Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Mar22_Leprec_set1.shtml

Leprechaun 5 MIler

Madison, CT, March 22, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see For all the times we time.

LEPRECHAUN 5-MILER 5-MILE RACE

LEPRECHAUN 5-MILER 5-MILE RACE

Overall Finish List

March 21, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jesse Efron             Guilford  CT          215   25     1 M 20-29      26:55.0    5:23/M             
       2    Mike Gyulay             Wallingford  CT       103   39     1 M 30-39      28:50.0    5:46/M             
       3    Alan MacDaougall        Branford  CT          239   43     1 M 40-49      30:06.0    6:01/M             
       4    Asa Wildermann          Madison  CT            21   35     2 M 30-39      30:13.0    6:03/M             
       5    Maureen Terwilliger     Guilford  CT          237   41     1 F 40-49      30:59.0    6:12/M             
       6    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT           16   24     2 M 20-29      31:04.0    6:13/M             
       7    Mike Kerin              Bethany  CT           247   50     1 M 50-59      31:31.0    6:18/M             
       8    David Ellis             Milford  CT            62   25     3 M 20-29      31:38.0    6:20/M             
       9    Scott Roth              Branford  CT          243   50     2 M 50-59      32:01.0    6:24/M             
      10    Jonathan Ingalls        Clinton  CT            83   26     4 M 20-29      32:05.0    6:25/M             
      11    Richard Bershtein       Madison  CT            56   50     3 M 50-59      32:10.0    6:26/M             
      12    David Sayet             Norwich  CT           251   17     1 M  1-19      32:34.0    6:31/M             
      13    Eugene Matejek          Stamford  CT          217   33     3 M 30-39      33:00.0    6:36/M             
      14    Amy Steffen             Killingworth  CT       96   33     1 F 30-39      33:19.0    6:40/M             
      15    Donald Nohn             Westbrook  CT          90   56     4 M 50-59      33:21.0    6:40/M             
      16    ? Beebe                 Madison  CT           119   47     2 M 40-49      33:27.0    6:41/M             
      17    Charlie Iselin          Chester  CT           231   45     3 M 40-49      33:32.0    6:42/M             
      18    Chris Burke             Old Lyme  CT          220   48     4 M 40-49      33:46.0    6:45/M             
      19    Ken Stokes              Madison  CT            35   43     5 M 40-49      33:59.0    6:48/M             
      20    George Sanders          Guilford  CT          120   56     5 M 50-59      34:00.0    6:48/M             
      21    Mark Gilhuly            Branford  CT          140   53     6 M 50-59      34:05.0    6:49/M             
      22    James Whelan            Madison  CT           150   47     6 M 40-49      34:18.0    6:52/M             
      23    Christopher Lawrence    Killingworth  CT       74   42     7 M 40-49      34:22.0    6:52/M             
      24    Jacobs Dave             Niantic  CT            45   63     1 M 60-69      34:26.0    6:53/M             
      25    Merlin Ohmer            Memphis  TN            26   53     7 M 50-59      34:30.0    6:54/M             
      26    Peter Becker            Madison  CT           134   32     4 M 30-39      34:36.0    6:55/M             
      27    Kelsey Murphy           Shelton  CT           151   15     1 F  1-19      34:37.0    6:55/M             
      28    Becky Iselin            Chester  CT           232   33     2 F 30-39      34:49.0    6:58/M             
      29    Robin Passander           CO                  126   45     2 F 40-49      34:52.0    6:58/M             
      30    Richard Rice            Uncasville  CT         19   49     8 M 40-49      35:01.0    7:00/M             
      31    John Buett              Berlin  CT            208   43     9 M 40-49      35:08.0    7:02/M             
      32    Richard Gallagher       Clinton  CT           213   45    10 M 40-49      35:15.0    7:03/M             
      33    Steve Surprise          Branford  CT          125   52     8 M 50-59      35:26.0    7:05/M             
      34    John Courtmanche        New Haven  CT          88   66     2 M 60-69      35:51.0    7:10/M             
      35    Eric Kaufman            Deep River  CT        144   17     2 M  1-19      35:52.0    7:10/M             
      36    Rich Steeves            Guilford  CT           84   59     9 M 50-59      35:53.0    7:11/M             
      37    Kipp Small              Guilford  CT           75   47    11 M 40-49      35:54.0    7:11/M             
      38    Charles Haskes          Cheshire  CT          133   42    12 M 40-49      36:00.0    7:12/M             
      39    Martin Cappielllo       Old Saybrook  CT      205   52    10 M 50-59      36:07.0    7:13/M             
      40    Robert Tusiello         Madison  CT           142   51    11 M 50-59      36:11.0    7:14/M             
      41    Mickey Grabner          Vernon Rockville  C   240   44    13 M 40-49      36:39.0    7:20/M             
      42    Neil Collins            Stamford  CT            3   32     5 M 30-39      36:39.0    7:20/M             
      43    Don Smith               Watertown  CT          94   64     3 M 60-69      36:47.0    7:21/M             
      44    Karen Brown             Old Greenwich  CT     127   46     3 F 40-49      36:49.0    7:22/M             
      45    Gary Rodebaugh          Guilford  CT          230   60     4 M 60-69      37:19.0    7:28/M             
      46    Ben Mattheis            Cheshire  CT           34   55    12 M 50-59      37:24.0    7:29/M             
      47    Paul Baldini            North Haven  CT       250   37     6 M 30-39      37:30.0    7:30/M             
      48    Russell Heinrich        Madison  CT            32   40    14 M 40-49      37:33.0    7:31/M             
      49    Jim Tiernan             Pawcatuck  CT         235   45    15 M 40-49      37:43.0    7:33/M             
      50    Susan Wines             Madison  CT             8   43     4 F 40-49      37:48.0    7:34/M             
      51    Todd Strickland         Madison  CT            20   46    16 M 40-49      37:55.0    7:35/M             
      52    Donald Cyr              Westbrook  CT         107   44    17 M 40-49      38:01.0    7:36/M             
      53    Louis Ursini Jr         Hawleyville  CT        79   44    18 M 40-49      38:03.0    7:37/M             
      54    Kevin Ryan              Orange  CT             93   50    13 M 50-59      38:11.0    7:38/M             
      55    Bob McKenna             Mystic  CT             69   42    19 M 40-49      38:19.0    7:40/M             
      56    Rob Antonatti           Wallingford  CT        77   41    20 M 40-49      38:29.0    7:42/M             
      57    Clarke Peter            Madison  CT            49   16     3 M  1-19      38:32.0    7:42/M             
      58    Jeff Hooper             Norwich  CT           101   29     5 M 20-29      38:56.0    7:47/M             
      59    Parker Sarah            North Stonington  C    23   18     2 F  1-19      39:02.0    7:48/M             
      60    Jasen Degenaro          Branford  CT          222   34     7 M 30-39      39:04.0    7:49/M             
      61    Liz Wood                Westbrook  CT         130   19     3 F  1-19      39:08.0    7:50/M             
      62    Christopher McKeon      Wallingford  CT        63   42    21 M 40-49      39:13.0    7:51/M             
      63    Jim Satagaj             Branford  CT          156   52    14 M 50-59      39:25.0    7:53/M             
      64    Steve Gushee            Madison  CT           214   42    22 M 40-49      39:34.0    7:55/M             
      65    Ghilardi Kenneth        West Haven  CT         47   53    15 M 50-59      39:40.0    7:56/M             
      66    Stacey Sullivan         Madison  CT           212   45     5 F 40-49      39:41.0    7:56/M             
      67    Cathy Shea              Colchester  CT        236   50     1 F 50-59      39:42.0    7:56/M             
      68    Jennifer Giering        North Haven  CT       109   31     3 F 30-39      40:11.0    8:02/M             
      69    Judy Toussaint          Sandy Hook  CT         28   43     6 F 40-49      40:12.0    8:02/M             
      70    John Mastrobattista     Madison  CT            71   40    23 M 40-49      40:13.0    8:03/M             
      71    Mark Ferris             Madison  CT             4   57    16 M 50-59      40:23.0    8:05/M             
      72    Jay Carney Lll          Guilford  CT            9   53    17 M 50-59      40:30.0    8:06/M             
      73    Tyra Stokes             Madison  CT            36   40     7 F 40-49      40:34.0    8:07/M             
      74    Aaron Smith             Wallingford  CT        25   24     6 M 20-29      40:56.0    8:11/M             
      75    Way Hedding             Niantic  CT            67   59    18 M 50-59      40:58.0    8:12/M             
      76    Clarke John             Madison  CT            52   48    24 M 40-49      41:02.0    8:12/M             
      77    Jared Martin            Madison  CT           201   38     8 M 30-39      41:04.0    8:13/M             
      78    Need Info               Madison  CT           379   0      1 M  0- 0      41:06.0    8:13/M             
      79    Jim Crocker             Killingworth  CT      123   42    25 M 40-49      41:20.0    8:16/M             
      80    Ryan Suerth             Madison  CT            97   34     9 M 30-39      41:27.0    8:17/M             
      81    Gary Corso              Guilford  CT          254   45    26 M 40-49      41:34.0    8:19/M             
      82    Need Info Bib 245                             245    0     2 M  0- 0      41:40.0    8:20/M             
      83    Kevin Flanagan          Madison  CT           226   37    10 M 30-39      41:41.0    8:20/M             
      84    Lauren Cyr              Westbrook  CT         108   12     4 F  1-19      41:44.0    8:21/M             
      85    Sheila Dobbin           Madison  CT           117   48     8 F 40-49      41:46.0    8:21/M             
      86    Stephan Hartmann        Madison  CT           248   28     7 M 20-29      41:47.0    8:21/M             
      87    Annie Paltauf           New Haven  CT         207   25     8 F 20-29      41:48.0    8:22/M             
      88    Hunter Stokes           Madison  CT            38   12     4 M  1-19      41:51.0    8:22/M             
      89    Ken Farrelly            Madison  CT           136   48    27 M 40-49      41:54.0    8:23/M             
      90    Elizabeth Byrne         New York  NY          152   23     1 F 20-29      41:55.0    8:23/M             
      91    Eric Hanson             Branford  CT          149   44    28 M 40-49      41:57.0    8:23/M             
      92    Meghan McManus          Madison  CT           246   36     4 F 30-39      42:01.0    8:24/M             
      93    Steven Kowalsky         Madison  CT           203   59    19 M 50-59      42:02.0    8:24/M             
      94    Dan Smith               Madison  CT           148   22     9 M 20-29      42:10.0    8:26/M             
      95    Terri Weiss             Madison  CT           225   58     2 F 50-59      42:20.0    8:28/M             
      96    John Nann               Madison  CT           210   44    29 M 40-49      42:38.0    8:32/M             
      97    Kate Landauche          Madison  CT            92   38     5 F 30-39      43:03.0    8:37/M             
      98    Tom Swim                Groton  CT             59   63     5 M 60-69      43:04.0    8:37/M             
      99    Hilary Griffin          Madison  CT            76   42     9 F 40-49      43:08.0    8:38/M             
     100    Jorge Davis             Madison  CT           249   63     6 M 60-69      43:09.0    8:38/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Larry Kahn              Trumbull  CT           91   62     7 M 60-69      43:11.0    8:38/M             
     102    Michele Jones           Madison  CT            60   44    10 F 40-49      43:12.0    8:38/M             
     103    Lisa Buchta             Branford  CT          206   42    11 F 40-49      43:21.0    8:40/M             
     104    Natalie Smith           Madison  CT           158   22     2 F 20-29      43:26.0    8:41/M             
     105    Paul Stone              Niantic  CT           104   32    11 M 30-39      43:27.0    8:41/M             
     106    Bill Pendrs             Durham  CT            138   60     8 M 60-69      43:59.0    8:48/M             
     107    Need Info Bib 229                             229    0     3 M  0- 0      44:03.0    8:49/M             
     108    Robert Davis            Naugatuck  CT          80   57    20 M 50-59      44:05.0    8:49/M             
     109    Matt Tucker             Old Saybrook  CT      202   31    12 M 30-39      44:09.0    8:50/M             
     110    Mark Richards           Clinton  CT           121   58    21 M 50-59      44:27.0    8:53/M             
     111    Pat Haag                Madison  CT           253   56     3 F 50-59      44:39.0    8:56/M             
     112    Clarke Kevin            Madison  CT            51   11     5 M  1-19      44:48.0    8:58/M             
     113    Tara Courtmanche        Madison  CT            86   37     6 F 30-39      44:53.0    8:59/M             
     114    Condon Sherri           Middletown  CT         40   44    12 F 40-49      44:58.0    9:00/M             
     115    Brian Purdy             Haddam  CT             43   36    13 M 30-39      45:07.0    9:01/M             
     116    Ken Higgina             Madison  CT           252   54    22 M 50-59      45:20.0    9:04/M             
     117    Jean Kelley             Branford  CT          155   49    13 F 40-49      45:31.0    9:06/M             
     118    Margif MacDagall        Branford  CT          238   43    14 F 40-49      45:31.0    9:06/M             
     119    Kelly Nelson            Clinton  CT           216   51    23 M 50-59      45:33.0    9:07/M             
     120    Bryn Funk               Madison  CT           131   35     7 F 30-39      45:33.0    9:07/M             
     121    Justin Howard           Old Saybrook  CT       95   35    14 M 30-39      45:34.0    9:07/M             
     122    Arthur Oefinger         Shelton  CT           112   6      6 M  1-19      45:49.0    9:10/M             
     123    Glenn Forest            Branford  CT           27   48    30 M 40-49      46:08.0    9:14/M             
     124    Roman Sterzycki         Madison  CT           241   60     9 M 60-69      46:12.0    9:14/M             
     125    Beth Abott              Madison  CT           146   49    15 F 40-49      46:16.0    9:15/M             
     126    Marcy Sanders           Madison  CT           257   53     4 F 50-59      46:21.0    9:16/M             
     127    Jennifer Rodriguez      Madison  CT           242   39     8 F 30-39      46:23.0    9:17/M             
     128    Rood Michael            Suffield  CT           46   56    24 M 50-59      46:29.0    9:18/M             
     129    Robbenhaar-Fret Mary    Killingworth  CT       53   50     5 F 50-59      46:48.0    9:22/M             
     130    Need Info Bib 333                             333    0     4 M  0- 0      46:55.0    9:23/M             
     131    Anthony Gangemi         Guilford  CT           29   41    31 M 40-49      47:03.0    9:25/M             
     132    Richard Zbrozek         Berlin  CT            221   62    10 M 60-69      47:09.0    9:26/M             
     133    Kiersten Robinson       Madison  CT           228   26     3 F 20-29      47:12.0    9:26/M             
     134    Steve Smith             Madison  CT            24   53    25 M 50-59      47:16.0    9:27/M             
     135    Kristin Walsh           Madison  CT           154   36     9 F 30-39      47:22.0    9:28/M             
     136    Edward Panczak          Guilford  CT           11   48    32 M 40-49      47:26.0    9:29/M             
     137    Chris Walsh             Madison  CT           153   35    15 M 30-39      47:28.0    9:30/M             
     138    Matthew Russo           East Haven  CT          7   27    10 M 20-29      48:08.0    9:38/M             
     139    Heather Russo           East Haven  CT          6   25     4 F 20-29      48:09.0    9:38/M             
     140    Chris Daley             Madison  CT           233   47    33 M 40-49      48:10.0    9:38/M             
     141    Maggie Wojas            Middlefield  CT        99   27     5 F 20-29      48:11.0    9:38/M             
     142    Dawn Biondi             West Haven  CT        219   47    16 F 40-49      48:14.0    9:39/M             
     143    Lisa Hotchkin           Windsor Locks  CT     116   46    17 F 40-49      48:19.0    9:40/M             
     144    William Bennett         Beacon Falls  CT      124   65    11 M 60-69      48:20.0    9:40/M             
     145    Todd Angkatavanich      Guilford  CT          223   41    34 M 40-49      49:23.0    9:53/M             
     146    Jess Gerencser          Guilford  CT          135   21     6 F 20-29      49:37.0    9:55/M             
     147    Leigh Hendrickson       Madison  CT           145   42    18 F 40-49      49:54.0    9:59/M             
     148    Colleen Flynn           New Canaan  CT          5   31    10 F 30-39      50:01.0   10:00/M             
     149    Brian Garceau           Madison  CT            42   56    26 M 50-59      50:22.0   10:04/M             
     150    Jenifer Bradley         Groton  CT             17   46    19 F 40-49      50:23.0   10:05/M             
     151    Clarke Sharon           Madison  CT            48   44    20 F 40-49      50:24.0   10:05/M             
     152    Mary Polchaninoff       Westbrook  CT          18   49    21 F 40-49      50:25.0   10:05/M             
     153    Robin Coppola           Glastonbury  CT        70   36    11 F 30-39      50:39.0   10:08/M             
     154    Ed Cronin               Madison  CT           132   53    27 M 50-59      50:43.0   10:09/M             
     155    Marci Czel              New York  NY          255   30    12 F 30-39      51:25.0   10:17/M             
     156    Melissa Bichun          Guilford  CT           30   30    13 F 30-39      51:25.0   10:17/M             
     157    Mara Maidells           Cheshire  CT          129   24     7 F 20-29      51:29.0   10:18/M             
     158    Rebecca Frost           Meriden  CT           128   26     8 F 20-29      51:29.0   10:18/M             
     159    Fretz James             Killingworth  CT       54   56    28 M 50-59      51:31.0   10:18/M             
     160    Matt Stafford           Branford  CT          118   32    16 M 30-39      51:47.0   10:21/M             
     161    Theresa Santopolo       Madison  CT           110   30    14 F 30-39      51:54.0   10:23/M             
     162    Lisa Silmonello         Hamden  CT            113   35    15 F 30-39      52:09.0   10:26/M             
     163    Crystal Shimono         Centerbrook  CT        61   33    16 F 30-39      52:31.0   10:30/M             
     164    Jacqui Waddock          Madison  CT           105   42    22 F 40-49      53:22.0   10:40/M             
     165    Kathryn Genarse         Madison  CT           106   36    17 F 30-39      53:22.0   10:40/M             
     166    Tim Smith               Madison  CT           159   12     7 M  1-19      53:31.0   10:42/M             
     167    Angela Philbrick        Torrington  CT        102   28     9 F 20-29      54:21.0   10:52/M             
     168    Michael Madelung        Guilford  CT          224   39    17 M 30-39      54:46.0   10:57/M             
     169    Loralei O'Neill         Guilford  CT           10   49    23 F 40-49      54:59.0   11:00/M             
     170    Gene Myers              Guilford  CT           14   47    35 M 40-49      55:00.0   11:00/M             
     171    Chris Parmelae          Branford  CT          157   19     8 M  1-19      55:33.0   11:07/M             
     172    Robert Hayden           Madison  CT           211   44    36 M 40-49      55:41.0   11:08/M             
     173    Need Info Bib 89                               89    0     5 M  0- 0      56:25.0   11:17/M             
     174    Valerie Campanelli      Madison  CT            22   51     6 F 50-59      56:26.0   11:17/M             
     175    Jenn Depianth           East Haddam  CT       244   37    18 F 30-39      56:36.0   11:19/M             
     176    Meaghan Sheehan         East Haven  CT        227   26    10 F 20-29      56:40.0   11:20/M             
     177    Carrie Anderson         Madison  CT           114   30    19 F 30-39      57:16.0   11:27/M             
     178    Candace Walter          Meriden  CT            72   33    20 F 30-39      57:27.0   11:29/M             
     179    Mary Smith              Madison  CT           147   52     7 F 50-59      57:49.0   11:34/M             
     180    Frank Coppola           Branford  CT           68   68    12 M 60-69      58:23.0   11:41/M             
     181    Les Sherwood            Madison  CT           141   67    13 M 60-69      59:11.0   11:50/M             
     182    Barbara Bichun          Guilford  CT          122   58     8 F 50-59    1:00:37.0   12:07/M             
     183    Flo Farrelly            Madison  CT           137   44    24 F 40-49    1:04:09.0   12:50/M             
     184    Mike Draper             Guilford  CT          139   66    14 M 60-69    1:05:16.0   13:03/M             
     185    Herman Bershtein        Madison  CT            55   83     1 M 70-99    1:05:53.0   13:11/M             
     186    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT        256   58     9 F 50-59    1:24:41.0   16:56/M