Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Jul11_EastHa_set1.shtml

East Hartford Parks & Recreation Department Riverfest 5K & Kid's 1K

East Hartford, CT, July 11, 2009

Overall

Courtesy of Jim Uhrig

For a story about this race, see Sanders Unstoppable at East Hartford Riverfest 5K.


                                       Platt Systems Official Reporting System
                         E Hartford Riverfest 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                         Timing by Platt Systems 860-645-1476
                                  Overall Male : Will Sanders ||  2. Ahmed Haji ||  3. Kurt Lenser
                       Overall Female: Stephanie McGehee || 2. Keron Smith || 3. Stephanie Forrest
OVERALL                                                                FINAL         DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ======== =====
  1    Will Sanders                 22M M1929 Wethersfield CT          15:20 4:56     1/4     33   
  2    Ahmed Haji                   22M M1929 West Hartford CT         16:12 5:13     2/4     44   
  3    Kurt Lenser                  51M M5059 Suffield CT              18:22 5:55     1/15    63   
  4    Dennis Barone                54M M5059 W.Hartford CT            18:37 6:00     2/15    22   
  5    Dylan Hammerman              16M M1518 Windsor CT               19:14 6:12     1/1     29   
  6    Dan Campbell                 30M M3039 Oakdale CT               19:23 6:15     1/2     41   
  7    Donald Nuhn                  57M M5059 Westbrook CT             20:07 6:29     3/15    42   
  8    Chuck Schuette               55M M5059 Eads TN                  20:25 6:35     4/15    65   
  9    John Lorenzin                44M M4049 Manchester CT            20:26 6:35     1/11    54   
  10   Stephanie McGehee            28F F1929 Jamaica Plain MA         20:38 6:39     1/4     60   
  11   Jack Lavalette               40M M4049 South Glastonbury CT     20:40 6:39     2/11    62   
  12   David LaPorte                44M M4049 Tolland CT               20:41 6:40     3/11    43   
  13   David McKuley                53M M5059 Hartford CT              20:59 6:46     5/15    57   
  14   Keron Smith                  33F F3039 manchester CT            21:47 7:01     1/4     52   
  15   Bob Caplin                   59M M5059 Vernon CT                21:55 7:04     6/15    3    
  16   Steve Basson                 51M M5059 South Windsor CT         22:16 7:10     7/15    35   
  17   Bob Kania                    56M M5059 Southington CT           22:23 7:13     8/15    64   
  18   Larry Hunter                 55M M5059 Barkhamsted CT           22:24 7:13     9/15    53   
  19   Bob Wardwell                 62M M6069 Durham CT                22:45 7:20     1/7     58   
  20   Fred Hudak                   64M M6069 Torrington CT            22:54 7:23     2/7     10   
  21   John Lloyd                   57M M5059 Avon CT                  23:05 7:26    10/15    15   
  22   Charlie Yescott              68M M6069 Unionville CT            23:22 7:32     3/7     55   
  23   Thomas Peruccio              41M M4049 E Hartford CT            23:35 7:36     4/11    30   
  24   Daniel Horowitz              25M M1929 West Hartford CT         24:00 7:44     3/4     39   
  25   Amaral Carlos                52M M5059 East Hartford CT         24:19 7:50    11/15    40   
  26   Bob Coiteux                  49M M4049 East Hartford CT         24:45 7:59     5/11    45   
  27   Tim Larson                   50M M5059 E Hartford CT            24:56 8:02    12/15    1    
  28   Stephanie Forrest            30F F3039 Bristol CT               25:25 8:11     2/4     11   
  29   Gene Charon                  57M M5059 S Windsor CT             25:50 8:19    13/15    6    
  30   Richard Oliva                49M M4049 Vernon CT                26:34 8:34     6/11    18   
  31   Ralph Federico               46M M4049 East Hartford CT         26:42 8:36     7/11    47   
  32   Samantha Marsh               21F F1929 e Hartford CT            26:43 8:37     2/4     17   
  33   John Houghtaling             44M M4049 East Hartford CT         26:47 8:38     8/11    66   
  34   John Finney                  38M M3039 Windsor CT               26:48 8:38     2/2     12   
  35   Carmen Maloon                55F F5059 Vernon CT                26:54 8:40     1/2     4    
  36   Dan Sherwood                 47M M4049 Pea Ridge AZ             27:10 8:45     9/11    19   
  37   Michael Rood                 57M M5059 Suffield CT              27:13 8:46    14/15    23   
  38   Boris Lurye                  71M M7079 ========== CT            27:28 8:51     1/3     56   
  39   Richard Zbrozek              62M M6069 Berlin CT                28:02 9:02     4/7     49   
  40   Tom Pachler                  43M M4049 Farmington CT            28:11 9:05    10/11    61   
  41   Anthony Federico             14M M0014 East Hartford CT         28:27 9:10     1/3     46   
  42   Danielle Federico            20M M1929 East Hartford CT         28:27 9:10     4/4     48   
  43   Deanna Blake                 26F F1929 Ellington CT             28:40 9:14     3/4     8    
  44   Lisa Bishop                  36F F3039 Windsor CT               28:59 9:20     3/4     36   
  45   Oliver Hasson                11M M0014 Newington CT             29:24 9:29     2/3     27   
  46   Barbara Maloney              63F F6069 Tolland CT               29:43 9:35     1/1     59   
  47   Leland Maloon                57M M5059 Vernon CT                29:58 9:39    15/15    5    
  48   Melanie Champion             50F F5059 Meriden CT               30:24 9:48     2/2     50   
  49   Maddie Hasson                 9F F0014 Newington CT             30:43 9:54     1/1     26   
  50   Aiden Hasson                  6M M0014 Newington CT             30:49 9:56     3/3     25   
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  
                                       Platt Systems Official Reporting System
                         E Hartford Riverfest 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                         Timing by Platt Systems 860-645-1476
                                  Overall Male : Will Sanders ||  2. Ahmed Haji ||  3. Kurt Lenser
                       Overall Female: Stephanie McGehee || 2. Keron Smith || 3. Stephanie Forrest
OVERALL                                                                FINAL         DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ======== =====
  51   Jerry Shimoda=Peterson       77M M7079 W Hartford CT            30:52 9:57     2/3     20   
  52   Nicole Zern                  25F F1929 Ellington CT             30:58 9:59     4/4     9    
  53   Anna Hasson                  42F F4049 Newington CT             31:31 10:09    1/2     24   
  54   Douglas Hasson               44M M4049 Newington CT             31:32 10:10   11/11    28   
  55   Marvin Howard                71M M7079 Agawam MA                31:42 10:13    3/3     31   
  56   Bill Tribou                  88M M80++ Granby CT                33:46 10:53    1/1     34   
  57   Jennifer Finney              38F F3039 Windsor CT               34:44 11:12    4/4     13   
  58   Edward Snyder                62M M6069 Wallingford CT           35:13 11:21    5/7     51   
  59   Nicholas Oliva               64M M6069 Wethersfield CT          37:13 12:00    6/7     14   
  60   Shawna Rocheleau             40F F4049 Woodbridge CT            37:42 12:09    2/2     67   
  61   Carl Campbell                62M M6069 E hartford CT            37:42 12:09    7/7     21