8:24/M             
      17    Jim Ellis                         Gales Ferry  CT      1520    51   M       3 50-59      47:53.0    8:26/M             
      18    Elizabeth Mulvihill               Bethel  CT           1547    50   F       1 50-59      48:00.0    8:27/M             
      19    Kevin O'Connor                    Bristol  CT          1550    42   M       2 40-49      48:01.0    8:27/M             
      20    Richard Conant                    Mystic  CT           1640    55   M       4 50-59      48:06.0    8:28/M             
      21    Ryan Vista                        San Jose  CA         1567    21   M       8  1-29      48:37.0    8:34/M             
      22    Jason Dyer                        Groton  CT           1519    41   M       3 40-49      49:14.0    8:40/M             
      23    David Taweel                      Hanover  CT          1667    24   M       9  1-29      49:24.0    8:42/M             
      24    Benjamas Humphries                Ledyard  CT          1620    51   F       2 50-59      49:39.0    8:44/M             
      25    Jon Eustaquio                     Hanover  CT          1521    29   M      10  1-29      49:45.0    8:46/M             
      26    Sean Rocha                        Hanover  CT          1556    24   M      11  1-29      50:11.0    8:50/M             
      27    Melinda Pammit                    Hanover  CT          1551    24   F       2  1-29      50:11.0    8:50/M             
      28    Jerry Strange                     Norwich  CT          1564    42   M       4 40-49      50:17.0    8:51/M             
      29    Taylor Pressley                   Lilburn  GA          1553    20   M      12  1-29      50:46.0    8:56/M             
      30    John Desormier                    Gales Ferry  CT      1518    40   M       5 40-49      50:50.0    8:57/M             
      31    Edwin Deguzman                    Hanover  CT          1517    26   M      13  1-29      51:02.0    8:59/M             
      32    Derrick McNary                    Hanover  CT          1639    19   M      14  1-29      51:39.0    9:06/M             
      33    Maxwell Judd                      Hanover  CT          1579    31   M       3 30-39      52:25.0    9:14/M             
      34    Jared Kirk                        Hanover  CT          1638    19   M      15  1-29      52:55.0    9:19/M             
      35    Shawn McBlain                     Goose Creek  SC      1544    24   M      16  1-29      52:55.0    9:19/M             
      36    Allison Roess                     Ledyard  CT          1600    44   F       1 40-49      53:14.0    9:22/M             
      37    Ralph Weyant                      Ronkonkoma  NY       1578    51   M       5 50-59      53:25.0    9:24/M             
      38    Scott Wissel                      Suffield  CT         1573    44   M       6 40-49      53:28.0    9:25/M             
      39    Daniel West                       Groton  CT           1568    31   M       4 30-39      53:47.0    9:28/M             
      40    Adam Hutchins                     New London  CT       1532    27   M      17  1-29      53:49.0    9:28/M             
      41    Carrie Coy                        Hebron  CT           1515    51   F       3 50-59      53:49.0    9:28/M             
      42    Joe Dagostino                     Holbrook  NY         1574    61   M       2 60-99      53:55.0    9:30/M             
      43    Lorraine Tierney                  Colchester  CT       1566    49   F       2 40-49      55:01.0    9:41/M             
      44    Gopaz Mahadevan                   New London  CT       1641    34   M       5 30-39      55:10.0    9:43/M             
      45    Brian Steady                      Waterford  CT        1562    63   M       3 60-99      55:59.0    9:51/M             
      46    Charles Cummings                  Upton  MA            1516    37   M       6 30-39      56:11.0    9:53/M             
      47    Cari Geary                        Avon  CT             1526    38   F       1 30-39      56:26.0    9:56/M             
      48    Brandon Labove                    Mystic  CT           1679    33   M       7 30-39      56:52.0   10:01/M             
      49    Yonah Bottrill                    Barrington  RI       1505    33   F       2 30-39      57:02.0   10:02/M             
      50    Heather Hollenbach                Ledyard  CT          1528    32   F       3 30-39      57:02.0   10:02/M             
      51    Justin McNary                     Hanover  CT          1545    19   M      18  1-29      58:05.0   10:14/M             
      52    Brian Hoffman                     Hanover  CT          1616    30   M       8 30-39      58:06.0   10:14/M             
      53    Robert Knapp                      Groton  CT           1534    32   M       9 30-39      58:41.0   10:20/M             
      54    Geoff Hunley                      Groton  CT           1530    25   M      19  1-29      59:08.0   10:25/M             
      55    Ralf Lange                        Hanover  CT          1537    33   M      10 30-39      1:00:28.0   10:39/M             
      56    Steven Bowden                     Groton  CT           1507    27   M      20  1-29      1:00:29.0   10:39/M             
      57    Greg Powers                       Hope Valley  RI      1615    38   M      11 30-39      1:00:57.0   10:44/M             
      58    Kristen Fluhr                     Groton  CT           1523    27   F       3  1-29      1:02:09.0   10:57/M             
      59    Anthony Fazzari                   Groton  CT           1681    39   M      12 30-39      1:02:11.0   10:57/M             
      60    Justin Thompson                   Groton  CT           1666    26   M      21  1-29      1:02:11.0   10:57/M             
      61    Jarvis Reed                       Groton  CT           1577    31   M      13 30-39      1:03:10.0   11:07/M             
      62    Kylie Filipiak                    Norwich  CT          1522    29   F       4  1-29      1:04:01.0   11:16/M             
      63    George Huffman                    Shelton  CT          1529    53   M       6 50-59      1:06:32.0   11:43/M             
      64    Tiffany Gavazzo                   Groton  CT           1525    31   F       4 30-39      1:10:11.0   12:21/M             
      65    Nicholas Gavazzo                  Groton  CT           1581    30   M      14 30-39      1:10:11.0   12:21/M             
      66    Lisa Colquitt                     New London  CT       1512    27   F       5  1-29      1:10:26.0   12:24/M             
      67    Gerald Taylor                     Ledyard  CT          1565    53   M       7 50-59      1:16:36.0   13:29/M             
      68    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT       1582    59   F       4 50-59      1:41:57.0   17:57/M