Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Jun9_Nianti_set1.shtml

Niantic Bay 10K

Niantic, CT, June 9, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC - (www.snerro.com)



NIANTIC BAY 10K 10 K

NIANTIC BAY 10K 10 K

Overall Finish List

June 08, 2007


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    STPEHEN HERRERA         WATERFORD  CT         176   36 ***** M 35-39      33:16.0    5:21/M
       2    BRIAN MENAKER           IOWA CITY  IA         164   25     1 M 25-29      34:06.0    5:29/M
       3    JOHN ANTHONY            NORWICH  CT           207   32     1 M 30-34      34:18.0    5:31/M
       4    Chris Schulten          Middlefield  CT        77   35     1 M 35-39      35:47.0    5:46/M
       5    SCOTT GRISWOLD          BETHLEHEM  CT         127   27     2 M 25-29      37:53.0    6:06/M
       6    PETE HARRIS             NIANTIC  CT           109   42     1 M 40-44      39:18.0    6:20/M
       7    OATY FRYE               WATERFORD  CT         206   16     1 M 15-19      39:21.0    6:20/M
       8    John Hadcock            East Lyme  CT          68   48     1 M 45-49      39:32.0    6:22/M
       9    TODD FISHER             NORWICH  CT           144   38     2 M 35-39      39:35.0    6:22/M
      10    BRENNAN PHILLIPS        NIANTIC  CT           175   26     3 M 25-29      39:56.0    6:26/M
      11    KARL CHRISTIANSEN       NIANTIC  CT           195   44     2 M 40-44      39:59.0    6:26/M
      12    Patrick Jacksin         North Franklin  CT     35   48     2 M 45-49      40:07.0    6:28/M
      13    PAUL DOMINY             EAST HADDAM  CT       168   46     3 M 45-49      40:40.0    6:33/M
      14    Lance Flott             Old Saybrook  CT       84   49     4 M 45-49      40:53.0    6:35/M
      15    Dave Jacobs             Niantic  CT            20   62     1 M 60-64      40:59.0    6:36/M
      16    Andrew Cody             Niantic  CT            99   26     4 M 25-29      41:01.0    6:36/M
      17    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           104   48     5 M 45-49      42:05.0    6:47/M
      18    Joe Gioia               Ledyard  CT            80   52     1 M 50-54      42:08.0    6:47/M
      19    ALISON DUPONT           UNCASVILLE  CT        130   40 ***** F 40-44      42:10.0    6:47/M
      20    Bob Nelson              Gales Ferry  CT        28   49     6 M 45-49      42:20.0    6:49/M
      21    CHARLES WHYNACHT        NIANTIC  CT           186   57     1 M 55-59      42:20.0    6:49/M
      22    ANNETTE BARBAY          UNCASVILLE  CT        148   36     1 F 35-39      42:27.0    6:50/M
      23    Jessica Noel Cini       Niantic  CT            69   28     1 F 25-29      42:40.0    6:52/M
      24    Jeff Scheeler           East Lyme  CT          37   52     2 M 50-54      42:46.0    6:53/M
      25    HAROLD HAUGETO          GALES FERRY  CT       133   31     2 M 30-34      42:47.0    6:53/M
      26    Gary Deal               Oakdale  CT            52   49     7 M 45-49      42:50.0    6:54/M
      27    Marcy Withington        Old Lyme  CT           54   37     2 F 35-39      43:08.0    6:57/M
      28    John Savage             East Lyme  CT          75   50     3 M 50-54      43:16.0    6:58/M
      29    MIKE PARULIS            EAST LYME  CT         189   48     8 M 45-49      43:17.0    6:58/M
      30    ALAN HALL               MYSTIC  CT            169   51     4 M 50-54      43:22.0    6:59/M
      31    JACK SIROTNIK           MILFORD  CT           121   53     5 M 50-54      43:27.0    7:00/M
      32    GREG WATERBURY          GUILFORD  CT          203   46     9 M 45-49      43:31.0    7:00/M
      33    LAUREN IWANICKI         EAST LYME  CT         129   22     1 F 20-24      43:32.0    7:01/M
      34    John Walter             Niantic  CT            15   41     3 M 40-44      43:39.0    7:02/M
      35    John Sacrey             Preston  CT            95   55     2 M 55-59      43:49.0    7:03/M
      36    CLIFF BROWN             EAST HARTFORD  CT     162   47    10 M 45-49      44:09.0    7:07/M
      37    BRUNO CORITON           NEW HAVEN  CT         173   28     5 M 25-29      44:10.0    7:07/M
      38    CHERYL SIMONI           WETHERSFIELD  CT      161   40     1 F 40-44      44:13.0    7:07/M
      39    MARIE SCHREIBER         NEW HAVEN  CT         172   28     2 F 25-29      44:14.0    7:07/M
      40    Willy Jezek             East Haddam  CT        88   55     3 M 55-59      44:22.0    7:09/M
      41    Paul Wai                Hartford  CT           74   34     3 M 30-34      44:27.0    7:09/M
      42    KEN ROBERTS             NIANTIC  CT           202   39     3 M 35-39      44:32.0    7:10/M
      43    JIMMY TOLA              NEW LONDON  CT        174   36     4 M 35-39      44:32.0    7:10/M
      44    Claire Millous          Wyoming  RI            38   38     3 F 35-39      44:42.0    7:12/M
      45    ROGER HILL              SALEM  CT             171   47    11 M 45-49      44:49.0    7:13/M
      46    RICH RICE                                     160   47    12 M 45-49      44:56.0    7:14/M
      47    Gino Deliseo            Lebanon  CT             7   37     5 M 35-39      45:15.0    7:17/M
      48    FRANK SILVA             NEW LONDON  CT        123   41     4 M 40-44      45:33.0    7:20/M
      49    Bob Buckingham          New London  CT         94   47    13 M 45-49      45:48.0    7:23/M
      50    ALVARO SANCHEZ-HUERTA   GROTON  CT            147   24     1 M 20-24      46:01.0    7:25/M
      51    AIDAN POWER             EAST LYME  CT         152   46    14 M 45-49      46:03.0    7:25/M
      52    Ben Mattheis            Cheshire  CT           64   53     6 M 50-54      46:10.0    7:26/M
      53    Tien Nguyen             East Lyme  CT          36   44     5 M 40-44      46:15.0    7:27/M
      54    Koby Nelson             Gales Ferry  CT        27   15     2 M 15-19      46:22.0    7:28/M
      55    Frank Fiala             East Haddam  CT        86   47    15 M 45-49      46:28.0    7:29/M
      56    BILL SCHWARZ            MANCHESTER  CT        143   63     2 M 60-64      46:29.0    7:29/M
      57    LARRY JAMES             PRESTON  CT           156   43     6 M 40-44      46:43.0    7:31/M
      58    MaryAnn Babcock         Griswold  CT          105   40     2 F 40-44      46:44.0    7:32/M
      59    Manuel Duval            NL                      4   41     7 M 40-44      46:54.0    7:33/M
      60    VICKY KASAKOWSKI        EAST LYME  CT         126   43     3 F 40-44      47:03.0    7:35/M
      61    Dean Berardi            Griswold  CT           32   46    16 M 45-49      47:04.0    7:35/M
      62    Sara Vernaglia          Brighton  MA           21   23     2 F 20-24      47:11.0    7:36/M
      63    PAUL GRAY               PAWCATUCK  CT         136   40     8 M 40-44      47:26.0    7:38/M
      64    ANDREW O'BRIEN          NORTH KINGSTOWN  RI   107   45    17 M 45-49      47:36.0    7:40/M
      65    TIM FAGAN               WATERFORD  CT         205   36     6 M 35-39      47:38.0    7:40/M
      66    MATT RAYMOND            NIANTIC  CT           191   22     2 M 20-24      47:39.0    7:40/M
      67    CHRIS STORER            STONINGTON  CT        179   55     4 M 55-59      47:42.0    7:41/M
      68    KIM MORRISSEY           NIANTIC  CT           204   41     4 F 40-44      47:49.0    7:42/M
      69    RUSS DIPALLINA          WATERFORD             180   44     9 M 40-44      47:57.0    7:43/M
      70    DAVID KING              EAST LYME  CT         120   39     7 M 35-39      48:11.0    7:46/M
      71    Mary Liz Williams       West Hartford  CT      47   45     1 F 45-49      48:14.0    7:46/M
      72    JOSH SHEPPARD           NIANTIC  CT           184   27     6 M 25-29      48:15.0    7:46/M
      73    TERRENCE HICKEY         GALES FERRY  CT       177   36     8 M 35-39      48:22.0    7:47/M
      74    LINDA MIRON             WEST HARTFORD  CT     122   39     4 F 35-39      48:33.0    7:49/M
      75    GEORGE PARAINI          MYSTIC  CT            183   48    18 M 45-49      48:41.0    7:50/M
      76    Jerry Brown             East Lyme  CT          48   65     1 M 65-69      48:54.0    7:52/M
      77    STEVE HASS              NORWALK  CT           170   42    10 M 40-44      49:03.0    7:54/M
      78    Bob Myers               New London  CT         83   45    19 M 45-49      49:07.0    7:55/M
      79    Mary Murphy             East Lyme  CT           1   38     5 F 35-39      49:10.0    7:55/M
      80    SPRING COLE             DAYVILLE  CT          185   42     5 F 40-44      49:12.0    7:55/M
      81    BETH MCCRABB            EAST LYME  CT         182   46     2 F 45-49      49:17.0    7:56/M
      82    CHARENE CLARK           OLD LYME  CT          137   43     6 F 40-44      49:25.0    7:57/M
      83    Gerald Ricketson        Waterford              22   39     9 M 35-39      49:40.0    8:00/M
      84    Eddie Roberts           Clinton  CT            56   22     3 M 20-24      49:42.0    8:00/M
      85    Angela Ison             Stonington  CT         87   38     6 F 35-39      49:49.0    8:01/M
      86    MICHAEL CARTA           WATERFORD             187   48    20 M 45-49      49:50.0    8:01/M
      87    Brian Andstrom          Plainfield             14   51     7 M 50-54      50:02.0    8:03/M
      88    Stephen Montafia        Groton  CT             96   39    10 M 35-39      50:04.0    8:04/M
      89    PAUL FILIPPETTI                               142   0      1 M  0- 0      50:05.0    8:04/M
      90    Carolyn KAPLAN          Niantic  CT           113   38     7 F 35-39      50:06.0    8:04/M
      91    SANDRA COLLINS          WAUREGAN  CT          155   51     1 F 50-54      50:22.0    8:07/M
      92    SCOTT ROMAN             BERLIN  CT            108   40    11 M 40-44      50:36.0    8:09/M
      93    David Brady             Colchester  CT         33   54     8 M 50-54      50:38.0    8:09/M
      94    FRANK GAVAL             SUGARLOAF  PA         159   60     3 M 60-64      50:50.0    8:11/M
      95    Scott A Partosan        Mystic  CT             73   41    12 M 40-44      51:32.0    8:18/M
      96    Betsy Fiorillo          East Lyme  CT          23   45     3 F 45-49      51:46.0    8:20/M
      97    William Brown           Niantic  CT            97   46    21 M 45-49      51:53.0    8:21/M
      98    DAVID ANDERSON          NIANTIC  CT           141   50     9 M 50-54      52:08.0    8:24/M
      99    JACLYN TULES            PLAINFIELD  CT        140   14     1 F  1-14      52:22.0    8:26/M
     100    Pete DeAngelis          New London  CT         25   36    11 M 35-39      53:01.0    8:32/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Mary Ellen Porter       West Hartford  CT      76   48     4 F 45-49      53:08.0    8:33/M
     102    Amy Arnio               Canterbury  CT         89   27     3 F 25-29      53:12.0    8:34/M
     103    Victor Dowling          West Hartford  CT      85   50    10 M 50-54      53:37.0    8:38/M
     104    BOB NIEDBALA            NORWICH  CT           124   59     5 M 55-59      53:41.0    8:39/M
     105    Mary Sturgeon           Salem  CT             102   49     5 F 45-49      53:44.0    8:39/M
     106    JOHN NATALE             EAST HADDAM  CT       134   45    22 M 45-49      54:00.0    8:42/M
     107    MAUREEN WIMBERGER       WEST HARTFORD  CT     163   45     6 F 45-49      54:05.0    8:43/M
     108    GERALD EGAN             GROTON  CT            146   52    11 M 50-54      54:21.0    8:45/M
     109    STEPHEN DINSMORE        EAST LYME  CT         106   47    23 M 45-49      54:37.0    8:48/M
     110    Laurinda Lavado Santos  Glastonbury  CT        11   45     7 F 45-49      54:40.0    8:48/M
     111    ROSE BUCKINHAM          NORWICH  CT           125   59     1 F 55-59      54:48.0    8:49/M
     112    Marc Pilcher            Lebanon  CT           103   34     4 M 30-34      54:51.0    8:50/M
     113    CHRIS PILCHER           LEBANON  CT           135   33     5 M 30-34      54:51.0    8:50/M
     114    BROOKE CLARK            CENTERBROOK  CT       193   33     1 F 30-34      54:54.0    8:50/M
     115    CHRIS PARAKILAS         WATERBURY  CT         194   43    13 M 40-44      54:56.0    8:51/M
     116    Whitney Gilberto        Wilmington  NC          3   26     4 F 25-29      55:01.0    8:52/M
     117    TIMOTHY BELLIVEAU       NORWICH  CT           117   30     6 M 30-34      55:08.0    8:53/M
     118    Kathryn Lynn Giurleo    Oakdale  CT            63   29     5 F 25-29      55:20.0    8:55/M
     119    John Micali             Niantic  CT            17   60     4 M 60-64      55:25.0    8:55/M
     120    PAUL HANNA              NIANTIC  CT           128   35    12 M 35-39      55:26.0    8:56/M
     121    Carol Myers             New London  CT         82   32     2 F 30-34      55:26.0    8:56/M
     122    Karina Julius           Old Saybrook  CT       44   41     7 F 40-44      55:30.0    8:56/M
     123    Michael Denison Hislop  East Lyme  CT          81   18     3 M 15-19      55:36.0    8:57/M
     124    Gail Glenn              EAST LYME  CT          90   55     2 F 55-59      55:42.0    8:58/M
     125    Charlie Fenick          Niantic  CT            26   66     2 M 65-69      55:51.0    9:00/M
     126    DEBRA RAYMOND           NIANTIC  CT           192   47     8 F 45-49      55:56.0    9:00/M
     127    MAUREEN WERNER          NIANTIC  CT           151   45     9 F 45-49      56:00.0    9:01/M
     128    KRISTEN STODOLSKI       OLD LYME  CT          190   25     6 F 25-29      56:01.0    9:01/M
     129    Anne Saita              San Diego  CA           5   45    10 F 45-49      56:04.0    9:02/M
     130    R.J. DECOSTA            NIANTIC  CT           200   37    13 M 35-39      56:45.0    9:08/M
     131    JEFF BARTLETT           EAST LYME  CT         118   46    24 M 45-49      57:12.0    9:13/M
     132    EMILY PARULIS           EAST LYME  CT         188   18     1 F 15-19      57:16.0    9:13/M
     133    mark dignoti            Niantic  CT           112   40    14 M 40-44      57:21.0    9:14/M
     134    RICK MITTON             OAKDALE  CT           166   49    25 M 45-49      57:49.0    9:19/M
     135    JILLIAN GRAY            OAKDALE  CT           139   24     3 F 20-24      58:01.0    9:21/M
     136    Bruce Grisafe           Salem  CT              53   53    12 M 50-54      58:13.0    9:22/M
     137    Jake Wickstrom          Niantic  CT            50   38    14 M 35-39      58:15.0    9:23/M
     138    Jeanette Hancock        West Hartford  CT      92   22     4 F 20-24      58:19.0    9:23/M
     139    SUSAN SHECKLEY          NIANTIC  CT           181   59     3 F 55-59      58:20.0    9:24/M
     140    Sarah W. Lopez          Bayamon  PR            12   40     8 F 40-44      58:22.0    9:24/M
     141    Patricia Phillips       Niantic  CT            60   60     1 F 60-64      58:33.0    9:26/M
     142    Sue Rocco               Bradenton  FL           6   44     9 F 40-44      58:56.0    9:29/M
     143    BRIDGETTE GORDON-HICKEY NIANTIC  CT           110   37     8 F 35-39      59:38.0    9:36/M
     144    CATHERINE MATTHEIS      CHESHIRE  CT          131   53     2 F 50-54      59:45.0    9:37/M
     145    Will Hancock            West Hartford  CT      93   18     4 M 15-19      59:56.0    9:39/M
     146    Matt Godin              East Lyme  CT         101   17     5 M 15-19    1:00:01.0    9:40/M
     147    Jay Churchill           Chester  CT            61   62     5 M 60-64    1:00:06.0    9:41/M
     148    Douglas G Story         Westbrook  CT          91   42    15 M 40-44    1:00:06.0    9:41/M
     149    Teresa Dickson          Oakdale  CT           115   48    11 F 45-49    1:00:26.0    9:44/M
     150    Hanyung Kim             East Lyme  CT         100   17     2 F 15-19    1:00:27.0    9:44/M
     151    ELIZABETH PERRY         Niantic  CT           114   44    10 F 40-44    1:00:27.0    9:44/M
     152    CHRISTINE STALDER       EAST HAVEN  CT        201   42    11 F 40-44    1:00:30.0    9:45/M
     153    KAREN (GRONK) SHORT     NEW LONDON  CT        119   46    12 F 45-49    1:00:34.0    9:45/M
     154    Lauren E Walling        Niantic  CT            79   40    12 F 40-44    1:00:54.0    9:48/M
     155    Krista Dobo             Niantic  CT            49   37     9 F 35-39    1:01:12.0    9:51/M
     156    Mary Walsh              Niantic  CT            65   44    13 F 40-44    1:01:19.0    9:52/M
     157    Judy McGrath            Colchester  CT         29   65     1 F 65-69    1:01:31.0    9:54/M
     158    Liz Andstrom            Plainfield  CT         13   52     3 F 50-54    1:01:42.0    9:56/M
     159    JENNIFER MAZIARZ        WALLINGFORD  CT       196   27     7 F 25-29    1:01:54.0    9:58/M
     160    TAMARA MITTON           OAKDALE  CT           165   47    13 F 45-49    1:02:00.0    9:59/M
     161    Lori Andrzeicik         Griswold  CT           39   42    14 F 40-44    1:02:24.0   10:03/M
     162    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT          55   42    15 F 40-44    1:02:35.0   10:05/M
     163    AMY KAUFMAN             OLD LYME  CT          167   26     8 F 25-29    1:02:39.0   10:05/M
     164    PAUL DUGGAN             LISBON  CT            138   65     3 M 65-69    1:02:47.0   10:07/M
     165    JACELYN PARDI           MANCHESTER  CT        197   0      1 F  0- 0    1:02:54.0   10:08/M
     166    JALLYN CORREA           HARTFORD  CT          198   27     9 F 25-29    1:03:04.0   10:09/M
     167    David Williams          West Hartford  CT      46   54    13 M 50-54    1:03:17.0   10:11/M
     168    Mary A. Boucher         East Lyme  CT           9   43    16 F 40-44    1:04:52.0   10:27/M
     169    Steven J. Boucher       East Lyme  CT          10   49    26 M 45-49    1:04:53.0   10:27/M
     170    BETTY QUINTANA          MANCHESTER  CT        199   27    10 F 25-29    1:05:17.0   10:31/M
     171    RANDALL PATTERSON       ANDOVER  CT           145   48    27 M 45-49    1:06:02.0   10:38/M
     172    Tim Capazzi             New London  CT         78   32     7 M 30-34    1:07:21.0   10:51/M
     173    Dawn Renea Nelson       New London  CT         72   35    10 F 35-39    1:07:21.0   10:51/M
     174    Gail White              Uncasville  CT        111   43    17 F 40-44    1:07:47.0   10:55/M
     175    NICOLE KRYNIC           MYSTIC  CT            149   26    11 F 25-29    1:09:23.0   11:10/M
     176    NORA SELINGER           STONINGTON  CT        150   23     5 F 20-24    1:09:23.0   11:10/M
     177    Sarah Ledingham         North Stonington  C     8   26    12 F 25-29    1:11:25.0   11:30/M
     178    DENAY STEELE            NIANTIC  CT           116   41    16 M 40-44    1:19:45.0   12:51/M
     179    Cecelia Grisafe         Salem  CT              34   51     4 F 50-54    1:19:46.0   12:51/M