Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Oct28_Columb_set1.shtml

Columbia Autumn Classic 5K

Columbia, CT, October 28, 2007

[Age Groups ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC - (www.snerro.com)



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Aaron Flamino           Manchester  CT        566   32 ***** M 30-39      16:43.0    5:24/M
       2    John Babcock            Niantic  CT           553   20     1 M 20-29      17:03.0    5:30/M
       3    Evan Babinski           Columbia  CT          561   18     1 M 13-19      17:48.0    5:45/M
       4    Peter Lafontaine        Tolland  CT           559   46     1 M 40-49      18:15.0    5:53/M
       5    Jacob Alderman          Lebanon  CT           438   14     2 M 13-19      19:14.0    6:12/M
       6    Darrin Smith            West Hartford  CT     585   30     1 M 30-39      19:14.0    6:12/M
       7    John Agosto             East Hartford  CT     556   43     2 M 40-49      19:29.0    6:17/M
       8    Edward Szkoda           East Hampton  CT      472   45     3 M 40-49      19:40.0    6:21/M
       9    David Cobb              Columbia  CT          543   15     3 M 13-19      19:41.0    6:21/M
      10    Geoff Michaud           Manchester  CT        638   45     4 M 40-49      19:43.0    6:22/M
      11    Abe Krisst              Hebron  CT            462   35     2 M 30-39      19:45.0    6:22/M
      12    Rick Konon              Colchester  CT        436   51     1 M 50-59      19:49.0    6:24/M
      13    Kyle Shaw               Lebanon  CT           449   14     4 M 13-19      19:58.0    6:26/M
      14    Austin Konon            Colchester  CT        564   14     5 M 13-19      20:07.0    6:29/M
      15    Casey McCall            Lebanon  CT           587   15     6 M 13-19      20:26.0    6:35/M
      16    Jared Mangano           Lebanon  CT           558   14     7 M 13-19      20:31.0    6:37/M
      17    Joe Balavender          Salem  CT             611   54     2 M 50-59      20:42.0    6:41/M
      18    Duane Beffa-Negrini     Plainfield  CT        608   55     3 M 50-59      20:42.0    6:41/M
      19    Nofirst Dooley          Colchester  CT        565   15     8 M 13-19      20:44.0    6:41/M
      20    Devin McCall            Lebanon  CT           588   12     1 M  1-12      20:52.0    6:44/M
      21    Richard Bellisle        Columbia  CT          450   60     1 M 60-69      20:55.0    6:45/M
      22    Thomas Galotto          Stafford Springs  C   610   52     4 M 50-59      21:07.0    6:49/M
      23    Jeff Wrana              North Windham  CT     593   15     9 M 13-19      21:12.0    6:50/M
      24    Kevin Wikholm           Columbia  CT          592   15    10 M 13-19      21:15.0    6:51/M
      25    Nancy Muller            Tolland  CT           639   50 ***** F 50-59      21:19.0    6:53/M
      26    Kevin McLaughlin        Mansfield Center  C   482   52     5 M 50-59      21:20.0    6:53/M
      27    Reginald Tucker         Mansfield Center  C   634   32     3 M 30-39      21:29.0    6:56/M
      28    Ken Wadecki             Uncasville  CT        428   54     6 M 50-59      21:32.0    6:57/M
      29    Todd Lemire             Moodus  CT            583   42     5 M 40-49      21:34.0    6:57/M
      30    Rick Urban, Jr.         Windham  CT           439   53     7 M 50-59      21:38.0    6:59/M
      31    Byram  Hunter           Coventry  CT          551   11     2 M  1-12      21:47.0    7:02/M
      32    Will Barrios            Manchester  CT        618   57     8 M 50-59      21:48.0    7:02/M
      33    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT        568   42     6 M 40-49      21:51.0    7:03/M
      34    David Taylor            East Hartford  CT     629   50     9 M 50-59      21:53.0    7:04/M
      35    Way Hedding             Niantic  CT           555   58    10 M 50-59      21:56.0    7:05/M
      36    Tim Adams               East Hampton  CT      518   30     4 M 30-39      22:00.0    7:06/M
      37    Lance Magnuson          Lebanon  CT           542   63     2 M 60-69      22:04.0    7:07/M
      38    Nicholas Allen          Willimantic  CT       562   17    11 M 13-19      22:09.0    7:09/M
      39    Ron Manizza             Mansfield Center  C   581   52    11 M 50-59      22:10.0    7:09/M
      40    David Zlatin            Avon  CT              514   27     2 M 20-29      22:15.0    7:11/M
      41    David Hovey             Hebron  CT            557   45     7 M 40-49      22:17.0    7:11/M
      42    Steve Middel            Oakdale  CT           567   48     8 M 40-49      22:19.0    7:12/M
      43    Paul Doyle              Wethersfield  CT      574   44     9 M 40-49      22:20.0    7:12/M
      44    John Sloan              Manchester  CT        470   50    12 M 50-59      22:21.0    7:13/M
      45    Nathaniel Picard-Busky  Storrs Mansfield  C   435   12     3 M  1-12      22:30.0    7:15/M
      46    Jay Hamilton            Mansfield Center  C   579   35     5 M 30-39      22:34.0    7:17/M
      47    Paul Potamianos         Ellington  CT         511   44    10 M 40-49      22:37.0    7:18/M
      48    Chris Messier           Plainfield  CT        615   12     4 M  1-12      22:45.0    7:20/M
      49    Brian Stefanowicz       Columbia  CT          497   50    13 M 50-59      22:48.0    7:21/M
      50    Adam Tonnesen           Norwich  CT           532   17    12 M 13-19      22:56.0    7:24/M
      51    Jackson Tonnesen        Norwich  CT           530   13    13 M 13-19      22:58.0    7:25/M
      52    Michael Grudzinski      Dayville  CT          631   46    11 M 40-49      23:01.0    7:25/M
      53    Stephen Pec             Prospect  CT          575   12     5 M  1-12      23:03.0    7:26/M
      54    Lance Jones             Willimantic  CT       576   29     3 M 20-29      23:07.0    7:27/M
      55    Ted Ostrowski           West Hartford  CT     609   42    12 M 40-49      23:08.0    7:28/M
      56    Gene Maran              Waterford  CT         582   54    14 M 50-59      23:19.0    7:31/M
      57    Spring Cole             Dayville  CT          563   42     1 F 40-49      23:20.0    7:32/M
      58    Jose Garibay            Windsor  CT           448   26     4 M 20-29      23:21.0    7:32/M
      59    Richard Brody           Columbia  CT          490   37     6 M 30-39      23:22.0    7:32/M
      60    Dani Kennedy            Bolton  CT            591   48     2 F 40-49      23:26.0    7:34/M
      61    Jamie Hall              Columbia  CT          620   14    14 M 13-19      23:29.0    7:35/M
      62    Haley McCall            Lebanon  CT           589   13     1 F 13-19      23:32.0    7:35/M
      63    Travis Moran            Columbia  CT          446   17    15 M 13-19      23:34.0    7:36/M
      64    Samantha Randazzo       Mansfield Center  C   442   35     1 F 30-39      23:37.0    7:37/M
      65    Fred Kania              Columbia  CT          429   49    13 M 40-49      23:39.0    7:38/M
      66    Brad Earnest            Columbia  CT          513   44    14 M 40-49      23:40.0    7:38/M
      67    Ronald Bender           Lebanon  CT           529   60     3 M 60-69      23:42.0    7:39/M
      68    Andrew Zyrek            Manchester  CT        508   39     7 M 30-39      23:45.0    7:40/M
      69    Gunnar Tonnesen         Norwich  CT           531   15    16 M 13-19      23:48.0    7:41/M
      70    Sam Shilfrin            Windham  CT           627   49    15 M 40-49      23:50.0    7:41/M
      71    Dan Foley               Amston  CT            624   38     8 M 30-39      23:51.0    7:42/M
      72    Annette Hamilton        Mansfield Center  C   580   42     3 F 40-49      23:54.0    7:43/M
      73    Tracy Fish              Columbia  CT          496   47    16 M 40-49      23:58.0    7:44/M
      74    Brian Rago              Colchester  CT        544   29     5 M 20-29      24:03.0    7:45/M
      75    Robert Millerd          Columbia  CT          637   49    17 M 40-49      24:06.0    7:46/M
      76    Zachary Moran           Columbia  CT          445   16    17 M 13-19      24:08.0    7:47/M
      77    Janet Reincke           Lebanon  CT           443   52     1 F 50-59      24:10.0    7:48/M
      78    Ryan Marsalisi          Columbia  CT          636   14    18 M 13-19      24:13.0    7:49/M
      79    Edward Lewis            Groton  CT            625   54    15 M 50-59      24:16.0    7:50/M
      80    Michelle Shirfrin       Windham  CT           628   48     4 F 40-49      24:17.0    7:50/M
      81    Lynn Stolzenbach        Hopedale  MA          437   41     5 F 40-49      24:21.0    7:51/M
      82    Michelle Bergeron       Lebanon  CT           534   25     1 F 20-29      24:24.0    7:52/M
      83    Joseph Niewiarowski     Lebanon  CT           533   24     6 M 20-29      24:28.0    7:54/M
      84    Kathleen Laporie        Ashford  CT           600   40     6 F 40-49      24:41.0    7:58/M
      85    Ann Cilfone             Willington  CT        621   43     7 F 40-49      24:58.0    8:03/M
      86    Scott McCall            Lebanon  CT           590   51    16 M 50-59      25:11.0    8:07/M
      87    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        601   64     4 M 60-69      25:14.0    8:08/M
      88    Jim Lester              Columbia  CT          617   23     7 M 20-29      25:15.0    8:09/M
      89    Guy Major               Mansfield Center  C   552   36     9 M 30-39      25:16.0    8:09/M
      90    Ronald Gale             Norwich  CT           463   72     1 M 70-99      25:18.0    8:10/M
      91    Kelli Thompson          Windham  CT           619   25     2 F 20-29      25:19.0    8:10/M
      92    Sheila Thompson         Coventry  CT          452   42     8 F 40-49      25:27.0    8:13/M
      93    Tonya Acosta            Lisbon  CT            643   25     3 F 20-29      25:40.0    8:17/M
      94    Demian Battit           Middle Haddam  CT     519   37    10 M 30-39      25:44.0    8:18/M
      95    Bill Reid               Colchester  CT        444   46    18 M 40-49      25:45.0    8:18/M
      96    Amanda Risley           Columbia  CT          570   42     9 F 40-49      25:47.0    8:19/M
      97    Anne Merrer             Columbia  CT          441   29     4 F 20-29      25:50.0    8:20/M
      98    Scott Williams          Mystic  CT            613   32    11 M 30-39      25:51.0    8:20/M
      99    Karen Foley             Amston  CT            623   37     2 F 30-39      25:52.0    8:21/M
     100    Michael Vesce           Enfield  CT           540   29     8 M 20-29      25:56.0    8:22/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Edwin Sroka             Columbia  CT          509   56    17 M 50-59      26:06.0    8:25/M
     102    Morgane Butler          Oakdale  CT           584   10     1 F  1-12      26:11.0    8:27/M
     103    Glen Bolduc             South Windsor  CT     550   40    19 M 40-49      26:13.0    8:27/M
     104    Thomas Sliney           Hartford  CT          547   45    20 M 40-49      26:15.0    8:28/M
     105    Andrew Butler           Oakdale  CT           459   29     9 M 20-29      26:16.0    8:28/M
     106    Mathew Gardella         Lebanon  CT           473   32    12 M 30-39      26:19.0    8:29/M
     107    Susan Leslie            South Windsor  CT     614   58     2 F 50-59      26:25.0    8:31/M
     108    Matt McLaughlin         Wilton  CT            603   56    18 M 50-59      26:28.0    8:32/M
     109    Bill Tortora            Willington  CT        484   51    19 M 50-59      26:28.0    8:32/M
     110    Robert Ferrigno         Columbia  CT          433   50    20 M 50-59      26:32.0    8:34/M
     111    Justin Petrucci         Plainfield  CT        616   11     6 M  1-12      26:35.0    8:35/M
     112    Stephen Moran           Columbia  CT          447   45    21 M 40-49      26:36.0    8:35/M
     113    Katherine Czarnowski    Columbia  CT          548   15     2 F 13-19      26:37.0    8:35/M
     114    Camryn Santos           Columbia  CT          549   15     3 F 13-19      26:37.0    8:35/M
     115    Rick Orzolek            Columbia  CT          474   37    13 M 30-39      26:40.0    8:36/M
     116    Stacey Sullivan         Madison  CT           524   43    10 F 40-49      26:42.0    8:37/M
     117    Alicia Todzia           Higganum  CT          432   28     5 F 20-29      26:47.0    8:38/M
     118    Mike Pozzetta           Colchester  CT        641   59    21 M 50-59      26:52.0    8:40/M
     119    Fran Storch             Mansfield Center  C   577   43    11 F 40-49      27:10.0    8:46/M
     120    Jan Burrell             Columbia  CT          460   51     3 F 50-59      27:10.0    8:46/M
     121    Caroline Nowyckyj       Columbia  CT          487   37     3 F 30-39      27:11.0    8:46/M
     122    Edwin Sroka             Columbia  CT          510   26    10 M 20-29      27:13.0    8:47/M
     123    Katie McMorrow          Columbia  CT          465   16     4 F 13-19      27:15.0    8:47/M
     124    William O'Brien         Columbia  CT          456   49    22 M 40-49      27:18.0    8:48/M
     125    Randall Potterton       Andover  CT           498   48    23 M 40-49      27:27.0    8:51/M
     126    Mike Gouthro            Oakdale  CT           607   55    22 M 50-59      27:33.0    8:53/M
     127    Mariette Johnson        Ledyard  CT           488   63     1 F 60-69      27:36.0    8:54/M
     128    Mary Ellen Kania        Columbia  CT          430   45    12 F 40-49      27:41.0    8:56/M
     129    Corey Rohan             Columbia  CT          486   20     6 F 20-29      27:42.0    8:56/M
     130    Anne Geiger             Dayville  CT          630   37     4 F 30-39      27:48.0    8:58/M
     131    Michael O'Neill         Guilford  CT          477   19    19 M 13-19      27:52.0    8:59/M
     132    Hayley Dunnack          North Windham  CT     489   15     5 F 13-19      27:57.0    9:01/M
     133    Madison Savage          East Hampton  CT      644   11     2 F  1-12      27:58.0    9:01/M
     134    ? Zygmunt               Moosup  CT            586   49    24 M 40-49      28:00.0    9:02/M
     135    Christopher Baker       Columbia  CT          626   36    14 M 30-39      28:07.0    9:04/M
     136    Paul Poulin             Columbia  CT          467   40    25 M 40-49      28:14.0    9:06/M
     137    Edward Panczak, Jr.     Guilford  CT          485   47    26 M 40-49      28:24.0    9:10/M
     138    Joel Crouch             New Haven  CT         535   27    11 M 20-29      28:35.0    9:13/M
     139    Erin Bill               Columbia  CT          427   27     7 F 20-29      28:41.0    9:15/M
     140    Peter Berris            Chaplin  CT           520   55    23 M 50-59      28:47.0    9:17/M
     141    Sharon Reiner           Marlborough  CT       569   51     4 F 50-59      28:54.0    9:19/M
     142    Paul Stehr              Higganum  CT          604   56    24 M 50-59      29:00.0    9:21/M
     143    Veronica Koelsch        Columbia  CT          468   16     6 F 13-19      29:39.0    9:34/M
     144    Amanda Adams            Providence  RI        469   14     7 F 13-19      29:40.0    9:34/M
     145    Amanda Tchernotzkas     West Hartford  CT     521   19     8 F 13-19      29:47.0    9:36/M
     146    Allan Sherwood          Wallingford  CT       602   58    25 M 50-59      30:06.0    9:43/M
     147    Laura McQueeney         Plainville  CT        475   26     8 F 20-29      30:23.0    9:48/M
     148    Mike Gorgone            Columbia  CT          605   33    15 M 30-39      30:41.0    9:54/M
     149    Gorgone Giavannah       Columbia  CT          606   5      3 F  1-12      30:42.0    9:54/M
     150    Bill Glenney            Coventry  CT          560   53    26 M 50-59      30:43.0    9:55/M
     151    Anna Follensbee         Pomfret Center  CT    464   25     9 F 20-29      30:46.0    9:55/M
     152    Joanne Goode            Marlborough  CT       622   50     5 F 50-59      30:54.0    9:58/M
     153    Pratik Kc               Mansfield Center  C   471   12     7 M  1-12      31:10.0   10:03/M
     154    Byron Moore             Columbia  CT          594   15    20 M 13-19      31:11.0   10:04/M
     155    Candice Norcott         Mansfield Center  C   633   28    10 F 20-29      31:16.0   10:05/M
     156    Lisa Courter            Norwich  CT           507   46    13 F 40-49      31:32.0   10:10/M
     157    Sandy McAlduff          Mansfield Center  C   506   52     6 F 50-59      31:39.0   10:13/M
     158    Edwina Callaghan        Salem  CT             451   57     7 F 50-59      31:52.0   10:17/M
     159    Loralei O'Neill         Guilford  CT          512   48    14 F 40-49      32:01.0   10:20/M
     160    Brianna O'Neill         Guilford  CT          476   22    11 F 20-29      32:04.0   10:21/M
     161    Leanne Farr             Amston  CT            640   50     8 F 50-59      32:20.0   10:26/M
     162    Tom Sullivan            Ledyard  CT           578   68     5 M 60-69      32:21.0   10:26/M
     163    Kathleen Eaton-Robb     Columbia  CT          434   42    15 F 40-49      32:29.0   10:29/M
     164    Victoria Hurst          Columbia  CT          454   38     5 F 30-39      32:31.0   10:29/M
     165    Tom McGrath             Columbia  CT          457   51    27 M 50-59      33:02.0   10:39/M
     166    Elizabeth Evans         Uncasville  CT        612   34     6 F 30-39      33:21.0   10:45/M
     167    Bevin Kavanagh          Hampton  CT           478   25    12 F 20-29      34:03.0   10:59/M
     168    Patricia Kelley         Millis  MA            525   55     9 F 50-59      34:15.0   11:03/M
     169    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           554   10     4 F  1-12      34:24.0   11:06/M
     170    Janice Freschlin        Manchester  CT        523   36     7 F 30-39      34:26.0   11:06/M
     171    Becky Schafter          Enfield  CT           539   26    13 F 20-29      35:14.0   11:22/M
     172    Michele Gordon          East Hampton  CT      527   45    16 F 40-49      35:19.0   11:24/M
     173    Jennifer Malloy         Amston  CT            642   43    17 F 40-49      36:32.0   11:47/M
     174    Christine Embser        Columbia  CT          440   29    14 F 20-29      37:15.0   12:01/M
     175    Cecilia Walpole-Griffin Columbia  CT          481   52    10 F 50-59      37:25.0   12:04/M
     176    Melissa Sebold          Middletown  CT        515   28    15 F 20-29      37:28.0   12:05/M
     177    Kirk Gartside           Broad Brook  CT       516   36    16 M 30-39      37:28.0   12:05/M
     178    Karen Berris            Chaplin  CT           522   45    18 F 40-49      37:45.0   12:11/M
     179    Nicole Trask            Willimantic  CT       528   24    16 F 20-29      40:18.0   13:00/M
     180    Robin Campagnone        Columbia  CT          495   47    19 F 40-49      40:21.0   13:01/M
     181    Irene Burke             Storrs Mansfield  C   541   73     1 F 70-99      40:41.0   13:07/M
     182    Ellen Cercena           Ashford  CT           596   15     9 F 13-19      41:49.0   13:29/M
     183    Brandi Stenglein        Ashford  CT           599   15    10 F 13-19      41:50.0   13:30/M
     184    Brittany Fink           Hampton  CT           595   13    11 F 13-19      41:51.0   13:30/M
     185    Anthony Greb            Columbia  CT          632   32    17 M 30-39      43:31.0   14:02/M
     186    Alexa Verdadakis        Columbia  CT          572   15    12 F 13-19      46:42.0   15:04/M
     187    Ashley Brennan          Columbia  CT          573   17    13 F 13-19      46:43.0   15:04/M
     188    Kathleen Kelly          Manchester  CT        635   43    20 F 40-49      47:35.0   15:21/M
     189    Adria King              Columbia  CT          494   51    11 F 50-59      47:36.0   15:21/M
     190    Joan Seliger Sidney     Storrs Mansfield  C   647   65     2 F 60-69      51:12.0   16:31/M
     191    Bonnie Olivieri         Columbia  CT          492   58    12 F 50-59    1:03:54.0   20:37/M
     192    Betsy Bray              Rocky Hill  CT        493   49    21 F 40-49    1:03:55.0   20:37/M
     193    James Harcher                                 499   17    21 M 13-19    1:05:09.0   21:01/M
     194    Trisha Corrado          Mamaroneck  NY        505   37     8 F 30-39    1:05:10.0   21:01/M
     195    Carly Wasik             Southington  CT       501   19    14 F 13-19    1:08:31.0   22:06/M
     196    Erin Orielly            Guilford  CT          503   20    17 F 20-29    1:08:32.0   22:06/M
     197    Beth Galper             Needham Heights  MA   500   21    18 F 20-29    1:08:33.0   22:07/M
     198    Danielle Allain         Freehold  NJ          502   20    19 F 20-29    1:08:34.0   22:07/M
     199    Deanne Kopp             Stafford  CT          571   22    20 F 20-29    1:12:15.0   23:18/M
     200    Sara Shannon            Willimantic  CT       597   22    21 F 20-29    1:12:16.0   23:19/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     201    Sean Stenglein          Ashford  CT           598   9      8 M  1-12    1:12:16.0   23:19/M