Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Oct13_Runfor_set1.shtml

Run for the Penguins 5K

Mystic, CT, October 13, 2007

[Age Groups ]

Overall

Run for the Penguins 5K

Run for the Penguins 5K

Overall Finish List

October 13, 2007


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tom Martin              Rocky Hill  CT         85   25     1 M 20-29      16:54.0    5:27/M
       2    Matthew Molski                                 36   24     2 M 20-29      17:03.0    5:30/M
       3    Jeffrey Wadecki         Ledyard                52   24     3 M 20-29      17:30.0    5:39/M
       4    Jim Doherty             Stonington  CT         98   53     1 M 50-59      19:09.0    6:11/M
       5    Brennan Phillips        Niantic  CT            63   26     4 M 20-29      19:17.0    6:13/M
       6    Jon Buckingham          Old Lyme  CT           43   22     5 M 20-29      19:34.0    6:19/M
       7    Nicholas Gadlewski      Groton  CT             66   25     6 M 20-29      20:23.0    6:35/M
       8    Sean Fedak              Stonington  CT          9   57     2 M 50-59      20:36.0    6:39/M
       9    Carolyn Martin          Rocky Hill  CT         86   26     1 F 20-29      20:43.0    6:41/M
      10    Bob Lane                Westerly  RI           80   47     1 M 40-49      20:44.0    6:41/M
      11    Joshua Pothier          Moosup  CT             91   31     1 M 30-39      20:48.0    6:43/M
      12    William Kowal           Schenectady  NY        68   38     2 M 30-39      20:55.0    6:45/M
      13    Mike Darigan            Coventry  RI           31   56     3 M 50-59      21:40.0    6:59/M
      14    Michael Boumenot        Pawcatuck  CT           4   39     3 M 30-39      22:17.0    7:11/M
      15    Bill Schroeder          Garden City  NY        88   46     2 M 40-49      22:18.0    7:12/M
      16    Nicholas Griffis        New London  CT         84   30     4 M 30-39      22:49.0    7:22/M
      17    Steve Middel            Oakdale  CT            49   48     3 M 40-49      22:53.0    7:23/M
      18    George Pavarim          Mystic  CT             99   49     4 M 40-49      23:20.0    7:32/M
      19    Ted Phillips            Niantic  CT            60   66     1 M 60-69      23:49.0    7:41/M
      20    Crystal Park            Mystic  CT             40   44     1 F 40-49      24:33.0    7:55/M
      21    Nels Hanson             Waterford              12   33     5 M 30-39      25:03.0    8:05/M
      22    Kristie Ota             New Haven  CT          25   24     2 F 20-29      25:10.0    8:07/M
      23    Rachel Wong             East Lyme  CT          29   21     3 F 20-29      25:17.0    8:09/M
      24    Molly Crowley           Mystic  CT             78   11     1 F  1-12      25:21.0    8:11/M
      25    Beth McCrabb            East Lyme  CT          93   46     2 F 40-49      25:25.0    8:12/M
      26    Maxwell Kelley          Pawcatuck  CT          34   13     1 M 13-19      25:39.0    8:16/M
      27    Paul Lenihan            Ledyard                65   62     2 M 60-69      25:40.0    8:17/M
      28    Lee Marsh               Gales Ferry  CT        22   33     6 M 30-39      25:47.0    8:19/M
      29    Kevin Curley            Woodstock  CT          67   29     7 M 20-29      25:48.0    8:19/M
      30    Sandy Collins           Wauregan  CT           56   52     1 F 50-59      25:59.0    8:23/M
      31    Linda Kelley            Pawcatuck  CT          33   46     3 F 40-49      26:05.0    8:25/M
      32    Marshall Collins        Salem  CT             107   58     4 M 50-59      26:11.0    8:27/M
      33    Ronald Gale             Norwich  CT            32   71     1 M 70-99      26:14.0    8:28/M
      34    Simon Phillips          Niantic  CT            64   31     7 M 30-39      26:50.0    8:39/M
      35    Rose Buckingham         Norwich  CT             6   59     2 F 50-59      26:55.0    8:41/M
      36    Jeff Anderson           Mystic  CT              1   45     5 M 40-49      26:55.0    8:41/M
      37    Danielle Pahavina       East Haddam  CT        59   23     4 F 20-29      27:02.0    8:43/M
      38    Jaclyn Sheltry          Storrs Mansfield  C    26   20     5 F 20-29      27:16.0    8:48/M
      39    Audrey McVeigh          Avon                   87   29     6 F 20-29      27:16.0    8:48/M
      40    John Kueter             Mystic  CT             74   23     8 M 20-29      27:48.0    8:58/M
      41    Aaron Davidson          North Stonington  C   100   25     9 M 20-29      27:50.0    8:59/M
      42    Kathleen Cartwright     Deep River  CT        101   27     7 F 20-29      27:59.0    9:02/M
      43    David Boudinot          New Haven  CT          58   28    10 M 20-29      28:12.0    9:06/M
      44    Joseph Tetreault        Moosup  CT             90   33     8 M 30-39      28:16.0    9:07/M
      45    Michael Larosa          Plainville  CT         62   27    11 M 20-29      28:19.0    9:08/M
      46    Kieran Geoghegan        Mystic  CT             81   54     5 M 50-59      28:30.0    9:12/M
      47    George Gillespie        Coventry  CT           55   65     3 M 60-69      28:36.0    9:14/M
      48    Margo Crowley           Mystic  CT             79   40     4 F 40-49      28:48.0    9:17/M
      49    William Horgan          Amston  CT             97   37     9 M 30-39      28:49.0    9:18/M
      50    Jeremy Susco            Mystic  CT            109   28    12 M 20-29      28:51.0    9:18/M
      51    Sarah Susco             Mystic  CT            108   28     8 F 20-29      28:59.0    9:21/M
      52    Cynthia Sweezy          Rocky Hill  CT         71   51     3 F 50-59      29:01.0    9:22/M
      53    Jeanne Puckett          Charleston  RI         57   35     1 F 30-39      29:22.0    9:28/M
      54    Philip Maniscalco       Mystic  CT             20   64     4 M 60-69      29:25.0    9:29/M
      55    Jyl Tesler              Mystic  CT            110   28     9 F 20-29      29:39.0    9:34/M
      56    Gayle Sirpenski         Voluntown  CT          41   51     4 F 50-59      29:43.0    9:35/M
      57    Karen Rogers            Old Saybrook  CT       83   57     5 F 50-59      29:43.0    9:35/M
      58    Jonathan Jones          North Stonington  C    72   55     6 M 50-59      29:47.0    9:36/M
      59    Dawn Gilday             Old Lyme  CT           73   39     2 F 30-39      29:50.0    9:37/M
      60    Keith Sorensen          Pawcatuck  CT          27   54     7 M 50-59      30:05.0    9:42/M
      61    Patricia Phillips       Niantic  CT            61   60     1 F 60-69      30:11.0    9:44/M
      62    Robynne Madison         Pawcatuck  CT          19   37     3 F 30-39      30:19.0    9:47/M
      63    Sara Blechinger         New London  CT         89   29    10 F 20-29      30:23.0    9:48/M
      64    Paul Mariani            North Stonington  C    69   56     8 M 50-59      30:26.0    9:49/M
      65    Seth Burger             Pawcatuck  CT         111   9      1 M  1-12      30:27.0    9:49/M
      66    Julie Delprado          Gales Ferry  CT        53   33     4 F 30-39      30:32.0    9:51/M
      67    Angel Bartlett          Uncasville  CT          3   41     5 F 40-49      30:35.0    9:52/M
      68    Pamela Norberg          Richmond  RI          102   35     5 F 30-39      30:47.0    9:56/M
      69    Devon Breault           Pawcatuck  CT         113   10     2 M  1-12      30:51.0    9:57/M
      70    Peggy Parker            Stonington  CT         50   44     6 F 40-49      31:09.0   10:03/M
      71    Dan Parker              Stonington  CT         51   47     6 M 40-49      31:15.0   10:05/M
      72    Mary Walsh              Niantic  CT            82   45     7 F 40-49      31:15.0   10:05/M
      73    Julie Duerr             Ledyard                94   32     6 F 30-39      31:24.0   10:08/M
      74    Mathew Duerr            Ledyard                95   30    10 M 30-39      31:40.0   10:13/M
      75    Karl Raduni             Cromwell  CT           70   50     9 M 50-59      32:10.0   10:23/M
      76    Elizabeth Kudlacz       Groton  CT             17   48     8 F 40-49      32:11.0   10:23/M
      77    Sara Beth Clesowich     Norwich  CT             7   28    11 F 20-29      32:12.0   10:23/M
      78    Robin Hubert            Danielson  CT          14   49     9 F 40-49      32:35.0   10:31/M
      79    Carol Bitgood           Moosup  CT             30   39     7 F 30-39      32:46.0   10:34/M
      80    Marlene Meers           Mystic  CT             35   41    10 F 40-49      33:24.0   10:46/M
      81    Amy Laidlaw             Groton  CT            104   67     2 F 60-69      33:49.0   10:55/M
      82    Toria Strickland        Groton  CT             45   12     2 F  1-12      33:49.0   10:55/M
      83    Jamie Keane             Mystic  CT             15   27    12 F 20-29      34:11.0   11:02/M
      84    Patrick Keane           Mystic  CT             16   28    13 M 20-29      34:25.0   11:06/M
      85    Linda Natt                                     38   47    11 F 40-49      34:27.0   11:07/M
      86    Darcy Phillips          Mystic  CT             96   42    12 F 40-49      34:40.0   11:11/M
      87    Claudia Turner          Gales Ferry  CT        28   52     6 F 50-59      34:54.0   11:15/M
      88    Cindy Davis             Mystic  CT              8   24    13 F 20-29      35:41.0   11:31/M
      89    Tom Richards            Mystic  CT             92   59    10 M 50-59      35:46.0   11:32/M
      90    Colburn Graves          North Stonington  C    11   74     2 M 70-99      35:50.0   11:34/M
      91    Kristen Traini          Lisbon  CT             76   36     8 F 30-39      36:43.0   11:51/M
      92    Sandy Maniscalco        Mystic  CT             21   65     3 F 60-69      36:52.0   11:54/M
      93    Sarah Misslin           Mystic  CT             24   33     9 F 30-39      37:06.0   11:58/M
      94    Robin Cardianl          Ashaway  RI           105   51     7 F 50-59      37:32.0   12:06/M
      95    Bevin Noone             Wakefield  RI          39   30    10 F 30-39      38:21.0   12:22/M
      96    Joanne Malahias         Waterford              44   49    13 F 40-49      38:36.0   12:27/M
      97    Forrest Joss            Pawcatuck  CT         103   12     3 F  1-12      38:43.0   12:29/M
      98    Peter Cardinal          Ashaway  RI           106   53    11 M 50-59      38:43.0   12:29/M
      99    Susan Funk              Mystic  CT             46   51     8 F 50-59      38:43.0   12:29/M
     100    Tracy Brown             Ashaway  RI             5   44    14 F 40-49      39:05.0   12:36/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Lida Kimmel             Chester  CT            77   42    15 F 40-49      39:57.0   12:53/M
     102    Susan Gordon            Charlestown  RI        10   51     9 F 50-59      40:58.0   13:13/M
     103    Ed Strickland           Groton  CT             47   40     7 M 40-49      41:59.0   13:33/M
     104    Tia Fricano             Mansfield Center  C    48   49    16 F 40-49      42:00.0   13:33/M
     105    No Info                                        42   0      1 M  0- 0      50:36.0   16:19/M
     106    Sharon Gagnon           Norwich  CT           112   38    11 F 30-39      50:46.0   16:23/M