Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/May20_FourBr_set1.shtml

Four Bridges 4K

Willimantic, CT, May 20, 2007

Results

The Last Mile Race Mgt

13th Annual "Ed Burnham" Four Birdges 4K Road Race 
Willimantic, CT May 20th 2007 10:00pm
Results by: The Last Mile Racing
Weather: Passing Rain  50's 

Place Name                No.   Team       Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ========== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1 CHAD BROWN            207 MOS         31   1/7      1/23   M Waterford       CT   13:26  5:25 
    2 PETER OVIATT          190 WAC         37   2/7      2/23   M Lebanon         CT   14:36  5:53 
    3 Charlie Olbrias        29 WAC         30   3/7      3/23   M Willimantic     CT   15:23  6:12 
    4 RUBEN PEREZ-CRUZ      206 WAC         35   4/7      4/23   M Willimantic     CT   16:13  6:32 
    5 Mark Turkington       184             63   1/7      5/23   M Bolton          CT   16:22  6:36 
    6 ED HOGAN              199             37   5/7      6/23   M Lisbon          CT   16:34  6:40 
    7 PETER LEADS           208 WAC         52   2/7      7/23   M Willimantic     CT   16:48  6:46 
    8 DAVID DZIEKAN         209 WAC         40   1/7      8/23   M Willimantic     CT   17:08  6:54 
    9 PAMELA CAHILL         194             43   1/2      1/8    F Hebron          CT   17:23  7:00 
   10 CHRISTOPHER TOOMEY    183             36   6/7      9/23   M Willimantic     CT   18:11  7:19 
   11 DARRELL NETTO         201             55   3/7     10/23   M Colchester      CT   18:17  7:22 
   12 ELLIE LOWELL          187 WAC         60   1/3      2/8    F WILLINGTON      CT   18:49  7:35 
   13 SANDY COLLINS         204 MOS         51   2/3      3/8    F WAUREGAN        CT   19:09  7:43 
   14 KEVIN CAHILL          195             44   2/7     11/23   M Hebron          CT   20:32  8:16 
   15 NORMA VIVAR-ORUM      191             44   2/2      4/8    F Griswold        CT   20:50  8:23 
   16 ANDREW MAY            193             43   3/7     12/23   M HARTFORD        CT   21:18  8:35 
   17 Susan McDevitt         53             35   1/3      5/8    F Willimantic     CT   21:38  8:43 
   18 Peter McDevitt         48             44   4/7     13/23   M Willimantic     CT   21:38  8:43 
   19 SEAN HEALY            197              8   1/2     14/23   M Ledyerd         CT   22:00  8:52 
   20 ROBERT FERIGNO        203             49   5/7     15/23   M Columbia        CT   22:01  8:52 
   21 THOMAS JR MCINTOSH    202             70   4/7     16/23   M Coventry        CT   22:20  9:00 
   22 DAN KROTZ             186             60   5/7     17/23   M Buffalo         NY   22:35  9:06 
   23 BRANDON GRABER        198             44   6/7     18/23   M Ledyard         CT   23:19  9:23 
   24 KATHERINE CRAFT       205             33   2/3      6/8    F Windham         CT   23:47  9:35 
   25 Joseph Hughes         185             48   7/7     19/23   M Norwich         CT   23:49  9:35 
   26 BRIAN HEALY           196             10   2/2     20/23   M Ledyard         CT   25:50 10:24 
   27 COLBURN GRAVES        189 MOS         73   6/7     21/23   M NO. STONINGTON  CT   29:49 12:00 
   28 Imler Gregory          43             34   7/7     22/23   M Hamden          CT   31:15 12:35 
   29 NANCY BURNHAM         192             54   3/3      7/8    F Canterbury      CT   34:36 13:56 
   30 Ed Burnham             13             88   7/7     23/23   M Kansas City     MO   36:45 14:48 
   31 SHELLY IMLER           55             32   3/3      8/8    F Hamden          CT   44:35 17:57 
                       "Ed Burnham" Four Birdges 4k
                     Wiliimantic, CT 05/20/07 10:00AM
                      Weather: Passing Rain mid 50's
                  Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                        www.thelastmileracing.com 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Team       Time    
===== =================== === =============== == ========== ======= 
    1 PAMELA CAHILL        43 Hebron          CT              17:23 

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Team       Time    
===== =================== === =============== == ========== ======= 
    1 CHAD BROWN           31 Waterford       CT MOS          13:26 

                        MALE AGE GROUP:  13 & Under
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    19 SEAN HEALY            8 Ledyerd            CT              22:00 
    2    26 BRIAN HEALY          10 Ledyard            CT              25:50 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    17 Susan McDevitt       35 Willimantic        CT              21:38 
    2    24 KATHERINE CRAFT      33 Windham            CT              23:47 
    3    31 SHELLY IMLER         32 Hamden             CT              44:35 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     2 PETER OVIATT         37 Lebanon            CT WAC          14:36 
    2     3 Charlie Olbrias      30 Willimantic        CT WAC          15:23 
    3     4 RUBEN PEREZ-CRUZ     35 Willimantic        CT WAC          16:13 
    4     6 ED HOGAN             37 Lisbon             CT              16:34 
    5    10 CHRISTOPHER TOOMEY   36 Willimantic        CT              18:11 
    6    28 Imler Gregory        34 Hamden             CT              31:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    15 NORMA VIVAR-ORUM     44 Griswold           CT              20:50 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     8 DAVID DZIEKAN        40 Willimantic        CT WAC          17:08 
    2    14 KEVIN CAHILL         44 Hebron             CT              20:32 
    3    16 ANDREW MAY           43 HARTFORD           CT              21:18 
    4    18 Peter McDevitt       44 Willimantic        CT              21:38 
    5    20 ROBERT FERIGNO       49 Columbia           CT              22:01 
    6    23 BRANDON GRABER       44 Ledyard            CT              23:19 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    13 SANDY COLLINS        51 WAUREGAN           CT MOS          19:09 
    2    29 NANCY BURNHAM        54 Canterbury         CT              34:36 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     7 PETER LEADS          52 Willimantic        CT WAC          16:48 
    2    11 DARRELL NETTO        55 Colchester         CT              18:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    12 ELLIE LOWELL         60 WILLINGTON         CT WAC          18:49 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     5 Mark Turkington      63 Bolton             CT              16:22 
    2    22 DAN KROTZ            60 Buffalo            NY              22:35 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    21 THOMAS JR MCINTOSH   70 Coventry           CT              22:20 
    2    27 COLBURN GRAVES       73 NO. STONINGTON     CT MOS          29:49 

                         MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    30 Ed Burnham           88 Kansas City        MO              36:45