Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Mar18_Leprec_set1.shtml

Leprechaun 5 Miler

Madison, CT, March 18, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC



LEPRECHAUN 5-MILER 
Overall Finish List
March 18, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

The rain, snow and slush were replaced by freezing temperature and wind. No matter Kerry Arsenault came to win and did, winning the whole ball of frozen wax. Sixteen-year old Sean Nestor put up a good fight as he won his division and the menís race.

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Guilford  CT          261   42     1 F 40-49      31:27.0    6:17/M
       2    Sean Nestor             Madison  CT           232   16     1 M  1-19      31:46.0    6:21/M
       3    Jerry Turk              Guilford  CT          262   48     1 M 40-49      32:04.0    6:25/M
       4    James Muller            Madison  CT           264   15     2 M  1-19      32:26.0    6:29/M
       5    David Tommaso           Branford  CT          234   24     1 M 20-29      32:37.0    6:31/M
       6    Charles Iselin          Madison  CT           287   43     2 M 40-49      33:00.0    6:36/M
       7    Arturo Solis            Washington            199   25     2 M 20-29      33:06.0    6:37/M
       8    Al Arbuckle             Waterbury             174   43     3 M 40-49      33:48.0    6:46/M
       9    Mark Turkington         Bolton  CT            239   62     1 M 60-69      33:59.0    6:48/M
      10    Todd Strickland         Madison  CT           206   44     4 M 40-49      34:08.0    6:50/M
      11    Neal Slobin             Old Saybrook  CT      231   51     1 M 50-59      34:37.0    6:55/M
      12    Wesley Johnson          Cheshire  CT          242   38     1 M 30-39      35:06.0    7:01/M
      13    Ken Skidmore            Clinton  CT           293   40     5 M 40-49      35:36.0    7:07/M
      14    Richard Gallagher       Clinton  CT           244   43     6 M 40-49      35:38.0    7:08/M
      15    Ken Skidmorte           Clinton  CT           275   40     7 M 40-49      35:46.0    7:09/M
      16    William Schaeffer       Guilford              208   60     2 M 60-69      35:52.0    7:10/M
      17    Michael Dhddetta        Branford  CT          273   49     8 M 40-49      36:23.0    7:17/M
      18    Heather Deleurentis     Haddam  CT            246   31     1 F 30-39      36:29.0    7:18/M
      19    Gary Rodebauhom                               259   58     2 M 50-59      36:44.0    7:21/M
      20    Steve Surprise                                274   50     3 M 50-59      36:45.0    7:21/M
      21    Noel Petra              Guilford              228   36     2 M 30-39      36:55.0    7:23/M
      22    Gino Deliseo            Lebanon  CT           271   37     3 M 30-39      37:00.0    7:24/M
      23    Kipp Small              Guilford              212   45     9 M 40-49      37:12.0    7:26/M
      24    Robin Baughan           North Branford  CT    284   39     2 F 30-39      37:28.0    7:30/M
      25    Robert Tosiello         MADISON               205   49    10 M 40-49      37:29.0    7:30/M
      26    Tom Pinchbeck           Guilford  CT          270   42    11 M 40-49      37:39.0    7:32/M
      27    Michael Strait          Guilford  CT          245   42    12 M 40-49      37:48.0    7:34/M
      28    Mohsen Safari           Groton  CT            163   56     4 M 50-59      37:49.0    7:34/M
      29    Barbara Pearce          Guilford  CT          249   52     1 F 50-59      37:49.0    7:34/M
      30    Liam Ratcliffe          Madison  CT           277   43    13 M 40-49      37:50.0    7:34/M
      31    Robert Davis            Naugatuck  CT         155   55     5 M 50-59      37:51.0    7:34/M
      32    Jerry Bruening                                233   58     6 M 50-59      38:09.0    7:38/M
      33    Doug Bacon                                    258   43    14 M 40-49      38:51.0    7:46/M
      34    David Rathbun           Northford             180   59     7 M 50-59      39:07.0    7:49/M
      35    Kimberly Longobucco     Torrington            227   23     1 F 20-29      39:18.0    7:52/M
      36    Jon Mayhew              Madison  CT           285   43    15 M 40-49      39:19.0    7:52/M
      37    Tinita Larmann          Gales Ferry           165   37     3 F 30-39      39:22.0    7:52/M
      38    David Ferrante          Madison  CT           254   47    16 M 40-49      39:58.0    8:00/M
      39    Jeffery Doot            West Hartford         226   34     4 M 30-39      40:16.0    8:03/M
      40    Siobhan O'Kane          Sleepy Hollow         168   26     2 F 20-29      40:23.0    8:05/M
      41    David Head              Rocky Hill            197   37     5 M 30-39      41:16.0    8:15/M
      42    Stacey Divis            Rocky Hill            196   27     3 F 20-29      41:16.0    8:15/M
      43    Christina Williams      Middletown  CT        279   28     4 F 20-29      41:24.0    8:17/M
      44    Danielle Ciccone        Westbrook  CT         260   22     5 F 20-29      41:29.0    8:18/M
      45    Gordon Todd             Manchester  CT        248   65     3 M 60-69      41:30.0    8:18/M
      46    Jay Baird               MADISON               204   43    17 M 40-49      41:34.0    8:19/M
      47    Gene Ryan               Waterford             292   50     8 M 50-59      41:50.0    8:22/M
      48    Todd Nuhn               Killingworth          213   39     6 M 30-39      42:02.0    8:24/M
      49    Alan McCall             Manchester  CT        256   57     9 M 50-59      42:07.0    8:25/M
      50    Gia Calistro            Guilford              181   41     2 F 40-49      42:08.0    8:26/M
      51    John Klein-Robbenhaa    East Haven            187   47    18 M 40-49      42:31.0    8:30/M
      52    Glenn Forest            Branford              194   46    19 M 40-49      42:37.0    8:31/M
      53    Kristen Ginsburg        Madison  CT           257   32     4 F 30-39      42:45.0    8:33/M
      54    David3 Wehrle                                 267   44    20 M 40-49      42:49.0    8:34/M
      55    Justin Howard           Old Saybrook  CT      243   33     7 M 30-39      42:53.0    8:35/M
      56    Penny Oakley            Old Lyme  CT          170   52     2 F 50-59      42:58.0    8:36/M
      57    Steven Kowalsky         MADISON               202   58    10 M 50-59      43:03.0    8:37/M
      58    Stephen Moskaluk        Groton  CT            192   33     8 M 30-39      43:13.0    8:39/M
      59    John Ryan               Waterford  CT         207   44    21 M 40-49      43:26.0    8:41/M
      60    Bill Sullivan           Waterford             178   38     9 M 30-39      43:29.0    8:42/M
      61    Rick Willson            MIDDLETOWN            188   55    11 M 50-59      43:50.0    8:46/M
      62    Laurie Piserchia        Guilford  CT          179   47     3 F 40-49      44:00.0    8:48/M
      63    Sherri Condon           Middletown  CT        160   42     4 F 40-49      44:02.0    8:48/M
      64    Kerry Luksic            MADISON               198   35     5 F 30-39      44:05.0    8:49/M
      65    Joseph Nelson           Hartford  CT          272   54    12 M 50-59      44:09.0    8:50/M
      66    Catherine Hopkins       New Haven             200   33     6 F 30-39      44:20.0    8:52/M
      67    John Brennan            East Hartford  CT     184   50    13 M 50-59      44:41.0    8:56/M
      68    Jon Blake               Centerbrook  CT       288   45    22 M 40-49      44:43.0    8:57/M
      69    George Davis            Madison  CT           266   61     4 M 60-69      44:47.0    8:57/M
      70    Mike King               Middletown  CT        251   54    14 M 50-59      45:18.0    9:04/M
      71    Mark Ferris             Madison               171   55    15 M 50-59      45:19.0    9:04/M
      72    Daniel Zaneski          Branford              201   36    10 M 30-39      45:22.0    9:04/M
      73    Jennifer Houghton       Madison  CT           250   37     7 F 30-39      45:23.0    9:05/M
      74    Hilary Griffin                                268   40     5 F 40-49      45:46.0    9:09/M
      75    Stephan Hartmann        Guilford              158   26     3 M 20-29      45:48.0    9:10/M
      76    Bill Bennett            Stratford             217   63     5 M 60-69      46:10.0    9:14/M
      77    Mark Roby               Killingworth          220   56    16 M 50-59      46:37.0    9:19/M
      78    John Deats              Guilford  CT          281   24     4 M 20-29      46:48.0    9:22/M
      79    Karl Salvati            Guilford              222   53    17 M 50-59      46:49.0    9:22/M
      80    Marcy Saunders          Madison  CT           283   51     3 F 50-59      46:58.0    9:24/M
      81    Spencer Walker          Madison  CT           278   11     3 M  1-19      47:02.0    9:24/M
      82    Harry Oakley            Old Lyme              169   58    18 M 50-59      47:03.0    9:25/M
      83    Dawn Clark              Hamden  CT            164   27     6 F 20-29      47:04.0    9:25/M
      84    Lindsey Perrotti        Southington           223   24     7 F 20-29      47:21.0    9:28/M
      85    Alice Navarro           Niantic  CT           286   11     1 F  1-19      47:24.0    9:29/M
      86    Roman Sterzycki                               235   58    19 M 50-59      47:30.0    9:30/M
      87    Alex Navarro            Old Saybrook  CT      290   14     4 M  1-19      47:30.0    9:30/M
      88    Frank Navarro           Old Saybrook  CT      289   16     5 M  1-19      47:31.0    9:30/M
      89    Adam Taylor             MADISON               191   10     6 M  1-19      47:31.0    9:30/M
      90    Tom Harrington          Waterford  CT         276   53    20 M 50-59      47:32.0    9:30/M
      91    Ken Navarro             Old Saybrook  CT      291   49    23 M 40-49      47:35.0    9:31/M
      92    Chuck Bartnicki         Groton  CT            162   55    21 M 50-59      47:42.0    9:32/M
      93    Mary Robbenhaar-Fret    Killingworth          182   48     6 F 40-49      47:44.0    9:33/M
      94    James Fretz             Killingworth  CT      183   54    22 M 50-59      47:50.0    9:34/M
      95    Jennifer Bradley        GROTON                193   44     7 F 40-49      47:50.0    9:34/M
      96    Teresa Connolly         Rocky Hill  CT        230   33     8 F 30-39      48:50.0    9:46/M
      97    Ellen Sumby             Old Saybrook          214   42     8 F 40-49      49:06.0    9:49/M
      98    Penny Ratcliffe         MADISON               210   43     9 F 40-49      49:06.0    9:49/M
      99    Jennifer Rodriguez      MADISON               203   37     9 F 30-39      49:07.0    9:49/M
     100    Leo Sullivan            WATERFORD             157   44    24 M 40-49      49:35.0    9:55/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Robert Trowbridge       Avon  CT              252   72     1 M 70-99      49:52.0    9:58/M
     102    Vilia Husin             New Haven             167   28     8 F 20-29      51:36.0   10:19/M
     103    Monica Donaso           Prospect              177   41    10 F 40-49      52:22.0   10:28/M
     104    Tim Craft               Plainville            176   50    23 M 50-59      52:24.0   10:29/M
     105    Rosemary Hilario        New London            218   27     9 F 20-29      52:25.0   10:29/M
     106    Kim Previti                                   253   44    11 F 40-49      52:53.0   10:35/M
     107    Jessica Uliasz          Southington  CT       236   35    10 F 30-39      52:57.0   10:35/M
     108    Tim Diemand             Madison  CT           282   39    11 M 30-39      54:22.0   10:52/M
     109    Reagan Krane                                  265   49    12 F 40-49      54:49.0   10:58/M
     110    William Olsen           Clinton               166   59    24 M 50-59      54:53.0   10:59/M
     111    Asa Wilderman           MADISON               156   33    11 F 30-39      55:03.0   11:01/M
     112    Jennifer Bernier        East Haddam           211   33    12 F 30-39      55:10.0   11:02/M
     113    John Garvey             Trumbell              215   33    12 M 30-39      55:12.0   11:02/M
     114    Ann Bennett             Stratford             216   63     1 F 60-69      55:59.0   11:12/M
     115    Charlotte Taylor        MADISON               190   12     2 F  1-19      56:37.0   11:19/M
     116    Chris Taylor            MADISON               189   43    13 F 40-49      57:00.0   11:24/M

------------------------------------------------------------------------