Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Sep27_SBASou_set1.shtml

SBA Southbury Fall Classic 10k

Southbury, CT, September 27, 2009

RESULTS

Dr. Chris Dembski, Race Director

Fast Track Timing LLC
Fast Track Timing LLC



Southbury Fall Classic 10K
Location: Community House Park - Southbury, CT 06488
Fast Track Timing LLC
www.fasttracktiming.com
Powered by Ipico Sports
 
Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div   City            St Time    Pace  
===== ===== =================== = === ======== ===== =============== == ======= ===== 
    1   201 John Critelli       M  24   1/14   M1929 Southbury       CT   34:40  5:35 
    2    46 Brian Graca         M  31   1/23   M3039 Rocky Hill      CT   35:30  5:43 
    3    92 Desmond O'Grady     M  29   2/14   M1929 Southbury       CT   36:28  5:53 
    4    31 Mark Depalma        M  41   1/46   M4049 Southbury       CT   37:19  6:01 
    5    41 Ryan Flament        M  27   3/14   M1929 Watertown       MA   38:02  6:08 
    6   237 Edwaldo Oliveira    M  40   2/46   M4049 Danbury         CT   38:26  6:12 
    7   226 Stephen Johnson     M  58   1/18   M5059 Southbury       CT   39:29  6:22 
    8   273 Scott Holmes        M  47   3/46   M4049 Middlebury      CT   39:39  6:23 
    9    96 David Oelberg       M  46   4/46   M4049 Newtown         CT   39:43  6:24 
   10    38 Tj Faeth            M  17   1/3    M1418 Woodbury        CT   40:32  6:32 
   11   272 Samuel Eisenstein   M  30   2/23   M3039 New York        NY   40:50  6:35 
   12   281 Gary Dubois         M  52   2/18   M5059 Milford         CT   40:59  6:36 
   13   265 Melissa Perlkins-Ba F  38   1/34   F3039 Southington     CT   41:41  6:43 
   14   266 Joseph Banas        M  52   3/18   M5059 Southington     CT   41:41  6:43 
   15    32 Austin Delaney      M  20   4/14   M1929 Southbury       CT   42:57  6:55 
   16   264 Michael Maximenko   M  40   5/46   M4049 Naugatuck       CT   43:22  6:59 
   17   251 Brian Ordway        M  37   3/23   M3039 Shelton         CT   43:40  7:02 
   18   274 Merisa Titlow       F  30   2/34   F3039 New York        NY   44:08  7:07 
   19   229 Cassie Maximenko    F  26   1/10   F1929 Naugatuck       CT   44:23  7:09 
   20   250 Oscar Bates         M  49   6/46   M4049 Danbury         CT   44:27  7:10 
   21    35 Peter Donohue       M  46   7/46   M4049 Fairfield       CT   44:29  7:10 
   22    19 Joseph Bushey       M  36   4/23   M3039 Tolland         CT   44:33  7:11 
   23   115 Steve Sauve         M  33   5/23   M3039 Thomaston       CT   44:36  7:11 
   24   252 Mike Schenk         M  42   8/46   M4049 Southbury       CT   44:38  7:11 
   25   162 Rick Lowry          M  47   9/46   M4049 Southbury       CT   45:02  7:15 
   26     6 David Brito         M  35   6/23   M3039 Hawthorne       NY   45:12  7:17 
   27   136 Stephen Whitcomb    M  31   7/23   M3039 Southbury       CT   45:16  7:17 
   28   268 Justin Kenworthy    M  18   2/3    M1418 Woodbury        CT   45:17  7:18 
   29    25 William Costello    M  46  10/46   M4049 Cheshire        CT   45:39  7:21 
   30    18 Jerry Burr          M  47  11/46   M4049 Oxford          CT   45:50  7:23 
   31   170 David Taylor        M  52   4/18   M5059 East Hartford   CT   45:53  7:23 
   32    58 Thomas Koobatian    M  45  12/46   M4049 Southbury       CT   46:09  7:26 
   33   135 Brian Wheeler       M  40  13/46   M4049 Southbury       CT   46:19  7:28 
   34   254 Brian Hayes         M  48  14/46   M4049 Danbury         CT   46:27  7:29 
   35     1 Nicholas Adams      M  15   3/3    M1418 Southbury       CT   46:31  7:30 
   36   256 Steve Wiltshire     M  40  15/46   M4049 Tolland         CT   46:37  7:30 
   37   241 Derek Yurgaitis     M  39   8/23   M3039 Woodbury        CT   46:40  7:31 
   38   101 Wayne Osborne       M  49  16/46   M4049 Stamford        CT   46:53  7:33 
   39    89 Tara Miller         F  38   3/34   F3039 Seymour         CT   46:59  7:34 
   40    21 Kerry Cardinal      M  44  17/46   M4049 Woodbury        CT   47:26  7:38 
   41   144 Daniel Manley       M  42  18/46   M4049 Oxford          CT   47:28  7:39 
   42    56 Fred Hudak          M  64   1/6    M6099 Torrington      CT   47:36  7:40 
   43   246 Jim Beckett         M  50   5/18   M5059 Middlebury      CT   48:09  7:45 
   44   257 Rachel Binney       F  12   1/2    F0113 Danbury         CT   48:10  7:46 
   45    85 Jim McQuillan       M  40  19/46   M4049 Southbury       CT   48:25  7:48 
   46     2 Jennifer Amend      F  37   4/34   F3039 Bethel          CT   48:46  7:51 
   47    55 Tom Holguin         M  47  20/46   M4049 Southbury       CT   48:48  7:52 
   48    34 David Dicks         M  40  21/46   M4049 Southbury       CT   48:56  7:53 
   49    27 John Critelli       M  48  22/46   M4049 Southbury       CT   49:01  7:54 
   50   228 Cindy Fox           F  50   1/8    F5059 Easton          CT   49:02  7:54  
   51    49 Tammy Grella        F  35   5/34   F3039 Litchfiled      CT   49:05  7:54 
   52   108 Greg Price          M  44  23/46   M4049 Stamford        CT   49:29  7:58 
   53   270 Art Hlywa           M  43  24/46   M4049 Southbury       CT   49:30  7:58 
   54    91 Justin Morley       M  48  25/46   M4049 Middlebury      CT   49:33  7:59 
   55   263 John Adomelis       M  55   6/18   M5059 Bethlehem       CT   49:47  8:01 
   56    52 John Gurecki        M  39   9/23   M3039 Oxford          CT   49:48  8:01 
   57   168 Abigail Scudder     F  56   2/8    F5059 Ridgefield      CT   49:48  8:01 
   58   227 Cristiane Hernandez F  34   6/34   F3039 Danbury         CT   50:07  8:04 
   59   139 John Zabarsky       M  52   7/18   M5059 Southbury       CT   50:16  8:06 
   60   125 Susanne Navas       F  39   7/34   F3039 Southbury       CT   50:21  8:07 
   61    60 Mark Kecko          M  33  10/23   M3039 Oxford          CT   50:28  8:08 
   62    94 Sean O'Leary        M  45  26/46   M4049 Sandy Hook      CT   50:33  8:09 
   63   261 Paul Maddox         M  62   2/6    M6099 Bethlehem       CT   50:47  8:11 
   64   200 Ken Roberts         M  45  27/46   M4049 New Milford     CT   50:49  8:11 
   65    37 Maria Dumoulin      F  36   8/34   F3039 Middlebury      CT   50:55  8:12 
   66    22 Mike Castellano     M  50   8/18   M5059 Southbury       CT   51:04  8:14 
   67   275 Gary Dagan          M  48  28/46   M4049 Southbury       CT   51:06  8:14 
   68   119 Sam Sledzieski      M  11   1/1    M0113 Southbury       CT   51:12  8:15 
   69   118 Ronald Sledzieski   M  42  29/46   M4049 Southbury       CT   51:12  8:15 
   70   282 Angela Calo         F  44   1/27   F4049 Southbury       CT   51:16  8:15 
   71    98 Matthew Ordway      M  37  11/23   M3039 Southbury       CT   51:22  8:16 
   72    43 Robert Franson      M  38  12/23   M3039 Newtown         CT   51:22  8:16 
   73   238 Timothy Browne      M  44  30/46   M4049 Middlebury      CT   51:24  8:17 
   74    93 Michael O'Grady     M  56   9/18   M5059 Milford         CT   51:27  8:17 
   75    99 Monica Ordway       F  37   9/34   F3039 Southbury       CT   51:29  8:18 
   76   258 Jess Wojnicki       F  13   2/2    F0113 Bethel          CT   51:31  8:18 
   77   161 Christina Granja    F  43   2/27   F4049 Southbury       CT   51:32  8:18 
   78    20 Samuel Campagna     M  54  10/18   M5059 Oxford          CT   51:34  8:18 
   79    33 Roy Deoss           M  47  31/46   M4049 Southbury       CT   51:40  8:19 
   80   104 Joe Perreault       M  27   5/14   M1929 Southbury       CT   51:47  8:20 
   81   152 Roger Czuchra       M  39  13/23   M3039 Oxford          CT   51:49  8:21 
   82   271 Garrett Walkup      M  35  14/23   M3039 Woodbury        CT   51:54  8:22 
   83   267 Bernadette Vega     F  43   3/27   F4049 Katonah         NY   51:54  8:22 
   84   179 Tony Labriola       M  40  32/46   M4049 Southbury       CT   51:58  8:22 
   85   283 Adriaan Kasmire     F  39  10/34   F3039 Southbury       CT   52:15  8:25 
   86   134 Julie Wasson        F  40   4/27   F4049 Woodbury        CT   52:16  8:25 
   87   249 Jeanne Tillinghast  F  47   5/27   F4049 Southbury       CT   52:27  8:27 
   88   236 Francisco Neto      M  28   6/14   M1929 New Milford     CT   52:32  8:28 
   89   163 Michael Mainiero    M   0   1/1    M0000 Southbury       CT   52:34  8:28 
   90   130 Eric Verikas        M  21   7/14   M1929 Oxford          CT   52:47  8:30 
   91   111 Anthony Recupero    M  21   8/14   M1929 Southbury       CT   52:47  8:30 
   92    51 Kevin Gunning       M  48  33/46   M4049 Southbury       CT   52:51  8:31 
   93   113 Eileen Ross         F  46   6/27   F4049 Southbury       CT   52:57  8:32 
   94   103 Sonny Pecci         F  34  11/34   F3039 Southbury       CT   53:02  8:33 
   95   164 Katie Modeen        F  53   3/8    F5059 Waterbury       CT   53:04  8:33 
   96   169 Caryn Stellmach     F  34  12/34   F3039 Waterbury       CT   53:09  8:34 
   97   172 Lew Wallace         M  52  11/18   M5059 Danbury         CT   53:20  8:35 
   98   231 Marisa Daddona      F  35  13/34   F3039 Middlebury      CT   53:32  8:37 
   99    14 Greg Brown          M  26   9/14   M1929 Bethel          CT   53:40  8:39 
  100    97 Donna Oliveri-Bugna F  43   7/27   F4049 Watertown       CT   53:54  8:41  
  101    57 Jeanne-Mari Hudson  F  41   8/27   F4049 Southbury       CT   53:58  8:42 
  102   259 Stormy Oloff        F  34  14/34   F3039 Oxford          CT   54:01  8:42 
  103   279 Daniel Burns        M  46  34/46   M4049 Newtown         CT   54:01  8:42 
  104   143 Robert Litzie       M  42  35/46   M4049 Stratford       CT   54:06  8:43 
  105    53 Edward Gustenhoven  M  44  36/46   M4049 Southbury       CT   54:10  8:43 
  106    24 Christine Hunihan   F  41   9/27   F4049 Southbury       CT   54:20  8:45 
  107    82 Colin McAllister    M  25  10/14   M1929 Southbury       CT   54:52  8:50 
  108    42 Jamie Fleming       M  22  11/14   M1929 Oxford          CT   55:07  8:53 
  109   235 Marc Nespoli        M  38  15/23   M3039 Southbury       CT   55:21  8:55 
  110    81 Allison Loiseau     F  32  15/34   F3039 Waterbury       CT   55:26  8:56 
  111    44 Sharon Gawe         F  57   4/8    F5059 Bridgewater     CT   55:29  8:56 
  112    65 Ron Kovner          M  62   3/6    M6099 Bethel          CT   55:31  8:56 
  113   178 Laura Bradshaw      F  61   1/4    F6099 Woodbury        CT   55:34  8:57 
  114   122 Emmett Sprecher     M  28  12/14   M1929 New Haven       CT   55:50  9:00 
  115    80 Susan Licht         F  62   2/4    F6099 Newtown         CT   55:51  9:00 
  116   107 Tiffany Powell      F  35  16/34   F3039 Oxford          CT   55:54  9:00 
  117   146 Jennifer Whitcomb   F  33  17/34   F3039 Southbury       CT   55:56  9:00 
  118    95 Colleen O'Shea      F  41  10/27   F4049 Sandy Hook      CT   55:59  9:01 
  119   242 Ken Burke           M  63   4/6    M6099 Southbury       CT   56:00  9:01 
  120   280 Brian Gilmore       M  40  37/46   M4049 Waterbury       CT   56:00  9:01 
  121   175 Tammy Critelli      F  48  11/27   F4049 Southbury       CT   56:08  9:02 
  122    84 Leanne McEvoy       F  40  12/27   F4049 Monroe          CT   56:15  9:04 
  123    62 Bill Knebel         M  44  38/46   M4049 Tariffville     CT   56:18  9:04 
  124   269 Michael Oconnor     M  43  39/46   M4049 New Milford     CT   56:23  9:05 
  125   128 Chris Thompson      M  43  40/46   M4049 Southbury       CT   56:25  9:05 
  126   132 James Ward          M  35  16/23   M3039 Southbury       CT   56:45  9:08 
  127   248 John Prince         M  38  17/23   M3039 Portland        CT   57:05  9:12 
  128    40 Jeannine Fisher     F  38  18/34   F3039 Oxford          CT   57:11  9:13 
  129   102 Annalisa Paltauf    F  25   2/10   F1929 New Haven       CT   57:16  9:13 
  130    79 Peter Licht         M  63   5/6    M6099 Newtown         CT   57:16  9:13 
  131    73 Joshua Larwin       M  20  13/14   M1929 Middlebury      CT   57:17  9:13 
  132   145 Mark Stone          M  40  41/46   M4049 Bethlehem       CT   57:29  9:15 
  133    67 Lissa Lovetere Ston F  41  13/27   F4049 Bethlehem       CT   57:29  9:15 
  134   233 Brian Kamerze       M  31  18/23   M3039 Southbury       CT   57:38  9:17 
  135   260 Rick Dock           M  54  12/18   M5059 Southbury       CT   57:50  9:19 
  136   116 Joseph Scherer      M  35  19/23   M3039 Southbury       CT   58:02  9:21 
  137   126 Kim Theleen         F  50   5/8    F5059 Southbury       CT   58:11  9:22 
  138   174 Pat Zanelli         F  64   3/4    F6099 Southbury       CT   58:14  9:23 
  139   234 Michele Annicelli   F  38  19/34   F3039 Southbury       CT   58:20  9:24 
  140    39 Skip Faust          M  62   6/6    M6099 Bethel          CT   58:29  9:25 
  141   247 Jennifer Barstrom   F  35  20/34   F3039 Southbury       CT   58:52  9:29 
  142   155 Christine Fenn      F  34  21/34   F3039 Southbury       CT   58:53  9:29 
  143   177 Grace Sumner        F  27   3/10   F1929 New Haven       CT   59:02  9:30 
  144   253 Patrick Delzell     M  47  42/46   M4049 Watertown       CT   59:16  9:33 
  145    88 Sue Miller          F  39  22/34   F3039 Newtown         CT   59:18  9:33 
  146   138 Maria Yurgaitis     F  44  14/27   F4049 Woodbury        CT   59:33  9:35 
  147    47 David Grant         M  46  43/46   M4049 Southbury       CT   59:35  9:36 
  148   232 Emily Peterson      F  24   4/10   F1929 Southbury       CT   59:51  9:38 
  149     9 Sandy Barlow        F  47  15/27   F4049 Southbury       CT   59:54  9:39 
  150    48 Regina Grebla       F  29   5/10   F1929 Roxbury         CT 1:00:02  9:40  
  151     3 Vincent Amendola    M  42  44/46   M4049 Southbury       CT 1:00:17  9:42 
  152    17 Dawn Buffa          F  35  23/34   F3039 Southbury       CT 1:00:26  9:44 
  153   133 Jodi Wasserstein    F  42  16/27   F4049 Middlebury      CT 1:00:51  9:48 
  154   278 Jane Hunter         F  37  24/34   F3039 Southbury       CT 1:01:14  9:52 
  155   157 Loreto Fuentes      F  45  17/27   F4049 Newtown         CT 1:01:31  9:54 
  156    10 Paula Baron         F  44  18/27   F4049 Southbury       CT 1:01:37  9:55 
  157    16 Colleen Budzinski   F  48  19/27   F4049 Sandy Hook      CT 1:01:40  9:56 
  158    12 Ronald Blinstrubas  M  59  13/18   M5059 Woodbury        CT 1:01:48  9:57 
  159   149 Peggy Bovaird       F  45  20/27   F4049 Southbury       CT 1:01:48  9:57 
  160   245 Fred Montello       M  33  20/23   M3039 Southbury       CT 1:02:03 10:00 
  161   160 David Gold          M  59  14/18   M5059 Watertown       CT 1:02:13 10:01 
  162   127 Ron Theleen         M  52  15/18   M5059 Southbury       CT 1:02:21 10:03 
  163    74 Erin Lasky          F  32  25/34   F3039 Southbury       CT 1:02:31 10:04 
  164   153 Shauna Davis        F  40  21/27   F4049 Oxford          CT 1:02:31 10:04 
  165   123 Barbara Steneck     F  39  26/34   F3039 Oxford          CT 1:02:40 10:05 
  166     7 Jennifer Badeau     F  36  27/34   F3039 Oxford          CT 1:02:54 10:08 
  167    30 Nina Desimone       F  37  28/34   F3039 Watertown       CT 1:03:55 10:18 
  168   106 Kimberly Pollard    F  28   6/10   F1929 Bethel          CT 1:04:24 10:22 
  169   255 Scott Goodrich      M  38  21/23   M3039 Cheshire        CT 1:04:28 10:23 
  170   129 Elizabeth Thresher  F  25   7/10   F1929 Oakville        CT 1:04:28 10:23 
  171    63 Christopher Kohansk M  26  14/14   M1929 Bristol         CT 1:05:28 10:33 
  172    87 Laura Melchionna    F  24   8/10   F1929 Middletown      CT 1:05:28 10:33 
  173   167 Sharon Sanzari      F  43  22/27   F4049 Easton          CT 1:05:54 10:37 
  174   151 Mary Colacurcio     F  43  23/27   F4049 Easton          CT 1:05:54 10:37 
  175    90 Tiffany Morelli     F  33  29/34   F3039 Bethlehem       CT 1:05:57 10:37 
  176    29 Bianca Desimone     F  20   9/10   F1929 Southbury       CT 1:05:59 10:38 
  177    28 Alana D'Ammassa     F  27  10/10   F1929 Shelton         CT 1:07:15 10:50 
  178   284 Roy Cavanaugh       M  53  16/18   M5059 Waterbury       CT 1:07:31 10:52 
  179    13 Greg Brown          M  55  17/18   M5059 Southbury       CT 1:07:50 10:55 
  180    11 Ginger Blinstrubas  F  60   4/4    F6099 Woodbury        CT 1:08:43 11:04 
  181   262 Tina Aldo           F  36  30/34   F3039 Oxford          CT 1:09:21 11:10 
  182   276 Heather Murphy      F  38  31/34   F3039 Southbury       CT 1:10:28 11:21 
  183   277 Daniel Murphy       M  39  22/23   M3039 Southbury       CT 1:10:28 11:21 
  184   165 Joann Newberry      F  51   6/8    F5059 Southbury       CT 1:12:28 11:40 
  185   173 Linda Wixted        F  46  24/27   F4049 Southbury       CT 1:12:28 11:40 
  186   117 Lisbeth Sheehan     F  42  25/27   F4049 Southbury       CT 1:12:28 11:40 
  187   230 Cari Passaniti      F  40  26/27   F4049 Huntington      CT 1:12:42 11:42 
  188    54 Kelly Haefele       F  38  32/34   F3039 Oxford          CT 1:15:19 12:08 
  189   154 Corriny Eisenstein  F  57   7/8    F5059 Southbury       CT 1:15:50 12:13 
  190   176 Stephen Thompson    M  44  45/46   M4049 Southbury       CT 1:17:44 12:31 
  191    64 Ival Kovner         F  58   8/8    F5059 Bethel          CT 1:18:45 12:41 
  192   239 Debbie Day          F  48  27/27   F4049 Goshen          CT 1:19:57 12:52 
  193   240 Michele Yurgaitis   F  39  33/34   F3039 Southington     CT 1:20:04 12:54 
  194   166 Chet Reed           M  56  18/18   M5059 Bristol         CT 1:20:44 13:00 
  195    75 Alison Lee-Dubon    F  33  34/34   F3039 Stamford        CT 1:22:54 13:21 
  196     4 Prasad Annambhotla  M  44  46/46   M4049 Southbury       CT 1:23:53 13:30 
  197   114 Surya Sagi          M  38  23/23   M3039 Southbury       CT 1:24:32 13:37
********** AWARDS LIST **************
                                                                      
               
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place No.   Name                Age City            St Time    
===== ===== =================== === =============== == ======= 
    1   265 Melissa Perlkins-Ba  38 Southington     CT   41:41 
    2   274 Merisa Titlow        30 New York        NY   44:08 
    3   229 Cassie Maximenko     26 Naugatuck       CT   44:23 
                                                                      
                
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place No.   Name                Age City            St Time    
===== ===== =================== === =============== == ======= 
    1   201 John Critelli        24 Southbury       CT   34:40 
    2    46 Brian Graca          31 Rocky Hill      CT   35:30 
    3    92 Desmond O'Grady      29 Southbury       CT   36:28 
                                                                      
                         
FEMALE AGE GROUP:  1 - 13
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    44   257 Rachel Binney        12 Danbury            CT   48:10 
    2    76   258 Jess Wojnicki        13 Bethel             CT   51:31 
                                                                      
                        
FEMALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
NO FINISHERS                                                                   
                        
FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1   129   102 Annalisa Paltauf     25 New Haven          CT   57:16 
    2   143   177 Grace Sumner         27 New Haven          CT   59:02 
    3   148   232 Emily Peterson       24 Southbury          CT   59:51 
    4   150    48 Regina Grebla        29 Roxbury            CT 1:00:02 
    5   168   106 Kimberly Pollard     28 Bethel             CT 1:04:24 
    6   170   129 Elizabeth Thresher   25 Oakville           CT 1:04:28 
    7   172    87 Laura Melchionna     24 Middletown         CT 1:05:28 
    8   176    29 Bianca Desimone      20 Southbury          CT 1:05:59 
    9   177    28 Alana D'Ammassa      27 Shelton            CT 1:07:15 

                                                                                             
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    39    89 Tara Miller          38 Seymour            CT   46:59 
    2    46     2 Jennifer Amend       37 Bethel             CT   48:46 
    3    51    49 Tammy Grella         35 Litchfiled         CT   49:05 
    4    58   227 Cristiane Hernandez  34 Danbury            CT   50:07 
    5    60   125 Susanne Navas        39 Southbury          CT   50:21 
    6    65    37 Maria Dumoulin       36 Middlebury         CT   50:55 
    7    75    99 Monica Ordway        37 Southbury          CT   51:29 
    8    85   283 Adriaan Kasmire      39 Southbury          CT   52:15 
    9    94   103 Sonny Pecci          34 Southbury          CT   53:02 
   10    96   169 Caryn Stellmach      34 Waterbury          CT   53:09 
   11    98   231 Marisa Daddona       35 Middlebury         CT   53:32 
   12   102   259 Stormy Oloff         34 Oxford             CT   54:01 
   13   110    81 Allison Loiseau      32 Waterbury          CT   55:26 
   14   116   107 Tiffany Powell       35 Oxford             CT   55:54 
   15   117   146 Jennifer Whitcomb    33 Southbury          CT   55:56 
   16   128    40 Jeannine Fisher      38 Oxford             CT   57:11 
   17   139   234 Michele Annicelli    38 Southbury          CT   58:20 
   18   141   247 Jennifer Barstrom    35 Southbury          CT   58:52 
   19   142   155 Christine Fenn       34 Southbury          CT   58:53 
   20   145    88 Sue Miller           39 Newtown            CT   59:18 
   21   152    17 Dawn Buffa           35 Southbury          CT 1:00:26 
   22   154   278 Jane Hunter          37 Southbury          CT 1:01:14 
   23   163    74 Erin Lasky           32 Southbury          CT 1:02:31 
   24   165   123 Barbara Steneck      39 Oxford             CT 1:02:40 
   25   166     7 Jennifer Badeau      36 Oxford             CT 1:02:54 
   26   167    30 Nina Desimone        37 Watertown          CT 1:03:55 
   27   175    90 Tiffany Morelli      33 Bethlehem          CT 1:05:57 
   28   181   262 Tina Aldo            36 Oxford             CT 1:09:21 
   29   182   276 Heather Murphy       38 Southbury          CT 1:10:28 
   30   188    54 Kelly Haefele        38 Oxford             CT 1:15:19 
   31   193   240 Michele Yurgaitis    39 Southington        CT 1:20:04 
   32   195    75 Alison Lee-Dubon     33 Stamford           CT 1:22:54 

                                                                      
                        
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    70   282 Angela Calo          44 Southbury          CT   51:16 
    2    77   161 Christina Granja     43 Southbury          CT   51:32 
    3    83   267 Bernadette Vega      43 Katonah            NY   51:54 
    4    86   134 Julie Wasson         40 Woodbury           CT   52:16 
    5    87   249 Jeanne Tillinghast   47 Southbury          CT   52:27 
    6    93   113 Eileen Ross          46 Southbury          CT   52:57 
    7   100    97 Donna Oliveri-Bugna  43 Watertown          CT   53:54 
    8   101    57 Jeanne-Mari Hudson   41 Southbury          CT   53:58 
    9   106    24 Christine Hunihan    41 Southbury          CT   54:20 
   10   118    95 Colleen O'Shea       41 Sandy Hook         CT   55:59 
   11   121   175 Tammy Critelli       48 Southbury          CT   56:08 
   12   122    84 Leanne McEvoy        40 Monroe             CT   56:15 
   13   133    67 Lissa Lovetere Ston  41 Bethlehem          CT   57:29 
   14   146   138 Maria Yurgaitis      44 Woodbury           CT   59:33 
   15   149     9 Sandy Barlow         47 Southbury          CT   59:54 
   16   153   133 Jodi Wasserstein     42 Middlebury         CT 1:00:51 
   17   155   157 Loreto Fuentes       45 Newtown            CT 1:01:31 
   18   156    10 Paula Baron          44 Southbury          CT 1:01:37 
   19   157    16 Colleen Budzinski    48 Sandy Hook         CT 1:01:40 
   20   159   149 Peggy Bovaird        45 Southbury          CT 1:01:48 
   21   164   153 Shauna Davis         40 Oxford             CT 1:02:31 
   22   173   167 Sharon Sanzari       43 Easton             CT 1:05:54 
   23   174   151 Mary Colacurcio      43 Easton             CT 1:05:54 
   24   185   173 Linda Wixted         46 Southbury          CT 1:12:28 
   25   186   117 Lisbeth Sheehan      42 Southbury          CT 1:12:28 
   26   187   230 Cari Passaniti       40 Huntington         CT 1:12:42 
   27   192   239 Debbie Day           48 Goshen             CT 1:19:57 
                                                                      
                        
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    50   228 Cindy Fox            50 Easton             CT   49:02 
    2    57   168 Abigail Scudder      56 Ridgefield         CT   49:48 
    3    95   164 Katie Modeen         53 Waterbury          CT   53:04 
    4   111    44 Sharon Gawe          57 Bridgewater        CT   55:29 
    5   137   126 Kim Theleen          50 Southbury          CT   58:11 
    6   184   165 Joann Newberry       51 Southbury          CT 1:12:28 
    7   189   154 Corriny Eisenstein   57 Southbury          CT 1:15:50 
    8   191    64 Ival Kovner          58 Bethel             CT 1:18:45 
                                                                     
                        
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1   113   178 Laura Bradshaw       61 Woodbury           CT   55:34 
    2   115    80 Susan Licht          62 Newtown            CT   55:51 
    3   138   174 Pat Zanelli          64 Southbury          CT   58:14 
    4   180    11 Ginger Blinstrubas   60 Woodbury           CT 1:08:43 
                                                                      
                          
MALE AGE GROUP:  1 - 13
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    68   119 Sam Sledzieski       11 Southbury          CT   51:12 
                                                                      
                         
MALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    10    38 Tj Faeth             17 Woodbury           CT   40:32 
    2    28   268 Justin Kenworthy     18 Woodbury           CT   45:17 
    3    35     1 Nicholas Adams       15 Southbury          CT   46:31 

                                                                                             
MALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     5    41 Ryan Flament         27 Watertown          MA   38:02 
    2    15    32 Austin Delaney       20 Southbury          CT   42:57 
    3    80   104 Joe Perreault        27 Southbury          CT   51:47 
    4    88   236 Francisco Neto       28 New Milford        CT   52:32 
    5    90   130 Eric Verikas         21 Oxford             CT   52:47 
    6    91   111 Anthony Recupero     21 Southbury          CT   52:47 
    7    99    14 Greg Brown           26 Bethel             CT   53:40 
    8   107    82 Colin McAllister     25 Southbury          CT   54:52 
    9   108    42 Jamie Fleming        22 Oxford             CT   55:07 
   10   114   122 Emmett Sprecher      28 New Haven          CT   55:50 
   11   131    73 Joshua Larwin        20 Middlebury         CT   57:17 
   12   171    63 Christopher Kohansk  26 Bristol            CT 1:05:28 
                                                                      
                         
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    11   272 Samuel Eisenstein    30 New York           NY   40:50 
    2    17   251 Brian Ordway         37 Shelton            CT   43:40 
    3    22    19 Joseph Bushey        36 Tolland            CT   44:33 
    4    23   115 Steve Sauve          33 Thomaston          CT   44:36 
    5    26     6 David Brito          35 Hawthorne          NY   45:12 
    6    27   136 Stephen Whitcomb     31 Southbury          CT   45:16 
    7    37   241 Derek Yurgaitis      39 Woodbury           CT   46:40 
    8    56    52 John Gurecki         39 Oxford             CT   49:48 
    9    61    60 Mark Kecko           33 Oxford             CT   50:28 
   10    71    98 Matthew Ordway       37 Southbury          CT   51:22 
   11    72    43 Robert Franson       38 Newtown            CT   51:22 
   12    81   152 Roger Czuchra        39 Oxford             CT   51:49 
   13    82   271 Garrett Walkup       35 Woodbury           CT   51:54 
   14   109   235 Marc Nespoli         38 Southbury          CT   55:21 
   15   126   132 James Ward           35 Southbury          CT   56:45 
   16   127   248 John Prince          38 Portland           CT   57:05 
   17   134   233 Brian Kamerze        31 Southbury          CT   57:38 
   18   136   116 Joseph Scherer       35 Southbury          CT   58:02 
   19   160   245 Fred Montello        33 Southbury          CT 1:02:03 
   20   169   255 Scott Goodrich       38 Cheshire           CT 1:04:28 
   21   183   277 Daniel Murphy        39 Southbury          CT 1:10:28 
   22   197   114 Surya Sagi           38 Southbury          CT 1:24:32 

                                                                     
                         
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     4    31 Mark Depalma         41 Southbury          CT   37:19 
    2     6   237 Edwaldo Oliveira     40 Danbury            CT   38:26 
    3     8   273 Scott Holmes         47 Middlebury         CT   39:39 
    4     9    96 David Oelberg        46 Newtown            CT   39:43 
    5    16   264 Michael Maximenko    40 Naugatuck          CT   43:22 
    6    20   250 Oscar Bates          49 Danbury            CT   44:27 
    7    21    35 Peter Donohue        46 Fairfield          CT   44:29 
    8    24   252 Mike Schenk          42 Southbury          CT   44:38 
    9    25   162 Rick Lowry           47 Southbury          CT   45:02 
   10    29    25 William Costello     46 Cheshire           CT   45:39 
   11    30    18 Jerry Burr           47 Oxford             CT   45:50 
   12    32    58 Thomas Koobatian     45 Southbury          CT   46:09 
   13    33   135 Brian Wheeler        40 Southbury          CT   46:19 
   14    34   254 Brian Hayes          48 Danbury            CT   46:27 
   15    36   256 Steve Wiltshire      40 Tolland            CT   46:37 
   16    38   101 Wayne Osborne        49 Stamford           CT   46:53 
   17    40    21 Kerry Cardinal       44 Woodbury           CT   47:26 
   18    41   144 Daniel Manley        42 Oxford             CT   47:28 
   19    45    85 Jim McQuillan        40 Southbury          CT   48:25 
   20    47    55 Tom Holguin          47 Southbury          CT   48:48 
   21    48    34 David Dicks          40 Southbury          CT   48:56 
   22    49    27 John Critelli        48 Southbury          CT   49:01 
   23    52   108 Greg Price           44 Stamford           CT   49:29 
   24    53   270 Art Hlywa            43 Southbury          CT   49:30 
   25    54    91 Justin Morley        48 Middlebury         CT   49:33 
   26    62    94 Sean O'Leary         45 Sandy Hook         CT   50:33 
   27    64   200 Ken Roberts          45 New Milford        CT   50:49 
   28    67   275 Gary Dagan           48 Southbury          CT   51:06 
   29    69   118 Ronald Sledzieski    42 Southbury          CT   51:12 
   30    73   238 Timothy Browne       44 Middlebury         CT   51:24 
   31    79    33 Roy Deoss            47 Southbury          CT   51:40 
   32    84   179 Tony Labriola        40 Southbury          CT   51:58 
   33    92    51 Kevin Gunning        48 Southbury          CT   52:51 
   34   103   279 Daniel Burns         46 Newtown            CT   54:01 
   35   104   143 Robert Litzie        42 Stratford          CT   54:06 
   36   105    53 Edward Gustenhoven   44 Southbury          CT   54:10 
   37   120   280 Brian Gilmore        40 Waterbury          CT   56:00 
   38   123    62 Bill Knebel          44 Tariffville        CT   56:18 
   39   124   269 Michael Oconnor      43 New Milford        CT   56:23 
   40   125   128 Chris Thompson       43 Southbury          CT   56:25 
   41   132   145 Mark Stone           40 Bethlehem          CT   57:29 
   42   144   253 Patrick Delzell      47 Watertown          CT   59:16 
   43   147    47 David Grant          46 Southbury          CT   59:35 
   44   151     3 Vincent Amendola     42 Southbury          CT 1:00:17 
   45   190   176 Stephen Thompson     44 Southbury          CT 1:17:44 
   46   196     4 Prasad Annambhotla   44 Southbury          CT 1:23:53 

                                                                     
                         
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     7   226 Stephen Johnson      58 Southbury          CT   39:29 
    2    12   281 Gary Dubois          52 Milford            CT   40:59 
    3    14   266 Joseph Banas         52 Southington        CT   41:41 
    4    31   170 David Taylor         52 East Hartford      CT   45:53 
    5    43   246 Jim Beckett          50 Middlebury         CT   48:09 
    6    55   263 John Adomelis        55 Bethlehem          CT   49:47 
    7    59   139 John Zabarsky        52 Southbury          CT   50:16 
    8    66    22 Mike Castellano      50 Southbury          CT   51:04 
    9    74    93 Michael O'Grady      56 Milford            CT   51:27 
   10    78    20 Samuel Campagna      54 Oxford             CT   51:34 
   11    97   172 Lew Wallace          52 Danbury            CT   53:20 
   12   135   260 Rick Dock            54 Southbury          CT   57:50 
   13   158    12 Ronald Blinstrubas   59 Woodbury           CT 1:01:48 
   14   161   160 David Gold           59 Watertown          CT 1:02:13 
   15   162   127 Ron Theleen          52 Southbury          CT 1:02:21 
   16   178   284 Roy Cavanaugh        53 Waterbury          CT 1:07:31 
   17   179    13 Greg Brown           55 Southbury          CT 1:07:50 
   18   194   166 Chet Reed            56 Bristol            CT 1:20:44 
                                                                      
                         
MALE AGE GROUP:  60 - 99
Place O'All No.   Name                Age City               St Time    
===== ===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    42    56 Fred Hudak           64 Torrington         CT   47:36 
    2    63   261 Paul Maddox          62 Bethlehem          CT   50:47 
    3   112    65 Ron Kovner           62 Bethel             CT   55:31 
    4   119   242 Ken Burke            63 Southbury          CT   56:00 
    5   130    79 Peter Licht          63 Newtown            CT   57:16 
    6   140    39 Skip Faust           62 Bethel             CT   58:29