Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Sep16_EastRo_set1.shtml

East Rock Challenge 5 Mile Run

New Haven, CT, September 16, 2007

Results

Courtesy of The Last Mile

 Place No.  Age S Name                 City                St Time         Pace  
===== ==== === = ==================== =================== ==  =========== ===== 
    1   49  21 M KEVIN Collins        Orefiled            PA  CR28:13.65  5:39 
    2   82  35 M JEFF Townsend        Hamden              CT  0:28:48.56  5:46 
    3   61  35 M CHRIS Schulten       Middlefield         CT  0:28:52.59  5:47 
    4   71  39 M GORDON Streeter      Hamden              CT  0:29:23.50  5:53 
    5    1  39 M ESTEBAN Rivera       Hamden              CT  0:29:46.34  5:58 
    6   57  35 M SHANE Hobart         Branford            CT  0:30:08.64  6:02 
    7   50  46 M DAVID Pantin         New Haven           CT  0:30:39.53  6:08
    8   19  28 M Kevin Woodin         West Haven          CT  0:30:43.39  6:09 
    9   25  24 M Jose Collazo         Wethersfield        CT  0:31:55.67  6:24 
   10    2  24 F Katie Schettig       New Haven           CT  CR32:05.95  6:26 
   11   63  32 M DARRELL Adler        North Branford      CT  0:32:37.20  6:32 
   12   59  39 M CHARLES Hornak       Hamden              CT  0:33:14.10  6:39 
   13    5  36 M Brian Fidler         West Haven          CT  0:33:17.18  6:40 
   14    3  43 M Michael Ruospo       Stratford           CT  0:33:19.18  6:40 
   15   68  41 M TIM Crosby           North Haven         CT  0:33:23.76  6:41 
   16   47  53 M JACK Sirotnik        Milford             CT  0:33:30.48  6:43 
   17    9  31 M Rey Ramos            New Haven           CT  0:33:42.73  6:45 
   18    6  53 M Gaboury Benoit       New Haven           CT  0:33:56.39  6:48 
   19    4  47 M Gordon Bennett       Shelton             CT  0:34:00.15  6:49 
   20   69  24 F RACHEL Heath         New Haven           CT  0:34:14.92  6:51 
   21   55  50 M JOE Velardi          Bethany             CT  0:34:29.00  6:54 
   22   52  49 M STEPHEN Joy          New Haven           CT  0:34:39.50  6:56 
   23   77  51 M RUSSELL Johnson      Cheshire            CT  0:34:48.01  6:58 
   24   37  15 M JACOB Gorski         New Haven           CT  0:35:01.01  7:01 
   25   79  42 M JOSIAH Chim          Hamden              CT  0:35:38.84  7:08 
   26   42  37 M KEITH Darden         New Haven           CT  0:35:40.37  7:09 
   27    8  22 F Michelle Angelo      Hamden              CT  0:36:04.28  7:13 
   28   54  57 M RICH Steeves         Guilford            CT  0:36:18.75  7:16 
   29   53  31 M STEPHEN Preer        New Haven           CT  0:37:17.37  7:28 
   30   44  40 M BROOKS Walsh         New Haven           CT  0:37:23.28  7:29 
   31   27  18 M Joshua Levine        North Haven         CT  0:37:29.32  7:30 
   32   51  21 F CATHERINE Reilly     New Haven           CT  0:37:48.31  7:34 
   33   48  52 M WILLIAM Reese        New Haven           CT  0:38:06.17  7:38 
   34   81  38 M RICARDO Chavira      Hamden              CT  0:38:08.92  7:38 
   35   56  13 M JEREMY Hobart        Branford            CT  0:38:09.64  7:38 
   36   18  33 F Kimberly Shea        Hamden              CT  0:38:19.67  7:40 
   37   65  26 F CHRISTINE Lavalle    New Haven           CT  0:38:24.07  7:41 
   38   67  25 M ETHAN Powell         Middletown          CT  0:38:28.56  7:42 
   39   70  42 F LINDA Cordoua        Hamden              CT  0:38:35.37  7:44 
   40   26  34 M Andrea Sboner        New Haven           CT  0:38:54.07  7:47 
   41   64  27 M LENNY Telesco        Milford             CT  0:39:02.21  7:49 
   42   13  39 M Derek Burton         Cheshire            CT  0:39:26.85  7:54 
   43   41  58 M JACK Marshall        Middletown          CT  0:39:32.10  7:55 
   44   80  46 F LISA Fernandez       New Haven           CT  0:39:41.92  7:57 
   45   75  34 M AJAY Singn           Hamden              CT  0:41:04.18  8:13 
   46   72  53 M ANGUS Nairn          Guilford            CT  0:41:13.00  8:15 
   47   21  34 M Florian Aschenbrenne New Haven           CT  0:41:35.32  8:20 
   48   40  42 M SCOTT Israel         Orange              CT  0:42:02.07  8:25 
   49   76  38 M JOHN Wareck          New Haven           CT  0:42:16.18  8:28 
   50   35  23 F Jennifer Jewett      Hamden              CT  0:42:41.70  8:33 
   51   43  53 M EFRAIN Leon          New Haven           CT  0:42:44.96  8:33 
   52   66  68 M FRANK Lang           Seymour             CT  0:42:47.67  8:34 
   53   29  47 M Greg Leger           Orange              CT  0:43:17.75  8:40 
   54    7  54 F Ann Tramontana       New Haven           CT  0:43:51.85  8:47 
   55   78  46 M DOUG Shidler         Cheshire            CT  0:43:52.15  8:47 
   56   24  56 M Steve Strom          New Haven           CT  0:44:02.90  8:49 
   57   45  27 F LAUREN Tobias        New Haven           CT  0:44:09.43  8:50 
   58   20  41 F Tracy Draghi         East Hampton        CT  0:44:29.64  8:54 
   59   62  15 M HARRISON Strom       New Haven           CT  0:45:13.20  9:03 
   60   38  44 M FRED Capozziello     North Haven         CT  0:45:14.68  9:03 
   61   39  29 F JENNIFER Sheehan     Newtown             CT  0:45:18.42  9:04 
   62   46  53 M JOSEPH Steele        East Haven          CT  0:45:29.78  9:06 
   63   74  26 M ALEX Manzano         Hamden              CT  0:46:10.73  9:15 
   64   11  54 M Karl Salvati         North Haven         CT  0:47:02.92  9:25 
   65   73  22 F KATHLEEN Bathcler    New Haven           CT  0:47:41.20  9:33 
   66   12  27 F Dawn Clark           Hamden              CT  0:47:54.42  9:35 
   67   60  71 M RAY Bykowski         Cheshire            CT  0:48:00.76  9:37 
   68   33  24 M Matthew Williams     New Haven           CT  0:48:07.75  9:38 
   69   58  57 F DONNA Cramond        Monroe              CT  0:49:45.00  9:57 
   70   31  45 F Marina Ghadimian     Madison             CT  0:49:46.95  9:58 
   71   28  64 M Sidney Levine        North Haven         CT  0:51:35.78 10:20 
   72   34  28 F Sarah Casey          Hamden              CT  0:53:07.48 10:38 
   73   30  64 M Michael Draper       Guilford            CT  0:57:52.81 11:35 
   74   83  63 F ANN Onton            Woodbridge          CT  1:29:12.40 17:50 
   75   84  12   AUNTEL Onton         Woodbridge          CT  1:29:12.41 17:50  
          ********* TOP FEMALE FINISHER *********
 Place Name                 Age City                St Time    Pace  
===== ==================== === =================== == ======= ===== 
    1 Katie Schettig        24 New Haven           CT CR32:05 6:26              
            ********* TOP MALE FINISHER *********
Place Name                 Age City                St Time    Pace  
===== ==================== === =================== == ======= ===== 
    1 KEVIN COLLINS         21 Orefiled            PA CR28:13 5:39              
                        MALE AGE GROUP:  12 - 15
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    50 JACOB GORSKI        15 New Haven                 CT   35:02
 
    2    72 JEREMY HOBART       13 Branford                  CT   38:10
 
    3   105 HARRISON STROM      15 New Haven                 CT   45:14
 
                         MALE AGE GROUP:  16 - 19
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    66 Joshua Levine       18 North Haven               CT   37:30
 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    42 RACHEL HEATH        24 New Haven                 CT   34:15
 
    2    53 Michelle Angelo     22 Hamden                    CT   36:05
 
    3    69 CATHERINE REILLY    21 New Haven                 CT   37:49
 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    17 Kevin Woodin        28 West Haven                CT   30:44
 
    2    23 Jose Collazo        24 Wethersfield              CT   31:56
 
    3    75 ETHAN POWELL        25 Middletown                CT   38:29
 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    73 Kimberly Shea       33 Hamden                    CT   38:20
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1     2 JEFF TOWNSEND       35 Hamden                    CT   28:49
 
    2     3 CHRIS SCHULTEN      35 Middlefield               CT   28:53
 
    3     8 GORDON STREETER     39 Hamden                    CT   29:24
 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    81 LINDA CORDOUA       42 Hamden                    CT   38:36
 
    2   104 Tracy Draghi        41 East Hampton              CT   44:30
 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    34 Michael Ruospo      43 Stratford                 CT   33:20
 
    2    35 TIM CROSBY          41 North Haven               CT   33:24
 
    3    51 JOSIAH CHIM         42 Hamden                    CT   35:39
 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    86 LISA FERNANDEZ      46 NEW HAVEN                 CT   39:42
 
    2   116 Marina Ghadimian    45 Madison                   CT   49:47
 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    16 DAVID PANTIN        46 New Haven                 CT   30:40
 
    2    39 Gordon Bennett      47 Shelton                   CT   34:01
 
    3    48 STEPHEN JOY         49 New Haven                 CT   34:40
 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1   100 Ann Tramontana      54 New Haven                 CT   43:52
 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    36 JACK SIROTNIK       53 Milford                   CT   33:31
 
    2    38 Gaboury Benoit      53 New Haven                 CT   33:57
 
    3    46 JOE VELARDI         50 Bethany                   CT   34:29
 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1   115 DONNA CRAMOND       57 Monroe                    CT   49:45
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    56 RICH STEEVES        57 Guilford                  CT   36:19
 
    2    85 JACK MARSHALL       58 Middletown                CT   39:33
 
    3   102 Steve Strom         56 New Haven                 CT   44:03
 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1   120 ANN ONTON           63 Woodbridge                CT        
 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1    97 FRANK LANG          68 Seymour                   CT   42:48
 
    2   117 Sidney Levine       64 North Haven               CT   51:36
 
    3   119 Michael Draper      64 Guilford                  CT   57:53
 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All Name                Ag City                      St Time  
  
===== ===== =================== == ========================= == =======
 
    1   113 RAY BYKOWSKI        71 Cheshire                  CT   48:01

 Walkers Overall Results
Place No.  Age S Name                 City                St Time      
  Pace  
===== ==== === = ==================== =================== ==  =========== ===== 
    1  394  20 F LAURA McKinght       North Haven         CT  0:28:56.03 14:29 
    2  398   9 M ELIAS Rodriguez      New Haven           CT  0:28:59.10 14:30 
    3  386  43 F Christine Matura     Hamden              CT  0:29:01.51 14:31 
    4  385  53 M Paul Clark           Hamden              CT  0:29:04.26 14:33 
    5  404  37 F JENNIFER Lionetti    Hamden              CT  0:29:31.51 14:46 
    6  390  22 F VISCUSI Michelina    North Haven         CT  0:29:37.39 14:49 
    7  412  30 M MOISES Santiago      Milford             CT  0:29:52.50 14:57 
    8   15  37 F Stacy Blair          New Haven           CT  0:30:07.71 15:04 
    9  407  44 F ADRIENNE Webb        New Haven           CT  0:30:49.65 15:25 
   10  379  61 M Chester Lapin        Guilford            CT  0:31:02.70 15:32 
   11  366  30 M Billy Szostek        Hamden              CT  0:31:27.25 15:44 
   12  365  41 M Michael Cantarella   Hamden              CT  0:31:27.84 15:44 
   13  372  26 F Janine Larson        East Haven          CT  0:31:54.60 15:58 
   14  388  32 F Amanda Tandy         New Haven           CT  0:32:10.21 16:06 
   15  389  30 M Rob Tandy            New Haven           CT  0:32:26.51 16:14 
   16  393  46 F PATTY McKnight       North Haven         CT  0:32:27.14 16:14 
   17  392  50 F TONI Nicolelli       North Haven         CT  0:32:36.46 16:19 
   18  395  22 M DON McKnight         North Haven         CT  0:33:05.18 16:33 
   19  397  34 M MANNY Rodriguez      New Haven           CT  0:33:11.73 16:36 
   20  391  52 M MARTY Nicoleelli     North Haven         CT  0:34:21.78 17:11 
   21  374  50 M Brad Leete           Guilford            CT  0:34:25.59 17:13 
   22  378  47 M David Mrozowski      Guilford            CT  0:34:26.81 17:14 
   23  417  30 F ALISON Galvani       Hamden              CT  0:34:37.28 17:19 
   24  387  45 M Scott Maturo         Hamden              CT  0:36:17.59 18:09   
   25  361  60 M Richard Penna        Hamden              CT  0:37:10.35 18:36   
   26  377  58 M Robert Falanga       Guilford            CT  0:37:12.51 18:37 
   27  406  46 F LYNN Leeming         Guilford            CT  0:37:13.90 18:37 
   28  405  46 M ANGELO Decicco       North Haven         CT  0:37:16.39 18:39 
   29  375  50 F Lydia Leete          Guilford            CT  0:37:26.25 18:44 
   30  376  42 F Sharon Falanga       Guilford            CT  0:37:27.79 18:44 
   31  383  12 F Samantha Testa       Woodbridge          CT  0:37:28.59 18:45 
   32  371  47 F Rosa De Leo          Guilford            CT  0:37:37.95 18:49 
   33  402     F ANTONIETTE Dinuzzo   Hamden              CT  0:37:47.62 18:54 
   34  415  48 M FRANK Bombau         North Branford      CT  0:38:29.31 19:15 
   35  362  57 M Gilles Thibault      Hamden              CT  0:38:31.10 19:16 
   36  416  48 F JANET Bombau         North Branford      CT  0:38:32.73 19:17 
   37  414  21 M KYLE Bombaci         North Branford      CT  0:38:33.51 19:17 
   38  413  20 F KIM Argo             Hamden              CT  0:38:34.17 19:18 
   39  410  23 M TOM Hopperstad       Wallingford         CT  0:40:53.06 20:27 
   40  408  56 F PATTY Lougal         North Haven         CT  0:41:03.14 20:32 
   41  409  31 F MELANIE Tiberia      Wallingford         CT  0:41:03.70 20:32 
   42  403  31 F MILLY Vazquez        New Haven           CT  0:42:53.90 21:27