Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/May26_Delane_set1.shtml

Delaney Dash 5 Mile Race

Old Saybrook, CT, May 26, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC (www.snerro.com)



A beautiful day for a flat shoreline race, even with a false start. Thatís right, false start. The whole field returned to the start for a re-run. There was no false win for Stephen Herrera and Eileen Lawrence as they out paced their respective divisions.

Delaney Dash 5 Mile Race
Overall Finish List
May 26, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 
------------------------------------------------------------------------
   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    Stephen Herrera         Waterford             471   36     1 M 30-39      26:47.4    5:21/M
      2    Stephen Swift           Cromwell  CT          476   36     2 M 30-39      27:54.4    5:35/M
      3    Bob Davenport           Litchfield  CT        485   39     3 M 30-39      28:50.7    5:46/M
      4    Fred Willis             Stratford  CT         415   22     1 M 20-29      29:27.0    5:53/M
      5    Shaun Berard            Hartford  CT          483   26     2 M 20-29      29:58.5    6:00/M
      6    Juan Tolberto           Brandford  CT         486   47     1 M 40-49      30:16.6    6:03/M
      7    Tim Smith               Norwich  CT           966   59     1 M 50-59      30:47.9    6:09/M
      8    Jim Roy                 Mystic  CT            425   46     2 M 40-49      30:56.9    6:11/M
      9    Bryan Feitel            Haddam  CT            441   39     4 M 30-39      31:36.0    6:19/M
     10    Peter Harris            Niantic  CT           409   41     3 M 40-49      31:53.3    6:23/M
     11    James Johnstone         Clinton  CT           495   30     5 M 30-39      32:03.8    6:25/M
     12    John Hadcock            East Lyme  CT         885   48     4 M 40-49      32:05.6    6:25/M
     13    Mike Fusaro             Norwich  CT           878   41     5 M 40-49      32:12.4    6:26/M
     14    James Whelen            Old Saybrook  CT      463   19     1 M 13-19      32:13.4    6:27/M
     15    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT      874   44     6 M 40-49      32:30.2    6:30/M
     16    Dave Jacobs             Niantic  CT           889   62     1 M 60-69      32:34.1    6:31/M
     17    Scott Bristol           Old Saybrook  CT      845   33     6 M 30-39      32:58.6    6:36/M
     18    Thomas Jacoby           Massapequa  NY        461   37     7 M 30-39      33:21.3    6:40/M
     19    Donald Wuhn             Westbrook  CT         490   54     2 M 50-59      33:33.1    6:43/M
     20    David Foy               Old Saybrook  CT       13   40     7 M 40-49      33:47.3    6:45/M
     21    Kevin McNiff            Ithaca  NY             28   19     2 M 13-19      34:32.2    6:54/M
     22    John Walter             Niantic  CT           972   41     8 M 40-49      34:36.7    6:55/M
     23    Charlie Iselin          Chester  CT           433   44     9 M 40-49      34:48.4    6:58/M
     24    John Trahan             Mystic  CT            990   51     3 M 50-59      34:50.7    6:58/M
     25    Eileen Lawrence         Killingworth  CT      452   40     1 F 40-49      34:54.3    6:59/M
     26    Matthew Zinn            Stratford  CT         424   22     3 M 20-29      35:08.3    7:02/M
     27    Neal Slobin             Old Saybrook  CT      426   51     4 M 50-59      35:11.5    7:02/M
     28    Robert Wynn             Stratford  CT         434   21     4 M 20-29      35:23.2    7:05/M
     29    Carolyn Fusaro          Norwich  CT           877   36     1 F 30-39      35:28.8    7:06/M
     30    Bill Marshall           Yantic  CT            939   62     2 M 60-69      35:34.5    7:07/M
     31    Joe Lemieux             Norwich  CT           895   55     5 M 50-59      35:39.6    7:08/M
     32    Stephen McCourt         Old Saybrook  CT      466   34     8 M 30-39      35:46.9    7:09/M
     33    Bob Stack               Gales Ferry  CT       421   50     6 M 50-59      35:47.4    7:09/M
     34    Ken Conforto            Essex                 470   60     3 M 60-69      35:58.7    7:12/M
     35    Kurt Strecker           Killingworth  CT      460   39     9 M 30-39      36:08.7    7:14/M
     36    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT      439   40     2 F 40-49      36:20.1    7:16/M
     37    Eric Foster             Old Lyme  CT          875   44    10 M 40-49      36:32.1    7:18/M
     38    Daria Neer              Middlefield  CT         7   40     3 F 40-49      36:32.7    7:18/M
     39    Ryan Slobin             Old Saybrook  CT      427   18     3 M 13-19      36:39.1    7:20/M
     40    Bruce Ferrero           Bloomfield  CT        480   56     7 M 50-59      36:57.1    7:23/M
     41    Becky Iselin            Chester  CT           432   31     2 F 30-39      37:01.5    7:24/M
     42    David Darling           Killingworth  CT      453   43    11 M 40-49      37:06.3    7:25/M
     43    Aidan Power             East Lyme  CT         487   46    12 M 40-49      37:08.7    7:26/M
     44    Tracie Sarette          Old Saybrook  CT      964   27     1 F 20-29      37:09.4    7:26/M
     45    Nell Baird              New York  NY          987   24     2 F 20-29      37:13.7    7:27/M
     46    Chris Nelson            West Hartford  CT     953   39    10 M 30-39      37:20.9    7:28/M
     47    Ted Phillips            Niantic  CT           450   66     4 M 60-69      37:31.2    7:30/M
     48    Andrea Williamson-Hugh  Portland  CT          488   52     1 F 50-59      37:32.3    7:30/M
     49    Ann Boland              Old Saybrook  CT        1   47     4 F 40-49      37:39.6    7:32/M
     50    Richard Rice            Uncasville  CT         10   47    13 M 40-49      37:42.0    7:32/M
     51    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT      989   26     5 M 20-29      37:56.2    7:35/M
     52    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT      462   19     1 F 13-19      38:02.1    7:36/M
     53    Joe McQuade             Portland  CT          942   40    14 M 40-49      38:05.7    7:37/M
     54    Rich Stevens            Guilford  CT          967   57     8 M 50-59      38:11.9    7:38/M
     55    Maryann Babcock         Griswold  CT          841   40     5 F 40-49      38:16.4    7:39/M
     56    Kimberly Shea           HAMDEN                965   33     3 F 30-39      38:17.7    7:39/M
     57    Karen Cole              Chester  CT           852   40     6 F 40-49      38:29.5    7:42/M
     58    Annie Gorin             Riverside  CT         883   29     3 F 20-29      38:32.3    7:42/M
     59    Joanie Darling          Killingworth  CT      454   43     7 F 40-49      38:34.9    7:43/M
     60    Jerry Brown             East Lyme  CT         846   65     5 M 60-69      38:38.6    7:44/M
     61    Mark Fitton             Lebanon  CT           447   50     9 M 50-59      39:04.0    7:49/M
     62    Kathi Godiksen          Madison  CT           881   42     8 F 40-49      39:06.5    7:49/M
     63    Brian Cournoyer         Clinton  CT           459   39    11 M 30-39      39:08.8    7:50/M
     64    John Merchant           Brooklyn  NY          944   36    12 M 30-39      39:09.8    7:50/M
     65    Steve Mele              Hamden  CT            943   52    10 M 50-59      39:13.8    7:51/M
     66    Gary Nolan              Portland  CT            6   54    11 M 50-59      39:20.4    7:52/M
     67    Bruce Weiss             Essex                 991   60     6 M 60-69      39:30.5    7:54/M
     68    Tom Degnan              Old Lyme  CT          861   39    13 M 30-39      39:38.5    7:56/M
     69    Karin Wallace           Westbrook  CT         975   31     4 F 30-39      39:46.6    7:57/M
     70    Beth McCrabb            East Lyme  CT         467   46     9 F 40-49      39:51.7    7:58/M
     71    Michael Carta           Waterford             849   48    15 M 40-49      39:58.0    8:00/M
     72    Bob Myers               New London  CT          5   45    16 M 40-49      40:10.9    8:02/M
     73    David Citron            East Lyme  CT          17   47    17 M 40-49      40:32.8    8:06/M
     74    Tracy Citron            East Lyme  CT          18   41    10 F 40-49      40:38.0    8:08/M
     75    Stephen Moskaluk        Norwich  CT           946   33    14 M 30-39      40:38.9    8:08/M
     76    Sandy Collins           Wauregan  CT          412   51     2 F 50-59      40:43.1    8:09/M
     77    Pamela Burr             Ivoryton  CT          492   43    11 F 40-49      40:43.6    8:09/M
     78    Deb Brunettti           Groton  CT            847   48    12 F 40-49      40:44.4    8:09/M
     79    Tim Sufffish            Pittsfield  MA        998   36    15 M 30-39      40:49.4    8:10/M
     80    Maureen Coppes          Old Saybrook  CT      855   42    13 F 40-49      41:02.9    8:12/M
     81    Brian Delaney           Northbridge  MA       862   50    12 M 50-59      41:03.4    8:13/M
     82    Philip Schaller         Ivoryton  CT           29   50    13 M 50-59      41:03.8    8:13/M
     83    Susan Anway             Old Lyme  CT          464   46    14 F 40-49      41:32.7    8:18/M
     84    Maureen Sousa           Middletown  CT        986   43    15 F 40-49      41:38.1    8:20/M
     85    Beth Smith              Hingham  MA           465   45    16 F 40-49      41:40.5    8:20/M
     86    Anne Campbell           Niantic  CT             9   34     5 F 30-39      41:41.2    8:20/M
     87    Elizabeth Swift         Cromwell  CT            8   30     6 F 30-39      41:42.4    8:20/M
     88    Tanya Meyers            Milford  CT           430   42    17 F 40-49      41:49.9    8:22/M
     89    Liz Tefft               Baltic  CT            411   32     7 F 30-39      41:51.1    8:22/M
     90    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT          499   35     8 F 30-39      41:56.8    8:23/M
     91    Sharon Eddy             Rocky Hill  CT        872   38     9 F 30-39      42:01.7    8:24/M
     92    Scott McCoid            Ivoryton  CT           16   48    18 M 40-49      42:17.2    8:27/M
     93    John Perra              Portland  CT          455   64     7 M 60-69      42:20.2    8:28/M
     94    Nicole Wedall           Colchester  CT         23   35    10 F 30-39      42:23.6    8:29/M
     95    Tammy Jones             Groton  CT            890   41    18 F 40-49      42:27.1    8:29/M
     96    Ann Tramontana          New Haven  CT         971   54     3 F 50-59      42:28.4    8:30/M
     97    Kelly Kincaid           New London  CT         11   28     4 F 20-29      42:35.2    8:31/M
     98    Stephen Lima            Colchester  CT        897   34    16 M 30-39      42:36.0    8:31/M
     99    Joseph Smith            Old Saybrook  CT      428   59    14 M 50-59      42:41.0    8:32/M
    100    Kyle Spooner            Lebanon  CT           456   22     6 M 20-29      42:42.2    8:32/M
   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
    101    Alan Smith              Old Saybrook  CT      451   60     8 M 60-69      42:47.4    8:33/M
    102    Colin Delaney           Old Saybrook  CT      863   44    19 M 40-49      42:54.0    8:35/M
    103    Sam Teixeira            Norwich  CT           417   14     4 M 13-19      43:02.3    8:36/M
    104    Denise Previti          Westerly  RI          958   28     5 F 20-29      43:06.0    8:37/M
    105    Carol Myers             New London  CT        984   32    11 F 30-39      43:16.6    8:39/M
    106    Jennifer Lima           Colchester  CT        896   33    12 F 30-39      43:32.9    8:42/M
    107    Megan Rock              South Glastonbury     961   45    19 F 40-49      43:46.2    8:45/M
    108    Ian Buckley             Norwich  CT           420   13     5 M 13-19      44:01.4    8:48/M
    109    Christine Picklo        Niantic  CT            21   52     4 F 50-59      44:13.0    8:51/M
    110    Kathleen Brown          White Plains  NY       25   38    13 F 30-39      44:20.8    8:52/M
    111    Tracy Draghi            East Hampton  CT      871   41    20 F 40-49      44:26.0    8:53/M
    112    Mark Lineweber          Plainfield  CT        898   50    15 M 50-59      44:27.1    8:53/M
    113    Adam Ney                Bloomfield  CT          2   43    20 M 40-49      44:28.1    8:54/M
    114    Grace Ferri             Old Lyme  CT          997   52     5 F 50-59      44:29.6    8:54/M
    115    Stevie Walker           Sea Ranch Lakes  FL   974   54    16 M 50-59      44:33.5    8:55/M
    116    Frederick Raudat        Killingworth  CT      959   41    21 M 40-49      44:36.5    8:55/M
    117    Mark Olivieri           Coventry  CT          457   37    17 M 30-39      44:39.4    8:56/M
    118    Paul Munzner            Niantic               950   38    18 M 30-39      44:42.0    8:56/M
    119    Bob Sanford             Essex                 993   41    22 M 40-49      44:46.1    8:57/M
    120    Norma Vivar-Oum         Griswold  CT          442   44    21 F 40-49      44:47.2    8:57/M
    121    Brian Connolly          Rocky Hill  CT        853   36    19 M 30-39      44:52.1    8:58/M
    122    Ted Novakowski          Old Saybrook  CT      440   49    23 M 40-49      44:57.8    8:59/M
    123    Ethan Pope              Essex                 957   30    20 M 30-39      45:39.1    9:08/M
    124    George Gillespie        Coventry  CT          879   65     9 M 60-69      45:40.8    9:08/M
    125    William Sullivan        Waterford  CT         969   43    24 M 40-49      46:09.6    9:14/M
    126    Pamela Bernardini       Ivoryton  CT          475   58     6 F 50-59      46:21.6    9:16/M
    127    Jonathan Slosher        Killingworth  CT       12   32    21 M 30-39      46:57.5    9:23/M
    128    Maureen Munzner         North Haven  CT       949   45    22 F 40-49      46:58.8    9:24/M
    129    Dana Dunne              Old Saybrook  CT      448   47    23 F 40-49      47:07.1    9:25/M
    130    Paul Couzelis           Norwalk  CT           500   64    10 M 60-69      47:09.3    9:26/M
    131    Bruce Grisafe           Salem  CT             413   53    17 M 50-59      47:19.6    9:28/M
    132    Jim Latourette          Oakdale  CT           894   73     1 M 70-99      47:42.9    9:32/M
    133    Patricia Philips        Niantic  CT           449   59     7 F 50-59      47:46.6    9:33/M
    134    Suzanna Baird           Brooklyn  NY          842   32    14 F 30-39      47:55.7    9:35/M
    135    Judy McGrath            Colchester  CT       1000   65     1 F 60-69      48:03.2    9:37/M
    136    Cathy Jenney            Milford  CT           435   44    24 F 40-49      48:08.7    9:38/M
    137    Daniel Cunnane          Glen Allen  VA        479   18     6 M 13-19      48:13.9    9:39/M
    138    Zachary Wesolek         Norwich  CT           444   13     7 M 13-19      48:17.9    9:39/M
    139    Brandon Beebe           Madison  CT             3   12     1 M  1-12      48:21.1    9:40/M
    140    Phyllis Samul           Uncasville  CT        963   51    18 F 50-59      48:32.1    9:42/M
    141    Jay Churchill           Chester  CT           851   62    11 M 60-69      48:32.5    9:42/M
    142    Liz Andstrom            Plainfield  CT        840   52     8 F 50-59      48:39.8    9:44/M
    143    Brian Andstrom          Plainfield            839   51    19 M 50-59      48:49.2    9:46/M
    144    Kirsten Wesolek         Norwich  CT           443   11     1 F  1-12      49:10.5    9:50/M
    145    Teresa Connolly         Rocky Hill  CT        854   33    15 F 30-39      49:12.7    9:50/M
    146    James Silkenat          Guilford  CT          416   59    20 M 50-59      49:16.9    9:51/M
    147    Jolene Zupnik           New York  NY          979   25     6 F 20-29      49:27.5    9:53/M
    148    Andrew Anderson         Meriden  CT           414   53    21 M 50-59      49:33.6    9:55/M
    149    Steven Munzner          North Haven  CT       951   41    25 M 40-49      49:40.4    9:56/M
    150    Mary Walsh              Niantic  CT           995   44    25 F 40-49      50:18.6   10:04/M
    151    Elizabeth Palatiello    Guilford  CT           19   40    26 F 40-49      50:51.7   10:10/M
    152    Ellen Sumby             Old Saybrook          970   42    27 F 40-49      50:55.4   10:11/M
    153    Lori Andrzeicik         Griswold  CT          838   42    28 F 40-49      51:02.3   10:12/M
    154    Alissa Palatieello      Old Saybrook  CT       20   17     2 F 13-19      51:17.3   10:15/M
    155    Shirley Iselin          Essex                 410   63     2 F 60-69      51:17.8   10:15/M
    156    James Fretz             Killingworth  CT      876   53    22 M 50-59      51:28.5   10:18/M
    157    Mary Robbenhaar-Fret    Killingworth          960   49    29 F 40-49      51:34.3   10:19/M
    158    Stephen McCarthy        Andover  CT           489   38    22 M 30-39      52:00.9   10:24/M
    159    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT         945   45    30 F 40-49      52:06.2   10:25/M
    160    Alan Seawarz            Cheshire  CT           22   56    23 M 50-59      52:06.6   10:25/M
    161    Barbara Pecirep         Middletown  NJ        955   26     7 F 20-29      52:18.4   10:28/M
    162    Allison Kaiser          Hoboken  NJ           891   25     8 F 20-29      52:35.5   10:31/M
    163    Leslie Flott            Old Saybrook  CT      873   50     9 F 50-59      53:36.1   10:43/M
    164    Gail White              Uncasville  CT        976   43    31 F 40-49      53:45.4   10:45/M
    165    Sarah Widlitz           Guilford  CT          977   35    16 F 30-39      53:47.6   10:45/M
    166    Erika Wesolek           Norwich  CT           446   10     2 F  1-12      53:50.9   10:46/M
    167    Devin Delaney           Old Saybrook  CT      864   12     2 M  1-12      54:29.5   10:54/M
    168    Linda Wesolek           Norwich  CT           445   46    32 F 40-49      54:39.2   10:56/M
    169    Hakin Wilkerson         Hoboken  NJ           477   28     7 M 20-29      55:01.3   11:00/M
    170    Karal Bernardini        Ivoryton  CT          473   26     9 F 20-29      55:10.4   11:02/M
    171    Judith Anderson         Old Saybrook  CT      491   66     3 F 60-69      55:10.8   11:02/M
    172    Suzanne McLoughlin      Pawcatuck  CT         992   50    10 F 50-59      55:11.2   11:02/M
    173    Luara Mei               Essex                 484   35    17 F 30-39      55:12.0   11:02/M
    174    Sasha Sanford           Essex                 994   36    18 F 30-39      55:12.4   11:02/M
    175    Mary McDonald           Old Lyme  CT           26   59    11 F 50-59      56:06.8   11:13/M
    176    Anges McDonald          Deep River  CT         27   49    26 M 40-49      56:21.8   11:16/M
    177    Collin McCoid           Ivoryton  CT           15   16     8 M 13-19      57:03.2   11:25/M
    178    Christine Sacrey        Preston  CT           962   53    12 F 50-59      57:03.5   11:25/M
    179    Paul Noniewicz          Old Lyme  CT          954   42    27 M 40-49      57:50.6   11:34/M
    180    Drew Gordon             Madison  CT           882   12     3 M  1-12      57:53.6   11:35/M
    181    Cathy Cunningham        Framingham  MA        856   46    33 F 40-49      57:53.6   11:35/M
    182    Pharacain Fortuna       Middletown  CT        999   26    10 F 20-29      58:53.6   11:47/M
    183    Jan McKeown             Prospect  CT          438   60     4 F 60-69      59:03.6   11:49/M
    184    Nancy Height            Higganum  CT          888   58    13 F 50-59    1:04:31.6   12:54/M

------------------------------------------------------------------------