Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/May23_Delane_set1.shtml

Delaney Dash

Old Saybrook, CT, May 23, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see It's Time.

Delaney Dash (CT00018DR) 5 Mile Race (CT00018DR)

Delaney Dash (CT00018DR) 5 Mile Race (CT00018DR)

Overall Finish List

May 23, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Shannon McHale          West Simsbury  CT     422   38 ***** F 30-39      29:19.0    5:52/M             
       2    Greg Bonaiuto           South Glastonbury     462   42 ***** M 40-49      29:39.0    5:56/M             
       3    Bob Stack               Gales Ferry  CT       431   52     1 M 50-59      30:23.0    6:05/M             
       4    Bryan Feitel            Haddam  CT            450   41     1 M 40-49      30:34.0    6:07/M             
       5    Charlie Iselin          Chester  CT           482   46     2 M 40-49      30:40.0    6:08/M             
       6    Todd Juenger            Irvington  NY         359   41     3 M 40-49      31:16.0    6:15/M             
       7    Adam Kovalski           Manchester  CT        360   36     1 M 30-39      31:18.0    6:16/M             
       8    Brian Selfors           Old Saybrook  CT      452   43     4 M 40-49      31:54.0    6:23/M             
       9    Rebecca Stephenson      Unionville  CT        464   36     1 F 30-39      32:01.0    6:24/M             
      10    John Trahan             Mystic  CT            420   53     2 M 50-59      32:02.0    6:24/M             
      11    Nick Manuzzi            Monroe  CT            370   49     5 M 40-49      32:14.0    6:27/M             
      12    Dana Award              Waterford  CT         465   44     6 M 40-49      32:17.0    6:27/M             
      13    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          357   58     3 M 50-59      32:33.0    6:31/M             
      14    Donald Nuhn             Westbrook  CT         478   56     4 M 50-59      32:47.0    6:33/M             
      15    Paul Dominy             East Haddam  CT       434   48     7 M 40-49      33:09.0    6:38/M             
      16    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT      344   46     8 M 40-49      33:19.0    6:40/M             
      17    Michael Fusaro          Norwich  CT           345   43     9 M 40-49      33:21.0    6:40/M             
      18    Richard Rice            Uncasville  CT        389   49    10 M 40-49      33:44.0    6:45/M             
      19    Steve Turner            Mystic  CT            493   42    11 M 40-49      33:46.0    6:45/M             
      20    Walt Smolenski          Salem  CT             438   53     5 M 50-59      33:49.0    6:46/M             
      21    Clay Farrell            Old Saybrook  CT      487   15     1 M 13-19      33:52.0    6:46/M             
      22    James Johnstone         Old Saybrook  CT      446   32     2 M 30-39      33:58.0    6:48/M             
      23    Becky Iselin            Chester  CT           483   33     2 F 30-39      34:04.0    6:49/M             
      24    Dustin Plourde          Norwich  CT           426   13     2 M 13-19      34:06.0    6:49/M             
      25    Dave Jacobs             Niantic  CT           355   64     1 M 60-69      34:13.0    6:51/M             
      26    Addy Danaher            Mystic  CT            445   29     1 F 20-29      34:19.0    6:52/M             
      27    Thomas Phely-Bobin      Marlborough  MA       424   36     3 M 30-39      34:25.0    6:53/M             
      28    Scott Bristol           Old Saybrook  CT      318   35     4 M 30-39      34:36.0    6:55/M             
      29    Eddie Hogan             Lisbon  CT            353   39     5 M 30-39      34:45.0    6:57/M             
      30    Donny Banks             Pawcatuck  CT         317   40    12 M 40-49      34:58.0    7:00/M             
      31    Michael Didato          Waterford  CT         421   47    13 M 40-49      34:59.0    7:00/M             
      32    John Wright             Needham Heights  MA   411   32     6 M 30-39      35:00.0    7:00/M             
      33    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT      433   43    14 M 40-49      35:02.0    7:00/M             
      34    John Walter             Niantic  CT           405   43    15 M 40-49      35:06.0    7:01/M             
      35    Glenn Coughlin          Lisbon  CT            427   40    16 M 40-49      35:07.0    7:01/M             
      36    Rich Steeves            Guilford              400   59     6 M 50-59      35:31.0    7:06/M             
      37    Jon Smedley             Norwich  CT           397   38     7 M 30-39      35:35.0    7:07/M             
      38    Craig Zettergrew        Wallingford  CT       412   45    17 M 40-49      35:50.0    7:10/M             
      39    Josh Harwell            Mystic  CT            476   35     8 M 30-39      35:57.0    7:11/M             
      40    Greg Preston            Salem  CT             417   48    18 M 40-49      36:03.0    7:13/M             
      41    Kurt Strecker           Killingworth  CT      436   41    19 M 40-49      36:11.0    7:14/M             
      42    Mark Drake              Haddam  CT            341   39     9 M 30-39      36:14.0    7:15/M             
      43    David Flagg             East Haddam  CT       418   35    10 M 30-39      36:25.0    7:17/M             
      44    Guy Pulino              Moodus  CT            388   64     2 M 60-69      36:26.0    7:17/M             
      45    Gianni Ficarra          Westerly  RI          432   58     7 M 50-59      36:41.0    7:20/M             
      46    Christian Nelson        West Hartford  CT     383   41    20 M 40-49      36:46.0    7:21/M             
      47    Maureen Sousa           Middletown  CT        398   45     1 F 40-49      37:02.0    7:24/M             
      48    Jothan Coe              Niantic  CT           459   50     8 M 50-59      37:39.0    7:32/M             
      49    Manuel Duval            New London  CT        492   42    21 M 40-49      37:40.0    7:32/M             
      50    Jennifer Hallowell      Old Saybrook  CT      488   43     2 F 40-49      37:44.0    7:33/M             
      51    Joseph Warzecha         Salem  CT             407   39    11 M 30-39      37:48.0    7:34/M             
      52    Kristian Cole           Chester  CT           326   43    22 M 40-49      37:56.0    7:35/M             
      53    Karen Cole              Chester  CT           324   42     3 F 40-49      38:08.0    7:38/M             
      54    Ann Boland              Oxford  CT            479   49     4 F 40-49      38:17.0    7:39/M             
      55    Pam Award               Waterford             315   43     5 F 40-49      38:59.0    7:48/M             
      56    Donald Weller           Niantic  CT           408   56     9 M 50-59      39:09.0    7:50/M             
      57    Ben Stone               Niantic  CT           490   48    23 M 40-49      39:10.0    7:50/M             
      58    Kathleen Werkheiser     Manchester  CT        409   37     3 F 30-39      39:16.0    7:51/M             
      59    Brian Anstrom           Plainfield  CT        313   53    10 M 50-59      39:20.0    7:52/M             
      60    Brian Cournoyer         Clinton  CT           329   41    24 M 40-49      39:30.0    7:54/M             
      61    Joseph McQuade          Portland  CT          375   42    25 M 40-49      39:32.0    7:54/M             
      62    Bob Mondani             Norwich  CT           429   53    11 M 50-59      39:48.0    7:58/M             
      63    John Natale             East Haddam  CT       381   47    26 M 40-49      39:52.0    7:58/M             
      64    Ryan Walsh              Old Saybrook  CT      435   37    12 M 30-39      39:57.0    7:59/M             
      65    Morgan Baird            Villanova  PA         316   37    13 M 30-39      40:19.0    8:04/M             
      66    Dawn Wemeck             Bristol  CT           480   63     1 F 60-69      40:21.0    8:04/M             
      67    Clem McGrath            Colchester  CT        373   69     3 M 60-69      40:26.0    8:05/M             
      68    Steven Slonski          Berlin  CT            441   52    12 M 50-59      40:27.0    8:05/M             
      69    Armani Minutillo        Farmington  CT        440   51    13 M 50-59      40:30.0    8:06/M             
      70    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        340   65     4 M 60-69      40:32.0    8:06/M             
      71    Ted Phillips            Niantic  CT           443   68     5 M 60-69      40:36.0    8:07/M             
      72    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT          467   37     4 F 30-39      40:44.0    8:09/M             
      73    Brian Delaney           Northbridge  MA       333   52    14 M 50-59      40:44.0    8:09/M             
      74    Kyle Spoonea            Norwich  CT           460   24     1 M 20-29      40:53.0    8:11/M             
      75    Mac Coppes                                    328   10     1 M  1-12      40:54.0    8:11/M             
      76    Kevin Cole              Chester  CT           325   12     2 M  1-12      40:54.0    8:11/M             
      77    Tammy Jones             Groton  CT            358   43     6 F 40-49      40:55.0    8:11/M             
      78    Michael Minutillo       Waterbury  CT         377   42    27 M 40-49      41:04.0    8:13/M             
      79    Karen Alsante           Old Saybrook  CT      312   41     7 F 40-49      41:06.0    8:13/M             
      80    Maura Ryan              Chicago  IL           395   25     2 F 20-29      41:09.0    8:14/M             
      81    Meghan Gometz           Old Saybrook  CT      466   33     5 F 30-39      41:27.0    8:17/M             
      82    Stacey Sullivan         Madison  CT           439   45     8 F 40-49      41:51.0    8:22/M             
      83    Kevin Spedding          Old Saybrook  CT      399   42    28 M 40-49      41:53.0    8:23/M             
      84    Douglas Story           Westbrook  CT         401   44    29 M 40-49      41:59.0    8:24/M             
      85    Joseph Carbone          Southington  CT       321   26     2 M 20-29      42:02.0    8:24/M             
      86    Michael Carta           Waterford             322   50    15 M 50-59      42:11.0    8:26/M             
      87    Nona Peachey            Madison  SD           457   51     1 F 50-59      42:13.0    8:27/M             
      88    Michael Krause          Niantic  CT           491   34    14 M 30-39      42:15.0    8:27/M             
      89    Jennifer Brodeur        Old Saybrook  CT      468   37     6 F 30-39      42:16.0    8:27/M             
      90    Alvin Lewis             New London  CT        364   58    16 M 50-59      42:21.0    8:28/M             
      91    Judith Ruthko           New London  CT        394   42     9 F 40-49      42:33.0    8:31/M             
      92    David Stephenson        Unionville  CT        461   09     3 M  1-12      42:39.0    8:32/M             
      93    Michelle Rushin         Allston  MA           393   26     3 F 20-29      42:40.0    8:32/M             
      94    John Nann               Madison  CT           499   44    30 M 40-49      42:45.0    8:33/M             
      95    Philip Maniscalco       Mystic  CT            368   65     6 M 60-69      42:52.0    8:34/M             
      96    Steven Muzner           North Haven  CT       379   43    31 M 40-49      42:53.0    8:35/M             
      97    Stephen Moskaluk        Norwich  CT           378   35    15 M 30-39      42:59.0    8:36/M             
      98    Andrew Collins          Shelburne Falls  MA   327   26     3 M 20-29      43:05.0    8:37/M             
      99    Stephen Adams           Cape Coral  FL        473   50    17 M 50-59      43:07.0    8:37/M             
     100    Anthony Guarnaccia      Allston  MA           351   26     4 M 20-29      43:16.0    8:39/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Chanda Roberts          Farmington  CT        416   31     7 F 30-39      43:32.0    8:42/M             
     102    Chris Ruck              Fairfax  VA           392   39    16 M 30-39      43:38.0    8:44/M             
     103    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT       470   50     2 F 50-59      43:42.0    8:44/M             
     104    Gary Walens             East Lyme  CT         403   51    18 M 50-59      43:45.0    8:45/M             
     105    Lisa Bragan             Niantic  CT           456   39     8 F 30-39      43:47.0    8:45/M             
     106    Kate Kowalczuk          Clinton  CT           361   35     9 F 30-39      43:50.0    8:46/M             
     107    Carrie Pager            New London  CT        472   36    10 F 30-39      43:51.0    8:46/M             
     108    Christine Kopcha        Old Saybrook  CT      495   34    11 F 30-39      43:52.0    8:46/M             
     109    Glen Nilsen             Brewster  NY          415   44    32 M 40-49      43:56.0    8:47/M             
     110    Susan Natale            East Haddam  CT       382   48    10 F 40-49      43:57.0    8:47/M             
     111    Sandy Collins           Wauregan  CT          447   53     3 F 50-59      44:24.0    8:53/M             
     112    Bernard Dennler Jr      Salem  CT             475   52    19 M 50-59      44:29.0    8:54/M             
     113    Jerry Nania             Old Saybrook  CT      380   57    20 M 50-59      44:34.0    8:55/M             
     114    Simone Gladstone        Waterford  CT         348   43    11 F 40-49      44:44.0    8:57/M             
     115    Mark Lineweber          Plainfield  CT        365   52    21 M 50-59      44:46.0    8:57/M             
     116    Colin Delaney           Old Saybrook  CT      334   46    33 M 40-49      44:57.0    8:59/M             
     117    Lori Looney             Uncasville  CT        366   40    12 F 40-49      45:03.0    9:01/M             
     118    Alan Smith              Old Saybrook  CT      442   62     7 M 60-69      45:10.0    9:02/M             
     119    Jeffrey Thivierge       Groton  CT            430   32    17 M 30-39      45:12.0    9:02/M             
     120    Marygrace Dennler       Salem  CT             474   38    12 F 30-39      45:12.0    9:02/M             
     121    Patricia Phillips       Niantic  CT           444   61     2 F 60-69      45:18.0    9:04/M             
     122    Ivan Alexander          Bronx  NY             311   37    18 M 30-39      45:36.0    9:07/M             
     123    Pam Durfer              Middletown  CT        451   49    13 F 40-49      45:41.0    9:08/M             
     124    Jill Garrity            Middletown  CT        454   40    14 F 40-49      45:41.0    9:08/M             
     125    Kathleen Brown          White Plains  NY      489   40    15 F 40-49      45:46.0    9:09/M             
     126    Nga Do                  Groton  CT            414   35    13 F 30-39      45:56.0    9:11/M             
     127    Clinton Miller          Old Saybrook  CT      455   28     5 M 20-29      45:57.0    9:11/M             
     128    Kate Fitzpatrick        New York  NY          343   27     4 F 20-29      45:58.0    9:12/M             
     129    Vito Bonaiuto           Middletown  CT        477   68     8 M 60-69      46:00.0    9:12/M             
     130    Jennifer Nunzer         Niantic  CT           385   35    14 F 30-39      46:44.0    9:21/M             
     131    Ruth Delaney            Boston  MA            337   27     5 F 20-29      46:50.0    9:22/M             
     132    Jane Sable              Deep River  CT        396   62     3 F 60-69      47:03.0    9:25/M             
     133    Devin Delaney           Old Saybrook  CT      335   14     3 M 13-19      47:12.0    9:26/M             
     134    Linda Jaynes            Niantic  CT           458   46    16 F 40-49      47:13.0    9:27/M             
     135    John Merchant           Brooklyn  NY          448   38    19 M 30-39      47:17.0    9:27/M             
     136    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        437   62     4 F 60-69      47:40.0    9:32/M             
     137    Penny Eno               Old Lyme  CT          342   61     5 F 60-69      47:44.0    9:33/M             
     138    Denise McCarthy         Andover  CT           371   40    17 F 40-49      47:45.0    9:33/M             
     139    Stephen McCarthy        Andover  CT           372   40    34 M 40-49      47:47.0    9:33/M             
     140    Mary Roth               Old Lyme  CT          391   41    18 F 40-49      47:57.0    9:35/M             
     141    Laura Dean-Frazier      Old Lyme  CT          331   44    19 F 40-49      47:58.0    9:36/M             
     142    Megan Haskins           Essex  CT             352   37    15 F 30-39      48:26.0    9:41/M             
     143    Rich Wall               Westbrook  CT         404   54    22 M 50-59      48:29.0    9:42/M             
     144    Nicole Dolan            Essex  CT             339   35    16 F 30-39      48:40.0    9:44/M             
     145    Hope Proctor            Essex  CT             387   38    17 F 30-39      48:41.0    9:44/M             
     146    Kelly Kyker-Snowman     Amherst  MA           363   22     6 F 20-29      48:46.0    9:45/M             
     147    Drew Gordon             Madison  CT           349   14     4 M 13-19      48:47.0    9:45/M             
     148    Liz Burleson            Essex  CT             320   40    20 F 40-49      48:48.0    9:46/M             
     149    Julie Gordon            Madison  CT           350   22     7 F 20-29      48:49.0    9:46/M             
     150    Sharon Kozey            Eastford  CT          362   37    18 F 30-39      48:54.0    9:47/M             
     151    Lisa Aschenbrenner      New London  CT        314   39    19 F 30-39      48:54.0    9:47/M             
     152    Kate Rogers             Ivoryton  CT          390   38    20 F 30-39      48:58.0    9:48/M             
     153    Michelle Holt           Old Saybrook  CT      354   37    21 F 30-39      49:31.0    9:54/M             
     154    Martin MacAy            New London  CT        367   53    23 M 50-59      49:33.0    9:55/M             
     155    James Silkenat          Guilford  CT          428   61     9 M 60-69      49:48.0    9:58/M             
     156    Meghan Delaney          Old Saybrook  CT      336   11     1 F  1-12      49:52.0    9:58/M             
     157    Ryan Cartrelli          Ivoryton  CT          471   9      4 M  1-12      50:29.0   10:06/M             
     158    John Kelly              Old Saybrook  CT      484   41    35 M 40-49      50:36.0   10:07/M             
     159    Jay Churchill           Chester  CT           323   64    10 M 60-69      51:04.0   10:13/M             
     160    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        449   54     4 F 50-59      52:18.0   10:28/M             
     161    Shela Delaney           Old Saybrook  CT      338   46    21 F 40-49      52:55.0   10:35/M             
     162    Judith Anderson         Old Saybrook  CT      463   68     6 F 60-69      52:56.0   10:35/M             
     163    Mary McDonald           Old Lyme  CT          494   61     7 F 60-69      54:14.0   10:51/M             
     164    James Abrams            Meriden  CT           453   53    24 M 50-59      54:55.0   10:59/M             
     165    Victoria Gatling        Middletown  RI        346   23     8 F 20-29      55:04.0   11:01/M             
     166    Cathy Cunningham        Framingham  MA        330   48    22 F 40-49      57:32.0   11:30/M             
     167    Mike Mello              Framingham  MA        376   51    25 M 50-59      57:32.0   11:30/M             
     168    Tanguy Gauvrit          Old Saybrook  CT      347   14     5 M 13-19      57:38.0   11:32/M             
     169    Sandy Maniscalco        Mystic  CT            369   67     8 F 60-69      57:39.0   11:32/M             
     170    Kenye Noda              Groton  CT            384   21     9 F 20-29    1:01:12.0   12:14/M             
     171    Cecelia Grisafe         Salem  CT             425   53     5 F 50-59    1:04:54.0   12:59/M             
     172    Jan McKeown             Prospect  CT          374   62     9 F 60-69    1:08:17.0   13:39/M