Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Apr25_Flande_set1.shtml

Flanders 5K

East Lyme , CT, April 25, 2010

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time Flies.

FLANDERS 5 K

FLANDERS 5 K

Overall Finish List

April 25, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    John Babcock            Niantic  CT           250   22     1 M 20-29      16:51.8    5:26/M             
       2    Spencer Rogers          Oakdale  CT           211   33     1 M 30-39      18:25.3    5:56/M             
       3    Casey Neistat           Niantic  CT           260   29     2 M 20-29      18:38.0    6:01/M             
       4    Dan Campbell            Oakdale  CT           154   31     2 M 30-39      19:13.0    6:12/M             
       5    Rick Konon              Colchester  CT        265   53     1 M 50-59      19:31.2    6:18/M             
       6    Sam Faulkenberry        Moosup  CT            156   24     3 M 20-29      19:44.3    6:22/M             
       7    Michael Didato          Waterford  CT         245   48     1 M 40-49      19:50.8    6:24/M             
       8    George Wessbach         East Lyme  CT         292   19     1 M 15-19      19:57.8    6:26/M             
       9    Robert Craig            Waterford  CT         281   43     2 M 40-49      20:17.8    6:33/M             
      10    Jeffrey Deusen          East Lyme  CT         218   42     3 M 40-49      20:36.0    6:39/M             
      11    Allen Litwin            Niantic  CT           163   55     2 M 50-59      20:47.3    6:42/M             
      12    Mark Berry              Old Saybrook  CT      296   48     4 M 40-49      20:54.2    6:45/M             
      13    James Martinson         Niantic  CT           289   53     3 M 50-59      21:50.9    7:03/M             
      14    Way Hedding             Niantic  CT           262   60     1 M 60-99      21:57.5    7:05/M             
      15    David King              East Lyme  CT         181   43     5 M 40-49      22:13.0    7:10/M             
      16    Ray Guillet             Norwich  CT           244   34     3 M 30-39      22:24.4    7:14/M             
      17    Mike Zegarzewski        Norwich  CT           209   37     4 M 30-39      22:29.2    7:15/M             
      18    Steve Middel            Oakdale  CT           299   50     4 M 50-59      22:29.8    7:15/M             
      19    Matt Kane               East Lyme  CT         200   21     4 M 20-29      22:30.6    7:15/M             
      20    Shawn Ginter            Niantic  CT           284   19     2 M 15-19      22:41.7    7:19/M             
      21    Stephanie Contreras     Ledyard  CT           201   19     1 F 15-19      22:48.7    7:21/M             
      22    Tim Wilbur              East Lyme  CT         192   51     5 M 50-59      23:10.9    7:28/M             
      23    Tanner Leclair          Groton  CT            210   10     1 M  1-10      23:27.9    7:34/M             
      24    Kent Place              Niantic  CT           302   8      2 M  1-10      23:31.0    7:35/M             
      25    Scott Williams          Niantic  CT           276   34     5 M 30-39      23:32.6    7:35/M             
      26    Heather Millbach        Uncasville  CT        269   33     1 F 30-39      23:37.6    7:37/M             
      27    Russ Dipallina          Waterford  CT         266   47     6 M 40-49      23:49.2    7:41/M             
      28    Jacob Millbach          Uncasville  CT        267   11     1 M 11-14      23:54.2    7:43/M             
      29    Gunnar Tonnesen         Norwich  CT           164   17     3 M 15-19      24:00.8    7:45/M             
      30    Matt Munch              East Lyme  CT         283   43     7 M 40-49      24:02.1    7:45/M             
      31    Robert Brouillier       Groton  CT            247   59     6 M 50-59      24:11.4    7:48/M             
      32    Sarah Brouillier        New London  CT        228   27     1 F 20-29      24:18.6    7:50/M             
      33    Ronald Dombrowksi       Montville  CT         272   66     2 M 60-99      24:24.3    7:52/M             
      34    Stephen Cody            East Lyme  CT         307   27     5 M 20-29      24:37.2    7:56/M             
      35    Ken Wadecki             Uncasville  CT        194   56     7 M 50-59      24:40.7    7:57/M             
      36    Stephen Avery           Voluntown  CT         195   55     8 M 50-59      24:42.1    7:58/M             
      37    Dave Jacobs             Niantic  CT           153   64     3 M 60-99      24:48.6    8:00/M             
      38    Claudia Mitchell        Gales Ferry  CT       271   39     2 F 30-39      24:49.3    8:00/M             
      39    Mica Millbach           Uncasville  CT        268   33     6 M 30-39      24:50.8    8:01/M             
      40    Maura Whaley            East Lyme  CT         239   11     1 F 11-14      24:56.7    8:03/M             
      41    Bradley King            East Lyme  CT         179   13     2 M 11-14      24:59.0    8:04/M             
      42    Jerry Brown             East Lyme  CT         246   68     4 M 60-99      25:01.5    8:04/M             
      43    Robert Hanna            Leyard  CT            254   39     7 M 30-39      25:03.0    8:05/M             
      44    Carina Mitchell         Gales Ferry  CT       270   11     2 F 11-14      25:19.1    8:10/M             
      45    Richard White           North Franklin  CT    205   38     8 M 30-39      25:21.3    8:11/M             
      46    Steven Munzner          North Haven  CT       189   44     8 M 40-49      25:22.9    8:11/M             
      47    Molly Silva             Waterford  CT         216   33     3 F 30-39      25:29.4    8:13/M             
      48    Mary Boucher            East Lyme  CT         184   46     1 F 40-49      25:32.0    8:14/M             
      49    Steven Boucher          East Lyme  CT         185   52     9 M 50-59      25:32.8    8:14/M             
      50    Janet Holtz             East Lyme  CT         152   42     2 F 40-49      25:35.7    8:15/M             
      51    Anne Chekal             Niantic  CT           186   33     4 F 30-39      25:39.8    8:16/M             
      52    Brian Chekal            Niantic  CT           197   35     9 M 30-39      25:41.3    8:17/M             
      53    Jessica Funke           East Lyme  CT         173   26     2 F 20-29      25:45.2    8:18/M             
      54    Desiree Panlilio        East Lyme  CT         151   41     3 F 40-49      25:48.8    8:19/M             
      55    Jimmy Cook              Groton  CT            301   31    10 M 30-39      25:51.0    8:20/M             
      56    Julie Simpson           Waterford  CT         285   20     3 F 20-29      25:56.2    8:22/M             
      57    Gregory * Storer        Niantic  CT           199   27     6 M 20-29      25:57.0    8:22/M             
      58    Kristyn Wujtewicz       Bozrah  CT            248   25     4 F 20-29      26:07.7    8:25/M             
      59    Thomas White            East Lyme  CT         206   11     3 M 11-14      26:18.7    8:29/M             
      60    Beth McCrabb            Niantic  CT           274   49     4 F 40-49      26:33.8    8:34/M             
      61    Adrienne Meeno          Niantic  CT           261   26     5 F 20-29      26:47.3    8:38/M             
      62    Stephen Moore           Mstic  CT             157   62     5 M 60-99      26:54.5    8:41/M             
      63    Patty Hogan             East Lyme  CT         198   53     1 F 50-59      27:04.1    8:44/M             
      64    Will Repsher            Mystic  CT            160   28     7 M 20-29      27:24.0    8:50/M             
      65    Ella Reese              Mystic  CT            159   27     6 F 20-29      27:26.3    8:51/M             
      66    Nuria Stockman          Waterford  CT         215   47     5 F 40-49      27:31.4    8:53/M             
      67    Jennifer Munzner        Niantic  CT           234   36     5 F 30-39      27:37.9    8:55/M             
      68    Justin Kolashuk         Norwich  CT           242   22     8 M 20-29      27:47.1    8:58/M             
      69    Susan Sheckley          Niantic  CT           297   62     1 F 60-99      27:50.3    8:59/M             
      70    Cindy King              East Lyme  CT         178   45     6 F 40-49      27:57.2    9:01/M             
      71    Denise Avery            Voluntown  CT         196   50     2 F 50-59      27:58.0    9:01/M             
      72    Emily Wagner            Niantic  CT           222   22     7 F 20-29      28:05.4    9:04/M             
      73    Mary Simpson            Niantic  CT           286   45     7 F 40-49      28:06.7    9:04/M             
      74    David Amende            East Lyme  CT         174   44     9 M 40-49      28:10.4    9:05/M             
      75    Sarah White             East Lyme  CT         208   35     6 F 30-39      28:11.3    9:05/M             
      76    Tom Thurlow             Waterford  CT         213   52    10 M 50-59      28:12.3    9:06/M             
      77    Sawyer McCrabb          Niantic  CT           273   11     4 M 11-14      28:23.8    9:09/M             
      78    Stephanie Kamperschroer Ledyard  CT           221   40     8 F 40-49      28:30.7    9:12/M             
      79    Maureen Werner          Niantic  CT           255   48     9 F 40-49      28:58.1    9:21/M             
      80    Pat Gaffey              East Lyme  CT         169   51    11 M 50-59      29:06.1    9:23/M             
      81    Chris Brine             Wallingford  VT       155   24     9 M 20-29      29:07.0    9:24/M             
      82    Wendy Petersen          East Lyme  CT         275   49    10 F 40-49      29:10.7    9:25/M             
      83    Sandra Allen            Niantic  CT           243   39     7 F 30-39      29:20.4    9:28/M             
      84    Owen Neistat            Niantic  CT           259   12     5 M 11-14      29:29.2    9:31/M             
      85    Kathy Doherty           Niantic  CT           220   45    11 F 40-49      29:39.2    9:34/M             
      86    Barry Sheckley          Niantic  CT           298   62     6 M 60-99      30:30.5    9:50/M             
      87    Jill Fahey              New London  CT        263   49    12 F 40-49      30:43.0    9:55/M             
      88    Stacy Munch             East Lyme  CT         282   43    13 F 40-49      30:45.4    9:55/M             
      89    Erin Whaley             East Lyme  CT         238   44    14 F 40-49      30:46.2    9:55/M             
      90    Isabella Gerber         East Lyme  CT         291   13     3 F 11-14      30:47.1    9:56/M             
      91    Nathan Amende           East Lyme  CT         176    9     3 M  1-10      30:48.1    9:56/M             
      92    Kris Stelter            East Lyme  CT         170   43    15 F 40-49      30:57.2    9:59/M             
      93    Robin Waterman          East Lyme  CT         290   13     4 F 11-14      30:58.0    9:59/M             
      94    Mary Anne Borrelli      New London  CT        161   50     3 F 50-59      31:34.5   10:11/M             
      95    John Cote               Waterford  CT         226   12     6 M 11-14      32:10.4   10:23/M             
      96    Mark Palmerino          New London  CT        264   47    10 M 40-49      32:23.1   10:27/M             
      97    Colleen Keller          East Lyme  CT         166    9     1 F  1-10      32:24.1   10:27/M             
      98    David Keller            East Lyme  CT         167   49    11 M 40-49      32:53.8   10:36/M             
      99    Claire Mason            East Lyme  CT         182    9     2 F  1-10      33:02.4   10:39/M             
     100    Tom Sullivan            Ledyard  CT           277   70     7 M 60-99      33:13.7   10:43/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Robert Somers           Waterford  CT         252   32    11 M 30-39      33:16.2   10:44/M             
     102    Anna Hartung            Waterford  CT         227   33     8 F 30-39      33:20.7   10:45/M             
     103    Sally Nelson            Niantic  CT           214   35     9 F 30-39      33:33.0   10:49/M             
     104    Edwina Callaghan        Salem  CT             193   60     2 F 60-99      33:43.6   10:53/M             
     105    Peter Demarco           New London  CT        278   59    12 M 50-59      34:00.0   10:58/M             
     106    Erik Stelter            East Lyme  CT         172    9     4 M  1-10      34:11.9   11:02/M             
     107    Lottie Lamothe          Waterford  CT         287   25     8 F 20-29      34:12.5   11:02/M             
     108    Brianne Lamothe         Northbridge  MA       288   26     9 F 20-29      34:31.2   11:08/M             
     109    Tara Mahoney            Niantic  CT           212   40    16 F 40-49      34:51.3   11:15/M             
     110    Amrita Lall             East Lyme  CT         232   11     5 F 11-14      35:08.4   11:20/M             
     111    Cassandra Straub        Groton  CT            158   30    10 F 30-39      35:24.3   11:25/M             
     112    Matthew Krystofik       Niantic  CT           224   28    10 M 20-29      35:38.3   11:30/M             
     113    Melissa Somers          Waterford  CT         253   31    11 F 30-39      36:12.5   11:41/M             
     114    Ryan Whaley             East Lyme  CT         241    7     5 M  1-10      36:17.1   11:42/M             
     115    Lisa Massad             Niantic  CT           257   47    17 F 40-49      36:27.5   11:45/M             
     116    Brianna Amende          East Lyme  CT         177    6     3 F  1-10      36:31.4   11:47/M             
     117    Noah Amende             East Lyme  CT         175    8     6 M  1-10      36:32.5   11:47/M             
     118    Mary Amende             East Lyme  CT         162   44    18 F 40-49      39:12.8   12:39/M             
     119    Bal Channe-Lall         East Lyme  CT         231   42    19 F 40-49      39:33.8   12:45/M             
     120    Gretchen Stelter        East Lyme  CT         171   11     6 F 11-14      39:44.0   12:49/M             
     121    Alexa Massad            Niantic  CT           258   13     7 F 11-14      40:21.6   13:01/M             
     122    Melissa Mason           East Lyme  CT         183   38    12 F 30-39      40:32.9   13:05/M             
     123    Janet Labrie            Waterford  CT         279   56     4 F 50-59      40:33.7   13:05/M             
     124    Amy Sulman              Oakdale  CT           280   36    13 F 30-39      41:44.4   13:28/M             
     125    Suneal Lall             East Lyme  CT         233   10     7 M  1-10      41:45.1   13:28/M             
     126    Liam Whaley             East Lyme  CT         240    9     8 M  1-10      42:08.4   13:35/M             
     127    Pete Stelter            East Lyme  CT         229   40    12 M 40-49      42:53.5   13:50/M             
     128    Susan O'Lone            Niantic  CT           219   56     5 F 50-59      43:04.4   13:54/M             
     129    Claudia Wiersch         Oakdale  CT           168   56     6 F 50-59      45:04.1   14:32/M             
     130    Kathy Keller            East Lyme  CT         165   49    20 F 40-49      45:57.6   14:49/M             
     131    Christine Kluge         East Lyme  CT         304   40    21 F 40-49      50:41.5   16:21/M             
     132    Sarah Butterfield       Colchester  CT        203   33    14 F 30-39      50:42.3   16:21/M             
     133    Craig Butterfield       Colchester  CT        204   30    12 M 30-39