Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Jul4_Courtn_set1.shtml

Courtney Honda Independence Day 5000

Milford, CT, July 4, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Jeffrey Wadecki
Race Winner Jeffrey Wadecki


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Courtney Honda
Independence Day 5000
July 4, 2009 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Wadecki, Ledyard, CT - 15:52
Cheryl Anderson, Branford, CT - 17:29


LOCATION
Foran

High School
WEATHER
72 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           274   26 ***** M 19-29        15:52    5:07/M             
       2    Mark Hixson             Simsbury  CT          573   44     1 M 40-49        15:54    5:08/M             
       3    Pat Martucci            Guilford  CT          357   19     1 M 19-29        15:59    5:09/M             
       4    Brian Vinci             New Haven  CT         316   29     2 M 19-29        16:09    5:13/M             
       5    Chris McCormack         New London  CT        317   26     3 M 19-29        16:23    5:17/M             
       6    Jesse Efron             Guilford  CT          370   26     4 M 19-29        16:32    5:20/M             
       7    Chris Stonier           Branford  CT          553   24     5 M 19-29        16:50    5:26/M             
       8    David Anderson          Branford  CT            8   31     1 M 30-39        16:52    5:26/M             
       9    Alex Dunn               Guilford  CT          373   20     6 M 19-29        17:05    5:31/M             
      10    Jeremy Howard           Stratford  CT         107   29     7 M 19-29        17:09    5:32/M             
      11    Nicholai Dalidowitz     Southington  CT        54   26     8 M 19-29        17:13    5:33/M             
      12    Zachary Eckard          Canterbury  CT         66   19     9 M 19-29        17:15    5:34/M             
      13    Bill Thramann           Avon  CT              264   48     2 M 40-49        17:15    5:34/M             
      14    Jim Zoldy               Watertown  CT         292   47     3 M 40-49        17:17    5:35/M             
      15    Peter Lofink            Brookfield  CT        139   48     4 M 40-49        17:18    5:35/M             
      16    George Buchanan         Shelton  CT            35   51     1 M 50-59        17:20    5:35/M             
      17    Jeffrey McDermott       Avon  CT              159   25    10 M 19-29        17:23    5:36/M             
      18    Thomas Dextradeur       Branford  CT          554   16     1 M 14-18        17:26    5:37/M             
      19    Cheryl Anderson         Branford  CT            7   27 ***** F 19-29        17:29    5:38/M             
      20    Steve Swift             Cromwell  CT          552   38     2 M 30-39        17:30    5:39/M             
      21    Eddie Eckard            Canterbury  CT         65   44     5 M 40-49        17:35    5:40/M             
      22    Matt Haselkamp          Milford  CT           559   16     2 M 14-18        17:38    5:41/M             
      23    Jason Mirsky            West Haven  CT        164   26    11 M 19-29        17:38    5:41/M             
      24    Jeffrey Dorosh                                 63   17     3 M 14-18        17:48    5:45/M             
      25    Keith Guinta            Fairfield  CT          93   46     6 M 40-49        17:52    5:46/M             
      26    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT           563   30     3 M 30-39        17:54    5:46/M             
      27    Joe Domogala            Milford  CT           601   32     4 M 30-39        17:54    5:46/M             
      28    Alan MacDougall         Branford  CT          147   44     7 M 40-49        17:55    5:47/M             
      29    Brian Williams          Cheshire  CT          506   31     5 M 30-39        18:12    5:52/M             
      30    Peter Hohmeister        Stamford  CT          399   51     2 M 50-59        18:14    5:53/M             
      31    Alex Liontas            Milford  CT           555   17     4 M 14-18        18:19    5:55/M             
      32    Bob Davenport           Litchfield  CT        595   41     8 M 40-49        18:20    5:55/M             
      33    David Ricciuti          Bristol  CT           381   40     9 M 40-49        18:20    5:55/M             
      34    James Mas               Shelton  CT           156   51     3 M 50-59        18:23    5:56/M             
      35    Casey MacKay            North Haven  CT       574   17     5 M 14-18        18:25    5:56/M             
      36    Kyle Mako               Milford  CT           339   18     6 M 14-18        18:27    5:57/M             
      37    Bob Stack               Gales Ferry  CT       363   52     4 M 50-59        18:29    5:58/M             
      38    Kevin Woodin            West Haven  CT        282   30     6 M 30-39        18:30    5:58/M             
      39    Brittany Heninger       Bristol  CT            98   20     1 F 19-29        18:31    5:58/M             
      40    James Drummond          Wallingford  CT        64   46    10 M 40-49        18:32    5:59/M             
      41    Dennis Barone           West Hartford  CT      15   54     5 M 50-59        18:37    6:00/M             
      42    Charles Hornak          Hamden  CT            106   41    11 M 40-49        18:37    6:00/M             
      43    Chris Canning           Northford  CT          39   19    12 M 19-29        18:38    6:01/M             
      44    Tim Murphy              Liverpool  NY         171   49    12 M 40-49        18:41    6:02/M             
      45    Paul Moyse              Monroe  CT            170   55     6 M 50-59        18:41    6:02/M             
      46    Mario Longo             Cheshire  CT          140   37     7 M 30-39        18:41    6:02/M             
      47    Andrew Fowler           Milford  CT           336   16     7 M 14-18        18:44    6:03/M             
      48    Frank Tiroletto         Orange  CT            266   49    13 M 40-49        18:46    6:03/M             
      49    Zack Murphy             Liverpool  NY         594   18     8 M 14-18        18:48    6:04/M             
      50    Jacob Simons            Naugatuck  CT         245   15     9 M 14-18        18:53    6:05/M             
      51    Maureen Terwilliger     Guilford  CT          377   41     1 F 40-49        18:54    6:06/M             
      52    Emad Haerizadeh         Orange  CT            538   56     7 M 50-59        18:55    6:06/M             
      53    Peter Lesser            Milford  CT           136   45    14 M 40-49        18:59    6:07/M             
      54    Roland Beaudette        Orange  CT             17   39     8 M 30-39        18:59    6:07/M             
      55    Kevin Markowski         Middletown  CT        155   52     8 M 50-59        19:08    6:10/M             
      56    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT          16   37     1 F 30-39        19:12    6:12/M             
      57    John Shepherd           Essex  CT             516   53     9 M 50-59        19:15    6:13/M             
      58    David Ellis             Milford  CT           592   25    13 M 19-29        19:15    6:13/M             
      59    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          114   58    10 M 50-59        19:17    6:13/M             
      60    Edward Mokoski          Clinton  CT           562   43    15 M 40-49        19:20    6:14/M             
      61    Nickolas Foy            Brewster  NY          614   15    10 M 14-18        19:23    6:15/M             
      62    Justin Getts            Beacon Falls  CT      661   22    14 M 19-29        19:24    6:15/M             
      63    Stephen Johnson         Southbury  CT         361   58    11 M 50-59        19:25    6:16/M             
      64    Frederick Scalzi        Naugatuck  CT         237   51    12 M 50-59        19:25    6:16/M             
      65    Laura Delbiono          Milford  CT           398   25     2 F 19-29        19:26    6:16/M             
      66    Vincent Lindsley        New Haven  CT         138   32     9 M 30-39        19:30    6:17/M             
      67    Brian Ordway            Shelton  CT           397   37    10 M 30-39        19:35    6:19/M             
      68    Greg Lynch              Monroe  CT            144   16    11 M 14-18        19:44    6:22/M             
      69    Daniel Lavoie           Watertown  CT         561   57    13 M 50-59        19:50    6:24/M             
      70    Connor Isnard           Guilford  CT          322   15    12 M 14-18        19:51    6:24/M             
      71    Evan Rule               Milford  CT           343   17    13 M 14-18        19:52    6:25/M             
      72    Ryan Mahoney            Naugatuck  CT         150   15    14 M 14-18        19:56    6:26/M             
      73    Edward Kasparek         Milford  CT           315   37    11 M 30-39        19:58    6:26/M             
      74    Kevin Patterson         Branford  CT          197   25    15 M 19-29        20:02    6:28/M             
      75    Paul Skrtich            Easton  CT            508   42    16 M 40-49        20:10    6:30/M             
      76    Amanda Parrish          Norwalk  CT           394   26     3 F 19-29        20:14    6:32/M             
      77    Rick Konon              Colchester  CT        128   52    14 M 50-59        20:17    6:33/M             
      78    Matthew Proto           North Branford  CT    568   17    15 M 14-18        20:20    6:34/M             
      79    Tim Smith               Norwich  CT           254   61     1 M 60-69        20:21    6:34/M             
      80    Joshua Hoang            Naugatuck  CT         104   17    16 M 14-18        20:22    6:34/M             
      81    Jeff Miller             Middletown  CT        355   54    15 M 50-59        20:23    6:35/M             
      82    Alison Hiten            Cheshire  CT          102   46     2 F 40-49        20:23    6:35/M             
      83    Edward Murphy           Newport Beach  CA     533   46    17 M 40-49        20:25    6:35/M             
      84    Frank Jozefick          Milford  CT           116   43    18 M 40-49        20:27    6:36/M             
      85    Ray Wise                Hartford  CT          280   54    16 M 50-59        20:34    6:38/M             
      86    Art Silva               Milford  CT           241   30    12 M 30-39        20:42    6:41/M             
      87    Tom Hiten               Cheshire  CT          103   59    17 M 50-59        20:46    6:42/M             
      88    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         385   12     1 M 10-13        20:47    6:42/M             
      89    Peter Varone            Shelton  CT           507   51    18 M 50-59        20:49    6:43/M             
      90    Amy Fredericks          Norwalk  CT            81   43     3 F 40-49        20:49    6:43/M             
      91    Thomas Krasowski        Orange  CT            129   38    13 M 30-39        20:54    6:45/M             
      92    Leah Samson             New Haven  CT         233   30     2 F 30-39        20:57    6:45/M             
      93    Caroline Liddy          Milford  CT           137   18     1 F 14-18        21:01    6:47/M             
      94    George Sanders          Guilford  CT          520   56    19 M 50-59        21:05    6:48/M             
      95    Cheryl Cunningham       West Simsbury  CT     353   50     1 F 50-59        21:06    6:48/M             
      96    John Lorenzini          Manchester  CT        325   44    19 M 40-49        21:07    6:49/M             
      97    Magnus Hardarson          ICE                 622   43    20 M 40-49        21:08    6:49/M             
      98    Kevin Mahon             Milford  CT           149   36    14 M 30-39        21:11    6:50/M             
      99    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      279   58    20 M 50-59        21:14    6:51/M             
     100    Nick Arraga             Naugatuck  CT         565   26    16 M 19-29        21:16    6:52/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Kathy Lundin            Granby  CT            352   50     2 F 50-59        21:17    6:52/M             
     102    Nick Zannis             Milford  CT           286   11     2 M 10-13        21:18    6:52/M             
     103    Sara Fucci              Stamford  CT          396   28     4 F 19-29        21:21    6:53/M             
     104    Gordon Bennett          Shelton  CT            21   49    21 M 40-49        21:22    6:54/M             
     105    Alan Di Stassio         Milford  CT           585   39    15 M 30-39        21:25    6:55/M             
     106    Rob Fryer               New Canaan  CT        676   62     2 M 60-69        21:27    6:55/M             
     107    Sara Beland             Woodbridge  CT        365   14     2 F 14-18        21:28    6:55/M             
     108    Andrea Williamson-Hugh  New Canaan  CT        634   54     3 F 50-59        21:29    6:56/M             
     109    Matthew Schumacher      Naugatuck  CT         384   14    17 M 14-18        21:29    6:56/M             
     110    Sarah Endres            New Canaan  CT         68   11     1 F 10-13        21:29    6:56/M             
     111    Lindsay Holmes          Middletown  CT        556   29     5 F 19-29        21:32    6:57/M             
     112    Diana Pimer             West Haven  CT        203   15     3 F 14-18        21:36    6:58/M             
     113    Khalid Zeidan           Fairfield  CT         287   19    17 M 19-29        21:39    6:59/M             
     114    Paul Cusumano           Trumbull  CT           52   37    16 M 30-39        21:39    6:59/M             
     115    Amie Schumacher         Colebrook  CT         610   21     6 F 19-29        21:41    7:00/M             
     116    Dave Genest             Prospect  CT          546   21    18 M 19-29        21:44    7:01/M             
     117    Dave Genest             Prospect  CT          545   52    21 M 50-59        21:47    7:02/M             
     118    Kerry Milner            Stratford  CT         163   42     4 F 40-49        21:48    7:02/M             
     119    Jianjun Qi              Milford  CT           211   37    17 M 30-39        21:48    7:02/M             
     120    John Courtmanche        New Haven  CT         548   66     3 M 60-69        21:50    7:03/M             
     121    Kerri Cahoy             Stanford  CA           37   30     3 F 30-39        21:51    7:03/M             
     122    John Sand               Redding  CT           234   11     3 M 10-13        21:51    7:03/M             
     123    Thomas Trufan           West Haven  CT        633   51    22 M 50-59        21:52    7:03/M             
     124    Donald Smith            Watertown  CT         252   65     4 M 60-69        21:52    7:03/M             
     125    Rich Steeves            Guilford  CT          258   59    23 M 50-59        21:54    7:04/M             
     126    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         386   43    22 M 40-49        21:57    7:05/M             
     127    Bob Tumiski             Wallingford  CT       270   54    24 M 50-59        21:59    7:05/M             
     128    Ronnie Behringer        Norwalk  CT            18   51     4 F 50-59        22:02    7:06/M             
     129    Nick Temple             Concord  NH           501   24    19 M 19-29        22:04    7:07/M             
     130    Gina Massari            Milford  CT           300   18     4 F 14-18        22:05    7:07/M             
     131    Mark Benway             Bridgeport  CT        358   15    18 M 14-18        22:08    7:08/M             
     132    Mary Haselcamp          Milford  CT            97   48     5 F 40-49        22:11    7:09/M             
     133    Lawrence Regan          Wallingford  CT       217   43    23 M 40-49        22:14    7:10/M             
     134    Joseph Balavender       Salem  CT             514   55    25 M 50-59        22:18    7:12/M             
     135    Katie Beland            Woodbridge  CT        364   14     5 F 14-18        22:19    7:12/M             
     136    Janis Grant             Milford  CT            91   53     5 F 50-59        22:19    7:12/M             
     137    Lee Bradley             Newington  CT         599   67     5 M 60-69        22:22    7:13/M             
     138    Christine Asaro         Trumbull  CT           12   40     6 F 40-49        22:23    7:13/M             
     139    Kerry Baruth            Rowayton  CT          551   61     6 M 60-69        22:28    7:15/M             
     140    Colleen Beirne          Milford  CT            19   39     4 F 30-39        22:29    7:15/M             
     141    Jerry Lynch             Monroe  CT            145   45    24 M 40-49        22:29    7:15/M             
     142    Elizabeth Mainiero      Southbury  CT         297   48     7 F 40-49        22:30    7:15/M             
     143    Laura O'Brien           Stratford  CT         184   26     7 F 19-29        22:31    7:16/M             
     144    Ed Perez                                      524   41    25 M 40-49        22:31    7:16/M             
     145    Jon Smedley             Norwich  CT           523   38    18 M 30-39        22:32    7:16/M             
     146    Eddie Gorecki           Farmington  CT        356   55    26 M 50-59        22:39    7:18/M             
     147    Jon Novitski            Southbury  CT         181   15    19 M 14-18        22:40    7:19/M             
     148    Jeremy Hewitt           Stratford  CT         101   26    20 M 19-29        22:42    7:19/M             
     149    Riley O'Connell         Wallingford  CT       185   13     4 M 10-13        22:43    7:20/M             
     150    Brian Carney            Orange  CT            340   53    27 M 50-59        22:45    7:20/M             
     151    Robert Francis          Branford  CT          656   60     7 M 60-69        22:47    7:21/M             
     152    Timothy Beach           Prospect  CT          331   48    26 M 40-49        22:48    7:21/M             
     153    Kathleen Mahon          Milford  CT           148   32     5 F 30-39        22:48    7:21/M             
     154    Yogi Principi           Milford  CT           207   39    19 M 30-39        22:48    7:21/M             
     155    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT         86   15    20 M 14-18        22:48    7:21/M             
     156    Stephen Rainey          Milford  CT           214   50    28 M 50-59        22:49    7:22/M             
     157    Clinton Harlow          Milford  CT           362   16    21 M 14-18        22:53    7:23/M             
     158    Mike Taraskewich        Beacon Falls  CT      263   50    29 M 50-59        22:55    7:24/M             
     159    Michael Compare         North Haven  CT       307   30    20 M 30-39        22:57    7:24/M             
     160    Bob Wardwell            Durham  CT            597   62     8 M 60-69        22:57    7:24/M             
     161    Heather Hess            Stratford  CT         100   32     6 F 30-39        22:57    7:24/M             
     162    Doug Barlow             Norwich  CT           557   52    30 M 50-59        22:58    7:25/M             
     163    Emily Visnic            Branford  CT          539   15     6 F 14-18        22:59    7:25/M             
     164    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT         85   42    27 M 40-49        23:00    7:25/M             
     165    Etan Harmelech          Hamden  CT            660   26    21 M 19-29        23:00    7:25/M             
     166    Brendan McHeffey        Astoria  NY           160   27    22 M 19-29        23:02    7:26/M             
     167    Carolyn Kennedy         Milford  CT           549   46     8 F 40-49        23:04    7:26/M             
     168    Michelle Salzillo       Milford  CT           232   20     8 F 19-29        23:04    7:26/M             
     169    Barbara Pearce          Guilford  CT          198   54     6 F 50-59        23:05    7:27/M             
     170    Monica Simpson          Milford  CT           246   22     9 F 19-29        23:15    7:30/M             
     171    Gary Compare            Milford  CT           309   57    31 M 50-59        23:19    7:31/M             
     172    Sara Riedel             Milford  CT           644   33     7 F 30-39        23:19    7:31/M             
     173    Tolga Kaya              New Haven  CT         119   31    21 M 30-39        23:20    7:32/M             
     174    Kevin Ryan              Orange  CT            653   50    32 M 50-59        23:20    7:32/M             
     175    Jeffrey Brenzel         New Haven  CT          29   56    33 M 50-59        23:21    7:32/M             
     176    Susan Lane              New Haven  CT         658   50     7 F 50-59        23:23    7:33/M             
     177    Brian Dolye             Milford  CT           618   25    23 M 19-29        23:24    7:33/M             
     178    Andrew Campbell         Milford  CT            38   44    28 M 40-49        23:26    7:34/M             
     179    Christopher Murray      West Haven  CT        589   15    22 M 14-18        23:28    7:34/M             
     180    Mark Turkington         Bolton  CT            308   65     9 M 60-69        23:29    7:35/M             
     181    Mark Heller             Bristol  CT           380   45    29 M 40-49        23:33    7:36/M             
     182    Joe Scelia              Danbury  CT           615   29    24 M 19-29        23:35    7:36/M             
     183    Frank Forte             Milford  CT           534   50    34 M 50-59        23:40    7:38/M             
     184    Mark Kecko              Oxford  CT            120   33    22 M 30-39        23:41    7:38/M             
     185    Teddy Haines            Woodbridge  CT         94   15    23 M 14-18        23:42    7:39/M             
     186    T J McCormick           Portland  ME          375   22    25 M 19-29        23:43    7:39/M             
     187    Jonathan Trottier       Milford  CT           267   29    26 M 19-29        23:44    7:39/M             
     188    Kathy Schultz           Simsbury  CT          351   51     8 F 50-59        23:44    7:39/M             
     189    Christina Demico        Hamden  CT             58   38     8 F 30-39        23:46    7:40/M             
     190    Albert Defilippo        East Haven  CT         55   53    35 M 50-59        23:46    7:40/M             
     191    Susan Hixson            Simsbury  CT          572   42     9 F 40-49        23:47    7:40/M             
     192    Tory Jacob              Meriden  CT           650   30    23 M 30-39        23:48    7:41/M             
     193    Matty Hersch            Monroe  CT            337    9     1 M  1- 9        23:48    7:41/M             
     194    Thomas McCormick        North Haven  CT       387   58    36 M 50-59        23:49    7:41/M             
     195    Keith Fernandes         Stratford  CT         318   54    37 M 50-59        23:53    7:42/M             
     196    Kyle Beaudette          Orange  CT            642   10     5 M 10-13        23:59    7:44/M             
     197    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT         608    9     2 M  1- 9        24:02    7:45/M             
     198    Katherine Quinn         Greenwich  CT         213   46    10 F 40-49        24:03    7:45/M             
     199    Alex Sorensen           Bridgeport  CT        672   23    27 M 19-29        24:04    7:46/M             
     200    John Corporon           Stamford  CT           49   50    38 M 50-59        24:04    7:46/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Tom Conforti            Milford  CT            47   51    39 M 50-59        24:05    7:46/M             
     202    Dan Shea                Stratford  CT         239   53    40 M 50-59        24:06    7:46/M             
     203    Leonard Kolstad         Cheshire  CT          127   22    28 M 19-29        24:06    7:46/M             
     204    Karen Febbraio          Guilford  CT           71   56     9 F 50-59        24:09    7:47/M             
     205    Elizabeth Genest        Prospect  CT          547   19    10 F 19-29        24:10    7:48/M             
     206    Robert Tanis-Evon       Nyc  NY               262   40    30 M 40-49        24:11    7:48/M             
     207    Jeff Mazzabufi          Milford  CT           295   47    31 M 40-49        24:12    7:48/M             
     208    George Haines IV        Woodbridge  CT         96   19    29 M 19-29        24:13    7:49/M             
     209    Matthew Spoerndle       Milford  CT           257   34    24 M 30-39        24:14    7:49/M             
     210    Fred Bialka             Milford  CT            23   49    32 M 40-49        24:15    7:49/M             
     211    Alessandro Zanazzi      New Haven  CT         285   31    25 M 30-39        24:18    7:50/M             
     212    Paul Terebesi           Fredericksburg  VA    299   40    33 M 40-49        24:19    7:51/M             
     213    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT        329   53    41 M 50-59        24:20    7:51/M             
     214    Jesse Schumacher        Colebrook  CT         607    7     3 M  1- 9        24:20    7:51/M             
     215    Jay Moran               Milford  CT           165   51    42 M 50-59        24:26    7:53/M             
     216    Ellen Vanchot           Milford  CT           525   43    11 F 40-49        24:28    7:54/M             
     217    Brian Reeves            Plantsville  CT       215   35    26 M 30-39        24:30    7:54/M             
     218    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        175   57    43 M 50-59        24:31    7:55/M             
     219    Thomas Beyer            Milford  CT           587   57    44 M 50-59        24:34    7:55/M             
     220    Ryan Fox                Danbury  CT           383   12     6 M 10-13        24:35    7:56/M             
     221    Jorge Torre             Milford  CT           596   39    27 M 30-39        24:36    7:56/M             
     222    Don Dest                Milford  CT            59   50    45 M 50-59        24:38    7:57/M             
     223    David Harper            Hamden  CT            588   32    28 M 30-39        24:49    8:00/M             
     224    Alexis Mangan           Bridgeport  CT        674   28    11 F 19-29        24:52    8:01/M             
     225    Del Torino              Trumbull  CT          321   47    34 M 40-49        24:55    8:02/M             
     226    Mark Greene             Milford  CT            92   47    35 M 40-49        25:00    8:04/M             
     227    Mike Nader              Meriden  CT           522   54    46 M 50-59        25:02    8:05/M             
     228    David Oliver            Milford  CT           188   45    36 M 40-49        25:04    8:05/M             
     229    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT         609   10     2 F 10-13        25:08    8:06/M             
     230    David Stickler          Wallingford  CT       261   34    29 M 30-39        25:09    8:07/M             
     231    David Rowe              Branford  CT          222   46    37 M 40-49        25:11    8:07/M             
     232    Mike Nolan              Hamden  CT            177   35    30 M 30-39        25:13    8:08/M             
     233    Steve Mele              North Haven  CT       382   54    47 M 50-59        25:14    8:08/M             
     234    Steve Burke             Trumbull  CT          640   33    31 M 30-39        25:15    8:09/M             
     235    Dave Finch              Racine  WI             77   37    32 M 30-39        25:15    8:09/M             
     236    Kris Overstrum          Wallingford  CT       195   47    12 F 40-49        25:16    8:09/M             
     237    Rachel Doran            Milford  CT           294   14     7 F 14-18        25:18    8:10/M             
     238    Ulrike Muench           New Haven  CT         667   33     9 F 30-39        25:25    8:12/M             
     239    Len Novitski            Southbury  CT         182   50    48 M 50-59        25:28    8:13/M             
     240    Meghan Garland          Milford  CT            87   15     8 F 14-18        25:38    8:16/M             
     241    Scott Young             Milford  CT           283   36    33 M 30-39        25:39    8:16/M             
     242    John Martin             Orange  CT            529   45    38 M 40-49        25:42    8:17/M             
     243    Justin Stackawitz       Ansonia  CT           566   30    34 M 30-39        25:43    8:18/M             
     244    Julie Francis           Branford  CT          657   51    10 F 50-59        25:46    8:19/M             
     245    Brian Darrow            Milford  CT           334   14    24 M 14-18        25:48    8:19/M             
     246    Annalisa Paltauf        New Haven  CT         196   25    12 F 19-29        25:49    8:20/M             
     247    Katie Schumitz          Milford  CT           619   21    13 F 19-29        25:50    8:20/M             
     248    Jillian Gerzabek        Branford  CT          502   19    14 F 19-29        25:52    8:21/M             
     249    David Backeberg         New Haven  CT          14   28    30 M 19-29        25:54    8:21/M             
     250    Kathy O'Grady           Milford  CT           186   51    11 F 50-59        25:54    8:21/M             
     251    Thomas Farrelly         North Haven  CT       393   44    39 M 40-49        25:55    8:22/M             
     252    Deirdre Beirne          Milford  CT            20   30    10 F 30-39        25:56    8:22/M             
     253    Nina Glickson           New Haven  CT         598   57    12 F 50-59        25:57    8:22/M             
     254    Demetrius Cap           Milford  CT           652   44    40 M 40-49        25:57    8:22/M             
     255    John Coleman            Trumbull  CT           46   52    49 M 50-59        25:59    8:23/M             
     256    Bob Kerley              Hamden  CT            389   53    50 M 50-59        26:03    8:24/M             
     257    Frank Hubbell           East Haven  CT        580   39    35 M 30-39        26:07    8:25/M             
     258    Richard Sabin           Milford  CT           641   25    31 M 19-29        26:09    8:26/M             
     259    Ryan Proto              North Branford  CT    526   14    25 M 14-18        26:10    8:26/M             
     260    Sheena Tracy            Stamford  CT          651   27    15 F 19-29        26:11    8:27/M             
     261    Patrick Kearney         Hamden  CT            639   46    41 M 40-49        26:12    8:27/M             
     262    Mikel Lopez             Guilford  CT          376   16    26 M 14-18        26:12    8:27/M             
     263    Logan Jennes            Fairfield  CT         112   10     7 M 10-13        26:13    8:27/M             
     264    Marlin Jennes           Fairfield  CT         113   49    42 M 40-49        26:13    8:27/M             
     265    Cristina Delbuono       Wolcott  CT           350   24    16 F 19-29        26:15    8:28/M             
     266    Jill Marano             Waterbury  CT         153   24    17 F 19-29        26:16    8:28/M             
     267    Jimmy Zeko              Fairfield  CT         288    0     1 M  0- 0        26:16    8:28/M             
     268    Jeremy Jeffers          Milford  CT           111   35    36 M 30-39        26:17    8:29/M             
     269    Alice Genest            Prospect  CT          544   47    13 F 40-49        26:20    8:30/M             
     270    Madeline Rowe           Branford  CT          223    9     1 F  1- 9        26:24    8:31/M             
     271    Scott Jacob             Stratford  CT         625   30    37 M 30-39        26:24    8:31/M             
     272    Roseann Conigliaro      Milford  CT           591   28    18 F 19-29        26:25    8:31/M             
     273    Joe Kusnitz             Woodbridge  CT        132   32    38 M 30-39        26:25    8:31/M             
     274    Lisa Wnuck              Cheshire  CT          281   46    14 F 40-49        26:26    8:32/M             
     275    George O'Connell        Milford  CT           326   34    39 M 30-39        26:27    8:32/M             
     276    Thomas Hearn III        Stratford  CT         366   44    43 M 40-49        26:28    8:32/M             
     277    Richard Kisson          Milford  CT           125   38    40 M 30-39        26:29    8:33/M             
     278    John Doyle              West Haven  CT        550   22    32 M 19-29        26:30    8:33/M             
     279    Tara Maroney            Orange  CT            532   34    11 F 30-39        26:32    8:34/M             
     280    George Haines III       Woodbridge  CT         95   48    44 M 40-49        26:33    8:34/M             
     281    Brian Mc Kinney         Milford  CT           513   39    41 M 30-39        26:34    8:34/M             
     282    Glenn Renzulli          Chicago  IL           611   30    42 M 30-39        26:35    8:35/M             
     283    John Howell             Easton  CT            108   73     1 M 70-79        26:39    8:36/M             
     284    Vincent Quarato         Branford  CT          536   33    43 M 30-39        26:42    8:37/M             
     285    Heather Tookes          New Haven  CT         578   35    12 F 30-39        26:43    8:37/M             
     286    John Anthes             Trenton  NJ           323   29    33 M 19-29        26:44    8:37/M             
     287    Carol Asprelli          Woodbridge  CT         13   48    15 F 40-49        26:44    8:37/M             
     288    Richard Rucker          Lake Placid  FL       225   62    10 M 60-69        26:48    8:39/M             
     289    Ines Walther            Milford  CT           647   30    13 F 30-39        26:49    8:39/M             
     290    Chris Morgan            Meriden  CT           347   29    34 M 19-29        26:51    8:40/M             
     291    Eleni Peterson          Woodbury  CT          201   16     9 F 14-18        26:54    8:41/M             
     292    Bridget Sweeney         Chicago  IL           606   31    14 F 30-39        26:59    8:42/M             
     293    Francine Alfandary      New York  NY            6   46    16 F 40-49        27:02    8:43/M             
     294    Dawn Biondi             West Haven  CT        531   47    17 F 40-49        27:04    8:44/M             
     295    Richard Demarco         Danbury  CT           342   67    11 M 60-69        27:04    8:44/M             
     296    Dave Polony             Prospect  CT          205   41    45 M 40-49        27:05    8:44/M             
     297    Matthew Kraynak         Shelton  CT           130   42    46 M 40-49        27:06    8:45/M             
     298    Lu Anne Roy             Seymour  CT           575   54    13 F 50-59        27:10    8:46/M             
     299    Michael Stokes          Wallingford  CT       374   32    44 M 30-39        27:12    8:46/M             
     300    Laura Dzialo            Milford  CT           668   41    18 F 40-49        27:16    8:48/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    Michael Bowler          Orange  CT             27   41    47 M 40-49        27:16    8:48/M             
     302    Becky Beers             Milford  CT           360   27    19 F 19-29        27:21    8:49/M             
     303    Jessica Prusaczyk       Stratford  CT         208   15    10 F 14-18        27:22    8:50/M             
     304    Steve Strom             New Haven  CT         637   58    51 M 50-59        27:23    8:50/M             
     305    Tom Quinn               Milford  CT           584   45    48 M 40-49        27:25    8:51/M             
     306    Athena Peterson         Woodbury  CT          200   20    20 F 19-29        27:27    8:51/M             
     307    Daniel Sallen           Waterbury  CT         230   25    35 M 19-29        27:28    8:52/M             
     308    Michael Jonson          Milford  CT           115   31    45 M 30-39        27:31    8:53/M             
     309    Dean Tinari             East Haven  CT        378   31    46 M 30-39        27:32    8:53/M             
     310    Elizabeth Liptak        Stratford  CT         579   43    19 F 40-49        27:33    8:53/M             
     311    Maria Rockoff           Easton  CT            395   52    14 F 50-59        27:34    8:54/M             
     312    Fernando Vasquez        Derry  NH             623   45    49 M 40-49        27:36    8:54/M             
     313    George Malesky          Milford  CT           515   42    50 M 40-49        27:42    8:56/M             
     314    Timothy O'Rourke        Ansonia  CT           582   50    52 M 50-59        27:45    8:57/M             
     315    Kevin Menard            Hamden  CT            161   29    36 M 19-29        27:47    8:58/M             
     316    Keli Broccoli           Hamden  CT             30   31    15 F 30-39        27:50    8:59/M             
     317    Paul Piscitelli         Milford  CT           671   42    51 M 40-49        27:56    9:01/M             
     318    Jess Kane               Woodbridge  CT        118   35    47 M 30-39        27:59    9:02/M             
     319    Richard Zbrozek         Berlin  CT            379   62    12 M 60-69        28:05    9:04/M             
     320    Suzanne Kerley          Hamden  CT            388   23    21 F 19-29        28:07    9:04/M             
     321    Robert Salerno          Monroe  CT            228   71     2 M 70-79        28:07    9:04/M             
     322    Hilary Murphy           Liverpool  NY         593   17    11 F 14-18        28:09    9:05/M             
     323    Liz Denhup              Milford  CT           636   17    12 F 14-18        28:09    9:05/M             
     324    Beata Hlinka            Stratford  CT         371   15    13 F 14-18        28:10    9:05/M             
     325    John Hlinka             Stratford  CT         354   48    52 M 40-49        28:11    9:05/M             
     326    Victoria Ziko           Bridgeport  CT        290   25    22 F 19-29        28:12    9:06/M             
     327    Erin Knapp              Fairfield  CT         126   25    23 F 19-29        28:12    9:06/M             
     328    Jonathan Wetmore        Stratford  CT         276   28    37 M 19-29        28:18    9:08/M             
     329    Maria Donofrio          Derby  CT             312   45    20 F 40-49        28:20    9:08/M             
     330    Anne Torello            Milford  CT           571   46    21 F 40-49        28:22    9:09/M             
     331    Caitlin Bosse           Fairfield  CT          25   37    16 F 30-39        28:23    9:09/M             
     332    Patrick Bosse           Fairfield  CT          26   48    53 M 40-49        28:24    9:10/M             
     333    Leroy Simmons           Naugatuck  CT         244   54    53 M 50-59        28:29    9:11/M             
     334    James Biggart           Cheshire  CT          632   56    54 M 50-59        28:29    9:11/M             
     335    Gideon King             Milford  CT           620   37    48 M 30-39        28:35    9:13/M             
     336    Chris Lee               Fairfield  CT         134   48    54 M 40-49        28:40    9:15/M             
     337    Gary Delpha             Terryville  CT         57   62    13 M 60-69        28:41    9:15/M             
     338    Kevin Finch             Stratford  CT          79   33    49 M 30-39        28:42    9:15/M             
     339    Pat Mariano             Cheshire  CT          576   57    15 F 50-59        28:42    9:15/M             
     340    Ragne Adams             Milford  CT           675   30    17 F 30-39        28:43    9:16/M             
     341    Laurie Vicario          Hamden  CT            604   53    16 F 50-59        28:44    9:16/M             
     342    Shannon Meseck          Derby  CT             162   33    18 F 30-39        28:46    9:17/M             
     343    Robyn Martin            Orange  CT            528   44    22 F 40-49        28:48    9:17/M             
     344    Judy Cho                Woodbridge  CT         43   46    23 F 40-49        28:57    9:20/M             
     345    Kaitlin Shanley         Milford  CT           649   29    24 F 19-29        28:59    9:21/M             
     346    Lindsey Gerzabek        Branford  CT          503   11     3 F 10-13        29:01    9:22/M             
     347    Jennifer Iaccarino      Trumbull  CT          338   40    24 F 40-49        29:02    9:22/M             
     348    Carolyn Baltazar        Danbury  CT           519   38    19 F 30-39        29:02    9:22/M             
     349    Neal Wellins            Cheshire  CT          348   65    14 M 60-69        29:03    9:22/M             
     350    Suzanne Fitzgerald      Milford  CT           298   40    25 F 40-49        29:05    9:23/M             
     351    Jerry Sawyer            Stratford  CT         236   57    55 M 50-59        29:07    9:24/M             
     352    Mike Roberto            Danbury  CT           648   28    38 M 19-29        29:09    9:24/M             
     353    William O'Grady         Milford  CT           187   60    15 M 60-69        29:10    9:25/M             
     354    Monica Roche            Fairfield  CT         311   70     1 F 70-79        29:13    9:25/M             
     355    Nicole Lavin            Milford  CT           646   39    20 F 30-39        29:17    9:27/M             
     356    Pamela Hearn            Stratford  CT         367   40    26 F 40-49        29:19    9:27/M             
     357    Michaela Curry          Milford  CT           293   14    14 F 14-18        29:20    9:28/M             
     358    Dawn Kalmanides         Milford  CT           664   39    21 F 30-39        29:20    9:28/M             
     359    Edward Marczyszak       Seymour  CT           154   56    56 M 50-59        29:22    9:28/M             
     360    Kari Adanuncio          New Fairfield  CT       5   36    22 F 30-39        29:22    9:28/M             
     361    Jonathan Charron        West Haven  CT         42   42    55 M 40-49        29:23    9:29/M             
     362    Barry Chisholm          Jackson  NH           368   58    57 M 50-59        29:24    9:29/M             
     363    Kellie Boland           Southbury  CT         359   39    23 F 30-39        29:25    9:29/M             
     364    John Glenn              Shelton  CT           626   21    39 M 19-29        29:26    9:30/M             
     365    Susan Buzelle           Milford  CT           624   40    27 F 40-49        29:26    9:30/M             
     366    Kelly Brown             Stratford  CT         666   34    24 F 30-39        29:27    9:30/M             
     367    Megan Stepputtis        Prospect  CT          259   34    25 F 30-39        29:27    9:30/M             
     368    Adam Kahn               Milford  CT           400   27    40 M 19-29        29:28    9:30/M             
     369    Taylor Jagoe            Milford  CT           319   16    15 F 14-18        29:29    9:31/M             
     370    Jean-Paul Simjouw       Derby  CT             243   39    50 M 30-39        29:31    9:31/M             
     371    Armando Pereira         Milford  CT           199   52    58 M 50-59        29:33    9:32/M             
     372    Katie Hagenow           Middletown  CT        560   28    25 F 19-29        29:33    9:32/M             
     373    Larissa Ostrinski       North Haven  CT       191    9     2 F  1- 9        29:35    9:33/M             
     374    Walter Ostrinski        North Haven  CT       192   51    59 M 50-59        29:35    9:33/M             
     375    Sara Brown              Monroe  CT             32   37    26 F 30-39        29:37    9:33/M             
     376    Emily Hoang             Milford  CT           530   18    16 F 14-18        29:38    9:34/M             
     377    Lynne Ervin-Lombardi    Naugatuck  CT          69   53    17 F 50-59        29:40    9:34/M             
     378    Kevin Yearsley          Plymouth  CT          349   51    60 M 50-59        29:41    9:35/M             
     379    Dustin Riedel           Milford  CT           643   37    51 M 30-39        29:42    9:35/M             
     380    Annie Vinton            Weehawken  NJ         665   38    27 F 30-39        29:46    9:36/M             
     381    Darcy Cullinan          Stratford  CT          51   29    26 F 19-29        29:46    9:36/M             
     382    Joe Selvaggio           Branford  CT          535   43    56 M 40-49        29:50    9:37/M             
     383    Barrett True            Windsor  CT           268   72     3 M 70-79        29:51    9:38/M             
     384    Timothy Bannon          New Britain  CT       669   25    41 M 19-29        29:54    9:39/M             
     385    Katie Reeves            Plantsville  CT       216   34    28 F 30-39        29:56    9:39/M             
     386    Carla Lombardo          Derby  CT             346   37    29 F 30-39        29:57    9:40/M             
     387    Allison Scelia          Danbury  CT           616   29    27 F 19-29        29:58    9:40/M             
     388    Kelly Quinn             Milford  CT           586   15    17 F 14-18        29:59    9:40/M             
     389    Barbara Skidmore        Danbury  CT           247   19    28 F 19-29        30:13    9:45/M             
     390    Joy Biggart             Cheshire  CT          631   54    18 F 50-59        30:17    9:46/M             
     391    Mary Savoie             Milford  CT           235   36    30 F 30-39        30:19    9:47/M             
     392    Mark Sodza              Ontario  CN           509   39    52 M 30-39        30:21    9:47/M             
     393    Christine Gradnoia      Ballston Lake  NY      89   41    28 F 40-49        30:21    9:47/M             
     394    Jenine Motasky          Seymour  CT           169   41    29 F 40-49        30:24    9:48/M             
     395    Participant   904                             904    0     2 M  0- 0        30:24    9:48/M             
     396    Jane Holler             Milford  CT           645   59    19 F 50-59        30:25    9:49/M             
     397    Nelson Moreno           Trumbull  CT          167   42    57 M 40-49        30:28    9:50/M             
     398    Karen Matulionis        Stratford  CT         157   29    29 F 19-29        30:29    9:50/M             
     399    Emily Morse             Stratford  CT         168   29    30 F 19-29        30:29    9:50/M             
     400    Ken Ziman               Orange  CT            291   62    16 M 60-69        30:32    9:51/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     401    Jamie Principi          Milford  CT           206   30    31 F 30-39        30:40    9:54/M             
     402    Anthony Mangiafico      New Haven  CT         152   30    53 M 30-39        30:41    9:54/M             
     403    Michele Tenney          Orange  CT            390   42    30 F 40-49        30:43    9:55/M             
     404    Jeannine Ramirez        Milford  CT           391   49    31 F 40-49        30:43    9:55/M             
     405    Janice Barabas          Southbury  CT         518   63     1 F 60-69        30:48    9:56/M             
     406    Candice Roper           West Haven  CT        220   29    31 F 19-29        30:48    9:56/M             
     407    Kerry Connor            Hamden  CT             48   34    32 F 30-39        30:52    9:57/M             
     408    Denise Smith            Orange  CT            251   40    32 F 40-49        30:53    9:58/M             
     409    Kay Kittredge           Hamden  CT            564   59    20 F 50-59        30:56    9:59/M             
     410    Kim Diblanda            Prospect  CT          327   38    33 F 30-39        30:58    9:59/M             
     411    Michael Yarish          Seymour  CT           527   33    54 M 30-39        31:00   10:00/M             
     412    Cindy Kane              Woodbridge  CT        117   39    34 F 30-39        31:01   10:00/M             
     413    Ron Iannucci            Northford  CT         109   47    58 M 40-49        31:07   10:02/M             
     414    Marisol Cummings        Milford  CT           511   37    35 F 30-39        31:07   10:02/M             
     415    Anne Spoerndle          Milford  CT           256   32    36 F 30-39        31:08   10:03/M             
     416    Grace Cicero            Milford  CT           583   50    21 F 50-59        31:09   10:03/M             
     417    Vicki Frenzel           Beacon Falls  CT      659   33    37 F 30-39        31:11   10:04/M             
     418    Katie Overstrum         Wallingford  CT       194   11     4 F 10-13        31:11   10:04/M             
     419    Bryan Smith             West Haven  CT        250   43    59 M 40-49        31:12   10:04/M             
     420    Katherine Shore         Milford  CT           240   29    32 F 19-29        31:12   10:04/M             
     421    Tom Clifford            Ansonia  CT           324   59    61 M 50-59        31:16   10:05/M             
     422    Frank Gerzabek          Branford  CT          504   50    62 M 50-59        31:18   10:06/M             
     423    Sandra Gibbons          Stratford  CT         310   45    33 F 40-49        31:24   10:08/M             
     424    Tommy Zeko              Milford  CT           289   45    60 M 40-49        31:32   10:10/M             
     425    Daniel Glenn            Shelton  CT           662   20    42 M 19-29        31:34   10:11/M             
     426    Kathleen King           Stafford  VA          124   42    34 F 40-49        31:41   10:13/M             
     427    Amber Delpha            Plymouth  CT           56   34    38 F 30-39        31:42   10:14/M             
     428    Linda Timpson           Milford  CT           265   45    35 F 40-49        31:44   10:14/M             
     429    Carl Sylvester          Shelton  CT           392   76     4 M 70-79        31:45   10:15/M             
     430    Jessie Osborne          Astoria  NY           190   24    33 F 19-29        31:46   10:15/M             
     431    Michele Sharak          Milford  CT           238   31    39 F 30-39        31:51   10:16/M             
     432    Bill Smillie            Milford  CT           673   55    63 M 50-59        31:53   10:17/M             
     433    Patty Carton            Stratford  CT          40   71     2 F 70-79        32:03   10:20/M             
     434    Jennifer MacAluso       Madison  CT           146   34    40 F 30-39        32:09   10:22/M             
     435    Robert Kubic            Stratford  CT         602   44    61 M 40-49        32:13   10:24/M             
     436    Bob Wellington          Naugatuck  CT         304   50    64 M 50-59        32:16   10:25/M             
     437    Kelly Munkwitz          Milford  CT           654   26    34 F 19-29        32:19   10:25/M             
     438    Chris Murray            West Haven  CT        590   47    62 M 40-49        32:23   10:27/M             
     439    Paul Myott              Woodbridge  CT        172   41    63 M 40-49        32:32   10:30/M             
     440    Saraab Myott            Woodbrdige  CT        173   38    41 F 30-39        32:34   10:30/M             
     441    Shelly Kelly            Milford  CT           123   40    36 F 40-49        32:34   10:30/M             
     442    Michael Gradnoia        Ballston Lake  NY      90   41    64 M 40-49        32:35   10:31/M             
     443    Rachele Kuzma           Seymour  CT           133   26    35 F 19-29        32:37   10:31/M             
     444    Kristin Lynch           North Haven  CT       344   9      3 F  1- 9        32:38   10:32/M             
     445    Michele Lynch           North Haven  CT       345   42    37 F 40-49        32:38   10:32/M             
     446    Cathy Lord              Hartford  CT          141   54    22 F 50-59        32:39   10:32/M             
     447    Emmett Kelly            Milford  CT           122   44    65 M 40-49        32:40   10:32/M             
     448    Lauren Boyle            Milford  CT           570   42    38 F 40-49        32:40   10:32/M             
     449    Katie Sillo             New Canaan  CT        663   19    36 F 19-29        32:50   10:35/M             
     450    Lori Prusaczyk          Stratford  CT         210   42    39 F 40-49        32:51   10:36/M             
     451    Diana Silva             Milford  CT           242   28    37 F 19-29        32:52   10:36/M             
     452    Michael Malasics        Fairfield  CT         151   45    66 M 40-49        32:54   10:37/M             
     453    Lauren Lombardi         Milford  CT           621   23    38 F 19-29        32:58   10:38/M             
     454    Alexis Gerzabek         Branford  CT          505   13     5 F 10-13        33:08   10:41/M             
     455    Robin Yusko             Milford  CT           284   30    42 F 30-39        33:26   10:47/M             
     456    Francine Carbone        Milford  CT           512   35    43 F 30-39        33:29   10:48/M             
     457    Richard Laskey          Naugatuck  CT         629   35    55 M 30-39        33:30   10:48/M             
     458    William Lugo            Milford  CT           142   46    67 M 40-49        33:31   10:49/M             
     459    Julia Prusaczyk         Stratford  CT         209   12     6 F 10-13        34:03   10:59/M             
     460    Eric Krywanio           Columbus  OH          131   35    56 M 30-39        34:08   11:01/M             
     461    James Beningo           Milford  CT           341   39    57 M 30-39        34:08   11:01/M             
     462    Robert Watkins          Milford  CT           301   61    17 M 60-69        34:17   11:04/M             
     463    Steve Andranovich       Milford  CT            11   46    68 M 40-49        34:20   11:05/M             
     464    George Visnic           Branford  CT          541    8     4 M  1- 9        34:24   11:06/M             
     465    Pete Warner             Southbury  CT         558   50    65 M 50-59        34:25   11:06/M             
     466    Kristin Wiley           New Haven  CT         277   28    39 F 19-29        34:31   11:08/M             
     467    Debbie Trump            Monroe  CT            269   51    23 F 50-59        34:36   11:10/M             
     468    Christina Gagstetter    Milford  CT            83   45    40 F 40-49        34:38   11:10/M             
     469    Ed Root                 Old Saybrook  CT      219   63    18 M 60-69        34:39   11:11/M             
     470    Karen Enders            Milford  CT            67   41    41 F 40-49        34:49   11:14/M             
     471    Shelly Saber            Stratford  CT         227   35    44 F 30-39        34:50   11:14/M             
     472    John Peterson           Bridgeport  CT        537   51    66 M 50-59        34:51   11:15/M             
     473    John Hoctor             Stratford  CT         372   48    69 M 40-49        35:00   11:17/M             
     474    Michelle Leonard        Milford  CT           135   34    45 F 30-39        35:20   11:24/M             
     475    Stacy Nobles            Milford  CT           176   36    46 F 30-39        35:21   11:24/M             
     476    Jane Jarrow             Bloomfield  CT        110   58    24 F 50-59        35:32   11:28/M             
     477    Betsy Overstrum         Wallingford  CT       193    7     4 F  1- 9        35:49   11:33/M             
     478    Patrice Gorman          Milford  CT            88   41    42 F 40-49        35:49   11:33/M             
     479    Colleen Visnic          Branford  CT          540    9     5 F  1- 9        35:52   11:34/M             
     480    Kevin Visnic            Branford  CT          543   43    70 M 40-49        35:53   11:35/M             
     481    Lissette Hernandez      Milford  CT           305   30    47 F 30-39        35:54   11:35/M             
     482    Felix Rodriguez         Milford  CT           306   46    71 M 40-49        35:54   11:35/M             
     483    Shayna Deluca           Northford  CT         313   12     7 F 10-13        36:01   11:37/M             
     484    Christine Fredyna       Hamden  CT             82   29    40 F 19-29        36:16   11:42/M             
     485    Joe Novitski            Southbury  CT         180   10     8 M 10-13        36:34   11:48/M             
     486    Janice Watkins          Milford  CT           302   57    25 F 50-59        36:39   11:49/M             
     487    Participant   905                             905    0     3 M  0- 0        36:44   11:51/M             
     488    Joe Gelb                Milford  CT           320   55    67 M 50-59        36:54   11:54/M             
     489    Darce Vedrich           Milford  CT           273   46    43 F 40-49        36:55   11:55/M             
     490    Donald Parcells         Milford  CT           333   49    72 M 40-49        36:58   11:55/M             
     491    Gretchen Skidmore       Brewster  NY          248   27    41 F 19-29        37:05   11:58/M             
     492    Maryann Pincheon        Milford  CT           204   59    26 F 50-59        37:09   11:59/M             
     493    Ray Lapalme             Prospect  CT          303   54    68 M 50-59        37:27   12:05/M             
     494    Lacy Luciani                                  521   27    42 F 19-29        37:28   12:05/M             
     495    Tricia Mariano          New York  NY          577   31    48 F 30-39        37:31   12:06/M             
     496    Samira Cwanek           Shelton  CT            53   28    43 F 19-29        37:37   12:08/M             
     497    Charles Kaywood         Hamden  CT            617   56    69 M 50-59        37:41   12:09/M             
     498    Kayla Deluca            Northford  CT         314   13     8 F 10-13        37:48   12:12/M             
     499    Laura Buffone           Shelton  CT           510   51    27 F 50-59        37:51   12:13/M             
     500    Salvatore Russo         New Haven  CT         226   38    58 M 30-39        37:51   12:13/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     501    Mary Rucker             Lake Placid  FL       224   61     2 F 60-69        37:53   12:13/M             
     502    Susan Gregg             Jupiter  FL           655   57    28 F 50-59        37:58   12:15/M             
     503    Don Finch               Shelton  CT            78   66    19 M 60-69        38:02   12:16/M             
     504    Gary Diblanda           Prospect  CT          330   45    73 M 40-49        38:03   12:16/M             
     505    Aymii Couzelis          Milford  CT           569   36    49 F 30-39        38:08   12:18/M             
     506    Paul Couzelis           Norwalk  CT           635   66    20 M 60-69        38:08   12:18/M             
     507    Mark Valigorsky         Milford  CT           271   26    43 M 19-29        38:09   12:18/M             
     508    Tiffany Valigorsky      Milford  CT           272   25    44 F 19-29        38:14   12:20/M             
     509    Lawrence Langello       Orange  CT            600   52    70 M 50-59        38:15   12:20/M             
     510    Lisa Herb               Naugatuck  CT          99   33    50 F 30-39        38:22   12:23/M             
     511    Herman Bershstein       Hamden  CT             22   **     4 M  0- 0        38:32   12:26/M             
     512    Melanie Champion        Meriden  CT            41   50    29 F 50-59        39:11   12:38/M             
     513    Edward Snyder           Wallingford  CT       255   62    21 M 60-69        39:12   12:39/M             
     514    Kristen Festa           Milford  CT            72   30    51 F 30-39        39:36   12:46/M             
     515    Alese Mauriello         Branford  CT          158   30    52 F 30-39        39:36   12:46/M             
     516    Wendy Finch             Stratford  CT          80   37    53 F 30-39        39:59   12:54/M             
     517    Debbie Breland          New Haven  CT          28   44    44 F 40-49        40:07   12:56/M             
     518    Gwen Wilkinson          Brewster  NY          278   27    45 F 19-29        40:23   13:02/M             
     519    Ed Perkowski            Stratford  CT         369   55    71 M 50-59        41:04   13:15/M             
     520    Suzie Nutbrown          Stratham  NH          567   41    45 F 40-49        41:21   13:20/M             
     521    Derek Bruner            Trumbull  CT           33   14    27 M 14-18        41:32   13:24/M             
     522    Jeff Bruner             Trumbull  CT           34   50    72 M 50-59        41:32   13:24/M             
     523    Molly Visnic            Branford  CT          542   42    46 F 40-49        42:45   13:47/M             
     524    Melissa Rossi           Milford  CT           296   34    54 F 30-39        42:45   13:47/M             
     525    Patrese De Cesare       Germantown MD         677   35    55 F 30-39        42:54   13:50/M             
     526    Don Brelsford           West Haven  CT        605   51    73 M 50-59        43:03   13:53/M             
     527    Blair Smith             Milford  CT           249   17    18 F 14-18        44:17   14:17/M             
     528    Anne Moreno             Trumbull  CT          166   42    47 F 40-49        44:33   14:22/M             
     529    Rebecca Nagy            Trumbull  CT          174   10     9 F 10-13        44:35   14:23/M             
     530    Betty Holroyd           Wallingford  CT       105   83     1 F 80-99        44:37   14:24/M             
     531    Madani Sallen           Waterbury  CT         231   60    22 M 60-69        44:52   14:28/M             
     532    Marj Haas               Sedona  AZ            603   64     3 F 60-69        45:30   14:41/M             
     533    Trish Brown             Stratford  CT         628   32    56 F 30-39        46:03   14:51/M             
     534    Allison Perley          Stratford  CT         627   36    57 F 30-39        46:04   14:52/M             
     535    Ellen Rosoff            Bridgeport  CT        221   52    30 F 50-59        46:11   14:54/M             
     536    Alexandra Novitski      Southbury  CT         178   13    10 F 10-13        47:14   15:14/M             
     537    Andrew Novitski         Southbury  CT         179   16    28 M 14-18        47:18   15:15/M             
     538    Stephanie Somoza        Mamaroneck  NY        581   23    46 F 19-29        47:37   15:22/M             
     539    Christine Andranovich   Milford  CT            10   40    48 F 40-49        47:38   15:22/M             
     540    Lynn Novitski           Southbury  CT         183   42    49 F 40-49        47:38   15:22/M             
     541    Paula Clark             Hamden  CT             45   55    74 M 50-59        48:05   15:31/M             
     542    Yvonne Oxley            Bridgeport  CT        332   46    50 F 40-49        48:52   15:46/M             
     543    Claudia Lapalme         Prospect  CT          328   53    31 F 50-59        49:30   15:58/M             
     544    Matt Smith              Milford  CT           253   12     9 M 10-13        50:50   16:24/M             
     545    Sharon Burr             Windsor  CT            36   60     4 F 60-69        51:01   16:27/M             
     546    Jacqueline Tagg         Trumbull  CT          612   35    58 F 30-39        51:50   16:43/M             
     547    Adam Tagg               Trumbull  CT          613   5      5 M  1- 9        51:53   16:44/M             
     548    Ann Onton               Woodbridge  CT        189   65     5 F 60-69        54:46   17:40/M             
     549    Cynthia Sallen          Waterbury  CT         229   54    32 F 50-59        55:51   18:01/M             
     550    Bunny Barrett           Milford  CT           517   64     6 F 60-69        56:43   18:18/M             
     551    Michael Filion          East Haven  CT         74   53    75 M 50-59        58:24   18:50/M             
     552    Kimberly Filion         East Haven  CT         73   36    59 F 30-39        58:24   18:50/M             
     553    Robert Filion           East Haven  CT         75   77     5 M 70-79        58:27   18:51/M             
     554    Sharon Filion           East Haven  CT         76   74     3 F 70-79        58:27   18:51/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Anderson Branford CT

7

27

19

17:29

5:38/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Madeline Rowe Branford CT

223

9

270

26:24

8:31/M

2

Larissa Ostrinski North Haven CT

191

9

373

29:35

9:33/M

3

Kristin Lynch North Haven CT

344

9

444

32:38

10:32/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Endres New Canaan CT

68

11

110

21:29

6:56/M

2

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

609

10

229

25:08

8:06/M

3

Lindsey Gerzabek Branford CT

503

11

346

29:01

9:22/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline Liddy Milford CT

137

18

93

21:01

6:47/M

2

Sara Beland Woodbridge CT

365

14

107

21:28

6:55/M

3

Diana Pimer West Haven CT

203

15

112

21:36

6:58/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Heninger Bristol CT

98

20

39

18:31

5:58/M

2

Laura Delbiono Milford CT

398

25

65

19:26

6:16/M

3

Amanda Parrish Norwalk CT

394

26

76

20:14

6:32/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

16

37

56

19:12

6:12/M

2

Leah Samson New Haven CT

233

30

92

20:57

6:45/M

3

Kerri Cahoy Stanford CA

37

30

121

21:51

7:03/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

377

41

51

18:54

6:06/M

2

Alison Hiten Cheshire CT

102

46

82

20:23

6:35/M

3

Amy Fredericks Norwalk CT

81

43

90

20:49

6:43/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Cunningham West Simsbury CT

353

50

95

21:06

6:48/M

2

Kathy Lundin Granby CT

352

50

101

21:17

6:52/M

3

Andrea Williamson-Hugh New Canaan CT

634

54

108

21:29

6:56/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janice Barabas Southbury CT

518

63

405

30:48

9:56/M

2

Mary Rucker Lake Placid FL

224

61

501

37:53

12:13/M

3

Marj Haas Sedona AZ

603

64

532

45:30

14:41/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

311

70

354

29:13

9:25/M

2

Patty Carton Stratford CT

40

71

433

32:03

10:20/M

3

Sharon Filion East Haven CT

76

74

554

58:27

18:51/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

105

83

530

44:37

14:24/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Wadecki Ledyard CT

274

26

1

15:52

5:07/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matty Hersch Monroe CT

337

9

193

23:48

7:41/M

2

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

608

9

197

24:02

7:45/M

3

Jesse Schumacher Colebrook CT

607

7

214

24:20

7:51/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

385

12

88

20:47

6:42/M

2

Nick Zannis Milford CT

286

11

102

21:18

6:52/M

3

John Sand Redding CT

234

11

122

21:51

7:03/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Dextradeur Branford CT

554

16

18

17:26

5:37/M

2

Matt Haselkamp Milford CT

559

16

22

17:38

5:41/M

3

Jeffrey Dorosh  

63

17

24

17:48

5:45/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Pat Martucci Guilford CT

357

19

3

15:59

5:09/M

2

Brian Vinci New Haven CT

316

29

4

16:09

5:13/M

3

Chris McCormack New London CT

317

26

5

16:23

5:17/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Anderson Branford CT

8

31

8

16:52

5:26/M

2

Steve Swift Cromwell CT

552

38

20

17:30

5:39/M

3

Gregory Kyrytschenko Seymour CT

563

30

26

17:54

5:46/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Hixson Simsbury CT

573

44

2

15:54

5:08/M

2

Bill Thramann Avon CT

264

48

13

17:15

5:34/M

3

Jim Zoldy Watertown CT

292

47

14

17:17

5:35/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

35

51

16

17:20

5:35/M

2

Peter Hohmeister Stamford CT

399

51

30

18:14

5:53/M

3

James Mas Shelton CT

156

51

34

18:23

5:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Smith Norwich CT

254

61

79

20:21

6:34/M

2

Rob Fryer New Canaan CT

676

62

106

21:27

6:55/M

3

John Courtmanche New Haven CT

548

66

120

21:50

7:03/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

108

73

283

26:39

8:36/M

2

Robert Salerno Monroe CT

228

71

321

28:07

9:04/M

3

Barrett True Windsor CT

268

72

383

29:51

9:38/M

 
Top

Male 80 to 89

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershstein Hamden CT

22

83

511

38:32

12:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com