Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Oct31_Seymou_set1.shtml

Seymour High School Wildcat 5K

Seymour, CT, October 31, 2009

Complete Overall and Divisional Results

c

Race Winner Tim Milenkevich
Race Winner Tim Milenkevich


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Seymour High School
Wildcat Welcome Back 5K
October 31, 2009 - 5K
Seymour, CT

OVERALL WINNERS

Tim Milenkevich, Ansonia, CT - 17:23
Claudia Nero, Hopewell Junction, NY - 19:02


LOCATION
Seymour

HIgh School
WEATHER
60 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Tim Milenkevich         Ansonia  CT           963   27 ***** M  1-29        17:23    5:36/M             
       2    Anthony Nero            Spencer  NC           976   31     1 M 30-49        18:00    5:48/M             
       3    Ryan Flament            Watertown  MA         872   27     1 M  1-29        18:12    5:52/M             
       4    Claudia Nero            Hopewell Junction     975   38 ***** F 30-49        19:02    6:08/M             
       5    Natt Otterson           Norwalk  CT           966   31     2 M 30-49        19:29    6:17/M             
       6    Joe Falcon              Fayettville  AK       959   42     3 M 30-49        19:43    6:22/M             
       7    Steve Suave             Thomaston  CT         897   33     4 M 30-49        20:33    6:38/M             
       8    Amanda Parrish          Norwalk  CT           971   27     1 F  1-29        20:41    6:40/M             
       9    Lori McKlusky           Waterbury  CT         881   33     1 F 30-49        21:33    6:57/M             
      10    Caitlin Drap            Yorktown Heights  N   961   33     2 F 30-49        21:35    6:58/M             
      11    Sara Fucci              Stamford  CT          969   29     2 F  1-29        21:42    7:00/M             
      12    Brian Fidler            West Haven  CT        955   38     5 M 30-49        21:49    7:02/M             
      13    Tara Miller             Seymour  CT           960   39     3 F 30-49        22:04    7:07/M             
      14    Paul Rabenold           Avon  CT              965   57     1 M 50-99        22:09    7:09/M             
      15    Paul Flament            Oxford  CT            871   58     2 M 50-99        22:15    7:11/M             
      16    Scott Capozza           Oxford  CT            864   33     6 M 30-49        22:50    7:22/M             
      17    Thomas Gardella         Seymour  CT           873   58     3 M 50-99        22:54    7:23/M             
      18    Kathryn Flodquist       Terryville  CT        957   43     4 F 30-49        23:10    7:28/M             
      19    Ben Mattheis            Cheshire  CT          880   56     4 M 50-99        23:26    7:34/M             
      20    Marc Iannaccone         Seymour  CT           876   22     2 M  1-29        23:59    7:44/M             
      21    Geoff Sardo             Seymour  CT           894   19     3 M  1-29        25:02    8:05/M             
      22    Rich Chiaramonte        Beacon Falls  CT      968   32     7 M 30-49        25:02    8:05/M             
      23    Rory O'Connor           Seymour  CT           885   17     4 M  1-29        25:03    8:05/M             
      24    Angela Rubano           Cheshire  CT          889   31     5 F 30-49        25:19    8:10/M             
      25    Garrett Walkup          Woodbury  CT          978   35     8 M 30-49        25:38    8:16/M             
      26    Steve Mele              North Haven  CT       964   55     5 M 50-99        25:47    8:19/M             
      27    John Kassay             Seymour  CT           877   53     6 M 50-99        25:55    8:22/M             
      28    Lauren Vassallo         Oxford  CT            898   22     3 F  1-29        26:02    8:24/M             
      29    Lu Anne Roy             Seymour  CT           977   54     1 F 50-99        26:08    8:26/M             
      30    Scott Yohe              Prospect  CT          952   48     9 M 30-49        26:41    8:36/M             
      31    Mark Jooss              Madison  CT           956   62     7 M 50-99        26:44    8:37/M             
      32    Tiffany Goodridge       New Haven  CT         974   15     4 F  1-29        26:56    8:41/M             
      33    Bob Studley             West Haven  CT        895   38    10 M 30-49        27:06    8:45/M             
      34    Patrick Richardson      Torrington  CT        967   39    11 M 30-49        27:32    8:53/M             
      35    Brittany Cates          Stamford  CT          972   29     5 F  1-29        27:54    9:00/M             
      36    Paul Verrastro          Prospect  CT          899   44    12 M 30-49        29:20    9:28/M             
      37    Charise Courtney        Waterbury  CT         962   30     6 F 30-49        29:26    9:30/M             
      38    Julian Cardona          Meriden  CT           865   12     5 M  1-29        29:35    9:33/M             
      39    Kurt Zeppetello         Monroe  CT            953   43    13 M 30-49        29:37    9:33/M             
      40    Allison Acquavella      Seymour  CT           861   44     7 F 30-49        30:04    9:42/M             
      41    Karen Ellis             Norwalk  CT           869   26     6 F  1-29        30:17    9:46/M             
      42    James Browne            Seymour  CT           863   48    14 M 30-49        30:46    9:55/M             
      43    Kelly Cardona           Waterbury  CT         866   30     8 F 30-49        31:08   10:03/M             
      44    Lorena Salas            Seymour  CT           892   17     7 F  1-29        31:21   10:07/M             
      45    Ed Chiaramonte          Easton  CT            970   34    15 M 30-49        31:26   10:08/M             
      46    Eileen Faustich         Seymour  CT           973   45     9 F 30-49        31:29   10:09/M             
      47    Andy Anderson           Meriden  CT           958   55     8 M 50-99        31:43   10:14/M             
      48    Elaine Davis            Seymour  CT           867   31    10 F 30-49        34:11   11:02/M             
      49    Laurie Nash             Beacon Falls  CT      884   48    11 F 30-49        34:22   11:05/M             
      50    Stacey Glanz            Beacon Falls  CT      874   39    12 F 30-49        34:41   11:11/M             
      51    Sandra Davis            Oxford  CT            868   61     2 F 50-99        38:32   12:26/M             
      52    Christine Hill          Oxford  CT            979   58     3 F 50-99        38:41   12:29/M             
      53    Karen Studley           West Haven  CT        896   34    13 F 30-49        38:49   12:31/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Age Divisions: 1-29 30-49 50-99

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Milenkevich Ansonia CT

963

27

1

17:23

5:36/M

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Claudia Nero Hopewell Junction NY

975

38

4

19:02

6:08/M

 
Top

29 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Flament Watertown MA

872

27

3

18:12

5:52/M

2

Amanda Parrish Norwalk CT

971

27

8

20:41

6:40/M

3

Sara Fucci Stamford CT

969

29

11

21:42

7:00/M

4

Marc Iannaccone Seymour CT

876

22

20

23:59

7:44/M

5

Geoff Sardo Seymour CT

894

19

21

25:02

8:05/M

6

Rory O'Connor Seymour CT

885

17

23

25:03

8:05/M

7

Lauren Vassallo Oxford CT

898

22

28

26:02

8:24/M

8

Tiffany Goodridge New Haven CT

974

15

32

26:56

8:41/M

9

Brittany Cates Stamford CT

972

29

35

27:54

9:00/M

10

Julian Cardona Meriden CT

865

12

38

29:35

9:33/M

11

Karen Ellis Norwalk CT

869

26

41

30:17

9:46/M

12

Lorena Salas Seymour CT

892

17

44

31:21

10:07/M

 
Top

30 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Nero Spencer NC

976

31

2

18:00

5:48/M

2

Natt Otterson Norwalk CT

966

31

5

19:29

6:17/M

3

Joe Falcon Fayettville AK

959

42

6

19:43

6:22/M

4

Steve Suave Thomaston CT

897

33

7

20:33

6:38/M

5

Lori McKlusky Waterbury CT

881

33

9

21:33

6:57/M

6

Caitlin Drap Yorktown Heights NY

961

33

10

21:35

6:58/M

7

Brian Fidler West Haven CT

955

38

12

21:49

7:02/M

8

Tara Miller Seymour CT

960

39

13

22:04

7:07/M

9

Scott Capozza Oxford CT

864

33

16

22:50

7:22/M

10

Kathryn Flodquist Terryville CT

957

43

18

23:10

7:28/M

11

Rich Chiaramonte Beacon Falls CT

968

32

22

25:02

8:05/M

12

Angela Rubano Cheshire CT

889

31

24

25:19

8:10/M

13

Garrett Walkup Woodbury CT

978

35

25

25:38

8:16/M

14

Scott Yohe Prospect CT

952

48

30

26:41

8:36/M

15

Bob Studley West Haven CT

895

38

33

27:06

8:45/M

16

Patrick Richardson Torrington CT

967

39

34

27:32

8:53/M

17

Paul Verrastro Prospect CT

899

44

36

29:20

9:28/M

18

Charise Courtney Waterbury CT

962

30

37

29:26

9:30/M

19

Kurt Zeppetello Monroe CT

953

43

39

29:37

9:33/M

20

Allison Acquavella Seymour CT

861

44

40

30:04

9:42/M

21

James Browne Seymour CT

863

48

42

30:46

9:55/M

22

Kelly Cardona Waterbury CT

866

30

43

31:08

10:03/M

23

Ed Chiaramonte Easton CT

970

34

45

31:26

10:08/M

24

Eileen Faustich Seymour CT

973

45

46

31:29

10:09/M

25

Elaine Davis Seymour CT

867

31

48

34:11

11:02/M

26

Laurie Nash Beacon Falls CT

884

48

49

34:22

11:05/M

27

Stacey Glanz Beacon Falls CT

874

39

50

34:41

11:11/M

28

Karen Studley West Haven CT

896

34

53

38:49

12:31/M

 
Top

50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Rabenold Avon CT

965

57

14

22:09

7:09/M

2

Paul Flament Oxford CT

871

58

15

22:15

7:11/M

3

Thomas Gardella Seymour CT

873

58

17

22:54

7:23/M

4

Ben Mattheis Cheshire CT

880

56

19

23:26

7:34/M

5

Steve Mele North Haven CT

964

55

26

25:47

8:19/M

6

John Kassay Seymour CT

877

53

27

25:55

8:22/M

7

Lu Anne Roy Seymour CT

977

54

29

26:08

8:26/M

8

Mark Jooss Madison CT

956

62

31

26:44

8:37/M

9

Andy Anderson Meriden CT

958

55

47

31:43

10:14/M

10

Sandra Davis Oxford CT

868

61

51

38:32

12:26/M

11

Christine Hill Oxford CT

979

58

52

38:41

12:29/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com