Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/May16_Riverf_set1.shtml

Riverfront 3.425-Mile Run (CT09010JHP)

Groton, CT, May 16, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see http://www.snerro.com.

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

Overall Finish List

May 16, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT           65   23     1 M 20-29      18:58.9    5:32/M             
       2    Bryan Scully            Gales Ferry  CT        73   18     1 M 13-19      19:26.3    5:40/M             
       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT         58   44     1 M 40-49      19:32.9    5:42/M             
       4    Christopher Collins     Groton  CT              8   23     2 M 20-29      20:15.3    5:54/M             
       5    Bob Stack               Gales Ferry  CT        52   52     1 M 50-59      20:39.0    6:01/M             
       6    Zachary Eckard          Canterbury  CT         59   19     2 M 13-19      20:55.0    6:06/M             
       7    Gabriel Ryan            Stonington  CT         75   18     3 M 13-19      21:35.8    6:18/M             
       8    Manj Lall               East Lyme  CT          25   39     1 M 30-39      22:50.6    6:39/M             
       9    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          44   41     2 M 40-49      22:51.9    6:40/M             
      10    Brandy Leclair          Groton  CT             27   14     1 F 13-19      22:54.3    6:41/M             
      11    Dave Jacobs             Niantic  CT            21   64     1 M 60-99      23:00.4    6:42/M             
      12    Frank Norosky           Groton  CT             35   46     3 M 40-49      23:08.4    6:45/M             
      13    Way Hedding             Niantic  CT            57   59     2 M 50-59      24:10.0    7:03/M             
      14    Dan Ippolito            Ledyard  CT            55   24     3 M 20-29      24:25.0    7:07/M             
      15    Daniel O'Connor         Stonington  CT         36   26     4 M 20-29      24:35.2    7:10/M             
      16    Manuel Duval            Nl                      9   42     4 M 40-49      24:44.5    7:13/M             
      17    Charene Clark           Old Lyme  CT            7   45     1 F 40-49      26:03.5    7:36/M             
      18    Danielle Chirillo       Groton  CT             46   12     1 F  1-12      26:23.8    7:42/M             
      19    Janet Holtz             East Lyme  CT          20   41     2 F 40-49      27:03.7    7:53/M             
      20    Pat Swim                Groton  CT             62   55     1 F 50-59      27:12.8    7:56/M             
      21    Joesph Bennett          Groton  CT             45   28     5 M 20-29      27:27.6    8:00/M             
      22    Tammy Jones             Groton  CT             23   43     3 F 40-49      27:28.9    8:00/M             
      23    Joshua Sheppard         Niantic  CT            68   29     6 M 20-29      27:32.0    8:02/M             
      24    Bryce Hedman            Ledyard  CT            18   11     1 M  1-12      27:44.7    8:05/M             
      25    Tom Baker               Oakdale  CT             2   65     2 M 60-99      27:45.7    8:05/M             
      26    Claudia Mitchell        Gales Ferry  CT        69   38     1 F 30-39      27:56.2    8:09/M             
      27    Tom Swim                Groton  CT             63   64     3 M 60-99      28:24.7    8:17/M             
      28    Michael Hedman          Ledyard  CT            15   45     5 M 40-49      29:04.9    8:28/M             
      29    Scott Williams          Gales Ferry  CT        74   33     2 M 30-39      29:10.6    8:30/M             
      30    Joesph Spinato          Waterford  CT          51   43     6 M 40-49      29:16.4    8:32/M             
      31    Lewis Mostowy           East Lyme  CT          34   50     3 M 50-59      29:23.8    8:34/M             
      32    Michelle Devce          Old Lyme  CT           78   15     2 F 13-19      30:10.7    8:48/M             
      33    Corina Mitchell         Gales Ferry  CT        71   10     2 F  1-12      30:17.3    8:50/M             
      34    Timothy Foley           Mystic  CT             12   51     4 M 50-59      30:19.7    8:50/M             
      35    David Masalin           Ledyard  CT            54   23     7 M 20-29      30:29.8    8:53/M             
      36    Sebastian Larrea        Pawcatuck  CT          26   28     8 M 20-29      30:33.7    8:54/M             
      37    Will Repsher            Mystic  CT             56   27     9 M 20-29      30:38.9    8:56/M             
      38    Brendan Casey           Groton  CT              5   24    10 M 20-29      31:23.3    9:09/M             
      39    Hillary Masalin         Ledyard  CT            49   18     3 F 13-19      31:44.3    9:15/M             
      40    Scott Ritter            Groton  CT             39   44     7 M 40-49      32:00.4    9:20/M             
      41    Jodi Richmond           Groton  CT             38   37     2 F 30-39      32:19.8    9:25/M             
      42    Tanner Leclair          Groton  CT             28    9     2 M  1-12      32:46.9    9:33/M             
      43    Marian Galbraith        Groton  CT             67   54     2 F 50-59      32:57.4    9:36/M             
      44    Troy Hedman             Ledyard  CT            17   13     4 M 13-19      33:02.5    9:38/M             
      45    Tara Ciccketti          Canton  MA             47   22     1 F 20-29      33:07.3    9:39/M             
      46    Mary Hammerstein        Groton  CT             14   38     3 F 30-39      33:11.1    9:40/M             
      47    Jenifer Bradley         Groton  CT             72   47     4 F 40-49      33:11.5    9:40/M             
      48    Carrie Potts            Oakdale  CT            37   22     2 F 20-29      33:21.2    9:43/M             
      49    Constancia Malahias     Waterford              30   16     4 F 13-19      33:55.2    9:53/M             
      50    Robert Lohmann          North Stonington  C    29   65     4 M 60-99      34:11.6    9:58/M             
      51    Stacia Borysewicz       Groton  CT              3   32     4 F 30-39      34:32.1   10:04/M             
      52    Jennifer Estabrooks     Ledyard  CT            10   32     5 F 30-39      34:38.7   10:06/M             
      53    Jimmy Cook              Groton  CT             61   30     3 M 30-39      34:47.0   10:08/M             
      54    Cathy Johnson           Groton  CT             48   43     5 F 40-49      34:47.4   10:08/M             
      55    Jan MacGregor           Stonington  CT         79   68     5 M 60-99      35:25.7   10:20/M             
      56    Dan Casey               Groton  CT              6   29    11 M 20-29      35:54.7   10:28/M             
      57    Terry Gunnels           Ledyard  CT            64   51     3 F 50-59      36:14.1   10:34/M             
      58    Alexis Ane              Mystic  CT              1   42     6 F 40-49      36:14.6   10:34/M             
      59    Dan Hagan               Old Lyme  CT           13   57     5 M 50-59      36:15.6   10:34/M             
      60    Lisa Robarge            Groton  CT             40   42     7 F 40-49      36:59.3   10:47/M             
      61    Jim Powers              Clinton  CT            76   49     8 M 40-49      38:44.4   11:18/M             
      62    Randy Weinberg          New London  CT         77   36     4 M 30-39      38:45.2   11:18/M             
      63    Joanne Malahias         Waterford              31   51     4 F 50-59      38:55.7   11:21/M             
      64    Sabrina Mitchell        Gales Ferry  CT        70   7      3 F  1-12      40:24.3   11:47/M             
      65    Bridgette Card          Harrison  NY            4   35     6 F 30-39      42:29.1   12:23/M             
      66    Jan Przastek            New Bedford  MA        53   54     6 M 50-59      42:30.0   12:23/M             
      67    Laurie Hedman           Ledyard  CT            16   46     8 F 40-49      44:59.7   13:07/M             
      68    Tony Medeiros           Westerly  RI           33   77     6 M 60-99      46:04.2   13:26/M             
      69    Arlene McCoy            Pawcatuck  CT          66   75     1 F 60-99      48:05.6   14:01/M             
      70    Patty Vaylsteke         Uncasville  CT         60   58     5 F 50-59      49:05.2   14:19/M