Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Nov22_Stratf_set1.shtml

Stratford Turkey Day Trot 5K

Stratford, CT, November 22, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Matthew Janczyk
Race Winner Matthew Janczyk


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Stratford Turkey Trot
November 22, 2007 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Matthew Janczyk, Bristol, CT - 16:31
Christina Senft, Stratford, CT - 19:42

Winners Photos Courtesy of Amity Runners.com


LOCATION
Stratford Theatre
Stratford Center
WEATHER
50 Degrees
Sunny

Record crowd 430 registered!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Matthew Janczyk         Bristol  CT          1395   19 ***** M 13-19        16:31    5:20/M
       2    Ryan Pancoast           Stratford  CT        1457   24     1 M 20-29        16:42    5:23/M
       3    James Harrison          Orange  CT           1626   17     1 M 13-19        17:20    5:35/M
       4    Asher Brandt            Orange  CT           1560   16     2 M 13-19        17:32    5:39/M
       5    James Barone            Trumbull  CT         1571   19     3 M 13-19        17:44    5:43/M
       6    Mihail Alexandru        Stamford  CT         1303   32     1 M 30-39        17:51    5:45/M
       7    Greg Rogoz              Hamden  CT           1478   17     4 M 13-19        18:03    5:49/M
       8    Brian Coe               Trumbull  CT         1341   45     1 M 40-49        18:05    5:50/M
       9    Peter Paradis           Milford  CT          1580   15     5 M 13-19        18:12    5:52/M
      10    Kevin Woodin            West Haven  CT       1532   28     2 M 20-29        18:12    5:52/M
      11    Kevin Cox               Trumbull  CT         1676   23     3 M 20-29        18:15    5:53/M
      12    Datnick Boyd            Monroe  CT           1653   16     6 M 13-19        18:18    5:54/M
      13    Brandon Carius          Stratford  CT        1332   22     4 M 20-29        18:20    5:55/M
      14    Eric Strouse            Shelton  CT          1502   17     7 M 13-19        18:22    5:55/M
      15    Tyler Kniery            Southbury  CT        1677   16     8 M 13-19        18:24    5:56/M
      16    Stephen Barone          Trumbull  CT         1734   23     5 M 20-29        18:25    5:56/M
      17    Andrew Margius          Milford  CT          1633   17     9 M 13-19        18:26    5:57/M
      18    Kyle Mata               Milford  CT          1608   16    10 M 13-19        18:26    5:57/M
      19    Juliano Lozina          Irvington  NY        1651   37     2 M 30-39        18:31    5:58/M
      20    Ed Finnigan             Fairfield  CT        1375   42     2 M 40-49        18:45    6:03/M
      21    Dwight Schrute          Scranton  PA         1490   23     6 M 20-29        19:02    6:08/M
      22    Erik Baker              New York  NY         1314   38     3 M 30-39        19:06    6:10/M
      23    Jamie Bean              Milford  CT          1632   18    11 M 13-19        19:09    6:11/M
      24    Ethan Ritz              Milford  CT          1605   17    12 M 13-19        19:28    6:17/M
      25    John Puskar             Trumbull  CT         1469   19    13 M 13-19        19:29    6:17/M
      26    Ian Parmiter            Fairfield  CT        1694   49     3 M 40-49        19:29    6:17/M
      27    Ryan Cogswell           Vancouver  BC        1344   27     7 M 20-29        19:35    6:19/M
      28    Daniel Rogoz            Hamden  CT           1477   15    14 M 13-19        19:41    6:21/M
      29    Christina Senft         Stratford  CT        1491   23 ***** F 20-29        19:42    6:21/M
      30    Joseph Laskey           Monroe  CT           1649   43     4 M 40-49        19:48    6:23/M
      31    Daniel Cerasale         Bridgeport  CT       1339   26     8 M 20-29        20:00    6:27/M
      32    Philip Veall            New York  NY         1548   29     9 M 20-29        20:00    6:27/M
      33    Alan Distassio          Milford  CO          1360   37     4 M 30-39        20:14    6:32/M
      34    Billy Martinsky         Monroe  CT           1426   16    15 M 13-19        20:23    6:35/M
      35    Greg Lynch              Monroe  CT           1419   14    16 M 13-19        20:28    6:36/M
      36    Marc Russo              Milford  CT          1678   34     5 M 30-39        20:30    6:37/M
      37    Stephanie Coburn        Sunnyside  NY        1549   26     1 F 20-29        20:30    6:37/M
      38    Michael Ruospo          Stratford  CT        1567   43     5 M 40-49        20:33    6:38/M
      39    Kevin Quinn             Newtown  CT          1472   20    10 M 20-29        20:37    6:39/M
      40    Dan Quinones            Trumbull  CT         1575   45     6 M 40-49        20:38    6:39/M
      41    Micheal Kryzanski       Southington  CT      1408   37     6 M 30-39        20:43    6:41/M
      42    Richard Pancoast        Stratford  CT        1456   53     1 M 50-59        20:51    6:44/M
      43    Fran Basbagill          Oxford  CT           1685   33     1 F 30-39        20:52    6:44/M
      44    Owen Stoddard           Old Orchard Beach    1501   39     7 M 30-39        20:53    6:44/M
      45    Thomas Raynor           Milford  CT          1578   17    17 M 13-19        20:56    6:45/M
      46    John Steele             New Haven  CT        1585   49     7 M 40-49        20:56    6:45/M
      47    Bradley Sanchez         Milford  CT          1485   47     8 M 40-49        21:00    6:46/M
      48    Bill Odendahl           Trumbull  CT         1574   42     9 M 40-49        21:04    6:48/M
      49    Thomas Bouton           Stratford  CT        1326   52     2 M 50-59        21:05    6:48/M
      50    Tory Milne              Waterbury Center  V  1689   28     2 F 20-29        21:07    6:49/M
      51    John Huntley            Wilton  CT           1587   34     8 M 30-39        21:12    6:50/M
      52    Wayne Theriault         Milford  CT          1505   59     3 M 50-59        21:16    6:52/M
      53    Andrew McConnell        Westport  CT         1615   41    10 M 40-49        21:24    6:54/M
      54    Donald Smith            Watertown  CT        1584   63     1 M 60-69        21:29    6:56/M
      55    Jack McShane            Madison  CT          1434   15    18 M 13-19        21:33    6:57/M
      56    Ed Perez                West Haven  CT       1675   40    11 M 40-49        21:36    6:58/M
      57    Christine Asaro         Trumbull  CT         1308   39     2 F 30-39        21:38    6:59/M
      58    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT         1400   48     1 F 40-49        21:41    7:00/M
      59    Sara Pancoast           Stratford  CT        1458   21     3 F 20-29        21:42    7:00/M
      60    Woodrow Gaskin          Fairfield  CT        1378   51     4 M 50-59        21:45    7:01/M
      61    Charles Winchell        Stratford  CT        1531   51     5 M 50-59        21:53    7:04/M
      62    Participant unknown                          1666    0     1 F  0- 0        21:57    7:05/M
      63    Matt Zanchelli          Bethel  CT           1636   14    19 M 13-19        22:00    7:06/M
      64    Jeff Zanchelli          Bethel  CT           1637   41    12 M 40-49        22:02    7:06/M
      65    Jason Crouch            Milford  CT          1352   28    11 M 20-29        22:10    7:09/M
      66    Thomas Kryzanski        Stratford  CT        1409   29    12 M 20-29        22:10    7:09/M
      67    Liam McKeown            Monroe  CT           1682   43    13 M 40-49        22:11    7:09/M
      68    Michael Lupo            Monroe  CT           1623   17    20 M 13-19        22:14    7:10/M
      69    Craig Stantevich        Milford  CT          1658   31     9 M 30-39        22:15    7:11/M
      70    Robert Sabre            Fairfield  CT        1484   57     6 M 50-59        22:16    7:11/M
      71    Vin Massey III          Stratford  CT        1671   29    13 M 20-29        22:19    7:12/M
      72    Sherry Duff             Stratford  CT        1536   40     2 F 40-49        22:19    7:12/M
      73    Gary Compare            Milford  CT          1606   56     7 M 50-59        22:21    7:13/M
      74    Lisa Romanchick         Trumbull  CT         1479   43    14 M 40-49        22:22    7:13/M
      75    David Andrenyak         Salt Lake City  UT   1576   51     8 M 50-59        22:23    7:13/M
      76    Rebecca Ambrose         Monroe  CT           1307   34     3 F 30-39        22:24    7:14/M
      77    Allison Boyd            Monroe  CT           1650   22     4 F 20-29        22:25    7:14/M
      78    Raymond Swift           Milford  CT          1732   50     9 M 50-59        22:27    7:15/M
      79    Erin Begg               Newtown  CT          1709   13     1 F 13-19        22:28    7:15/M
      80    Tom Fatone              Shelton  CT          1661   39    10 M 30-39        22:28    7:15/M
      81    Jerry Lynch             Monroe  CT           1420   43    15 M 40-49        22:32    7:16/M
      82    Jason Cogswell          Stratford  CT        1342   28    14 M 20-29        22:33    7:16/M
      83    John Kennelly           Cheshire  CT         1705   44    16 M 40-49        22:36    7:17/M
      84    Matt Ruterbusch         Portage  MI          1581   8      1 M  1-12        22:37    7:18/M
      85    Kerry Milner            Stratford  CT        1442   40     3 F 40-49        22:38    7:18/M
      86    Jessica Urquhart        Southbury  CT        1538   15     2 F 13-19        22:38    7:18/M
      87    Zachary Mahoney         Orange  CT           1604   19    21 M 13-19        22:40    7:19/M
      88    Joseph Bouchard         Fairfield  CT        1325   54    10 M 50-59        22:40    7:19/M
      89    Mike Verrelli           Stratford  CT        1519   25    15 M 20-29        22:46    7:21/M
      90    Jim O'Grady             Brooklyn  NY         1652   47    17 M 40-49        22:47    7:21/M
      91    Gregory Waterfield      West Haven  CT       1525   39    11 M 30-39        22:49    7:22/M
      92    Christina Demico        Stratford  CT        1359   37     4 F 30-39        22:51    7:22/M
      93    Rob Backhaus            Milford  CT          1582   40    18 M 40-49        22:56    7:24/M
      94    Dave Bartlett           Monroe  CT           1316   15    22 M 13-19        22:58    7:25/M
      95    James Ross              Stratford  CT        1614   38    12 M 30-39        23:06    7:27/M
      96    Rosario Coronel         Bridgeport  CT       1539   33     5 F 30-39        23:07    7:27/M
      97    Jamie Stafford          Stratford  CT        1496   44    19 M 40-49        23:09    7:28/M
      98    Keith Fernandes         Stratford  CT        1373   53    11 M 50-59        23:11    7:29/M
      99    Esteban Sequera         Milford  CT          1727   35    13 M 30-39        23:14    7:30/M
     100    Mark Johnson            Stratford  CT        1667   37    14 M 30-39        23:16    7:30/M
     101    Christina Ciufo         Stratford  CT        1710   33     6 F 30-39        23:26    7:34/M
     102    Salvatore Sapia         Stratford  CT        1488   21     5 F 20-29        23:35    7:36/M
     103    Chris Allen             Trumbull  CT         1598   51    12 M 50-59        23:37    7:37/M
     104    Tony Arroyo             Bridgeport  CT       1723   55    13 M 50-59        23:41    7:38/M
     105    Connor Quinn            Newtown  CT          1470   12     2 M  1-12        23:43    7:39/M
     106    Peter Rzasa             Seymour  CT          1483   60     2 M 60-69        23:44    7:39/M
     107    Brian Compare           New York  NY         1599   31    15 M 30-39        23:47    7:40/M
     108    Robert Giebisch         Woodbridge  CT       1556   50    14 M 50-59        23:48    7:41/M
     109    John Corporon           Stamford  CT         1349   49    20 M 40-49        23:51    7:42/M
     110    Kinga Wdowiak           Vancouver  BC        1526   26     6 F 20-29        23:52    7:42/M
     111    Kristyn Calabrese       Monroe  CT           1555   19     3 F 13-19        23:54    7:43/M
     112    Christine Morandi       Fairfield  CT        1542   44     4 F 40-49        23:54    7:43/M
     113    Cecile Baker            New York  NY         1313   38     7 F 30-39        23:56    7:43/M
     114    Robert Baird            Stratford  CT        1716   31    16 M 30-39        23:59    7:44/M
     115    Brian Giesen            New York  NY         1380   26    16 M 20-29        24:01    7:45/M
     116    Karen Chagnon           Stratford  CT        1617   26     7 F 20-29        24:02    7:45/M
     117    Joshua Larivee          Bethany  CT          1413   34    17 M 30-39        24:06    7:46/M
     118    Steve Tamas             Stratford  CT        1728   25    17 M 20-29        24:09    7:47/M
     119    Lisa Stankevich         Milford  CT          1659   30     8 F 30-39        24:10    7:48/M
     120    Jay Moran               Milford  CT          1446   49    21 M 40-49        24:13    7:49/M
     121    Laura Massey            Stratford  CT        1641   29     8 F 20-29        24:17    7:50/M
     122    Anna Kogan              Fairfield  CT        1404   25     9 F 20-29        24:17    7:50/M
     123    Tom Meshako             Jericho  VT          1440   47    22 M 40-49        24:18    7:50/M
     124    Chris Companik          Stratford  CT        1346   24    18 M 20-29        24:19    7:51/M
     125    Skip Meehan             Stratford  CT        1684   52    15 M 50-59        24:22    7:52/M
     126    Shane Brennan           Naugatuck  CT        1550   37    18 M 30-39        24:26    7:53/M
     127    Vin Dipalma             Bridgeport  CT       1537   48    23 M 40-49        24:28    7:54/M
     128    Laurie Trupp            Stratford  CT        1514   50     1 F 50-59        24:36    7:56/M
     129    Phil Milano             West Haven  CT       1714   28    19 M 20-29        24:36    7:56/M
     130    Thomas Farrelly         New Haven  CT        1735   43    24 M 40-49        24:37    7:56/M
     131    Robert Litzie           Stratford  CT        1415   40    25 M 40-49        24:39    7:57/M
     132    Chris Catapane          Stratford  CT        1683   42    26 M 40-49        24:41    7:58/M
     133    Mairead Keating         Trumbull  CT         1703   16     4 F 13-19        24:45    7:59/M
     134    Kathleen Halligan       Seymour  CT          1600   27    10 F 20-29        24:45    7:59/M
     135    Tom Kay                 Trumbull  CT         1402   37    19 M 30-39        24:46    7:59/M
     136    Joseph Steele           New Haven  CT        1497   53    16 M 50-59        24:47    8:00/M
     137    Louis Santiago          Milford  CT          1601   36    20 M 30-39        24:49    8:00/M
     138    Mike Pisani             Stratford  CT        1466   64     3 M 60-69        24:53    8:02/M
     139    Jennifer Fico           Monroe  CT           1733   23    11 F 20-29        24:56    8:03/M
     140    Michael Carius          Stratford  CT        1335   60     4 M 60-69        24:57    8:03/M
     141    Ryan Mahoney            Stratford  CT        1679   35    21 M 30-39        25:00    8:04/M
     142    Colin Tunstall          Trumbull  CT         1620   28    20 M 20-29        25:03    8:05/M
     143    Leah Begg               Newtown  CT          1711   38     9 F 30-39        25:05    8:05/M
     144    Leslie Malerich         Bridgeport  CT       1715   27    12 F 20-29        25:13    8:08/M
     145    Mark Hopwood            Trumbull  CT         1388   34    22 M 30-39        25:14    8:08/M
     146    Luanne Roy              Seymour  CT          1559   52     2 F 50-59        25:18    8:10/M
     147    Rick Sorrentino         Stratford  CT        1545   49    27 M 40-49        25:18    8:10/M
     148    Michael Almeraris       Milford  CT          1305   24    21 M 20-29        25:19    8:10/M
     149    Griffin McShane         Madison  CT          1433   11     3 M  1-12        25:20    8:10/M
     150    Peter McShane           Madison  CT          1435   45    28 M 40-49        25:20    8:10/M
     151    Kat Cannon              Trumbull  CT         1331   18     5 F 13-19        25:22    8:11/M
     152    Kara Steele             New Haven  CT        1498   17     6 F 13-19        25:22    8:11/M
     153    Liesl Purviance         Milford, Ct  CT      1468   35    10 F 30-39        25:24    8:12/M
     154    Frank Ladore            New Haven  CT        1410   37    23 M 30-39        25:25    8:12/M
     155    Bill Ronk               Wilton  CT           1481   41    29 M 40-49        25:25    8:12/M
     156    Jim Barra               North Haven  CT      1315   35    24 M 30-39        25:27    8:13/M
     157    Participant unknown                          1570    0     2 F  0- 0        25:31    8:14/M
     158    Seamus Keating          Trumbull  CT         1704   10     4 M  1-12        25:38    8:16/M
     159    Megan Verrelli          New York  NY         1518   28    13 F 20-29        25:40    8:17/M
     160    Padraig Connolly        Milford  CT          1347   31    25 M 30-39        25:46    8:19/M
     161    Kizzy Donnelly          Southbury  CT        1364   16     7 F 13-19        25:54    8:21/M
     162    David Nettleton         Stratford  CT        1562   24    22 M 20-29        25:54    8:21/M
     163    Nick Kraemer            Shelton  CT          1701   30    26 M 30-39        25:55    8:22/M
     164    David Gottfried         Stratford  CT        1648   24    23 M 20-29        25:56    8:22/M
     165    Thomas Rich             Stratford  CT        1475   43    30 M 40-49        25:56    8:22/M
     166    George Huffman          Shelton  CT          1391   50    17 M 50-59        25:58    8:23/M
     167    Denis O'Reilly          Cheshire  CT         1452   18    23 M 13-19        25:58    8:23/M
     168    John Foley              Milford  CT          1377   45    31 M 40-49        25:58    8:23/M
     169    Mark Delieto            Shelton  CT          1713   53    18 M 50-59        25:59    8:23/M
     170    Nora Keating            Trumbull  CT         1702   14     8 F 13-19        25:59    8:23/M
     171    Lisa Cervin             Milford  CT          1630   31    11 F 30-39        26:01    8:24/M
     172    Valerie Pochron         Stratford  CT        1610   29    14 F 20-29        26:01    8:24/M
     173    Megan Buck              Wallingford  CT      1635   25    15 F 20-29        26:02    8:24/M
     174    Kieryn Devoe            Milford  CT          1596   14     9 F 13-19        26:05    8:25/M
     175    Michelle Turro          Milford  CT          1516   23    16 F 20-29        26:09    8:26/M
     176    Ashley Cervin           Milford  CT          1627   15    10 F 13-19        26:12    8:27/M
     177    Betsy Hopwood           Trumbull  CT         1387   36    12 F 30-39        26:13    8:27/M
     178    William Mahoney         Orange  CT           1602   48    32 M 40-49        26:15    8:28/M
     179    Daniel Hoey             Branford  CT         1384   42    33 M 40-49        26:16    8:28/M
     180    Joel Marws              Arlington  VA        1699   47    34 M 40-49        26:21    8:30/M
     181    William Weinheimer      Shelton  CT          1527   57    19 M 50-59        26:25    8:31/M
     182    Greg Zanchelli          Bethel  CT           1639   11     5 M  1-12        26:29    8:33/M
     183    Joey Zanchelli          Bethel  CT           1638   8      6 M  1-12        26:29    8:33/M
     184    James Ivanko            Fairfield  CT        1690   47    35 M 40-49        26:31    8:33/M
     185    Dick Bartlett           Monroe  CT           1317   60     5 M 60-69        26:32    8:34/M
     186    Sean O'Reilly           Cheshire  CT         1454   20    24 M 20-29        26:35    8:35/M
     187    Ric Villareal           Waterbury  CT        1663   50    20 M 50-59        26:36    8:35/M
     188    Brian O'Reilly          Cheshire  CT         1451   15    24 M 13-19        26:38    8:35/M
     189    Mike Buchina            New Haven  CT        1329   48    36 M 40-49        26:39    8:36/M
     190    Neil Duldulao           New Haven  CT        1367   29    25 M 20-29        26:46    8:38/M
     191    William Perillo         Stratford  CT        1717   38    27 M 30-39        26:47    8:38/M
     192    Frank Toledo            Fairfield  CT        1506   43    37 M 40-49        26:50    8:39/M
     193    Allison Steinmeto       Woodbridge  CT       1552   20    17 F 20-29        26:51    8:40/M
     194    Terry Carey             Milford  CT          1662   51     3 F 50-59        26:53    8:40/M
     195    Alexander Metro         New Haven  CT        1441   67     6 M 60-69        26:58    8:42/M
     196    Shane Romanchick        Trumbull  CT         1480   10     7 M  1-12        26:59    8:42/M
     197    Craig Adams             Stratford  CT        1590   34    28 M 30-39        27:01    8:43/M
     198    Kathy Maloney           Stratford  CT        1423   41     5 F 40-49        27:02    8:43/M
     199    Sandra Kaliszewski      Hamden  CT           1398   28    18 F 20-29        27:04    8:44/M
     200    Michael Mallinson       Ansonia  CT          1586   24    26 M 20-29        27:04    8:44/M
     201    Vincent Asaro           Trumbull  CT         1309   39    29 M 30-39        27:06    8:45/M
     202    Leah Kasowitz           Washington  DC       1399   26    19 F 20-29        27:08    8:45/M
     203    Pete Hoffman            Orange  CT           1385   28    27 M 20-29        27:11    8:46/M
     204    Paul Obrien             Trumbull  CT         1668   45    38 M 40-49        27:13    8:47/M
     205    Roland Wauthier         Norwalk  CT          1681   35    30 M 30-39        27:18    8:48/M
     206    Kaitlin Deyoe           Milford  CT          1595   18    11 F 13-19        27:18    8:48/M
     207    Greg McAleer            Fairfield  CT        1429   32    31 M 30-39        27:21    8:49/M
     208    Deirdre Brown           Trumbull  CT         1327   45     6 F 40-49        27:21    8:49/M
     209    Jack Doyle              Hamden  CT           1631   67     7 M 60-69        27:23    8:50/M
     210    Noreen Haukland         Norwalk  CT          1383   35    13 F 30-39        27:23    8:50/M
     211    Lisa Pernek             Stratford  CT        1461   38    14 F 30-39        27:24    8:50/M
     212    Karen Zeiser            Stratford  CT        1546   47     7 F 40-49        27:24    8:50/M
     213    Rudy Ruterbusch         Portage  MI          1579   46    39 M 40-49        27:27    8:51/M
     214    Mike Osakowicz          Lakeville  MA        1455   28    28 M 20-29        27:28    8:52/M
     215    Sarah Conroy            Stratford  CT        1348   33    15 F 30-39        27:29    8:52/M
     216    Lori Grindrod           Stratford  CT        1594   37    16 F 30-39        27:31    8:53/M
     217    Christopher Robidoux    Monroe  CT           1654   18    25 M 13-19        27:35    8:54/M
     218    Shannon Beardsley       Monroe  CT           1674   35    32 M 30-39        27:36    8:54/M
     219    Tracy Towne             Stamford  CT         1512   25    20 F 20-29        27:42    8:56/M
     220    Louis Mellardo          Stratford  CT        1437   56    21 M 50-59        27:48    8:58/M
     221    Craig Peterson          Stratford  CT        1463   34    33 M 30-39        27:51    8:59/M
     222    Christopher Joyce       Bethel  CT           1396    8     8 M  1-12        27:58    9:01/M
     223    Kim Remetta             Milford  CT          1474   52    22 M 50-59        27:58    9:01/M
     224    Sara Tunstall           Chicago  IL          1621   25    21 F 20-29        28:03    9:03/M
     225    Beverly Kryzanski       Trumbull  CT         1406   39    17 F 30-39        28:04    9:03/M
     226    Christina Dineson       Milford  CT          1629   15    12 F 13-19        28:11    9:05/M
     227    Kathleen Bunting        Stratford  CT        1330   44     8 F 40-49        28:12    9:06/M
     228    Jennifer Farinella      Stratford  CT        1372   31    18 F 30-39        28:12    9:06/M
     229    Daniel Kryzanski        Trumbull  CT         1407   39    34 M 30-39        28:15    9:07/M
     230    Amy Towne               New London  CT       1509   19    13 F 13-19        28:16    9:07/M
     231    Greg Deyoe              Milford  CT          1592   51    23 M 50-59        28:18    9:08/M
     232    Paul Altomari           Stamford  CT         1306   31    35 M 30-39        28:20    9:08/M
     233    Allison Meshako         Jericho  VT          1438   13    14 F 13-19        28:20    9:08/M
     234    Mary-Ellen Baus         Stratford  CT        1319   46     9 F 40-49        28:20    9:08/M
     235    John Quinn              Newtown  CT          1471   53    24 M 50-59        28:21    9:09/M
     236    Joseph Carroll          Hamden  CT           1619   46    40 M 40-49        28:21    9:09/M
     237    Maura Mannle            Milford  CT          1424   24    22 F 20-29        28:21    9:09/M
     238    Kendall Szulimowski     Trumbull  CT         1644   10     1 F  1-12        28:23    9:09/M
     239    Kimberly Pierwola       Stratford  CT        1464   41    10 F 40-49        28:26    9:10/M
     240    Alan Comer              Stratford  CT        1345   51    25 M 50-59        28:27    9:11/M
     241    MacKenna Lynch          Perkasie  PA         1422   13    15 F 13-19        28:30    9:12/M
     242    Billy Begg              Newtown  CT          1706   12     9 M  1-12        28:30    9:12/M
     243    Lauren Puskar           Trumbull  CT         1616   12     2 F  1-12        28:30    9:12/M
     244    Melissa Joy             Washington  DC       1708   32    19 F 30-39        28:38    9:14/M
     245    Courtney Lynch          Monroe  CT           1418   16    16 F 13-19        28:40    9:15/M
     246    Tracy Lareau            Trumbull  CT         1412   15    26 M 13-19        28:40    9:15/M
     247    Stuart Smith            Darien  CT           1695   35    36 M 30-39        28:41    9:15/M
     248    Alex More               Milford  CT          1722   24    29 M 20-29        28:44    9:16/M
     249    Kayleigh Ross           Stratford  CT        1612   10     3 F  1-12        28:45    9:16/M
     250    Jennifer Ross           Stratford  CT        1613   38    20 F 30-39        28:45    9:16/M
     251    Kenneth Lynch           Perkasie  PA         1421   49    41 M 40-49        28:46    9:17/M
     252    Keri Towne              Lakeville  MA        1511   27    23 F 20-29        28:48    9:17/M
     253    John Roberts            Stratford  CT        1688   36    37 M 30-39        28:49    9:18/M
     254    Lauren Assalone         Milford  CT          1311   21    24 F 20-29        28:50    9:18/M
     255    Luisa Azevedo           Bridgeport  CT       1583   29    25 F 20-29        28:51    9:18/M
     256    Keith O'Reilly          Cheshire  CT         1453   46    42 M 40-49        28:54    9:19/M
     257    Michael Sullivan        Cheshire  CT         1504   32    38 M 30-39        28:54    9:19/M
     258    Jessica Cogswell        Stratford  CT        1343   27    26 F 20-29        28:54    9:19/M
     259    Jessica Mitchell        Bridgeport  CT       1444   24    27 F 20-29        28:58    9:21/M
     260    Ted Mitchell            Stratford  CT        1445   51    26 M 50-59        28:59    9:21/M
     261    Chris Morin             Norwalk  CT          1447   37    39 M 30-39        28:59    9:21/M
     262    Betsy Sorrentino        Stratford  CT        1547   49    11 F 40-49        28:59    9:21/M
     263    Sarah Verrelli          Stratford  CT        1520   32    21 F 30-39        28:59    9:21/M
     264    Kimberly Roots          Hackensack  NJ       1482   29    28 F 20-29        29:03    9:22/M
     265    Andrew Cronin           Woodbridge  CT       1350   13    27 M 13-19        29:07    9:24/M
     266    Katie Fleming           Milford  CT          1731   26    29 F 20-29        29:09    9:24/M
     267    Keith Bates             Seattle  WA          1318   35    40 M 30-39        29:11    9:25/M
     268    David Cronin            Woodbridge  CT       1351   48    43 M 40-49        29:13    9:25/M
     269    John Daponte            Stratford  CT        1355   59    27 M 50-59        29:16    9:26/M
     270    Brian Chester           Sandy Hook  CT       1718   26    30 M 20-29        29:21    9:28/M
     271    Laura Czar              Milford  CT          1354   28    30 F 20-29        29:22    9:28/M
     272    Karen Panza             Stratford  CT        1459   34    22 F 30-39        29:24    9:29/M
     273    Jessica Plouffe         Wallingford  AS      1467   26    31 F 20-29        29:28    9:30/M
     274    Kate Massey             Stratford  CT        1563   23    32 F 20-29        29:29    9:31/M
     275    Kevin Massey            Stratford  CT        1561   50    28 M 50-59        29:29    9:31/M
     276    Matthew Lagor           North Charleston  S  1411   25    31 M 20-29        29:30    9:31/M
     277    Nancy You               Stratford  CT        1687   24    33 F 20-29        29:30    9:31/M
     278    Linda Torzsa            Westport  CT         1507   37    23 F 30-39        29:31    9:31/M
     279    Ethan Stewart           Orange  CT           1500   32    41 M 30-39        29:31    9:31/M
     280    Matthew Inderdohnen     Centereach  NY       1393   11    10 M  1-12        29:35    9:33/M
     281    Mary Jo Wilson          Stamford  CT         1529   25    34 F 20-29        29:42    9:35/M
     282    Joanna Soltis           Dorchester  MA       1495   30    24 F 30-39        29:42    9:35/M
     283    Brianne Castro          Trumbull  CT         1337   20    35 F 20-29        29:42    9:35/M
     284    Stefanie Wilson         Milford  CT          1530   22    36 F 20-29        29:43    9:35/M
     285    Bernie Zahm             Rockford  MI         1577   48    44 M 40-49        29:43    9:35/M
     286    Julie Wasilewski        Milford  CT          1523   26    37 F 20-29        29:43    9:35/M
     287    Megan Wasilewski        Milford  CT          1524   21    38 F 20-29        29:44    9:35/M
     288    Robert Nowlan           Milford  CO          1450   62     8 M 60-69        29:44    9:35/M
     289    Daniel Taylor           Stratford  CT        1737   17    28 M 13-19        29:45    9:36/M
     290    Darin Horne             Stratford  CT        1725   31    42 M 30-39        29:45    9:36/M
     291    Nicholas Abriola        Bethany  CT          1302   17    29 M 13-19        29:54    9:39/M
     292    Donna Cramond           Monroe  CT           1534   58     4 F 50-59        29:56    9:39/M
     293    Adam Cervin             Milford  CT          1628   32    43 M 30-39        29:57    9:40/M
     294    John Hoctor             Stratford  CT        1660   46    45 M 40-49        29:58    9:40/M
     295    Karen Strouse           Shelton  CT          1503   50     5 F 50-59        30:00    9:41/M
     296    Jenna Abriola           Bethany  CT          1301   21    39 F 20-29        30:03    9:42/M
     297    Mark Convertito         Stratford  CT        1712   51    29 M 50-59        30:04    9:42/M
     298    Bill Benson             Bel Air  MD          1321   42    46 M 40-49        30:07    9:43/M
     299    Jessica Benson          Bel Air  MD          1322   12     4 F  1-12        30:11    9:44/M
     300    Susan Saylor            Stratford  CT        1720   54     6 F 50-59        30:11    9:44/M
     301    Kris Smith              Stamford  CT         1494   38    25 F 30-39        30:12    9:45/M
     302    Jack Cullin             Ponce                1353   61     9 M 60-69        30:12    9:45/M
     303    Gail Kay                Trumbull  CT         1401   37    26 F 30-39        30:14    9:45/M
     304    Vincent Massey          Stratford  CT        1670   54    30 M 50-59        30:18    9:46/M
     305    Melanie Champion        Meriden  CT          1558   49    12 F 40-49        30:24    9:48/M
     306    Alicia Paradiso         Wallingford  CT      1647   31    27 F 30-39        30:26    9:49/M
     307    Patricia McAleer        Fairfield  CT        1431   24    40 F 20-29        30:27    9:49/M
     308    Melanie Larivee         Bethany  CT          1414   33    28 F 30-39        30:27    9:49/M
     309    Patrick Quinn           Newtown  CT          1473   22    32 M 20-29        30:30    9:50/M
     310    Alan Grindrod           Stratford  CT        1597   36    44 M 30-39        30:31    9:51/M
     311    Kiernan Castro          Trumbull  CT         1338   20    41 F 20-29        30:43    9:55/M
     312    Corinne Holbrook        Watertown  MA        1386   27    42 F 20-29        30:43    9:55/M
     313    Roland Waythier         Easton  CT           1680   56    31 M 50-59        30:45    9:55/M
     314    Jennifer Maselli        East Haven  CT       1427   27    43 F 20-29        30:50    9:57/M
     315    Dan Ethier              Stratford  CT        1724   56    32 M 50-59        30:54    9:58/M
     316    Elvis Rodriguez         Bridgeport  CT       1540    8    11 M  1-12        30:58    9:59/M
     317    Molly Begg              Newtown  CT          1707    9     5 F  1-12        30:58    9:59/M
     318    Kirsten McAleer         Newport  RI          1430   42    13 F 40-49        30:59   10:00/M
     319    Participant unknown                          1569    0     3 F  0- 0        31:04   10:01/M
     320    Gerald McCluskey        West Haven  CT       1554   63    10 M 60-69        31:05   10:02/M
     321    Dave Sherman            Santa Barbara  CA    1588   34    45 M 30-39        31:06   10:02/M
     322    Patty Carton            Stratford  CT        1336   69     1 F 60-69        31:06   10:02/M
     323    Participant unknown                          1664    0     4 F  0- 0        31:07   10:02/M
     324    Kristen Deyoe           Milford  CT          1593   20    44 F 20-29        31:08   10:03/M
     325    Kristine Damone         Stratford  CT        1736   36    29 F 30-39        31:22   10:07/M
     326    Joan Plavnicky          Trumbull  CT         1729   48    14 F 40-49        31:34   10:11/M
     327    Eileen Higgins          Wallingford  CT      1634   51     7 F 50-59        31:43   10:14/M
     328    Brian O'Roak            New Haven  CT        1618   26    33 M 20-29        31:44   10:14/M
     329    Jackie Meshako          Jericho  VT          1439   14    17 F 13-19        31:47   10:15/M
     330    Paul Misencik           Stratford  CT        1443   48    47 M 40-49        31:52   10:17/M
     331    Inbal Megiddo           Stamford  CT         1436   30    30 F 30-39        32:03   10:20/M
     332    Terry Tomasko           Stratford  CT        1607   70     1 M 70-99        32:04   10:21/M
     333    Cindy Lynch             Monroe  CT           1417   43    15 F 40-49        32:07   10:22/M
     334    Jeff Lownds             Waterbury  CT        1416   56    33 M 50-59        32:11   10:23/M
     335    Roaida Rizkallah        Milford  CT          1476   30    31 F 30-39        32:13   10:24/M
     336    Kate Abruzzo            Norwalk  CT          1656   26    45 F 20-29        32:48   10:35/M
     337    Jim Palmer              Norwalk  CT          1657   30    46 M 30-39        32:49   10:35/M
     338    Richard Kaplan          Woodbridge  CT       1551   59    34 M 50-59        32:52   10:36/M
     339    Michelle Gelinas        Woodbury  CT         1379   24    46 F 20-29        32:53   10:36/M
     340    Ayrica Gelinas          Beacon Falls  CT     1686   26    47 F 20-29        32:53   10:36/M
     341    Gail Zuber              Stratford  CT        1573   50     8 F 50-59        33:00   10:39/M
     342    Thomas Connolly         Milford  CT          1609   34    47 M 30-39        33:05   10:40/M
     343    James Gilbert           Stratford  CT        1625   58    35 M 50-59        33:10   10:42/M
     344    Denise Howard           Stratford  CT        1389   50     9 F 50-59        33:13   10:43/M
     345    Melissa Mozello         Stratford  CT        1448   39    32 F 30-39        33:13   10:43/M
     346    Sean Connolly           Milford  CT          1611   12    12 M  1-12        33:15   10:44/M
     347    Manuel Rosales          Milford  CT          1568   44    48 M 40-49        33:18   10:45/M
     348    Walt Brown              Stratford  CT        1328   62    11 M 60-69        33:20   10:45/M
     349    George Comer            Bridgeport  CT       1691   60    12 M 60-69        33:21   10:45/M
     350    Megan Joyce             Stratford  CT        1721   29    48 F 20-29        33:23   10:46/M
     351    Melanie Dokla           Shelton  CT          1361   29    49 F 20-29        33:24   10:46/M
     352    Richelle Clini          New Haven  CT        1624   29    50 F 20-29        33:34   10:50/M
     353    Kara Kaliszewski        Hamden  CT           1397   24    51 F 20-29        33:34   10:50/M
     354    Dana Sansone            Fairfield  CT        1486   25    52 F 20-29        33:37   10:51/M
     355    Angela Assalone         Milford  CT          1310   24    53 F 20-29        33:40   10:52/M
     356    Veronica Trapani        Wallingford  CT      1513   20    54 F 20-29        33:43   10:53/M
     357    Kelli Iassogna          Stratford  CT        1392   32    33 F 30-39        33:45   10:53/M
     358    Christopher Flathers    Stratford  CT        1376   40    49 M 40-49        33:52   10:55/M
     359    Barbara Stewart         Stratford  CT        1499   55    10 F 50-59        33:53   10:56/M
     360    Maria Teresa Tejeda     Milford  CT          1726   32    34 F 30-39        33:57   10:57/M
     361    Bryanne Mahoney         Orange  CT           1603   21    55 F 20-29        34:03   10:59/M
     362    Rachel Gurevitz         Bridgeport  CT       1382   35    35 F 30-39        34:35   11:09/M
     363    Edward Snyder           Wallingford  CT      1557   61    13 M 60-69        34:36   11:10/M
     364    Florene Nichols         Stratford  CT        1449   47    16 F 40-49        34:52   11:15/M
     365    Tina Cinque             Shelton  CT          1730   38    36 F 30-39        34:55   11:16/M
     366    Joseph Dolan            Stratford  CT        1362   55    36 M 50-59        35:06   11:19/M
     367    Kimberly Dolan          Stratford  CT        1363   26    56 F 20-29        35:06   11:19/M
     368    Patrick Massey          Stratford  CT        1673   20    34 M 20-29        35:07   11:20/M
     369    Peter Massey            Stratford  CT        1640   26    35 M 20-29        35:09   11:20/M
     370    Chris Ivanko            Fairfield  CT        1394   56    11 F 50-59        35:10   11:21/M
     371    Richard Finn            Milford  CT          1374   49    50 M 40-49        35:12   11:21/M
     372    Colleen Towne           Stamford  CT         1510   22    57 F 20-29        35:24   11:25/M
     373    Molly Coarse            Trumbull  CT         1645   10     6 F  1-12        35:50   11:34/M
     374    Kathy Coarse            Trumbull  CT         1642   41    17 F 40-49        35:50   11:34/M
     375    Alexander Kogan         Fairfield  CT        1403   20    36 M 20-29        35:52   11:34/M
     376    Hayden Smith            Darien  CT           1692   7     13 M  1-12        37:03   11:57/M
     377    Suzie Davenport         Arlington  TX        1700   50    12 F 50-59        37:10   11:59/M
     378    Sharon Warner           Milford  CT          1522   39    37 F 30-39        37:13   12:00/M
     379    Patricia Sweeney        Milford  CT          1544   43    18 F 40-49        37:15   12:01/M
     380    Monica Abelli           Milford  CT          1543   44    19 F 40-49        37:25   12:04/M
     381    Erin Dybwad             Alexandria  VA       1369   30    38 F 30-39        37:36   12:08/M
     382    Matt Pietrowski         Milford  CT          1589   32    48 M 30-39        37:43   12:10/M
     383    Ed Perkowski            Stratford  CT        1460   53    37 M 50-59        37:56   12:14/M
     384    Ana Velazquez           New York  NY         1517   30    39 F 30-39        38:14   12:20/M
     385    Paige Feldman           Valencia  CA         1541   19    18 F 13-19        38:42   12:29/M
     386    Candace Walter          Meriden  CT          1521   32    40 F 30-39        38:58   12:34/M
     387    Boris Kogan             Fairfield  CT        1405   54    38 M 50-59        39:10   12:38/M
     388    Susan Birge             Stratford  CT        1323   56    13 F 50-59        39:18   12:41/M
     389    Stephanie Defranco      Stratford  CT        1357   23    58 F 20-29        39:19   12:41/M
     390    Caitlin Massey          Stratford  CT        1669   27    59 F 20-29        39:22   12:42/M
     391    Pat Massey              Stratford  CT        1672   53    14 F 50-59        39:23   12:42/M
     392    Marlene Sanchez         Milford  CT          1591   24    60 F 20-29        39:29   12:44/M
     393    Richard Tunstall        Trumbull  CT         1515   64    14 M 60-69        39:32   12:45/M
     394    Carmine Deangelis       Northford  CT        1356   41    51 M 40-49        39:42   12:48/M
     395    Tom Coarse              Trumbull  CT         1643   43    52 M 40-49        40:04   12:55/M
     396    Ally Coarse             Trumbull  CT         1646   8      7 F  1-12        40:04   12:55/M
     397    Andrew Vacco            Wallingford  CT      1697   43    53 M 40-49        40:30   13:04/M
     398    James Cramond           Monroe  CT           1535   60    15 M 60-69        40:38   13:06/M
     399    Dina Chieffo            Block Island  RI     1572   37    41 F 30-39        40:52   13:11/M
     400    Tonianne Rigano         Milford  CT          1655   28    61 F 20-29        41:04   13:15/M
     401    Kameisha Hoffman        Norwalk  CT          1719   25    62 F 20-29        41:06   13:15/M
     402    Peter Hart              Stratford  CT        1622   71     2 M 70-99        41:11   13:17/M
     403    Serena Sapia            Milford  CT          1489   24    63 F 20-29        41:18   13:19/M
     404    Mallory Perusse         Stratford  CT        1462   24    64 F 20-29        41:18   13:19/M
     405    Dr George Whitney       Orange  CT           1528   88     3 M 70-99        41:24   13:21/M
     406    Angela Pietrowski       West Haven  CT       1465   43    20 F 40-49        41:57   13:32/M
     407    Val Bogner              Westport  CT         1324   52    15 F 50-59        42:55   13:51/M
     408    J E Martin              Stratford  CT        1425   45    21 F 40-49        42:56   13:51/M
     409    Eddie Mazza             Rowayton  CT         1428   43    54 M 40-49        44:52   14:28/M
     410    Donna Connors           Woodstock  CT        1564   38    42 F 30-39        46:53   15:07/M
     411    Judith Shepard          Milford  CT          1566   40    22 F 40-49        46:54   15:08/M
     412    Kelley Shephard         Milford  CT          1565   13    19 F 13-19        50:48   16:23/M
     413    Maryann Ryan            Stratford  CT        1665   39    43 F 30-39        50:49   16:24/M
     414    Naim Ali                New York  NY         1304   32    49 M 30-39        50:58   16:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Senft Stratford CT

23

29

19:42

6:21/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kendall Szulimowski Trumbull CT

10

238

28:23

9:09/M

2

Lauren Puskar Trumbull CT

12

243

28:30

9:12/M

3

Kayleigh Ross Stratford CT

10

249

28:45

9:16/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

13

79

22:28

7:15/M

2

Jessica Urquhart Southbury CT

15

86

22:38

7:18/M

3

Kristyn Calabrese Monroe CT

19

111

23:54

7:43/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Coburn Sunnyside NY

26

37

20:30

6:37/M

2

Tory Milne Waterbury Center VT

28

50

21:07

6:49/M

3

Sara Pancoast Stratford CT

21

59

21:42

7:00/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Fran Basbagill Oxford CT

33

43

20:52

6:44/M

2

Christine Asaro Trumbull CT

39

57

21:38

6:59/M

3

Rebecca Ambrose Monroe CT

34

76

22:24

7:14/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Katz-Johnson Trumbull CT

48

58

21:41

7:00/M

2

Sherry Duff Stratford CT

40

72

22:19

7:12/M

3

Kerry Milner Stratford CT

40

85

22:38

7:18/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Trupp Stratford CT

50

128

24:36

7:56/M

2

Luanne Roy Seymour CT

52

146

25:18

8:10/M

3

Terry Carey Milford CT

51

194

26:53

8:40/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

69

322

31:06

10:02/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Janczyk Bristol CT

19

1

16:31

5:20/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Ruterbusch Portage MI

8

84

22:37

7:18/M

2

Connor Quinn Newtown CT

12

105

23:43

7:39/M

3

Griffin McShane Madison CT

11

149

25:20

8:10/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Harrison Orange CT

17

3

17:20

5:35/M

2

Asher Brandt Orange CT

16

4

17:32

5:39/M

3

James Barone Trumbull CT

19

5

17:44

5:43/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

24

2

16:42

5:23/M

2

Kevin Woodin West Haven CT

28

10

18:12

5:52/M

3

Kevin Cox Trumbull CT

23

11

18:15

5:53/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mihail Alexandru Stamford CT

32

6

17:51

5:45/M

2

Juliano Lozina Irvington NY

37

19

18:31

5:58/M

3

Erik Baker New York NY

38

22

19:06

6:10/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Coe Trumbull CT

45

8

18:05

5:50/M

2

Ed Finnigan Fairfield CT

42

20

18:45

6:03/M

3

Ian Parmiter Fairfield CT

49

26

19:29

6:17/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Pancoast Stratford CT

53

42

20:51

6:44/M

2

Thomas Bouton Stratford CT

52

49

21:05

6:48/M

3

Wayne Theriault Milford CT

59

52

21:16

6:52/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

63

54

21:29

6:56/M

2

Peter Rzasa Seymour CT

60

106

23:44

7:39/M

3

Mike Pisani Stratford CT

64

138

24:53

8:02/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Tomasko Stratford CT

70

332

32:04

10:21/M

2

Peter Hart Stratford CT

71

402

41:11

13:17/M

3

Dr George Whitney Orange CT

88

405

41:24

13:21/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com