Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/May17_Trails_set1.shtml

Trails to a Cure -8-Mile Trail Race

Chester, CT, May 17, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time to Run.

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Overall Finish List

May 17, 09


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jake Corbett            Killingworth  CT     1004   25     1 M 20-29      54:00.0    6:45/M             
       2    Charlie Iselin          Chester  CT           974   45     1 M 40-49      55:13.0    6:54/M             
       3    Noel Petra              Guilford              989   35     1 M 30-39      59:27.0    7:26/M             
       4    Ross Hanson             Middletown  CT       1003   25     2 M 20-29      59:28.0    7:26/M             
       5    Brian McConnell         Centerbrook  CT       982   45     2 M 40-49    1:00:32.0    7:34/M             
       6    John Trahan             Mystic  CT            994   55     1 M 50-59    1:01:41.0    7:43/M             
       7    Kerry Arsenault         Guilford  CT           29   45     1 F 40-49    1:02:10.0    7:46/M             
       8    Ned Smith               Hartford  CT          972   25     3 M 20-29    1:02:15.0    7:47/M             
       9    Tim Kane                Preston  CT           866   52     2 M 50-59    1:02:18.0    7:47/M             
      10    Todd Lemire             Moodus  CT            498   44     3 M 40-49    1:02:45.0    7:51/M             
      11    Rob Speers              Rocky Hill  CT       1010   45     4 M 40-49    1:03:02.0    7:53/M             
      12    Peter Hornak            Wallingford  CT       973   45     5 M 40-49    1:03:10.0    7:54/M             
      13    Elizabeth Vernon        Essex  CT             995   35     1 F 30-39    1:04:15.0    8:02/M             
      14    Todd Mozzer             Wethersfield  CT      985   45     6 M 40-49    1:04:22.0    8:03/M             
      15    Becky Iselin            Chester  CT           975   35     2 F 30-39    1:04:44.0    8:06/M             
      16    Bill Gibbs              Shelton  CT            37   45     7 M 40-49    1:05:05.0    8:08/M             
      17    Kevin Gallerani         Uncasville  CT        965   55     3 M 50-59    1:05:09.0    8:09/M             
      18    Chris Lawrence          Killingworth  CT      483   45     8 M 40-49    1:05:33.0    8:12/M             
      19    Paul Pabeno             Avon  CT              987   55     4 M 50-59    1:05:51.0    8:14/M             
      20    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         494   37     3 F 30-39    1:06:10.0    8:16/M             
      21    Vincent Lindsley        New Haven  CT         499   35     2 M 30-39    1:06:35.0    8:19/M             
      22    John McCabe             Westport  CT         1020   35     3 M 30-39    1:06:38.0    8:20/M             
      23    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT         992   55     5 M 50-59    1:07:18.0    8:25/M             
      24    Cliff Collins           East Hampton  CT      986   45     9 M 40-49    1:07:47.0    8:28/M             
      25    Jay Avitable            Branford  CT           34   45    10 M 40-49    1:07:54.0    8:29/M             
      26    David Garand            Lisbon  CT           1016   45    11 M 40-49    1:09:59.0    8:45/M             
      27    Jon Wink                Haddam  CT            967   45    12 M 40-49    1:10:23.0    8:48/M             
      28    Buzz Gardner            Guilford  CT           35   55     6 M 50-59    1:10:34.0    8:49/M             
      29    John Melenek            Haddam  CT           1013   45    13 M 40-49    1:11:11.0    8:54/M             
      30    Shzanne Wirtz           New Haven  CT         968   35     4 F 30-39    1:11:43.0    8:58/M             
      31    Eileen Lawrence         Killingworth  CT      482   45     2 F 40-49    1:12:16.0    9:02/M             
      32    Gary Tromley            Franklin  CT         1019   45    14 M 40-49    1:12:52.0    9:07/M             
      33    Greg Annino             Haddam  CT            493   25     4 M 20-29    1:13:21.0    9:10/M             
      34    Mac Love                Pawcatuck  CT         478   35     4 M 30-39    1:13:28.0    9:11/M             
      35    Mark Ruffo              Griswald  CT          977   50     7 M 50-59    1:13:56.0    9:15/M             
      36    Danielle Ciccone        Westbrook  CT        1021   24     1 F  1-29    1:14:17.0    9:17/M             
      37    Nicholas Cordone Jr     East Hampton  CT      487   35     5 M 30-39    1:14:23.0    9:18/M             
      38    Amy Cordone             East Hampton  CT      486   35     5 F 30-39    1:14:25.0    9:18/M             
      39    Bill Marshall           Yantic  CT              4   65     1 M 60-99    1:14:26.0    9:18/M             
      40    Pam Morrow              Farmington  CT         39   45     3 F 40-49    1:14:27.0    9:18/M             
      41    Carla Thompson          Pawcatuck  CT         991   49     4 F 40-49    1:14:43.0    9:20/M             
      42    Craig Zettergren        Wallingford  CT       971   45    15 M 40-49    1:14:48.0    9:21/M             
      43    Rick Friedrich          N Franklin  CT         40   35     6 M 30-39    1:16:26.0    9:33/M             
      44    Bob Buckingham          New London  CT        495   45    16 M 40-49    1:16:28.0    9:34/M             
      45    Deb Rooth               Portland  CT          980   55     1 F 50-59    1:17:10.0    9:39/M             
      46    Douglas Story           Westbrook  CT         475   45    17 M 40-49    1:17:15.0    9:39/M             
      47    Erica Browne            Groton  CT           1002   25     2 F  1-29    1:17:17.0    9:40/M             
      48    Jonathan Rubin          Guilford  CT          957   55     8 M 50-59    1:17:42.0    9:43/M             
      49    Vickie Monahan          Wethersfield  CT      984   35     6 F 30-39    1:17:44.0    9:43/M             
      50    Tom Lee                 Essex                 969   60     2 M 60-99    1:17:45.0    9:43/M             
      51    Jonathan Messier        Columbia  CT          477   25     5 M 20-29    1:18:15.0    9:47/M             
      52    Amy Sorensen            Middlefield  CT      1009   37     7 F 30-39    1:20:12.0   10:02/M             
      53    Paul Gray                                    1000   45    18 M 40-49    1:20:31.0   10:04/M             
      54    Jill Nugent             Ashford  CT           424   35     8 F 30-39    1:21:20.0   10:10/M             
      55    Stacy Sullivan          Madison  CT           978   45     5 F 40-49    1:21:27.0   10:11/M             
      56    Joann Demicco           Plainville  CT        976   45     6 F 40-49    1:21:32.0   10:12/M             
      57    Robert Sequerzia        Portland  CT          979   55     9 M 50-59    1:22:33.0   10:19/M             
      58    Rebecca Burke           Middletown  CT       1011   45     7 F 40-49    1:22:33.0   10:19/M             
      59    Katelyn Cox             Haddam  CT            496   25     3 F  1-29    1:22:38.0   10:20/M             
      60    Steve Atkins            West Hartford  CT    1008   45    19 M 40-49    1:23:36.0   10:27/M             
      61    Carol Sprankle          Old Lyme  CT          996   35     9 F 30-39    1:23:41.0   10:28/M             
      62    Tyler McConnell         Centerbrook  CT       983   25     6 M 20-29    1:24:02.0   10:30/M             
      63    Mark Drake              Haddam  CT            993   39     7 M 30-39    1:24:52.0   10:37/M             
      64    Marshall Collins        Salem  CT             990   60     3 M 60-99    1:25:38.0   10:42/M             
      65    Agata Partyka           Deep River  CT       1017   45     8 F 40-49    1:25:40.0   10:43/M             
      66    Lori Watkins            Old Saybrook  CT     1015   45     9 F 40-49    1:25:41.0   10:43/M             
      67    Rose Buckingham         Norwich  CT            36   61     1 F 60-99    1:27:46.0   10:58/M             
      68    Dino Festa              Oakdale  CT            28   55    10 M 50-59    1:29:08.0   11:09/M             
      69    Lee Cole-Chu            Salem  CT            1012   65     4 M 60-99    1:29:17.0   11:10/M             
      70    Katelin Kalal           Old Saybrook  CT      479   25     4 F  1-29    1:29:53.0   11:14/M             
      71    Paige Wink              Haddam  CT            964   45    10 F 40-49    1:30:01.0   11:15/M             
      72    Maureen Singer          Haddam  CT            958   35    10 F 30-39    1:30:24.0   11:18/M             
      73    Ric Villarreal          Essex  CT            1006   55    11 M 50-59    1:30:56.0   11:22/M             
      74    Joanie Darling          Killingworth  CT      981   45    11 F 40-49    1:30:59.0   11:22/M             
      75    Kevin Walsh             Bethany  CT           963   55    12 M 50-59    1:31:02.0   11:23/M             
      76    Donna Cannon            Farmington  CT         38   35    11 F 30-39    1:31:21.0   11:25/M             
      77    Alison Akehurst         Chester  CT           997   35    12 F 30-39    1:31:34.0   11:27/M             
      78    Jennifer Hedges         Haddam  CT            497   35    13 F 30-39    1:33:50.0   11:44/M             
      79    Ashley Noyes            Newington  CT         970   25     5 F  1-29    1:33:51.0   11:44/M             
      80    Susan Christopher       Old Lyme  CT          489   45    12 F 40-49    1:33:59.0   11:45/M             
      81    Jeff Nelson             Chester  CT           988   45    20 M 40-49    1:34:01.0   11:45/M             
      82    Dave Babcock            West Hartford  CT    1007   45    21 M 40-49    1:34:25.0   11:48/M             
      83    Anne Marie Labonte      Deep River  CT        998   45    13 F 40-49    1:36:59.0   12:07/M             
      84    Chuck Brenker           Lisbon  CT           1014   55    13 M 50-59    1:37:12.0   12:09/M             
      85    Dane Debartolo          Centerbrook  CT      1001   35     8 M 30-39    1:39:02.0   12:23/M             
      86    Jeff Doenges            Milford  CT           999   55    14 M 50-59    1:43:27.0   12:56/M             
      87    Kirsten Ryan            Ivoryton  CT         1018   45    14 F 40-49    1:44:38.0   13:05/M             
      88    Shirley Iselin          Essex                1005   65     2 F 60-99    1:46:18.0   13:17/M             
      89    Charles Kala            Old Saybrook  CT      480   55    15 M 50-59    1:52:11.0   14:01/M