Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Oct14_Stride_set1.shtml

Strides Road Races

Waterford, CT, October 14, 2007

[5K Age Groups | 10K Overall | 10K Age Groups ]

5K Overall

Strides Road Race 5K

Strides Road Race 5K

Overall Finish List

October 14, 2007


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Alan MacDougall         Branford  CT          377   42     1 M 40-49      18:14.0    5:53/M
       2    Anson Moody III         Uncasville  CT        189   22     1 M 18-39      19:07.0    6:10/M
       3    Barrett Nuttall                               193   17     1 M 12-17      19:50.0    6:24/M
       4    Sean Fedak              Stonington  CT        259   57     1 M 50-59      19:54.0    6:25/M
       5    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       187   53     2 M 50-59      20:04.0    6:28/M
       6    Gary Deal               Oakdale  CT           230   49     2 M 40-49      20:40.0    6:40/M
       7    Jeremy McCarthy         Old Lyme  CT          237   14     2 M 12-17      20:57.0    6:45/M
       8    Brandy Leclair          Groton  CT            182   13     1 F 12-17      21:01.0    6:47/M
       9    Steven Turkowski                              212   49     3 M 40-49      21:03.0    6:47/M
      10    Miguel Ramirez          Wethersfield  CT      266   50     3 M 50-59      21:04.0    6:48/M
      11    Lance Magnuson          Lebanon  CT           188   63     1 M 60-99      21:33.0    6:57/M
      12    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         238   44     1 F 40-49      21:37.0    6:58/M
      13    Michael Cenci           Unionville  CT        261   37     2 M 18-39      21:42.0    7:00/M
      14    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT      260   26     3 M 18-39      21:53.0    7:04/M
      15    Robert McCarthy         Storrs Mansfield  C   235   40     4 M 40-49      21:56.0    7:05/M
      16    Joe Trask                                     211   45     5 M 40-49      22:06.0    7:08/M
      17    Jim Nuttall                                   194   50     4 M 50-59      22:10.0    7:09/M
      18    Terrence Hickey         Gales Ferry  CT       178   36     4 M 18-39      22:17.0    7:11/M
      19    John Dooley             Colchester  CT        164   43     6 M 40-49      22:19.0    7:12/M
      20    Kristina Campo                                156   33     1 F 18-39      22:26.0    7:14/M
      21    Ben Stone               Niantic  CT           200   47     7 M 40-49      22:34.0    7:17/M
      22    Gene Maran              Waterford  CT         254   54     5 M 50-59      22:37.0    7:18/M
      23    Isaac Zeldis            Brighton  MA          279   27     5 M 18-39      22:47.0    7:21/M
      24    Peggy Swanson           Waterford  CT         255   41     2 F 40-49      22:48.0    7:21/M
      25    Devon Marchurele                              225   11     1 M  1-11      22:51.0    7:22/M
      26    Lad Ricker              Old Lyme  CT          249   49     8 M 40-49      23:04.0    7:26/M
      27    Jamie Gaudet                                  168   14     3 M 12-17      23:05.0    7:27/M
      28    Lauren Cenci            Unionville  CT        262   10     1 F  1-11      23:06.0    7:27/M
      29    Ronald Gaudet                                 169   41     9 M 40-49      23:16.0    7:30/M
      30    Al Crossley             Waterford  CT         246   57     6 M 50-59      23:18.0    7:31/M
      31    Spring Cole             Dayville  CT          232   42     3 F 40-49      23:18.0    7:31/M
      32    Philip Sutton                                 207   51     7 M 50-59      23:20.0    7:32/M
      33    Austin James            Preston  CT           244   11     2 M  1-11      23:24.0    7:33/M
      34    Larry James             Preston  CT           243   44    10 M 40-49      23:34.0    7:36/M
      35    Jim Farina              Waterford  CT         272   51     8 M 50-59      23:39.0    7:38/M
      36    Christine Lubeski       Niantic  CT           263   40     4 F 40-49      23:41.0    7:38/M
      37    John Wood                                     218   57     9 M 50-59      24:24.0    7:52/M
      38    Daniel Gage                                   166   12     4 M 12-17      24:27.0    7:53/M
      39    Marc Hamm                                      24   36     6 M 18-39      24:31.0    7:55/M
      40    Jennifer Zeldis         Alexandria  VA        278   31     2 F 18-39      24:51.0    8:01/M
      41    Ronald Gale             Norwich  CT           167   71     2 M 60-99      24:52.0    8:01/M
      42    Josh Zeldis             Waterford  CT         277   34     7 M 18-39      25:07.0    8:06/M
      43    Daniele Godin           Waterford  CT         233   26     3 F 18-39      25:09.0    8:07/M
      44    Arthur Aimetti          Griswald  CT          251   56    10 M 50-59      25:12.0    8:08/M
      45    Erin Lucas                                    184   11     2 F  1-11      25:22.0    8:11/M
      46    Danielle Chirillo       Groton  CT            221   11     3 F  1-11      25:35.0    8:15/M
      47    Molly Powell            Waterford  CT         239   18     4 F 18-39      25:41.0    8:17/M
      48    Mary Sturgeon           Salem  CT             201   49     5 F 40-49      25:51.0    8:20/M
      49    Tammy Jones             Groton  CT            179   41     6 F 40-49      25:59.0    8:23/M
      50    Alexa Long              Waterford  CT         283   15     2 F 12-17      26:08.0    8:26/M
      51    Dick MacDonald          Niantic  CT           269   66     3 M 60-99      26:09.0    8:26/M
      52    Elizabeth Conlon        Mystic  CT            257   41     7 F 40-49      26:40.0    8:36/M
      53    Alicia Furgueson        Mystic  CT            258   39     5 F 18-39      26:40.0    8:36/M
      54    Mary Grace Dennler                            163   47     8 F 40-49      26:43.0    8:37/M
      55    Tom Thurlow             Waterford  CT         248   50    11 M 50-59      26:44.0    8:37/M
      56    Katelyn Paradis         Salem  CT             245   12     3 F 12-17      26:46.0    8:38/M
      57    Leilani Laroco-Chance                         181   28     6 F 18-39      26:49.0    8:39/M
      58    Leo Sullivan            Waterford             240   44    11 M 40-49      26:55.0    8:41/M
      59    Andres Ramirez          East Lyme  CT         223   47    12 M 40-49      27:02.0    8:43/M
      60    Allyson McCarthy        Old Lyme  CT          236   12     4 F 12-17      27:07.0    8:45/M
      61    Nancy Dooley            Colchester  CT        165   55     1 F 50-59      27:15.0    8:47/M
      62    Jillian Sykara          Waterford  CT         241   9      4 F  1-11      27:16.0    8:48/M
      63    David Sykora            Waterford  CT         242   38     8 M 18-39      27:17.0    8:48/M
      64    Bernard Dennler                               162   50    12 M 50-59      27:32.0    8:53/M
      65    Polly Whitley-Miner     Norwich  CT           267   45     9 F 40-49      27:49.0    8:58/M
      66    Paula Gaudet            Old Lyme  CT          275   40    10 F 40-49      27:51.0    8:59/M
      67    Julie Simpson                                 198   18     7 F 18-39      27:53.0    9:00/M
      68    Amy Murphy                                    192   32     8 F 18-39      28:04.0    9:03/M
      69    Joel Dickinson          Griswald  CT          250   30     9 M 18-39      28:10.0    9:05/M
      70    Thomas Sullivan                               203   63     4 M 60-99      28:13.0    9:06/M
      71    Christopher Joyce       Bethel  CT            252   8      3 M  1-11      28:16.0    9:07/M
      72    Bernald Demler          Waterford             270   12     5 M 12-17      28:27.0    9:11/M
      73    Elaina Sullivan         Waterford  CT         289   11     5 F  1-11      28:31.0    9:12/M
      74    Cynthia Wills           Mystic  CT            216   42    11 F 40-49      28:41.0    9:15/M
      75    Jen Beebe                                     150   11     6 F  1-11      28:42.0    9:15/M
      76    Sharon Moody                                  191   49    12 F 40-49      28:43.0    9:16/M
      77    Andy Moody                                    190   49    13 M 40-49      28:44.0    9:16/M
      78    Nora Sullivan           Waterford  CT         285   12     5 F 12-17      28:47.0    9:17/M
      79    Mary Beth Buckley                             153   48    13 F 40-49      28:53.0    9:19/M
      80    Jolanta Wojciechowski                         217   40    14 F 40-49      29:02.0    9:22/M
      81    Dylon Sullivan          Waterford  CT         284   18    10 M 18-39      29:03.0    9:22/M
      82    Sara Simpson                                  199   18     9 F 18-39      29:07.0    9:24/M
      83    Nolan Long              Waterford  CT         282   13     6 M 12-17      29:13.0    9:25/M
      84    Christina Vigue                               213   57     2 F 50-59      29:40.0    9:34/M
      85    Bernie Murray           Waterford  CT         234   72     5 M 60-99      29:42.0    9:35/M
      86    Cathy Freiert           Salem  CT             265   44    15 F 40-49      30:14.0    9:45/M
      87    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT         256   42    16 F 40-49      30:15.0    9:45/M
      88    Colin Harrington        Waterford             172   11     4 M  1-11      30:50.0    9:57/M
      89    Cj Hersom               Waterford             176   11     5 M  1-11      30:51.0    9:57/M
      90    William Leclair         Groton  CT            183   41    14 M 40-49      31:01.0   10:00/M
      91    Stuart Sharack          Waterford             197   62     6 M 60-99      31:02.0   10:01/M
      92    Lisa Courter            Norwich, Ct           161   46    17 F 40-49      31:07.0   10:02/M
      93    Richie Gaudet           Old Lyme  CT          276   12     7 M 12-17      32:00.0   10:19/M
      94    Edwina Callaghan        Salem  CT             154   57     3 F 50-59      32:24.0   10:27/M
      95    Kathy Lucas             Salem  CT             185   47    18 F 40-49      33:05.0   10:40/M
      96    Kelsey Lucas            Salem  CT             186   15     6 F 12-17      33:06.0   10:41/M
      97    Julie Shafer            Oakdale  CT           268   35    10 F 18-39      33:46.0   10:54/M
      98    Cindy Hersom                                  286   37    11 F 18-39      34:10.0   11:01/M
      99    Kerri Zeldis            Brighton  MA          281   28    12 F 18-39      34:28.0   11:07/M
     100    Carolyn Ryan            Groton  CT            292   37    13 F 18-39      34:34.0   11:09/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Gordon Ward                                   214   60     7 M 60-99      34:47.0   11:13/M
     102    Joy Ramirez             East Lyme  CT         224   49    19 F 40-49      35:00.0   11:17/M
     103    Tiffini Hovey           Westbrook  CT         229   36    14 F 18-39      35:06.0   11:19/M
     104    Irene Duncan            Killingworth  CT      231   61     1 F 60-99      35:07.0   11:20/M
     105    Cindy Hersom                                  175   37    15 F 18-39      36:12.0   11:41/M
     106    James Scarles           Mystic  CT            253   46    15 M 40-49      36:13.0   11:41/M
     107    Marian Brown            Waterford  CT         247   52     4 F 50-59      37:04.0   11:57/M
     108    Brittany Osmer                                195   21    16 F 18-39      37:22.0   12:03/M
     109    Cecelia Grisafe         Salem  CT             274   52     5 F 50-59      37:44.0   12:10/M
     110    Bruce Grisafe           Salem  CT             273   54    13 M 50-59      37:44.0   12:10/M
     111    Benjamin Toth                                 209   11     6 M  1-11      38:00.0   12:15/M
     112    Paul Toth                                     210   53    14 M 50-59      38:01.0   12:16/M
     113    Laura Dipollma          Waterford  CT         291   0      1 F  0- 0      38:29.0   12:25/M
     114    Martin Zeldis           Waterford  CT         280   63     8 M 60-99      38:38.0   12:28/M
     115    Anne B. Pierson                               196   78     2 F 60-99      39:09.0   12:38/M
     116    Susan Gordon                                  170   51     6 F 50-59      40:43.0   13:08/M
     117    Claudia Wiersch         Oakdale  CT           215   53     7 F 50-59      40:55.0   13:12/M
     118    Kathy Sutton                                  206   49    20 F 40-49      41:05.0   13:15/M
     119    Emma Sutton                                   205   17     7 F 12-17      41:59.0   13:33/M
     120    Susan Olone             Niantic  CT           290   53     8 F 50-59      42:18.0   13:39/M
     121    Diane Harrington        Waterford             173   47    21 F 40-49      42:45.0   13:47/M
     122    Tom Harrington          Waterford  CT         174   53    15 M 50-59      42:46.0   13:48/M
     123    Jeannette Sullivan                            202   32    17 F 18-39      45:24.0   14:39/M
     124    Mary Boucher            Groton  CT            151   43    22 F 40-49      46:03.0   14:51/M
     125    Steven J. Boucher       East Lyme  CT         152   49    16 M 40-49      46:03.0   14:51/M
     126    David Cavasino                                158   48    17 M 40-49      48:07.0   15:31/M
     127    Susan Sinebaug          Waterford  CT         271   47    23 F 40-49      48:14.0   15:34/M
     128    Kathryn Potter          Waterford  CT         264   55     9 F 50-59      48:15.0   15:34/M
     129    Kathleen Cavasino                             159   49    24 F 40-49      49:45.0   16:03/M
     130    Lana Camire                                   155   58    10 F 50-59      51:44.0   16:41/M