Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Apr10_BurnCa_set1.shtml

Burn Calories for Fuel 5K

Bloomfield, CT, April 10, 2010

[Overall Winners | Age-Group Winners ]

Complete Results

                       1st BURN CALORIES FOR FUEL 5K
           BLOOMFIELD, CT     SUNDAY, APRIL 10, 2010     9:00 AM
Place No.   Name                  Ag Sex/Tot  S Div/Tot  Div    Town                  Finish  Pace  
===== ===== ===================== == ======== = ======== ====== ================== == ======= ===== 
    1    70 John Minervino        46   1/69   M   1/11   M4549  HIGGANUM           CT   18:57  6:06 
    2    76 Bill Odendahl         45   2/69   M   2/11   M4549  TRUMBULL           CT   20:13  6:31 
    3   108 Alex Wroblewski       28   3/69   M   1/10   M2529  BRISTOL            CT   20:21  6:33 
    4   129 Steve Virgadaula      50   4/69   M   1/4    M5054  EAST HADDAM        CT   20:52  6:43 
    5   145 Jon Kozlowski         34   5/69   M   1/8    M3034  SIMSBURY           CT   21:11  6:50 
    6     4 Kaeli Baker           13   1/77   F   1/2    F1014  FARMINGTON         CT   21:27  6:54 
    7   139 John McGrane          53   6/69   M   2/4    M5054  FARMINGTON         CT   21:41  6:59 
    8   114 Alyce Alfano          47   2/77   F   1/9    F4549  SUFFIELD           CT   21:42  7:00 
    9   135 Nick Micoletti        16   7/69   M   1/3    M1519  ANDOVER            CT   22:09  7:08 
   10   150 Paul Rabenold         57   8/69   M   1/3    M5559  AVON               CT   22:24  7:13 
   11    75 Eric Nordquist        34   9/69   M   2/8    M3034  WEST HARTFORD      CT   22:43  7:19 
   12    62 Steven Levine         48  10/69   M   3/11   M4549  WEST  HARTFORD     CT   22:52  7:22 
   13   147 Catherine Lyons       52   3/77   F   1/5    F5054  BLOOMFIELD         CT   22:55  7:23 
   14   119 Kevin Kunak           30  11/69   M   3/8    M3034  WEST HARTFORD      CT   23:14  7:29 
   15   100 David Thor            46  12/69   M   1/6    CLYDE  LONGMEADOW         MA   23:28  7:34 
   16   133 Dalton Stein          11  13/69   M   1/5    M1014  ANDOVER            CT   23:32  7:35 
   17    93 Andrew Siegel         26  14/69   M   2/10   M2529  WEST HARTFORD      CT   23:32  7:35 
   18    53 Matthew Hoberman      38  15/69   M   1/5    M3539  WEST HARTFORD      CT   23:34  7:35 
   19    63 Kelly Martin          28   4/77   F   1/18   F2529  FARMINGTON         CT   23:42  7:38 
   20    60 Hilary Kreitner       41   5/77   F   1/10   F4044  BLOOMFIELD         CT   23:49  7:40 
   21   138 Ryan Grossner         25  16/69   M   3/10   M2529  ENFIELD            CT   23:51  7:41 
   22   127 Jenna Kilroy          23   6/77   F   1/7    F2024  WEST HARTFORD      CT   23:57  7:43 
   23   113 Allison Vicuna        37   7/77   F   1/8    F3539  EAST GRANBY        CT   24:02  7:44 
   24    56 Basilia Huang         29   8/77   F   2/18   F2529  SOUTH WINDSOR      CT   24:03  7:45 
   25    61 Linda Lentini         42   9/77   F   2/10   F4044  PLAINVILLE         CT   24:03  7:45 
   26    21 John Carey            47  17/69   M   4/11   M4549  WEST  HARTFORD     CT   24:10  7:47 
   27    14 Barry Bruun           47  18/69   M   5/11   M4549  COLCHESTER         CT   24:16  7:49 
   28    59 Shawna Kohl           36  10/77   F   2/8    F3539  WEST HARTFORD      CT   24:19  7:50 
   29    77 Georgia Panagopoulos  51  11/77   F   2/5    F5054  KENSINGTON         CT   24:24  7:52 
   30    81 Norman Peters Jr      29  19/69   M   4/10   M2529  BLOOMFIELD         CT   24:29  7:53 
   31    57 Jessica Klein         28  12/77   F   3/18   F2529  MANCHESTER         CT   24:35  7:55 
   32    99 Rob Thompson          40  20/69   M   1/3    M4044  AVON               CT   24:46  7:59 
   33   161 Tom Walsh             55  21/69   M   2/3    M5559  HARTFORD           CT   24:47  7:59 
   34   134 Bill Abrahamsen       62  22/69   M   1/2    M6064  SIMSBURY           CT   24:51  8:00 
   35   165 Lisa Asadourian       38  13/77   F   3/8    F3539  WETHERSFIELD       CT   24:53  8:01 
   36    10 Joseph Brannigan      18  23/69   M   2/3    M1519  BLOOMFIELD         CT   25:26  8:11 
   37   146 Jennifer Kozlowski    27  14/77   F   4/18   F2529  BLOOMFIELD         CT   25:26  8:12 
   38   103 Dawn Ullmar           30  15/77   F   1/6    F3034  SIMSBURY           CT   25:29  8:12 
   39    31 Vincent Decrisantis   11  24/69   M   2/5    M1014  BLOOMFIELD         CT   25:30  8:13 
   40    30 Paul Decrisantis      43  25/69   M   2/3    M4044  BLOOMFIELD         CT   25:31  8:13 
   41   121 Jim McAuliffe         13  26/69   M   3/5    M1014  WINDSOR            CT   25:36  8:15 
   42   155 Michael Pangallo      31  27/69   M   4/8    M3034  NEW HARTFORD       CT   25:36  8:15 
   43    13 Robert Britton        29  28/69   M   5/10   M2529  HARTFORD           CT   25:49  8:19 
   44     8 Laurie Bertini        48  16/77   F   2/9    F4549  WEST HARTFORD      CT   25:52  8:20 
   45   102 Zofia Turosz          71  17/77   F   1/1    F7074  MANCHESTER         CT   25:53  8:20 
   46    33 Matthew Delgado       23  29/69   M   1/3    M2024  HARTFORD           CT   25:54  8:21 
   47    42 Jessica Ehrentraut    24  18/77   F   2/7    F2024  COLBY              KS   26:01  8:23 
   48    29 Paul Danielewicz      44  30/69   M   3/3    M4044  NEW BRITAIN        CT   26:03  8:23 
   49   148 Andrew Lawrence       34  31/69   M   2/6    CLYDE  GLASTONBURY        CT   26:09  8:25 
   50    79 Mehul Patel           24  32/69   M   2/3    M2024  MIDDLETOWN         CT   26:20  8:29 
   51    16 Tom Butterfield       73  33/69   M   1/3    M7074  WINDSOR            CT   26:25  8:30 
   52    25 Erin Clark            29  19/77   F   5/18   F2529  ELLINGTON          CT   26:33  8:33 
   53   153 Ben Zareck            32  34/69   M   5/8    M3034  FARMINGTON         CT   26:36  8:34 
   54    39 Brian Dube            25  35/69   M   6/10   M2529  TORRINGTON         CT   26:47  8:37 
   55   122 David Ginsberg        29  36/69   M   7/10   M2529  GRANBY             CT   26:56  8:41 
   56     1 Caitlin Arslan        25  20/77   F   6/18   F2529  ENFIELD            CT   26:59  8:41 
   57     3 Lea Bailey            39  21/77   F   4/8    F3539  WEST  HARTFORD     CT   27:00  8:42 
   58    80 Anne Peters           26  22/77   F   7/18   F2529  MIDDLETOWN         CT   27:04  8:43 
   59    44 Carolyn Ennis         33  23/77   F   2/6    F3034  WEST HARTFORD      CT   27:09  8:45 
   60   156 Jessica Fenner        24  24/77   F   3/7    F2024  FARMINGTON         CT   27:22  8:49 
   61    54 Carol Hogan           51  25/77   F   3/5    F5054  AVON               CT   27:27  8:51 
   62   160 Boris Lurye           72  37/69   M   2/3    M7074  HARTFORD           CT   27:36  8:53 
   63    96 Thomas Sweeney        64  38/69   M   2/2    M6064  CANTON             CT   27:41  8:55 
   64    12 Gabrielle Brazauskas  20  26/77   F   4/7    F2024  WOODBURY           CT   27:41  8:55 
   65    65 Andrew May            46  39/69   M   6/11   M4549  HARTFORD           CT   27:42  8:55 
   66    27 Kate Coupe            28  27/77   F   8/18   F2529  GRANBY             CT   27:46  8:56 
   67    94 Geoff Sinibaldo       34  40/69   M   3/6    CLYDE  AVON               CT   27:49  8:58 
   68    50 Claudia Hart          49  28/77   F   3/9    F4549  NEW BRITAIN        CT   27:51  8:58 
   69    89 Janit Romayko         64  29/77   F   1/1    F6064  EAST WINDSOR       CT   27:54  8:59 
   70    46 Raquel Fatiuk         21  30/77   F   5/7    F2024  BLOOMFIELD         CT   27:59  9:01 
   71    11 Nick Brannigan        15  41/69   M   3/3    M1519  BLOOMFIELD         CT   28:00  9:01 
   72   132 Amy Ciccarillo        28  31/77   F   9/18   F2529  NEW BRITAIN        CT   28:02  9:02 
   73    35 Diana Dreher          26  32/77   F  10/18   F2529  NIANTIC            CT   28:06  9:03 
   74    67 Mo McMeekin           38  42/69   M   2/5    M3539  BRISTOL            CT   28:19  9:07 
   75   159 Joe Quinn             58  43/69   M   3/3    M5559  BLOOMFIELD         CT   28:49  9:17 
   76   126 Gerald Boisvert       51  44/69   M   3/4    M5054  SOUTH WINDSOR      CT   28:52  9:18 
   77   104 Michael Vesce         32  45/69   M   4/6    CLYDE  ENFIELD            CT   28:59  9:20 
   78   152 Michele Banks         45  33/77   F   4/9    F4549  BLOOMFIELD         CT   29:08  9:23 
   79   166 Randy D'Angelo        37  46/69   M   3/5    M3539  NEWINGTON          CT   29:15  9:25 
   80    37 Heather Drury         36  34/77   F   5/8    F3539  GLASTONBURY        CT   29:16  9:25 
   81     2 Kristin Arslan        25  35/77   F  11/18   F2529  ENFIELD            CT   29:17  9:26 
   82   154 Bob Ficks             50  47/69   M   4/4    M5054  WEST HARTFORD      CT   29:33  9:31 
   83   163 Michael Leours        27  48/69   M   8/10   M2529  FARMINGTON         CT   29:40  9:33 
   84    74 Joshua Nightingale    27  49/69   M   5/6    CLYDE  BRISTOL            CT   29:44  9:34 
   85    71 Jennifer Mora         26  36/77   F  12/18   F2529  MANCHESTER         CT   29:45  9:35 
   86   111 Eric Bornhurst        14  50/69   M   4/5    M1014  COLCHESTER         CT   29:59  9:39 
   87   162 Jeremy Kasputis       22  51/69   M   3/3    M2024  TERRYVILLE         CT   30:01  9:40 
   88    73 Catherine Mundy       24  37/77   F   6/7    F2024  BERLIN             CT   30:07  9:42 
   89   101 Barrett True          73  52/69   M   3/3    M7074  WINDSOR            CT   30:13  9:44 
   90   144 Jessica Drew          28  38/77   F  13/18   F2529  WINDSOR            CT   30:16  9:45 
   91   115 Bob Davidson          80  53/69   M   1/2    M80+   CANTON             CT   30:23  9:47 
   92   141 Mike Lawlor           26  54/69   M   9/10   M2529  MANCHESTER         CT   30:30  9:49 
   93    90 Maggie Rose           58  39/77   F   1/2    F5559  HARTFORD           CT   30:42  9:53 
   94    28 Todd Dacunha          27  55/69   M  10/10   M2529  BROAD BROOK        CT   31:24 10:07 
   95   157 Michiel Wackers       33  56/69   M   6/8    M3034  MIDDLETOWN         CT   31:28 10:08 
   96   158 Jennifer March-Wacker 32  40/77   F   3/6    F3034  MIDDLETOWN         CT   31:29 10:08 
   97    55 Randa Hojaiban        38  41/77   F   6/8    F3539  MERIDEN            CT   32:01 10:19 
   98   137 Adam Lawlor           47  57/69   M   7/11   M4549  CANTON             CT   32:18 10:24 
   99   136 Alexander Lawlor      32  42/77   F   4/6    F3034  CANTON             CT   32:18 10:24 
  100   124 Denise Wojick         37  43/77   F   1/6    ATHENA EAST HAMPTON       CT   32:29 10:28 
  101   131 Melissa Keller        26  44/77   F  14/18   F2529  WINDSOR            CT   32:46 10:33 
  102     7 Sondra Berger         31  45/77   F   5/6    F3034  SIMSBURY           CT   32:47 10:34 
  103   151 Astread Ferron-Poole  44  46/77   F   3/10   F4044  BLOOMFIELD         CT   32:51 10:35 
  104     9 Maryrose Boysen       48  47/77   F   5/9    F4549  SIMSBURY           CT   33:00 10:38 
  105    78 Patricia Paoletti     39  48/77   F   7/8    F3539  SOUTH WINDSOR      CT   33:43 10:52 
  106    26 Diane Colangelo       41  49/77   F   4/10   F4044  WETHERSFIELD       CT   33:44 10:52 
  107    72 Tara Mortensen        42  50/77   F   5/10   F4044  SIMSBURY           CT   34:35 11:08 
  108   105 Sara Vincent          25  51/77   F  15/18   F2529  MANCHESTER         CT   34:36 11:09 
  109    95 Nancy Souza           41  52/77   F   6/10   F4044  WEST HARTFORD      CT   34:55 11:15 
  110    43 Jennifer Eigo         32  58/69   M   7/8    M3034  HARWOOD            MO   35:11 11:20 
  111    38 Ryan Drury             9  59/69   M   1/1    M-9    GLASTONBURY        CT   35:12 11:20 
  112   120 Deanna Clark          25  53/77   F  16/18   F2529  SOUTH WINDSOR      CT   35:14 11:21 
  113    36 Chris Drury           38  60/69   M   4/5    M3539  GLASTONBURY        CT   35:18 11:22 
  114    97 Dwayne Taylor         47  61/69   M   8/11   M4549  WINDSOR            CT   35:20 11:23 
  115   128 Judy Young            58  54/77   F   2/2    F5559  HARTFORD           CT   35:43 11:30 
  116    19 Lauren Capello        40  55/77   F   7/10   F4044  PORTLAND           CT   36:00 11:36 
  117    68 George Miklos         46  62/69   M   9/11   M4549  PORTLAND           CT   36:03 11:37 
  118   116 Bill Tribou           89  63/69   M   2/2    M80+   GRANBY             CT   36:17 11:41 
  119   142 Meghan Buckley        23  56/77   F   2/6    ATHENA GLASTONBURY        CT   36:28 11:44 
  120    20 Pat Carello           47  57/77   F   6/9    F4549  EAST GRANBY        CT   36:32 11:46 
  121    49 Crystal Gist          27  58/77   F  17/18   F2529  ROCKFORD           IL   36:32 11:46 
  122   125 Sharon Salomon        37  59/77   F   8/8    F3539  EAST HARTFORD      CT   36:43 11:50 
  123   112 Annliz Bornhurst      10  60/77   F   2/2    F1014  COLCHESTER         CT   37:06 11:57 
  124   110 John Bornhurst        45  64/69   M  10/11   M4549  COLCHESTER         CT   37:09 11:58 
  125   140 Hillary Buckley-Lawlo 25  61/77   F   3/6    ATHENA MANCHESTER         CT   37:22 12:02 
  126   109 Gretchen Yelmini      25  62/77   F  18/18   F2529  GLASTONBURY        CT   39:00 12:34 
  127    24 Amber Chapman         24  63/77   F   4/6    ATHENA MANCHESTER         CT   40:06 12:55 
  128    88 Byron Robbins         24  65/69   M   6/6    CLYDE  MENTOR             OH   40:07 12:55 
  129    23 Linda Cavanna         42  64/77   F   8/10   F4044  MANCHESTER         CT   40:08 12:55 
  130    98 Caitlin Thayer        24  65/77   F   7/7    F2024  BRISTOL            CT   40:37 13:05 
  131     6 Susan Barnett         33  66/77   F   6/6    F3034  MERIDEN            CT   41:17 13:17 
  132     5 Elliot Barnett        31  66/69   M   8/8    M3034  MERIDEN            CT   41:18 13:18 
  133    41 Sarah Easton          47  67/77   F   5/6    ATHENA WALLINGFORD        CT   42:14 13:36 
  134    84 Christa Rakich-Kelly  15  68/77   F   1/1    F1519  BRISTOL            CT   43:07 13:53 
  135    85 Justine Rakich-Kelly  46  69/77   F   7/9    F4549  BRISTOL            CT   43:07 13:53 
  136    47 Kathleen Flaherty     42  70/77   F   9/10   F4044  NEWINGTON          CT   47:11 15:12 
  137    45 Maureen Evans         68  71/77   F   1/1    F6569  BLOOMFIELD         CT   47:53 15:25 
  138   123 Rosalba Ruiz          41                            WEST HARTFORD      CT   48:04 15:29 
  139   143 Karen Tyler           49  72/77   F   8/9    F4549  WEST HARTFORD      CT   51:14 16:30 
  140    40 Jeffrey Durham        47  67/69   M  11/11   M4549  GLASTONBURY        CT   53:05 17:06 
  141    17 Carla Cabrera         32  73/77   F   6/6    ATHENA EAST HARTFORD      CT   53:44 17:18 
  142   130 Joy Hass              51  74/77   F   4/5    F5054  FARMINGTON         CT   54:21 17:30 
  143    51 Eleanor Hart          52  75/77   F   5/5    F5054  NEW BRITAIN        CT   55:11 17:46 
  144   149 Joanne Morrison       44  76/77   F  10/10   F4044  BRISTOL            CT   56:09 18:05 
  145   164 Eric Cavoli           36  68/69   M   5/5    M3539  WETHERSFIELD       CT   56:11 18:05 
  146   118 Catherine Jewett      48  77/77   F   9/9    F4549  BLOOMFIELD         CT   56:24 18:10 
  147   117 Jason Frank           12  69/69   M   5/5    M1014  BLOOMFIELD         CT   56:29 18:11