Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Jul25_Glason_set1.shtml

Glasonbury Living Well Summer Series Race #2

Glastonbury, CT, July 25, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Kevin Ford
Race Winner Kevin Ford


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Summer Series Race #2
July 25, 2009 - 4.5 Miles
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Kevin Ford, Glastonbury, CT - 25:34
Sarah Ports, Lebanon, CT - 18:18


LOCATION
Addison

Park
WEATHER
67 Degrees

Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Kevin Ford              Glastonbury  CT        15   22     1 M 19-29        25:34    5:41/M             
       2    Andrew Hill             Colchester  CT         20   17     1 M  1-18        25:41    5:42/M             
       3    Thomas Smith            Wethersfield  CT       42   42     1 M 40-49        27:10    6:02/M             
       4    Ned Kennedy             Bolton  CT             24   50     1 M 50-59        27:20    6:04/M             
       5    Adam Kovalski           Manchester  CT         26   36     1 M 30-39        27:39    6:09/M             
       6    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT       16   29     2 M 19-29        27:48    6:11/M             
       7    Patrick Leone           Carmel  NY             27   35     2 M 30-39        27:53    6:12/M             
       8    Braden Kattman          Glastonbury  CT        22   39     3 M 30-39        28:07    6:15/M             
       9    Dan Dumais              Glastonbury  CT       112   48     2 M 40-49        31:04    6:54/M             
      10    Sarah Ports             Lebanon  CT            34   20     1 F 19-29        31:18    6:57/M             
      11    Tim Adams               East Hampton  CT        1   32     4 M 30-39        31:34    7:01/M             
      12    Richard Bellisle        Columbia  CT          108   62     1 M 60-99        31:42    7:03/M             
      13    Ralph Morelli           Wethersfield  CT       31   61     2 M 60-99        31:47    7:04/M             
      14    James Healey            Glastonbury  CT        18   32     5 M 30-39        32:18    7:11/M             
      15    Sam Wolcott             West Suffield  CT     107   52     2 M 50-59        32:29    7:13/M             
      16    Timothy Curran          Wethersfield  CT        8   48     3 M 40-49        32:40    7:16/M             
      17    Giorelly Prado          Hartford  CT           35   27     2 F 19-29        33:31    7:27/M             
      18    Katherine Bazinet       Wethersfield  CT        4   47     1 F 40-49        33:37    7:28/M             
      19    Michael Copeck          South Glastonbury       7   42     4 M 40-49        33:46    7:30/M             
      20    Katherine Glass-Hardenb Bethlehem  PA         106   19     3 F 19-29        33:55    7:32/M             
      21    Eddie Gorecki           Farmington  CT        103   55     3 M 50-59        34:25    7:39/M             
      22    Caroline Bazinet        Wethersfield  CT        3   17     1 F  1-18        34:27    7:39/M             
      23    Rob Sheftel             Manchester  CT         40   39     6 M 30-39        34:39    7:42/M             
      24    David Protheroe         Glastonbury  CT       114   46     5 M 40-49        34:52    7:45/M             
      25    Stephen Tolman          Vernon  CT             44   63     3 M 60-99        35:03    7:47/M             
      26    Amanda Hill             Wethersfield  CT       19   38     1 F 30-39        35:16    7:50/M             
      27    Andrew Williams         Glastonbury  CT        50   44     6 M 40-49        35:19    7:51/M             
      28    Jessica Doyle           Manchester  CT         12   42     2 F 40-49        35:24    7:52/M             
      29    Lauren Barnhart         Glastonbury  CT       118   17     2 F  1-18        35:32    7:54/M             
      30    Douglas Lord            Glastonbury  CT       125   39     7 M 30-39        35:49    7:58/M             
      31    Joanne Ramm             Glastonbury  CT        37   45     3 F 40-49        35:57    7:59/M             
      32    Pamela Wiles            Glastonbury  CT        49   34     2 F 30-39        35:58    8:00/M             
      33    Bob Barnhart            Glastonbury  CT       119   46     7 M 40-49        35:58    8:00/M             
      34    Jeffrey Ongley          Glastonbury  CT        33   35     8 M 30-39        36:07    8:02/M             
      35    Darrell Netto           Colchester  CT        110   57     4 M 50-59        36:16    8:04/M             
      36    George Ripley           Glastonbury  CT       122   61     4 M 60-99        36:25    8:06/M             
      37    Mike Lemay              South Windsor  CT     102   41     8 M 40-49        36:28    8:06/M             
      38    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   113   46     4 F 40-49        36:45    8:10/M             
      39    Sherri Condon           Middletown  CT          6   44     5 F 40-49        37:18    8:17/M             
      40    Matthew Berasi          Glastonbury  CT         5   31     9 M 30-39        37:24    8:19/M             
      41    Elisabeth Werling       Willington  CT         48   22     4 F 19-29        37:25    8:19/M             
      42    Rick Taff               Glastonbury  CT        43   60     5 M 60-99        37:40    8:22/M             
      43    Bob Musselman           Glendale  CA          115   59     5 M 50-59        37:42    8:23/M             
      44    Meghan Florkowski       Brooklyn  NY          116   31    10 M 30-39        38:19    8:31/M             
      45    A J Florkowski          Brooklyn  NY          117   32    11 M 30-39        38:20    8:31/M             
      46    Peter De Groot          Middletown  CT         10   52     6 M 50-59        38:24    8:32/M             
      47    Pamela Prado            Hartford  CT           36   23     5 F 19-29        39:23    8:45/M             
      48    Doug Donovan            Glastonbury  CT       124   37    12 M 30-39        40:12    8:56/M             
      49    Mark Taub               Glastonbury  CT       101   46     9 M 40-49        40:46    9:04/M             
      50    Joe Collin              New York  NY          104   26     3 M 19-29        41:02    9:07/M             
      51    Molly Donovan           Glastonbury  CT        11   34     3 F 30-39        41:08    9:08/M             
      52    Christopher McKee       Southington  CT        30   39    13 M 30-39        41:10    9:09/M             
      53    Connor Williams         Glastonbury  CT       120   15     2 M  1-18        41:50    9:18/M             
      54    Nicole Long             Portland  CT           28   18     3 F  1-18        41:53    9:18/M             
      55    Nicole Draghi           Portland  CT           13   18     4 F  1-18        41:53    9:18/M             
      56    Mary Newell             New Haven  CT          32   59     1 F 50-59        42:22    9:25/M             
      57    Nicole David            Glastonbury  CT         9   33     4 F 30-39        42:57    9:33/M             
      58    Rachel Wasilewski       Yalesville  CT         46   27     6 F 19-29        43:26    9:39/M             
      59    Boris Lurye             West Hartford  CT     121   71     6 M 60-99        43:49    9:44/M             
      60    Reggie Scarpa           Torrington  CT         38   51     2 F 50-59        43:50    9:44/M             
      61    Melissa Balda           East Hampton  CT        2   36     5 F 30-39        43:50    9:44/M             
      62    Salli Shon              Manchester  CT         41   41     6 F 40-49        44:02    9:47/M             
      63    Maureen Wolff-Collin    New York  NY          105   27     7 F 19-29        44:37    9:55/M             
      64    Michelle Fraser         East Hampton  CT      109   32     6 F 30-39        45:27   10:06/M             
      65    Tony Lucia              Agawam  CT             29   71     7 M 60-99        46:58   10:26/M             
      66    Christina Vigue         Hebron  CT             45   59     3 F 50-59        47:31   10:34/M             
      67    Kara Sheftel            Manchester  CT         39   30     7 F 30-39        48:07   10:42/M             
      68    Elise Butson            East Hampton  CT      111   33     8 F 30-39        50:18   11:11/M             
      69    Randall Potterton       Andover  CT           123   50     7 M 50-59        51:11   11:22/M             
      70    Sharon Weiss            East Hartford  CT      47   36     9 F 30-39        54:11   12:02/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline Bazinet Wethersfield CT

3

17

22

34:27

7:39/M

2

Lauren Barnhart Glastonbury CT

118

17

29

35:32

7:54/M

3

Nicole Long Portland CT

28

18

54

41:53

9:18/M

4

Nicole Draghi Portland CT

13

18

55

41:53

9:18/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Hill Colchester CT

20

17

2

25:41

5:42/M

2

Connor Williams Glastonbury CT

120

15

53

41:50

9:18/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Ports Lebanon CT

34

20

10

31:18

6:57/M

2

Giorelly Prado Hartford CT

35

27

17

33:31

7:27/M

3

Katherine Glass-Hardenbergh Bethlehem PA

106

19

20

33:55

7:32/M

4

Elisabeth Werling Willington CT

48

22

41

37:25

8:19/M

5

Pamela Prado Hartford CT

36

23

47

39:23

8:45/M

6

Rachel Wasilewski Yalesville CT

46

27

58

43:26

9:39/M

7

Maureen Wolff-Collin New York NY

105

27

63

44:37

9:55/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Ford Glastonbury CT

15

22

1

25:34

5:41/M

2

Brian Gaudreau Wethersfield CT

16

29

6

27:48

6:11/M

3

Joe Collin New York NY

104

26

50

41:02

9:07/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

19

38

26

35:16

7:50/M

2

Pamela Wiles Glastonbury CT

49

34

32

35:58

8:00/M

3

Molly Donovan Glastonbury CT

11

34

51

41:08

9:08/M

4

Nicole David Glastonbury CT

9

33

57

42:57

9:33/M

5

Melissa Balda East Hampton CT

2

36

61

43:50

9:44/M

6

Michelle Fraser East Hampton CT

109

32

64

45:27

10:06/M

7

Kara Sheftel Manchester CT

39

30

67

48:07

10:42/M

8

Elise Butson East Hampton CT

111

33

68

50:18

11:11/M

9

Sharon Weiss East Hartford CT

47

36

70

54:11

12:02/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Kovalski Manchester CT

26

36

5

27:39

6:09/M

2

Patrick Leone Carmel NY

27

35

7

27:53

6:12/M

3

Braden Kattman Glastonbury CT

22

39

8

28:07

6:15/M

4

Tim Adams East Hampton CT

1

32

11

31:34

7:01/M

5

James Healey Glastonbury CT

18

32

14

32:18

7:11/M

6

Rob Sheftel Manchester CT

40

39

23

34:39

7:42/M

7

Douglas Lord Glastonbury CT

125

39

30

35:49

7:58/M

8

Jeffrey Ongley Glastonbury CT

33

35

34

36:07

8:02/M

9

Matthew Berasi Glastonbury CT

5

31

40

37:24

8:19/M

10

Meghan Florkowski Brooklyn NY

116

31

44

38:19

8:31/M

11

A J Florkowski Brooklyn NY

117

32

45

38:20

8:31/M

12

Doug Donovan Glastonbury CT

124

37

48

40:12

8:56/M

13

Christopher McKee Southington CT

30

39

52

41:10

9:09/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Bazinet Wethersfield CT

4

47

18

33:37

7:28/M

2

Jessica Doyle Manchester CT

12

42

28

35:24

7:52/M

3

Joanne Ramm Glastonbury CT

37

45

31

35:57

7:59/M

4

Leeann Cerpovicz West Springfield MA

113

46

38

36:45

8:10/M

5

Sherri Condon Middletown CT

6

44

39

37:18

8:17/M

6

Salli Shon Manchester CT

41

41

62

44:02

9:47/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Smith Wethersfield CT

42

42

3

27:10

6:02/M

2

Dan Dumais Glastonbury CT

112

48

9

31:04

6:54/M

3

Timothy Curran Wethersfield CT

8

48

16

32:40

7:16/M

4

Michael Copeck South Glastonbury CT

7

42

19

33:46

7:30/M

5

David Protheroe Glastonbury CT

114

46

24

34:52

7:45/M

6

Andrew Williams Glastonbury CT

50

44

27

35:19

7:51/M

7

Bob Barnhart Glastonbury CT

119

46

33

35:58

8:00/M

8

Mike Lemay South Windsor CT

102

41

37

36:28

8:06/M

9

Mark Taub Glastonbury CT

101

46

49

40:46

9:04/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Newell New Haven CT

32

59

56

42:22

9:25/M

2

Reggie Scarpa Torrington CT

38

51

60

43:50

9:44/M

3

Christina Vigue Hebron CT

45

59

66

47:31

10:34/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ned Kennedy Bolton CT

24

50

4

27:20

6:04/M

2

Sam Wolcott West Suffield CT

107

52

15

32:29

7:13/M

3

Eddie Gorecki Farmington CT

103

55

21

34:25

7:39/M

4

Darrell Netto Colchester CT

110

57

35

36:16

8:04/M

5

Bob Musselman Glendale CA

115

59

43

37:42

8:23/M

6

Peter De Groot Middletown CT

10

52

46

38:24

8:32/M

7

Randall Potterton Andover CT

123

50

69

51:11

11:22/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Bellisle Columbia CT

108

62

12

31:42

7:03/M

2

Ralph Morelli Wethersfield CT

31

61

13

31:47

7:04/M

3

Stephen Tolman Vernon CT

44

63

25

35:03

7:47/M

4

George Ripley Glastonbury CT

122

61

36

36:25

8:06/M

5

Rick Taff Glastonbury CT

43

60

42

37:40

8:22/M

6

Boris Lurye West Hartford CT

121

71

59

43:49

9:44/M

7

Tony Lucia Agawam CT

29

71

65

46:58

10:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com