Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Sep27_Bigelo_set1.shtml

Bigelow Tea Community Challenge

Southport, CT, September 27, 2009

Complete Overall and Divisional Results

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea Community Challenge
September 27, 2009 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Chase Pizzonia, Darien, CT - 15:30
Amanda Parrish, Norwalk, CT - 20:01


LOCATION
Wakeman

Boys & Girls Club
WEATHER
69 Degrees
HEAVY RAIN

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Chase Pizzonia          Darien  CT            453   23 ***** M 19-29        15:30    5:00/M             
       2    John Kenworthy          Fairfield  CT         434   22     1 M 19-29        15:32    5:01/M             
     3    Tim Perry               Norwalk  CT           468   26     2 M 19-29        16:44    5:24/M             
     4    Tom Harding             Westport  CT          459   43     1 M 40-49        17:06    5:31/M             
     5    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        476   42     2 M 40-49        17:36    5:41/M             
     6    Justin Britton          Bay Shore  NY         438   19     3 M 19-29        17:43    5:43/M             
     7    Alexander Ostberg       Darien  CT            485   12     1 M 10-13        17:43    5:43/M             
     8    William Zucconi         Milford  CT           416   36     1 M 30-39        17:51    5:45/M             
     9    Ed Finnigan             Fairfield  CT         429   44     3 M 40-49        18:32    5:59/M             
    10    Ivando Silva            Danbury  CT           421   33     2 M 30-39        18:48    6:04/M             
    11    Alejandro Pasten        Stamford  CT          272   36     3 M 30-39        18:52    6:05/M             
    12    Kevin Grimes            Sandy Hook  CT        135   46     4 M 40-49        18:53    6:05/M             
    13    Shannon O'Callaghan     Fairfield  CT         258   38     4 M 30-39        19:14    6:12/M             
    14    Adam Norris             Norwalk  CT           254   43     5 M 40-49        19:31    6:18/M             
    15    Michael Ruospo          Stratford  CT         299   45     6 M 40-49        19:37    6:20/M             
    16    Patrick Scully          Ridgefield  CT        312   40     7 M 40-49        19:38    6:20/M             
    17    David Raymond           Fairfield  CT         461   50     1 M 50-59        19:42    6:21/M             
    18    Tom Sassi               Stamford  CT          478   48     8 M 40-49        19:47    6:23/M             
    19    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         308   12     2 M 10-13        19:56    6:26/M             
      20    Amanda Parnish          Norwalk  CT           451   27 ***** F 19-29        20:01    6:27/M             
      21    Meredith Kalish         Greenwich  CT         439   33     1 F 30-39        20:14    6:32/M             
    22    Ric Strouse             Shelton  CT           342   18     1 M 14-18        20:27    6:36/M             
    23    Mike Gaffney            Westport  CT          113   49     9 M 40-49        20:28    6:36/M             
    24    Matthew Nelson          Weston  CT            251   35     5 M 30-39        20:44    6:41/M             
    25    Joseph Vonehr           Southport  CT         456   57     2 M 50-59        20:45    6:42/M             
    26    Mike Franzago           Milford  CT           110   28     4 M 19-29        20:48    6:43/M             
    27    Brian Fidler            West Haven  CT        100   38     6 M 30-39        20:48    6:43/M             
    28    Elliott Rogers          Southport  CT         295   58     3 M 50-59        20:51    6:44/M             
    29    Vincent Dejana          Wilton  CT            483   36     7 M 30-39        20:52    6:44/M             
    30    Robert Gallace          Monroe  CT            473   46    10 M 40-49        20:52    6:44/M             
    31    Jason Sokolowski        Westport  CT          326   35     8 M 30-39        20:53    6:44/M             
    32    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         307   44    11 M 40-49        21:01    6:47/M             
    33    Michel Fanukas          Hackensack  NJ        433   19     5 M 19-29        21:08    6:49/M             
    34    Richard Kurtzman        Norwalk  CT           187   57     4 M 50-59        21:16    6:52/M             
    35    Ray Vogt                Fairfield  CT         497   46    12 M 40-49        21:20    6:53/M             
    36    Petter Ostberg          Darien  CT            484   47    13 M 40-49        21:21    6:53/M             
    37    Tom Fatone              Shelton  CT           444   41    14 M 40-49        21:28    6:55/M             
    38    Ikuko Yabunami          Riverside  CT         396   42     1 F 40-49        21:30    6:56/M             
    39    Daniel Leiper           Milford  CT           201   46    15 M 40-49        21:31    6:56/M             
    40    Colleen Beirne          Milford  CT           432   40     2 F 40-49        21:33    6:57/M             
    41    Wayne Theriault         Milford  CT           443   61     1 M 60-69        21:34    6:57/M             
    42    Luana Sardinha          Fairfield  CT         481   13     1 F 10-13        21:37    6:58/M             
    43    Corbinian Wanner        Fairfield  CT         376   13     3 M 10-13        21:45    7:01/M             
    44    Beau Greer              Fairfield  CT         471   30     9 M 30-39        21:52    7:03/M             
    45    Chris Heymann           Red Hook  NY          435   19     6 M 19-29        21:52    7:03/M             
    46    Uwe Wanner              Fairfield  CT         377   42    16 M 40-49        22:05    7:07/M             
    47    Sherry Duff             Stratford  CT         455   41     3 F 40-49        22:07    7:08/M             
    48    Jeff Eglash             Fairfield  CT         490   49    17 M 40-49        22:20    7:12/M             
    49    Adam Pearl              Westport  CT          415   41    18 M 40-49        22:22    7:13/M             
    50    Nick Jiannas            West Haven  CT        165   38    10 M 30-39        22:23    7:13/M             
    51    Jacqueline Pola         Fairfield  CT         282   24     1 F 19-29        22:25    7:14/M             
    52    Ben Ruffing             Redding  CT           492   10     4 M 10-13        22:31    7:16/M             
    53    Andrew Adams            Fairfield  CT           1   34    11 M 30-39        22:33    7:16/M             
    54    Mark Dallmeyer          Cambridge  MA          73   50     5 M 50-59        22:35    7:17/M             
    55    Bryan Armstrong         Stamford  CT            8   30    12 M 30-39        22:36    7:17/M             
    56    Caroline Keough         Fairfield  CT         176   13     2 F 10-13        22:38    7:18/M             
    57    Bob Stephenson          Milford  CT           452   61     2 M 60-69        22:40    7:19/M             
    58    Trevor Uhl              Fairfield  CT         358   33    13 M 30-39        22:44    7:20/M             
    59    Christopher Oconnor     Norwalk  CT           261   42    19 M 40-49        22:47    7:21/M             
    60    Mike Francese           Stratford  CT         109   35    14 M 30-39        22:48    7:21/M             
    61    Vincent Sabia           Greenwich  CT         462   47    20 M 40-49        22:49    7:22/M             
    62    Jonathan Goodman        Easton  CT            489   39    15 M 30-39        22:50    7:22/M             
    63    Shawn Sorbello          Bethel  CT            328   36    16 M 30-39        23:05    7:27/M             
    64    Jeff Falberg            Bridgeport  CT        450   44    21 M 40-49        23:08    7:28/M             
    65    Nigel Kelly             Secaucus  NJ          174   39    17 M 30-39        23:14    7:30/M             
    66    William Merriam         Naugatuck  CT         229   23     7 M 19-29        23:15    7:30/M             
    67    Robert Hein             Mount Vernon  NY      145   62     3 M 60-69        23:16    7:30/M             
    68    Lindsey Duggan          Fairfield  CT          89   21     2 F 19-29        23:17    7:31/M             
    69    Sean Casey              Fairfield  CT         477   13     5 M 10-13        23:20    7:32/M             
    70    Daniel Lathrop          Glastonbury  CT       194   22     8 M 19-29        23:21    7:32/M             
    71    Kristen Turkosz         Shelton  CT           357   25     3 F 19-29        23:21    7:32/M             
    72    Christian Wenzel        Secaucus  NJ          382   23     9 M 19-29        23:23    7:33/M             
    73    Richard Enticott        Secaucus  NJ           94   40    22 M 40-49        23:26    7:34/M             
    74    Daniel Flynn            Darien  CT            106   37    18 M 30-39        23:26    7:34/M             
    75    John Corporon           Stamford  CT           63   50     6 M 50-59        23:28    7:34/M             
    76    Robert Duggan           Fairfield  CT          90   47    23 M 40-49        23:29    7:35/M             
    77    Michelle Salzillo       Milford  CT           303   20     4 F 19-29        23:37    7:37/M             
    78    Dave Van Growski        Monroe  CT            365   29    10 M 19-29        23:38    7:37/M             
    79    Edward Cheever          Monroe  CT             47   47    24 M 40-49        23:38    7:37/M             
    80    Christina Demico        Hamden  CT             77   38     2 F 30-39        23:42    7:39/M             
    81    Marty Ollinger          Ridgefield  CT        263   63     4 M 60-69        23:43    7:39/M             
    82    Bill Keough             Fairfield  CT         175   42    25 M 40-49        23:51    7:42/M             
    83    Nardy Chung             Stamford  CT           49   32    19 M 30-39        23:53    7:42/M             
    84    Jerry Meshell           Orange  CT            231   54     7 M 50-59        23:58    7:44/M             
    85    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           339   42     4 F 40-49        23:59    7:44/M             
    86    Kellie Ryan Ouimette    Trumbull  CT          301   36     3 F 30-39        23:59    7:44/M             
    87    Leopoldo Pasten         Stamford  CT          273   38    20 M 30-39        23:59    7:44/M             
    88    Sean Wadlinger          West Simsbury  CT     373   28    11 M 19-29        24:00    7:45/M             
    89    Debby Valin             Woodbridge  CT        360   42     5 F 40-49        24:01    7:45/M             
    90    Matt Ruffing            Redding  CT           493   49    26 M 40-49        24:01    7:45/M             
    91    Chris Valentine         Stratford  CT         457   34    21 M 30-39        24:09    7:47/M             
    92    William Bender          Trumbull  CT           19   12     6 M 10-13        24:14    7:49/M             
    93    Susan Stuart            Fairfield  DC         343   54     1 F 50-59        24:15    7:49/M             
    94    Andrew Shantz           Fairfield  CA         317   37    22 M 30-39        24:16    7:50/M             
    95    Brian McLaughlin        Fairfield  CT         218   37    23 M 30-39        24:20    7:51/M             
    96    Karen Cammarata         Norwalk  CT            36   32     4 F 30-39        24:23    7:52/M             
    97    Jeremy Luksberg         Stamford  CT          205   27    12 M 19-29        24:25    7:53/M             
    98    Heather Nelson          Weston  CT            250   35     5 F 30-39        24:32    7:55/M             
    99    Julie Lynn              New Canaan  CT        206   53     2 F 50-59        24:40    7:57/M             
   100    Robert Crocco           Huntington  CT         66   47    27 M 40-49        24:41    7:58/M             
  Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
   101    Demetria White          Fairfield  CT         384   47     6 F 40-49        24:42    7:58/M             
   102    Jill Rusoso             Stratford  CT         436   38     6 F 30-39        24:44    7:59/M             
   103    Kristine Klarman        Branford  CT          179   47     7 F 40-49        24:45    7:59/M             
   104    Shawn Muzza             Fairfield  CT         449   37    24 M 30-39        24:45    7:59/M             
   105    Daniel Conroy           Stratford  CT          60   29    13 M 19-29        24:53    8:02/M             
   106    Berit Ianiri            Fairfield  CT         161   50     3 F 50-59        24:56    8:03/M             
   107    Will Hammond            Bethel  CT            136   23    14 M 19-29        24:58    8:03/M             
   108    Michael Goldman         Scarsdale  NY         123   73     1 M 70-79        24:58    8:03/M             
   109    Kenneth Astarita        Southport  CT          10   44    28 M 40-49        24:59    8:04/M             
   110    Claire Wiggin           Fairfield  CT         391   15     1 F 14-18        24:59    8:04/M             
   111    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        249   58     8 M 50-59        25:00    8:04/M             
   112    Mitch Vecchione         Trumbull  CT          366   11     7 M 10-13        25:04    8:05/M             
   113    Angel Sylvia            Fairfield  CT         401   34     7 F 30-39        25:06    8:06/M             
   114    Kevin Cole              Cheshire  CT           53   44    29 M 40-49        25:08    8:06/M             
   115    Roderic Mc Gahren       Glastonbury  CT       213   41    30 M 40-49        25:09    8:07/M             
   116    Wiebke Wanner-Borchardt Fairfield  CT         378   39     8 F 30-39        25:10    8:07/M             
   117    Michael King            Fairfield  CT         494   53     9 M 50-59        25:13    8:08/M             
   118    James Turkosz           Shelton  CT           356   25    15 M 19-29        25:15    8:09/M             
   119    Dawn Clark              Milford  CT            52   29     5 F 19-29        25:18    8:10/M             
   120    Deirdre Gagan           Norwalk  CT           115   28     6 F 19-29        25:19    8:10/M             
   121    Betsy Parker            Milford  CT           269   39     9 F 30-39        25:19    8:10/M             
   122    Michael Gerwien         Milford  CT           120   42    31 M 40-49        25:20    8:10/M             
   123    Thomas Farrelly         North Haven  CT        99   45    32 M 40-49        25:23    8:11/M             
   124    Jennifer Hoysradt       Old Greenwich  CT     158   31    10 F 30-39        25:24    8:12/M             
   125    George Moreo            Westport  CT          244   54    10 M 50-59        25:27    8:13/M             
   126    Jon Beetham             Milford  CT            16   49    33 M 40-49        25:28    8:13/M             
   127    Sean Rabinowitz         Glastonbury  CT       289   28    16 M 19-29        25:28    8:13/M             
   128    Ania Harrell            Stratford  CT         140   28     7 F 19-29        25:31    8:14/M             
   129    Matt Klemets            Norwalk  CT           180   37    25 M 30-39        25:36    8:15/M             
   130    Karen Sussman           Fairfield  CT         346   51     4 F 50-59        25:37    8:16/M             
   131    Bob Dupree              Milford  CT            92   51    11 M 50-59        25:39    8:16/M             
   132    MacKenzie Damond        Fairfield  CT         420   15     2 F 14-18        25:39    8:16/M             
   133    Paul Ribnicky           Stratford  CT         291   54    12 M 50-59        25:41    8:17/M             
   134    Dorie Hordon            Westport  CT          153   35    11 F 30-39        25:42    8:17/M             
   135    Billy Mc Menamey        Trumbull  CT          215   49    34 M 40-49        25:44    8:18/M             
   136    Katherine Sullivan      Fairfield  CT         344   34    12 F 30-39        25:47    8:19/M             
   137    Steph Peckham           Fairfield  CT         276   34    13 F 30-39        25:48    8:19/M             
   138    Michael Pisani          Stratford  CT         279   66     5 M 60-69        25:50    8:20/M             
   139    Owen Tharrington        Fairfield  CT         349   35    26 M 30-39        25:53    8:21/M             
   140    Richard Parker          Milford  CT           270   43    35 M 40-49        25:58    8:23/M             
   141    Ines Walther            Milford  CT           495   30    14 F 30-39        25:59    8:23/M             
   142    Joshua Meier            New Canaan  CT        224   13     8 M 10-13        25:59    8:23/M             
   143    Michelle Stearns        Fairfield  CT         410   41     8 F 40-49        26:00    8:23/M             
   144    Casey Bennett           Shelton  CT            21   26     8 F 19-29        26:01    8:24/M             
   145    Kelly Connelly          Stamford  CT           59   28     9 F 19-29        26:01    8:24/M             
   146    Linda Putman            Greenwich  CT         286   56     5 F 50-59        26:05    8:25/M             
   147    Jim Dacosta             Fairfield  CT          71   48    36 M 40-49        26:07    8:25/M             
   148    Isabella Von Roemeling  Fairfield  CT         369   26    10 F 19-29        26:07    8:25/M             
   149    Jim Whittaker           Shelton  CT           389   52    13 M 50-59        26:09    8:26/M             
   150    John Howell             Easton  CT            157   74     2 M 70-79        26:09    8:26/M             
   151    April Colon             Derby  CT              56   29    11 F 19-29        26:10    8:26/M             
   152    Lisa Pernek             Stratford  CT         277   40     9 F 40-49        26:10    8:26/M             
   153    Kyle Wadlinger          West Simsbury  CT     370   25    17 M 19-29        26:11    8:27/M             
   154    Luis Brea               Bridgeport  CT        404   40    37 M 40-49        26:16    8:28/M             
   155    John Gibbons            Old Greenwich  CT     121   67     6 M 60-69        26:19    8:29/M             
   156    Juan Arroyo             Bridgeport  CT        482   27    18 M 19-29        26:21    8:30/M             
   157    Michael White           Fairfield  CT         386   47    38 M 40-49        26:21    8:30/M             
   158    Brian Walker            Monroe  CT            374   56    14 M 50-59        26:22    8:30/M             
   159    Amanda Miller           Saint Louis  MO       234   28    12 F 19-29        26:25    8:31/M             
   160    Zach Miller             Saint Louis  MO       237   29    19 M 19-29        26:25    8:31/M             
   161    Winston Bender          Trumbull  CT           20   10     9 M 10-13        26:27    8:32/M             
   162    Amy Murray              Fairfield  CT         247   33    15 F 30-39        26:28    8:32/M             
   163    Clemente Pascarella     Stamford  CT          271   35    27 M 30-39        26:33    8:34/M             
   164    Michelle Carey          Hopkinton  NH          43   24    13 F 19-29        26:43    8:37/M             
   165    Nicole Dinatale         Stamford  CT           81   30    16 F 30-39        26:45    8:38/M             
   166    Scott Shepard           Waltham  MA           319   37    28 M 30-39        26:45    8:38/M             
   167    Richard Ingram          Trumbull  CT          163   57    15 M 50-59        26:45    8:38/M             
   168    Susan O'Callaghan       Fairfield  CT         259   40    10 F 40-49        26:46    8:38/M             
   169    Laesa Duggan            Fairfield  CT          87   45    11 F 40-49        26:47    8:38/M             
   170    Zoe Hulina              Westport  CT          472    8     1 F  2- 9        26:47    8:38/M             
   171    Scott Sabo              Trumbull  CT          302   32    29 M 30-39        26:48    8:39/M             
   172    Brittany Cates          Stamford  CT           45   29    14 F 19-29        26:49    8:39/M             
   173    Thomas Dennison         Oakville  CT          445   54    16 M 50-59        26:51    8:40/M             
   174    Thomas Carbone          Hamden  CT             42   28    20 M 19-29        26:52    8:40/M             
   175    Kimberly Piagentini     Fairfield  CT         402   36    17 F 30-39        26:53    8:40/M             
   176    Deepti Shveohta         Stamford  CT          321   29    15 F 19-29        26:54    8:41/M             
   177    Rodrigo Arana           Fairfield  CT           6   35    30 M 30-39        26:54    8:41/M             
   178    Candace Banks           Westport  CT           14   35    18 F 30-39        27:00    8:43/M             
   179    Kurt Campman            Greenwich  CT          40   35    31 M 30-39        27:04    8:44/M             
   180    Kerry Fuller            Norwalk  CT           112   27    16 F 19-29        27:04    8:44/M             
   181    Patrick Bosse           Fairfield  CT          27   49    39 M 40-49        27:05    8:44/M             
   182    Kevin O'Keefe           Easton  CT            491   49    40 M 40-49        27:07    8:45/M             
   183    Amy Hulina              Westport  CT          159   41    12 F 40-49        27:08    8:45/M             
   184    Dan Fitzgerald          Fairfield  CT         105    9     1 M  2- 9        27:09    8:45/M             
   185    Christine Fitzgerald    Fairfield  CT         104   38    19 F 30-39        27:11    8:46/M             
   186    Tracy La Reau           Trumbull  CT          188   17     2 M 14-18        27:14    8:47/M             
   187    Dianne Merrigan         Guilford  CT          498   44    13 F 40-49        27:15    8:47/M             
   188    Katie Riznyk            Norwalk  CT           293   29    17 F 19-29        27:16    8:48/M             
   189    Stephen Grathwohl       Fairfield  CT         130   61     7 M 60-69        27:21    8:49/M             
   190    Kieran O'Day            Fairfield  CT         425   11    10 M 10-13        27:22    8:50/M             
   191    Brian O'Day             Fairfield  CT         424   47    41 M 40-49        27:22    8:50/M             
   192    Kendall Joshua          Southport  CT         428   9      2 M  2- 9        27:23    8:50/M             
   193    Richard Joshua         Southport  CT         427   48    42 M 40-49        27:23    8:50/M             
   194    Claire Regan            Fairfield  CT         465    9     2 F  2- 9        27:23    8:50/M             
   195    Anne Regan              Fairfield  CT         464   44    14 F 40-49        27:23    8:50/M             
   196    Christina Rice          Southport  CT         292   39    20 F 30-39        27:26    8:51/M             
   197    Kristen Domenici-Lamber Fairfield  CT          83   43    15 F 40-49        27:27    8:51/M             
   198    Kate Whitaker           New Canaan  CT        383   23    18 F 19-29        27:31    8:53/M             
   199    Jeffrey Howard          Shelton  CT           155   53    17 M 50-59        27:38    8:55/M             
   200    Jack Calcutt            Bridgeport  CT         35   24    21 M 19-29        27:39    8:55/M             
  Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
   201    Steven Ortiz            New Milford  CT       265   46    43 M 40-49        27:47    8:58/M             
   202    Matthew Kraynak         Shelton  CT           183   42    44 M 40-49        27:48    8:58/M             
   203    Brian Laucks            West Haven  CT        470   49    45 M 40-49        27:50    8:59/M             
   204    Brian Connell           Fairfield  CT         500   34    32 M 30-39        27:51    8:59/M             
   205    Michele Lamothe         Westport  CT          419   46    16 F 40-49        27:56    9:01/M             
   206    Emily Grimes            Sandy Hook  CT        134   13     3 F 10-13        28:00    9:02/M             
   207    Marty Nagle             Glastonbury  CT       248   42    46 M 40-49        28:06    9:04/M             
   208    Stephen Burns           Darien  CT             29   53    18 M 50-59        28:07    9:04/M             
   209    Amy Corr                Fairfield  CT          64   33    21 F 30-39        28:08    9:05/M             
   210    Matt Braunsdorf         Astoria  NY            28   24    22 M 19-29        28:10    9:05/M             
   211    Annabelle Wanner        Fairfield  CT         375   11     4 F 10-13        28:12    9:06/M             
   212    Katie O' Hara           Bridgeport  CT        255   24    19 F 19-29        28:13    9:06/M             
   213    Lauren Cyr              Naugatuck  CT          67   24    20 F 19-29        28:15    9:07/M             
   214    Howard Aspinwall        Fairfield  CT           9   46    47 M 40-49        28:18    9:08/M             
   215    Gregg Ziebell           Norwalk  CT           398   56    19 M 50-59        28:20    9:08/M             
   216    Jo Ann Volturno         Monroe  CT            367   45    17 F 40-49        28:20    9:08/M             
   217    Shiho Mitsumoto         Tarrytown  NY         475   52     6 F 50-59        28:23    9:09/M             
   218    Karen Strauss           Norwalk  CT           340   45    18 F 40-49        28:25    9:10/M             
   219    Sam White               Fairfield  CT         387   17     3 M 14-18        28:27    9:11/M             
   220    Fereidoon Javaheri      Naugatuck  CT         409   49    48 M 40-49        28:28    9:11/M             
   221    Sean Fogarty            Litchfield  CT        107   68     8 M 60-69        28:29    9:11/M             
   222    Mandy Ianiri            Easton  CT            162   53     7 F 50-59        28:30    9:12/M             
   223    Rich Kuepper            Milford  CT           185   48    49 M 40-49        28:37    9:14/M             
   224    Deirdre Brown           Trumbull  CT          411   46    19 F 40-49        28:38    9:14/M             
   225    Laura Peters            Seymour  CT           407   42    20 F 40-49        28:42    9:15/M             
   226    Robert Dietz            Bridgeport  CT         80   35    33 M 30-39        28:42    9:15/M             
   227    Marc Rinaldi            Greenwich  CT         463   35    34 M 30-39        28:42    9:15/M             
   228    Kelly Ruff              Milford  CT           298   39    22 F 30-39        28:43    9:16/M             
   229    Deborah Witek Deren     Fairfield  CT         395   43    21 F 40-49        28:43    9:16/M             
   230    Thomas Bleher           Southport  CT          25   49    50 M 40-49        28:50    9:18/M             
   231    Michael Van Der Merwe   Westport  CT          363   11    11 M 10-13        28:51    9:18/M             
   232    Jake Hulina             Westport  CT          160   11    12 M 10-13        28:57    9:20/M             
   233    Ryan Devarennes         West Springfield  M    79   29    21 F 19-29        28:57    9:20/M             
   234    Helen Crocco            Huntington  CT         65   46    22 F 40-49        29:01    9:22/M             
   235    Robert Miles            Bridgeport  CT        233   30    35 M 30-39        29:04    9:23/M             
   236    Elizabeth Anderson      Darien  CT              4   27    22 F 19-29        29:06    9:23/M             
   237    John Coleman            Trumbull  CT           54   52    20 M 50-59        29:06    9:23/M             
   238    Jackie Kolek            Westport  CT          181   37    23 F 30-39        29:12    9:25/M             
   239    Craig Harris            Fairfield  CT         141   49    51 M 40-49        29:14    9:26/M             
   240    James Deleon            Stamford  CT           76   25    23 M 19-29        29:16    9:26/M             
   241    Edward Marczyszak       Seymour  CT           207   56    21 M 50-59        29:17    9:27/M             
   242    Declan Harding          Westport  CT          460    8     3 M  2- 9        29:18    9:27/M             
   243    Monica Roche            Fairfield  CT         440   70     1 F 70-79        29:22    9:28/M             
   244    Brian Chester           Sandy Hook  CT         48   38    36 M 30-39        29:24    9:29/M             
   245    Steve Atkins            Fairfield  CT          11   25    24 M 19-29        29:25    9:29/M             
   246    Christina Von Roemeling Fairfield  CT         368   23    23 F 19-29        29:25    9:29/M             
   247    Michael Meagher         Trumbull  CT          222   22    25 M 19-29        29:27    9:30/M             
   248    Susan Damizio           Fairfield  CT         488   38    24 F 30-39        29:40    9:34/M             
   249    Tyler Herman            Fairfield  CT         147   26    26 M 19-29        29:42    9:35/M             
   250    Gerhard Hofer           Hoboken  NJ           151   41    52 M 40-49        29:44    9:35/M             
   251    Barrett True            Windsor  CT           355   72     3 M 70-79        29:44    9:35/M             
   252    Loraine Orban           Southport  CT         264   39    25 F 30-39        29:47    9:36/M             
   253    Stephen Tower           Fairfield  CT         354   69     9 M 60-69        29:54    9:39/M             
   254    Rosemarie Howard        Shelton  CT           156   52     8 F 50-59        29:55    9:39/M             
   255    Cathy Cenatiempo        Norwalk  CT            46   44    23 F 40-49        29:59    9:40/M             
   256    Mike Widmer             Fairfield  CT         390   41    53 M 40-49        30:01    9:41/M             
   257    Lisa Laudo              Fairfield  CT         195   46    24 F 40-49        30:03    9:42/M             
   258    Ken Ziman               Orange  CT            399   63    10 M 60-69        30:04    9:42/M             
   259    Bob Gagan               Southbury  CT         114   62    11 M 60-69        30:09    9:44/M             
   260    Jill Sorbello           Bethel  CT            327    0     1 F  0- 1        30:11    9:44/M             
   261    Jeff Weil               Stamford  CT          380   29    27 M 19-29        30:15    9:45/M             
   262    Michael Beal            Stratford  CT          15   29    28 M 19-29        30:17    9:46/M             
   263    Jodi Farina             Fairfield  CT          98   36    26 F 30-39        30:19    9:47/M             
   264    Mary Jane Le Clair      Glastonbury  CT       198   42    25 F 40-49        30:21    9:47/M             
   265    Bridget Araujo          Shelton  CT             7   25    24 F 19-29        30:28    9:50/M             
   266    Christopher Gallo       Shelton  CT           116   26    29 M 19-29        30:32    9:51/M             
   267    Melanie Hellwig         New Haven  CT         146   25    25 F 19-29        30:33    9:51/M             
   268    Christopher Staffey     Marietta  GA          334   34    27 F 30-39        30:34    9:52/M             
   269    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT     371   55    22 M 50-59        30:34    9:52/M             
   270    Bryan Staffey           Trumbull  CT          333   31    37 M 30-39        30:35    9:52/M             
   271    Karen Strouse           Shelton  CT           341   51     9 F 50-59        30:37    9:53/M             
   272    Christian Meier         New Canaan  CT        223    7     4 M  2- 9        30:41    9:54/M             
   273    Reto Meier              New Canaan  CT        225   46    54 M 40-49        30:41    9:54/M             
   274    Alex Golan              New Canaan  CT        122   19    30 M 19-29        30:42    9:54/M             
   275    Holly Miller            Fairfield  CT         236   23    26 F 19-29        30:43    9:55/M             
   276    Jonathan Leone          Fairfield  CT         204   29    31 M 19-29        30:43    9:55/M             
   277    Robert Wellington       Naugatuck  CT         381   51    23 M 50-59        30:48    9:56/M             
   278    John Mc Craw            Madison  CT           212   57    24 M 50-59        30:49    9:56/M             
   279    Jennifer Schulte        Milford  CT           305   33    28 F 30-39        31:00   10:00/M             
   280    Michelle Berg           Southport  CT          22   50    10 F 50-59        31:00   10:00/M             
   281    Brien O'Callaghan       Bethel  CT            257   66    12 M 60-69        31:04   10:01/M             
   282    Abigail McNamara        Oxford  CT            422   13     5 F 10-13        31:08   10:03/M             
   283    Thomas Finn             Fairfield  CT         103   65    13 M 60-69        31:09   10:03/M             
   284    Louis Mellardo          Stratford  CT         227   58    25 M 50-59        31:09   10:03/M             
   285    June Campbell           Stamford  CT           39   46    26 F 40-49        31:11   10:04/M             
   286    Steve Andranovich       Milford  CT             5   46    55 M 40-49        31:23   10:07/M             
   287    Caitlin Mc Namara       Oxford  CT            216   15     3 F 14-18        31:24   10:08/M             
   288    Daniel Bender           Trumbull  CT           18   55    26 M 50-59        31:31   10:10/M             
   289    David Toule             Bristol  CT           353   21    32 M 19-29        31:34   10:11/M             
   290    MacKenzie Krom          Meriden  CT           184   32    29 F 30-39        31:35   10:11/M             
   291    Gary Esposito           Norwalk  CT            95   64    14 M 60-69        31:36   10:12/M             
   292    Nillie Burton           Cheshire  CT           34   10     6 F 10-13        31:45   10:15/M             
   293    Dixon Joshua            Southport  CT         426   9      5 M  2- 9        31:49   10:16/M             
   294    Vincent Pujo            Fairfield  CT         285   31    38 M 30-39        31:51   10:16/M             
   295    Mary Lauren Factora     Southport  CT         412   42    27 F 40-49        31:53   10:17/M             
   296    Jacob Burton            Cheshire  CT           33    8     6 M  2- 9        31:53   10:17/M             
   297    Derek Burton            Cheshire  CT           32   41    56 M 40-49        31:54   10:17/M             
   298    Robin Yusko             Milford  CT           397   30    30 F 30-39        31:57   10:18/M             
   299    Kaye Dennihan           Bridgeport  CT         78   11     7 F 10-13        32:05   10:21/M             
   300    Patty Carton            Stratford  CT          44   72     2 F 70-79        32:10   10:23/M             
  Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
   301    Brigid Van Der Merwe    Westport  CT          362   41    28 F 40-49        32:16   10:25/M             
   302    Carole Urban            Milford  CT           359   44    29 F 40-49        32:29   10:29/M             
   303    Colleen Williams        Westport  CT          393   43    30 F 40-49        32:34   10:30/M             
   304    Eileen Quirk            Southport  CT         288   42    31 F 40-49        32:34   10:30/M             
   305    Emily Valentine         Stratford  CT         458   32    31 F 30-39        32:35   10:31/M             
   306    Jen Eng                 Stratford  CT          93   24    27 F 19-29        32:45   10:34/M             
   307    Alerci Franco           Bridgeport  CT        437   37    32 F 30-39        32:48   10:35/M             
   308    Anne Moreno             Trumbull  CT          243   42    32 F 40-49        32:50   10:35/M             
   309    Ellen Finnigan          Fairfield  CT         430   50    11 F 50-59        33:23   10:46/M             
   310    Leslie Kurian           Pound Ridge  NY       186   67    15 M 60-69        33:26   10:47/M             
   311    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT     372   17     4 M 14-18        33:31   10:49/M             
   312    Mary Ann Fontaine       Bethlehem  CT         108   55    12 F 50-59        33:42   10:52/M             
   313    Jeffrey Weil            Stamford  CT          469   29    33 M 19-29        33:44   10:53/M             
   314    Sarah King              Stamford  CT          177   25    28 F 19-29        33:44   10:53/M             
   315    Catherine Regan         Fairfield  CT         466   11     8 F 10-13        33:50   10:55/M             
   316    Arthur Regan            Fairfield  CT         467   46    57 M 40-49        33:51   10:55/M             
   317    Anna Sivinski           Westport  CT          324    9     3 F  2- 9        33:52   10:55/M             
   318    Renee Sivinski          Westport  CT          325   44    33 F 40-49        33:52   10:55/M             
   319    Lisa Kraynak            Shelton  CT           182   41    34 F 40-49        34:01   10:58/M             
   320    Madelyn Meagher         Trumbull  CT          221   60     1 F 60-69        34:10   11:01/M             
   321    Alexandrea Clark        Bridgeport  CT         51   24    29 F 19-29        34:12   11:02/M             
   322    Tina Poff               Fairfield  CT         281   36    39 M 30-39        34:18   11:04/M             
   323    Chikako Harada          Fairfield  CT         138   32    33 F 30-39        34:19   11:04/M             
   324    Kristen Chen            Fairfield  CT         499   10     9 F 10-13        34:29   11:07/M             
   325    Eric Jacobs             Fairfield  CT         417   47    58 M 40-49        34:32   11:08/M             
   326    Emma Jacobs             Fairfield  CT         418   10    10 F 10-13        34:34   11:09/M             
   327    John Hoctor             Stratford  CT         496   48    59 M 40-49        34:35   11:09/M             
   328    Terri Le Clair          Scotland  CT          199   51    13 F 50-59        34:44   11:12/M             
   329    Susan Patton            Bridgeport  CT        274   23    30 F 19-29        34:45   11:13/M             
   330    Lenore Pronzo           Redding  CT           283   39    34 F 30-39        34:46   11:13/M             
   331    Thomas Ostberg          Darien  CT            487   6      7 M  2- 9        34:50   11:14/M             
   332    Christian Ostberg       Darien  CT            486   11    13 M 10-13        34:50   11:14/M             
   333    Sarah Borgerding        Shelton  CT           479   29    31 F 19-29        34:52   11:15/M             
   334    Duke Borgerding         Shelton  CT           480   28    34 M 19-29        34:53   11:15/M             
   335    Benedicta Van Ess       Norwalk  CT           364   27    32 F 19-29        35:06   11:19/M             
   336    Michael Gordon          Westport  CT          127   44    60 M 40-49        35:11   11:21/M             
   337    Tamberlyn Conopask      Southport  CT         441   39    35 F 30-39        35:15   11:22/M             
   338    Maurya Keating          Fairfield  CT         171   48    35 F 40-49        35:21   11:24/M             
   339    Angie D' Amico          Cheshire  CT           68   29    33 F 19-29        35:26   11:26/M             
   340    Michelle Thompson       Middletown  CT        350   43    36 F 40-49        35:26   11:26/M             
   341    Lucy Hinckley           Fairfield  CT         150   54    14 F 50-59        35:30   11:27/M             
   342    Jennifer Van De Graaf   New Canaan  CT        361   45    37 F 40-49        35:44   11:32/M             
   343    Gonzalo Nahme           Fairfield  CT         414   38    40 M 30-39        36:05   11:38/M             
   344    Gabriela Pavon          Fairfield  CT         413   36    36 F 30-39        36:05   11:38/M             
   345    Judy Pavarini           South Salem  NY       275   48    38 F 40-49        36:23   11:44/M             
   346    Colleen Filush          Milford  CT           102   29    34 F 19-29        36:25   11:45/M             
   347    Mary Dailey             Fairfield  CT          72   48    39 F 40-49        36:32   11:47/M             
   348    Jessica Mc Namara       Bridgeport  CT        217   26    35 F 19-29        36:55   11:55/M             
   349    Betsy Gardner           Fairfield  CT         117   69     2 F 60-69        37:01   11:56/M             
   350    Dj Lemonie              Bristol  CT           203   31    41 M 30-39        37:08   11:59/M             
   351    Donald Bell             Shelton  CT            17   66    16 M 60-69        37:24   12:04/M             
   352    Chris Burton            Cheshire  CT           31   49    40 F 40-49        37:54   12:14/M             
   353    Lauren Duggan           Fairfield  CT          88   23    36 F 19-29        37:55   12:14/M             
   354    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          253   72     4 M 70-79        38:28   12:25/M             
   355    Stacy Gallace           Monroe  CT            474   42    41 F 40-49        38:55   12:33/M             
   356    Cindy O'Malley          Southport  CT         260   50    15 F 50-59        39:09   12:38/M             
   357    Michael Quirici         Woodbury  CT          287   38    42 M 30-39        39:09   12:38/M             
   358    John Mohan              Fort Lauderdale  FL   241   71     5 M 70-79        39:15   12:40/M             
   359    Fernanda Rudy           Fairfield  CT         297   36    37 F 30-39        39:25   12:43/M             
   360    Chantelle Hoffman       West Haven  CT        152   27    37 F 19-29        39:30   12:45/M             
   361    Cara Bernard            Bridgeport  CT         23   26    38 F 19-29        39:33   12:45/M             
   362    James Keating           Fairfield  CT         170   50    27 M 50-59        40:15   12:59/M             
   363    Pete Shanazu            Fairfield  CT         316   29    35 M 19-29        42:15   13:38/M             
   364    Faith Borger            Stamford  CT           26   25    39 F 19-29        44:08   14:14/M             
   365    Johnathan Miceli        Stamford  CT          232   30    43 M 30-39        44:08   14:14/M             
   366    Ellen Mc Kinley         Cheshire  CT          214   47    42 F 40-49        58:24   18:50/M             
   367    Robert Hedden           Cheshire  CT          144   20    36 M 19-29        58:24   18:50/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 1 2- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Parnish Norwalk CT

451

27

20

20:01

6:27/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chase Pizzonia Darien CT

453

23

1

15:30

5:00/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Zoe Hulina Westport CT

472

8

169

26:47

8:38/M

2

Claire Regan Fairfield CT

465

9

193

27:23

8:50/M

3

Anna Sivinski Westport CT

324

9

316

33:52

10:55/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Fitzgerald Fairfield CT

105

9

183

27:09

8:45/M

2

Joshua Kendall Southport CT

428

9

191

27:23

8:50/M

3

Declan Harding Westport CT

460

8

241

29:18

9:27/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Luana Sardinha Fairfield CT

481

13

42

21:37

6:58/M

2

Caroline Keough Fairfield CT

176

13

56

22:38

7:18/M

3

Emily Grimes Sandy Hook CT

134

13

205

28:00

9:02/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Ostberg Darien CT

485

12

7

17:43

5:43/M

2

Daniel Schumacher Naugatuck CT

308

12

19

19:56

6:26/M

3

Corbinian Wanner Fairfield CT

376

13

43

21:45

7:01/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Wiggin Fairfield CT

391

15

109

24:59

8:04/M

2

MacKenzie Damond Fairfield CT

420

15

131

25:39

8:16/M

3

Caitlin Mc Namara Oxford CT

216

15

286

31:24

10:08/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ric Strouse Shelton CT

342

18

22

20:27

6:36/M

2

Tracy La Reau Trumbull CT

188

17

185

27:14

8:47/M

3

Sam White Fairfield CT

387

17

218

28:27

9:11/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jacqueline Pola Fairfield CT

282

24

51

22:25

7:14/M

2

Lindsey Duggan Fairfield CT

89

21

68

23:17

7:31/M

3

Kristen Turkosz Shelton CT

357

25

71

23:21

7:32/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Kenworthy Fairfield CT

434

22

2

15:32

5:01/M

2

Tim Perry Norwalk CT

468

26

3

16:44

5:24/M

3

Justin Britton Bay Shore NY

438

19

6

17:43

5:43/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Kalish Greenwich CT

439

33

21

20:14

6:32/M

2

Christina Demico Hamden CT

77

38

80

23:42

7:39/M

3

Kellie Ryan Ouimette Trumbull CT

301

36

85

23:59

7:44/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Zucconi Milford CT

416

36

8

17:51

5:45/M

2

Ivando Silva Danbury CT

421

33

10

18:48

6:04/M

3

Alejandro Pasten Stamford CT

272

36

11

18:52

6:05/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ikuko Yabunami Riverside CT

396

42

38

21:30

6:56/M

2

Colleen Beirne Milford CT

432

40

40

21:33

6:57/M

3

Sherry Duff Stratford CT

455

41

47

22:07

7:08/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

459

43

4

17:06

5:31/M

2

Wantuil Souza Bridgeport CT

476

42

5

17:36

5:41/M

3

Ed Finnigan Fairfield CT

429

44

9

18:32

5:59/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Stuart Fairfield DC

343

54

92

24:15

7:49/M

2

Julie Lynn New Canaan CT

206

53

98

24:40

7:57/M

3

Berit Ianiri Fairfield CT

161

50

105

24:56

8:03/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Raymond Fairfield CT

461

50

17

19:42

6:21/M

2

Joseph Vonehr Southport CT

456

57

25

20:45

6:42/M

3

Elliott Rogers Southport CT

295

58

28

20:51

6:44/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Madelyn Meagher Trumbull CT

221

60

319

34:10

11:01/M

2

Betsy Gardner Fairfield CT

117

69

348

37:01

11:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Theriault Milford CT

443

61

41

21:34

6:57/M

2

Bob Stephenson Milford CT

452

61

57

22:40

7:19/M

3

Robert Hein Mount Vernon NY

145

62

67

23:16

7:30/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

440

70

242

29:22

9:28/M

2

Patty Carton Stratford CT

44

72

299

32:10

10:23/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Goldman Scarsdale NY

123

73

107

24:58

8:03/M

2

John Howell Easton CT

157

74

149

26:09

8:26/M

3

Barrett True Windsor CT

355

72

250

29:44

9:35/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com