Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Oct4_JackOK_set1.shtml

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 4, 2009

[10K Age Group Results | 5K Overall Results | 5K Age Group Results | 1-Mile Fun Run Results ]

10K Overall Results

For more race information, see The Time has Come.

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Overall Finish List

October 04, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Gavin Coombs            Raleigh  NC            55   23     1 M 18-39      33:38.0    5:25/M             
       2    John Babcock            Niantic  CT            49   22     2 M 18-39      36:30.0    5:53/M             
       3    Spencer Rogers          Waterford  CT          89   33     3 M 18-39      36:39.0    5:55/M             
       4    Jeff Billing            East Hartford  CT      77   30     4 M 18-39      38:04.0    6:08/M             
       5    Casey Neistat           Waterford  CT          70   28     5 M 18-39      38:17.0    6:10/M             
       6    Dan Campbell            Oakdale  CT            13   30     6 M 18-39      40:32.0    6:32/M             
       7    John Hadcock            East Lyme  CT          23   51     1 M 50-59      40:56.0    6:36/M             
       8    Bryan Laperle           Ledyard  CT            52   35     7 M 18-39      41:21.0    6:40/M             
       9    Timothy Smith           Norwich  CT            39   61     1 M 60-69      41:49.0    6:45/M             
      10    Michael Didato          Waterford  CT          53   48     1 M 40-49      41:50.0    6:45/M             
      11    M Martinson                                    48   53     2 M 50-59      42:09.0    6:48/M             
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT            25   64     2 M 60-69      42:11.0    6:48/M             
      13    Sarah Osgood            Oakdale  CT            32   34     1 F 18-39      43:23.0    7:00/M             
      14    Lori Gatheral           Waterford  CT          18   47     1 F 40-49      43:34.0    7:02/M             
      15    Gregory Gannotti        Oakdale  CT            73   44     2 M 40-49      44:24.0    7:10/M             
      16    Connor Gralton          Ledyard  CT            57   11     1 M  1-11      44:42.0    7:13/M             
      17    Tom Sullivan            Groton  CT             47   39     8 M 18-39      45:00.0    7:15/M             
      18    David Blair             Waterford  CT           5   47     3 M 40-49      46:04.0    7:26/M             
      19    M. Raftery              Jewett City  CT        35   33     9 M 18-39      46:04.0    7:26/M             
      20    Gary Burfoot            Mystic  CT             68   60     3 M 60-69      46:35.0    7:31/M             
      21    Bob Gralton             Ledyard  CT            56   42     4 M 40-49      46:48.0    7:33/M             
      22    Megan Wakely            Jewett City  CT        43   23     2 F 18-39      47:12.0    7:37/M             
      23    John Waller             Groton  CT             78   45     5 M 40-49      47:27.0    7:39/M             
      24    Don Weller              Niantic  CT            44   56     3 M 50-59      47:29.0    7:40/M             
      25    Lawrence Agbayani       Waterford  CT           1   42     6 M 40-49      47:32.0    7:40/M             
      26    Paul Toth               New London  CT         62   55     4 M 50-59      47:33.0    7:40/M             
      27    Jean Beebe              Salem  CT               4   47     2 F 40-49      47:44.0    7:42/M             
      28    Doug Mitteness          Oakdale  CT            79   50     5 M 50-59      47:58.0    7:44/M             
      29    Hilary Steinour         Waterford  CT          65   27     3 F 18-39      48:14.0    7:47/M             
      30    Jodi Richmond           Groton  CT             36   38     4 F 18-39      48:19.0    7:48/M             
      31    John Strieker           Waterford  CT          41   47     7 M 40-49      48:21.0    7:48/M             
      32    Gene Ryan               Waterford  CT          38   52     6 M 50-59      48:34.0    7:50/M             
      33    Karen Short             New London  CT         61   49     3 F 40-49      49:21.0    7:58/M             
      34    Stephen A. Cook         Danielson  CT          14   63     4 M 60-69      50:20.0    8:07/M             
      35    John Wood               Niantic  CT            45   59     7 M 50-59      50:41.0    8:10/M             
      36    Matt Burtch             Waterford               9   32    10 M 18-39      50:44.0    8:11/M             
      37    Sean Maginess           Waterford  CT          80   23    11 M 18-39      50:54.0    8:13/M             
      38    Deirdre Ahern           Salem  CT              69   42     4 F 40-49      50:58.0    8:13/M             
      39    Jay Phillips            Oakdale  CT            33   45     8 M 40-49      51:39.0    8:20/M             
      40    Clem McGrath            Colchester  CT         29   70     1 M 70-99      51:45.0    8:21/M             
      41    Russ Dipallina          Waterford  CT          74   47     9 M 40-49      51:51.0    8:22/M             
      42    Ted Phillips            Niantic  CT            60   68     5 M 60-69      52:00.0    8:23/M             
      43    Tom Baker               Oakdale  CT             2   66     6 M 60-69      52:20.0    8:26/M             
      44    Bob Myers               New London  CT         84   48    10 M 40-49      52:37.0    8:29/M             
      45    Victoria Dwyer          Waterford              17   36     5 F 18-39      52:58.0    8:33/M             
      46    Carrie Ann Wagner       New London  CT         42   37     6 F 18-39      53:00.0    8:33/M             
      47    David Lathrop           Norwich  CT            50   55     8 M 50-59      53:01.0    8:33/M             
      48    Peter Deangelis         New London  CT         15   38    12 M 18-39      53:12.0    8:35/M             
      49    Rosa Fontanez           Ledyard  CT            58   50     1 F 50-59      53:51.0    8:41/M             
      50    Rose Buckingham         Norwich  CT             8   61     1 F 60-69      54:16.0    8:45/M             
      51    Nga Do                  Groton  CT             16   36     7 F 18-39      54:39.0    8:49/M             
      52    Dawn Holmes             Old Saybrook  CT       24   46     5 F 40-49      54:52.0    8:51/M             
      53    Denise Zingus           Oakdale  CT            75   41     6 F 40-49      55:16.0    8:55/M             
      54    Sandie Weisberger       Randolph  NJ           72   21     8 F 18-39      55:26.0    8:56/M             
      55    Conner Brannen          Middletown  CT          6   21     9 F 18-39      55:26.0    8:56/M             
      56    Carol Myers             New London  CT         83   34    10 F 18-39      55:39.0    8:59/M             
      57    Jerry Cuellar           Middleboro  MA         54   49    11 M 40-49      55:41.0    8:59/M             
      58    Bob Buckingham          New London  CT          7   49    12 M 40-49      55:53.0    9:01/M             
      59    Andrew Chaney           Stonington  CT         64   39    13 M 18-39      56:45.0    9:09/M             
      60    Regina R. Caffrey       Westerly, Ri           12   25    11 F 18-39      56:57.0    9:11/M             
      61    George Gillespie        Coventry  CT           19   67     7 M 60-69      57:11.0    9:13/M             
      62    Bill Billing            Mystic  CT             76   58     9 M 50-59      57:22.0    9:15/M             
      63    Michelle Wynne          Hebron  CT             46   45     7 F 40-49      57:57.0    9:21/M             
      64    Sharon Spivack          Whitman  MA            40   51     2 F 50-59      58:03.0    9:22/M             
      65    Scott Williams          North Stonington  C    63   34    14 M 18-39      58:30.0    9:26/M             
      66    Chester Lau             West Hartford  CT      27   52    10 M 50-59      59:09.0    9:32/M             
      67    Patricia Phillips       Niantic  CT            59   62     2 F 60-69      59:47.0    9:39/M             
      68    Marian Galbraith        Groton  CT             86   55     3 F 50-59    1:02:46.0   10:07/M             
      69    Danielle Sanville       Southampton  MA        85   34    12 F 18-39    1:03:14.0   10:12/M             
      70    Nikki Cioci             Waterford  CT          67   35    13 F 18-39    1:12:56.0   11:46/M             
      71    Rich Cable              Oakdale  CT            66   35    15 M 18-39    1:12:57.0   11:46/M             
      72    Owen Neistat            Waterford  CT          71   11     2 M  1-11    1:13:14.0   11:49/M             
      73    Cashay Poudrier         Chaplin  CT            34   12     1 F 12-17    1:20:51.0   13:02/M             
      74    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT         51   58     4 F 50-59    1:38:51.0   15:57/M             
      75    Susan Gordon            Charlestown  RI        22   53     5 F 50-59    2:00:03.0   19:22/M