Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Jun23_Connec_set1.shtml

Connecticut Irish Festival 5K

North Haven, CT, June 23, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Willianm Sanders
Race Winner William Sanders


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 23, 2007 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

William Sanders, Wethersfield, CT - 15:26
Liz Fagan Gottlieb, San Rafael, CA - 18:03


LOCATION
North Haven

Fairgrounds
WEATHER
65 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    William Sanders         Wethersfield  CT      278   20 ***** M 20-29        15:26    4:59/M
      2    Stan Mueller            Cheshire  CT          338   14     1 M 13-15        17:53    5:46/M
      3    John Paggioli           Marlborough  CT       300   41     1 M 40-49        17:59    5:48/M
      4    Kyle Reiss              Oxford  CT            219   17     1 M 16-19        18:01    5:49/M
       5    Liz Fagan Gottlieb      San Rafael  CA        368   31 ***** F 30-39        18:03    5:49/M
       6    John Matthews           Canton  CT             27   50     1 M 50-59        18:05    5:50/M
      7    Patrick Cavanaugh       Cheshire  CT          377   15     2 M 13-15        18:08    5:51/M
      8    Ryan Wedge              Meriden  CT           294   21     1 M 20-29        18:12    5:52/M
      9    Kurt Ogren              Hamden  CT              3   38     1 M 30-39        18:14    5:53/M
     10    Connor Green            Wethersfield  CT       78   16     2 M 16-19        18:24    5:56/M
     11    Ryan O'Connell          North Haven  CT       262   34     2 M 30-39        18:34    5:59/M
     12    Martin Espino           Trumbull  CT          254   47     2 M 40-49        18:36    6:00/M
     13    Juliano Lozina          Irvington  NY         387   36     3 M 30-39        18:38    6:01/M
     14    Paul Smith              Storrs Mansfield  C   221   41     3 M 40-49        18:42    6:02/M
     15    Chris Saroka            Northford  CT         325   16     3 M 16-19        18:45    6:03/M
     16    Dave Bechtel            Hamden  CT             28   42     4 M 40-49        18:47    6:04/M
     17    Jerry Munck             North Haven  CT        11   51     2 M 50-59        19:00    6:08/M
     18    Patrick Hubbell         North Haven  CT       159   15     3 M 13-15        19:12    6:12/M
     19    David Butler            North Haven  CT       286   39     4 M 30-39        19:16    6:13/M
     20    Steven Joyce            Wallingford  CT       373   45     5 M 40-49        19:25    6:16/M
     21    Courtney Dinnan         Hamden  CT              4   16     1 F 16-19        19:31    6:18/M
     22    John Strahley           Cheshire  CT          128   40     6 M 40-49        19:38    6:20/M
     23    Bob Heslin Heslin       Plainville  CT        110   51     3 M 50-59        19:45    6:22/M
     24    Michael Eldredge        Cheshire  CT          314   43     7 M 40-49        20:01    6:27/M
     25    Julia Hickey            Manchester  CT        249   14     1 F 13-15        20:08    6:30/M
     26    Raymond Regan           North Haven  CT         5   39     5 M 30-39        20:09    6:30/M
     27    Justin Knickerbocker    Wallingford  CT       283   22     2 M 20-29        20:14    6:32/M
     28    Kellie Walker           North Branford  CT    380   15     2 F 13-15        20:19    6:33/M
     29    Kurt De Guzman          New Haven  CT          31   47     8 M 40-49        20:27    6:36/M
     30    Dave Chameides          Oxford  CT            327   48     9 M 40-49        20:29    6:36/M
     31    Frankie Brillante       Wallingford  CT       364   15     3 F 13-15        20:35    6:38/M
     32    Steven Morris           Vernon  CT            131   52     4 M 50-59        20:37    6:39/M
     33    Jeff Kravetz            Woodbridge  CT        255   34     6 M 30-39        20:38    6:39/M
     34    Michael Joyce           Wallingford  CT       370   14     4 M 13-15        20:40    6:40/M
     35    Juan Vivero             Bridgeport  CT        253   19     4 M 16-19        20:57    6:45/M
     36    Julianne Fowler         Guilford  CT          333   16     2 F 16-19        20:59    6:46/M
     37    David Bruzik            Rocky Hill  CT        233   41    10 M 40-49        21:03    6:47/M
     38    Bill Sanders            Wethersfield  CT      279   53     5 M 50-59        21:06    6:48/M
     39    Ben Smith               Storrs Mansfield  C   218   14     5 M 13-15        21:10    6:50/M
     40    Ed O' Connor            Cheshire  CT          363   45    11 M 40-49        21:13    6:51/M
     41    Ellen Cavanaugh         Cheshire  CT          378   19     3 F 16-19        21:19    6:53/M
     42    Brian White             Watertown  CT         225   23     3 M 20-29        21:24    6:54/M
     43    Melissa Reynolds        Wallingford  CT       138   31     1 F 30-39        21:25    6:55/M
     44    Michael Ruospo          Stratford  CT         217   43    12 M 40-49        21:25    6:55/M
     45    Ken Conforto            Essex  CT             357   60     1 M 60-69        21:39    6:59/M
     46    Frank Eairheart         North Branford  CT     33   45    13 M 40-49        21:40    6:59/M
     47    Bob Tumiski             Wallingford  CT       391   52     6 M 50-59        21:42    7:00/M
     48    Kara Odonnell           Hamden  CT            186   25     1 F 20-29        21:56    7:05/M
     49    Jeff Reiss              North Haven  CT       216   23     4 M 20-29        22:00    7:06/M
     50    Kathleen Dewahl         St. Paul  MN          100   21     2 F 20-29        22:01    7:06/M
     51    Ben O'Mattheis          Cheshire  CT          303   53     7 M 50-59        22:05    7:07/M
     52    Bryan Frank             Wallingford  CT        30   25     5 M 20-29        22:06    7:08/M
     53    Thomas McCormick        North Haven  CT        96   56     8 M 50-59        22:14    7:10/M
     54    Stephen Kelleher        North Haven  CT        26   32     7 M 30-39        22:19    7:12/M
     55    Rick Held               Cheshire  CT           77   50     9 M 50-59        22:25    7:14/M
     56    Jack Dunleavy           Orange  CT             13   13     6 M 13-15        22:29    7:15/M
     57    Jeff Waterman           Madison  CT           288   35     8 M 30-39        22:39    7:18/M
     58    Jerry Augustine         Middletown  CT        287   61     2 M 60-69        22:40    7:19/M
     59    Rich Steeves            Guilford  CT            6   57    10 M 50-59        22:40    7:19/M
     60    Stephen Mulholland      Cheshire  CT          180   41    14 M 40-49        22:46    7:21/M
     61    Steve Mele              Hamden  CT             17   52    11 M 50-59        22:47    7:21/M
     62    Brett Ashwood           Prospect  CT           24   27     6 M 20-29        22:49    7:22/M
     63    Edward McCarver         Wallingford  CT       248   57    12 M 50-59        22:52    7:23/M
     64    Peter Hickey            Manchester  CT        250   49    15 M 40-49        23:02    7:26/M
     65    Ann McCormick           North Haven  CT        97   54     1 F 50-59        23:03    7:26/M
     66    Rob Pecaprio            Wallingford  CT       322   39     9 M 30-39        23:09    7:28/M
     67    Frank Tulenko           Middletown  CT        308   30    10 M 30-39        23:13    7:29/M
     68    Michael Murphy          Naugatuck  CT         113   38    11 M 30-39        23:15    7:30/M
     69    Rachel Roy              Manchester  CT        251   15     4 F 13-15        23:18    7:31/M
     70    George Weber            West Haven  CT        201   56    13 M 50-59        23:18    7:31/M
     71    Jaime Decantillon       Wallingford  CT       145   27     3 F 20-29        23:21    7:32/M
     72    James Arnone            Middlebury  CT        307   27     7 M 20-29        23:29    7:35/M
     73    Tom Butterfield         Windsor  CT             8   71     1 M 70-79        23:36    7:37/M
     74    Melanie Borsari         Northford  CT         123   27     4 F 20-29        23:37    7:37/M
     75    Mark Di Nello           Hamden  CT             12   52    14 M 50-59        23:38    7:37/M
     76    Scott Riordan           Shrewsbury  MA        118   36    12 M 30-39        23:41    7:38/M
     77    William Shaw            Wallingford  CT       355   50    15 M 50-59        23:42    7:39/M
     78    Robert Schmaling        East Haven  CT        263   38    13 M 30-39        23:43    7:39/M
     79    Frank Lang              Seymour  CT           365   67     3 M 60-69        23:45    7:40/M
     80    Mairead Keating         Trumbull  CT          226   16     4 F 16-19        23:52    7:42/M
     81    Nate Hill               North Haven  CT        87   37    14 M 30-39        23:57    7:44/M
     82    Jack Marshall           Middletown  CT        297   58    16 M 50-59        23:58    7:44/M
     83    Steven Pole             Hartford  CT           98   28     8 M 20-29        24:03    7:45/M
     84    Catherine Hopkins       New Haven  CT          81   33     2 F 30-39        24:07    7:47/M
     85    Cap Demetrius           Milford  CT           237   42    16 M 40-49        24:07    7:47/M
     86    Chris Saroka            Northford  CT         326   34    15 M 30-39        24:14    7:49/M
     87    Steven Laporta          Thomaston  CT         102   32    16 M 30-39        24:16    7:50/M
     88    Kathryn Cole            New Haven  CT         135   25     5 F 20-29        24:22    7:52/M
     89    Racheal Inconiglios     North Haven  CT       111   33     3 F 30-39        24:23    7:52/M
     90    Laura Ozycz             Cheshire  CT          149   18     5 F 16-19        24:24    7:52/M
     91    Deborah Day             Cheshire  CT          194   40     1 F 40-49        24:29    7:54/M
     92    Krys Romanczak          Bristol  CT           187   27     9 M 20-29        24:31    7:55/M
     93    Sarah Pyne              Hartford  CT          101   26     6 F 20-29        24:33    7:55/M
     94    Sean Fogarty            Stamford  CT            7   65     4 M 60-69        24:36    7:56/M
     95    Peter Rzasa             Seymour  CT           165   59    17 M 50-59        24:37    7:56/M
     96    Weiner Gabrielle        Charleston  SC        185   20     7 F 20-29        24:39    7:57/M
     97    Patrick Richardson      Torrington  CT        291   37    17 M 30-39        24:40    7:57/M
     98    Margaret Piasecki       West Haven  CT        130   34     4 F 30-39        24:42    7:58/M
     99    Steven Ulanecki         Naugatuck  CT         125   31    18 M 30-39        24:44    7:59/M
    100    Chelsea Krombel         Wallingford  CT        18   19     6 F 16-19        24:47    8:00/M
    101    Kris Overstrum          Wallingford  CT       171   45     2 F 40-49        24:53    8:02/M
    102    Brian Dunleavy          Orange  CT            209   12     1 M  2-12        24:54    8:02/M
    103    Peter Nichol            Southington  CT       148   30    19 M 30-39        24:55    8:02/M
    104    Connor Dunleavy         Orange  CT             15   12     2 M  2-12        24:59    8:04/M
    105    Patricia Smyth          Hamden  CT            241   29     8 F 20-29        25:00    8:04/M
    106    Michele Lynch           North Haven  CT       358   40     3 F 40-49        25:00    8:04/M
    107    Marty Folan             Danbury  CT           195   49    17 M 40-49        25:06    8:06/M
    108    Jocelyn Dennen          Simsbury  CT          119   19     7 F 16-19        25:07    8:06/M
    109    Brian Waldron           Naugatuck  CT         144   42    18 M 40-49        25:07    8:06/M
    110    Charlann Hemstock       North Haven  CT       306   46     4 F 40-49        25:08    8:06/M
    111    Sarah Mc Govern         North Haven  CT       336   15     5 F 13-15        25:14    8:08/M
    112    Lisa Buchta             Branford  CT          227   40     5 F 40-49        25:15    8:09/M
    113    Michael Coughlin        North Haven  CT       361   40    19 M 40-49        25:18    8:10/M
    114    Alan Bruce              West Hartford  CT     293   39    20 M 30-39        25:18    8:10/M
    115    John Mc Govern          North Haven  CT       337   46    20 M 40-49        25:24    8:12/M
    116    Hilary Krombel          Wallingford  CT        19   16     8 F 16-19        25:24    8:12/M
    117    Hugh Cafferty           Guilford  CT            9   64     5 M 60-69        25:27    8:13/M
    118    Tracy Draghi            East Hampton  CT       43   41     6 F 40-49        25:27    8:13/M
    119    Christine Chinni        North Granby  CT      112   45     7 F 40-49        25:28    8:13/M
    120    Lisa La Monaca          North Haven  CT       334   26     9 F 20-29        25:30    8:14/M
    121    Douglas Harkins         New Haven  CT         301   37    21 M 30-39        25:38    8:16/M
    122    David Byron-Brown       Brooklyn  NY           25   49    21 M 40-49        25:39    8:16/M
    123    Derek Burton            Cheshire  CT          317   39    22 M 30-39        25:41    8:17/M
    124    Joseph Steele           New Haven  CT         153   53    18 M 50-59        25:44    8:18/M
    125    Gregory Burkman         Waterbury  CT         203   25    10 M 20-29        25:47    8:19/M
    126    Michael Buchina         New Haven  CT         154   44    22 M 40-49        25:48    8:19/M
    127    Alan Harzewski          Meriden  CT           223   34    23 M 30-39        25:52    8:21/M
    128    Herb Johnson            Milford  CT           331   34    24 M 30-39        25:56    8:22/M
    129    Jerry Mastrangelo       Hamden  CT            276   48    23 M 40-49        25:59    8:23/M
    130    David Abbott            North Haven  CT       157   47    24 M 40-49        26:05    8:25/M
    131    Richard Zbrozek         Berlin  CT            374   60     6 M 60-69        26:09    8:26/M
    132    Jill Waldron            Naugatuck  CT         143   41     8 F 40-49        26:15    8:28/M
    133    Aimee Kanzler           Hamden  CT            356   46     9 F 40-49        26:17    8:29/M
    134    William Connolly        North Haven  CT       386   36    25 M 30-39        26:26    8:32/M
    135    Bill Sullivan           Waterbury  CT         202   43    25 M 40-49        26:31    8:33/M
    136    Dan Sacco               West Haven  CT        321   31    26 M 30-39        26:34    8:34/M
    137    Jeffrey Obrier          North Haven  CT       274   42    26 M 40-49        26:36    8:35/M
    138    Stephen Mirabella       North Haven  CT       264   51    19 M 50-59        26:38    8:35/M
    139    Frederick Raudat        Killingworth  CT      133   41    27 M 40-49        26:40    8:36/M
    140    Anneke Doraz            North Haven  CT        21   33     5 F 30-39        26:47    8:38/M
    141    David Lundgren          Madison  CT           305   43    28 M 40-49        26:53    8:40/M
    142    Kristin Guendelsberger  New Haven  CT         353   23    10 F 20-29        26:58    8:42/M
    143    Maureen Mc Carthy       New Haven  CT         385   48    10 F 40-49        27:00    8:43/M
    144    Russell Scovin          Bethany  CT           132   48    29 M 40-49        27:05    8:44/M
    145    Holly Reichard          New Haven  CT         122   25    11 F 20-29        27:09    8:45/M
    146    William Olsen           Clinton  CT           280   59    20 M 50-59        27:10    8:46/M
    147    Danielle Del Campo      North Haven  CT       335   29    12 F 20-29        27:11    8:46/M
    148    Reagan Krane            Westbrook  CT         282   49    30 M 40-49        27:12    8:46/M
    149    Bob Davidson            Collinsville  CT      247   77     2 M 70-79        27:13    8:47/M
    150    Wendy Murphy            Naugatuck  CT         114   36     6 F 30-39        27:14    8:47/M
    151    Frank Murphy            Northford  CT          46   54    21 M 50-59        27:20    8:49/M
    152    John Soloman            North Haven  CT       292   34    27 M 30-39        27:23    8:50/M
    153    Kate Durant             Wallingford  CT       164   26    13 F 20-29        27:24    8:50/M
    154    Katie Fleming           Milford  CT           389   26    14 F 20-29        27:25    8:51/M
    155    Heather Carr            Hamden  CT            313   23    15 F 20-29        27:27    8:51/M
    156    Kelly Murphy            Cheshire  CT          212   19     9 F 16-19        27:34    8:54/M
    157    Keith Cargan            North Haven  CT       320   31    28 M 30-39        27:40    8:55/M
    158    Cecile Wilson           Cheshire  CT          296   56     2 F 50-59        27:46    8:57/M
    159    Erin Mahoney            North Haven  CT       319   21    16 F 20-29        27:47    8:58/M
    160    Lindsey Perrotti        Southington  CT       252   24    17 F 20-29        27:48    8:58/M
    161    George Papuga           East Haven  CT         10   64     7 M 60-69        27:48    8:58/M
    162    Adam Hall               New Haven  CT         281   27    11 M 20-29        27:55    9:00/M
    163    Dennis Murphy           Naugatuck  CT         115   11     3 M  2-12        27:59    9:02/M
    164    Renee Gilberti          Mansfield Center  C    86   26    18 F 20-29        28:01    9:02/M
    165    Rosie York              North Haven  CT       341   38     7 F 30-39        28:04    9:03/M
    166    Jack Doyle              Hamden  CT            179   67     8 M 60-69        28:05    9:04/M
    167    Angela McNabola         Orange  CT             74   39     8 F 30-39        28:06    9:04/M
    168    Lawrence Regan          Wallingford  CT       362   41    31 M 40-49        28:08    9:05/M
    169    Christine Naungayan     Meriden  CT           345   36     9 F 30-39        28:14    9:06/M
    170    John Naungayan          Meriden  CT           344   37    29 M 30-39        28:14    9:06/M
    171    Diana Johnstone         Suffield  CT           85   25    19 F 20-29        28:20    9:08/M
    172    Angetta O'Brien         New Haven  CT         240   42    11 F 40-49        28:21    9:09/M
    173    Terence O'Brien         New Haven  CT         239   41    32 M 40-49        28:29    9:11/M
    174    Judith Mc Grath         Colchester  CT         34   65     1 F 60-69        28:30    9:12/M
    175    Mike Way                Waterbury  CT         139   35    30 M 30-39        28:38    9:14/M
    176    Madani Sallen           Waterbury  CT          44   58    22 M 50-59        28:41    9:15/M
    177    Nora Keating            Trumbull  CT          228   14     6 F 13-15        28:43    9:16/M
    178    Jamie Graham            West Haven  CT        328   27    20 F 20-29        28:48    9:17/M
    179    Aidan Morgan            Meriden  CT           155   42    33 M 40-49        28:52    9:19/M
    180    Emily York              North Haven  CT       342   13     7 F 13-15        28:54    9:19/M
    181    Martin Martorelli       North Haven  CT        48   53    23 M 50-59        28:55    9:20/M
    182    Karla Turekian          Farmington  CT        354   40    12 F 40-49        29:00    9:21/M
    183    Tricia Jezierny         North Haven  CT        36   31    10 F 30-39        29:03    9:22/M
    184    Teresa Connolly         Rocky Hill  CT        121   33    11 F 30-39        29:04    9:23/M
    185    Kyle Saroka             Northford  CT         324   12     4 M  2-12        29:08    9:24/M
    186    Jude Rieger             New Haven  CT         129   25    21 F 20-29        29:11    9:25/M
    187    Scott Jezierny          North Haven  CT        38   36    31 M 30-39        29:25    9:29/M
    188    Scott McIntyre          Naugatuck  CT          95   30    32 M 30-39        29:28    9:30/M
    189    Martin Daly             North Haven  CT       211   14     7 M 13-15        29:37    9:33/M
    190    Danielle Frank          Wallingford  CT        29   25    22 F 20-29        29:38    9:34/M
    191    Ellen Sumby             Old Saybrook  CT      137   42    13 F 40-49        29:47    9:36/M
    192    Kristine Mingo          New Haven  CT         309   34    12 F 30-39        30:02    9:41/M
    193    Kevin Markowski         Middletown  CT        161   49    34 M 40-49        30:05    9:42/M
    194    Donald Brombacker       Wallingford  CT       158   68     9 M 60-69        30:17    9:46/M
    195    William Vasquez         Hamden  CT            196   50    24 M 50-59        30:20    9:47/M
    196    Bill Tribou             Granby  CT            242   86     1 M 80-99        30:31    9:51/M
    197    Stephen Murphy          Orange  CT            329   32    33 M 30-39        30:32    9:51/M
    198    Christina Meyers        Bethlehem  CT         224   23    23 F 20-29        30:45    9:55/M
    199    Hal Elwell              Waterbury  CT          83   56    25 M 50-59        30:46    9:55/M
    200    Mhairi MacKinnon        West Hartford  CT      99   29    24 F 20-29        30:50    9:57/M
    201    Kristin Corcoran        North Haven  CT       304   41    14 F 40-49        30:51    9:57/M
    202    Lynn Allen              Wallingford  CT       295   32    13 F 30-39        30:52    9:57/M
    203    Meghan Witheril         Northford  CT         339   24    25 F 20-29        30:54    9:58/M
    204    Leena Harberg           Hamden  CT             39   46    15 F 40-49        30:59   10:00/M
    205    Mary Newell             New Haven  CT          32   56     3 F 50-59        30:59   10:00/M
    206    Allison Paganelli       New Haven  CT          84   31    14 F 30-39        31:06   10:02/M
    207    Jaci Friia              Cheshire  CT          379   19    10 F 16-19        31:16   10:05/M
    208    Walt Frank              Norwalk  CT           146   60    10 M 60-69        31:26   10:08/M
    209    Bill Mulhall            Naugatuck  CT         388   50    26 M 50-59        31:28   10:09/M
    210    Tina Morrell            North Haven  CT       366   43    16 F 40-49        31:28   10:09/M
    211    John Sorel              Bridgeport  CT        190   31    34 M 30-39        31:29   10:09/M
    212    Charlie Plank           New Milford  CT       160   52    27 M 50-59        31:31   10:10/M
    213    Gary Higginson          East Haddam  CT       215   38    35 M 30-39        31:38   10:12/M
    214    Jennifer Howlett        North Haven  CT       105   32    15 F 30-39        31:40   10:13/M
    215    Kathy Pond              Sandy Hook  CT        340   38    16 F 30-39        31:44   10:14/M
    216    Peggy Daly              North Haven  CT       206   11     1 F  2-12        31:53   10:17/M
    217    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          390   47    17 F 40-49        31:57   10:18/M
    218    Erika Swanson           Naugatuck  CT         124   27    26 F 20-29        32:09   10:22/M
    219    Michael Clark           Milford  CT           120   43    35 M 40-49        32:17   10:25/M
    220    Greg Ostrinski          North Haven  CT       174   14     8 M 13-15        32:21   10:26/M
    221    Walter Ostrinski        North Haven  CT       175   49    36 M 40-49        32:21   10:26/M
    222    Teresa Delvecchio       Hamden  CT            141   40    18 F 40-49        32:33   10:30/M
    223    Patricia Brandt         Norwalk  CT           236   53     4 F 50-59        32:36   10:31/M
    224    Shannon Ashwood         Prospect  CT           23   25    27 F 20-29        32:48   10:35/M
    225    Christopher Cain        New York  NY          140   34    36 M 30-39        33:04   10:40/M
    226    Stephanie Shteirman     Woodbridge  CT        302   46    19 F 40-49        33:10   10:42/M
    227    Lisa Silk               North Haven  CT        45   35    17 F 30-39        33:11   10:42/M
    228    Lauren De Marco         Guilford  CT           94   10     2 F  2-12        33:12   10:43/M
    229    Maggie Wojas            Middlefield  CT       192   26    28 F 20-29        33:36   10:50/M
    230    Mindy Bonazzoli-Murph   Orange  CT            330   28    29 F 20-29        33:39   10:51/M
    231    Amy Mastropetre         West Haven  CT        332   46    20 F 40-49        33:45   10:53/M
    232    Steve Wolyniec          Oxford  CT            359   32    37 M 30-39        33:48   10:54/M
    233    Katie Overstrom         Wallingford  CT       172    9     3 F  2-12        34:07   11:00/M
    234    Arwyn Carroll           New Haven  CT          80   24    30 F 20-29        34:08   11:01/M
    235    Maria Stenefjord        Bridgeport  CT        257   29    31 F 20-29        34:58   11:17/M
    236    Bandit Number  9000                          9000          1 M  0- 1        34:58   11:17/M
    237    Katherine Farnsworth    Durham  CT            163   29    32 F 20-29        35:20   11:24/M
    238    Denise Hartr            North Branford  CT    272   24    33 F 20-29        35:21   11:24/M
    239    Antoinette Pasque       Stamford  CT          271   23    34 F 20-29        35:22   11:25/M
    240    John Farnsworth         Durham  CT            162   35    38 M 30-39        35:22   11:25/M
    241    Carol Annette           Wallingford  CT       265   57     5 F 50-59        35:39   11:30/M
    242    Amy Lupo                Branford  CT          383   33    18 F 30-39        35:59   11:36/M
    243    Noreen Daly             North Haven  CT       210   17    11 F 16-19        36:02   11:37/M
    244    Peter Peers             East Hampton  CT      213   13     9 M 13-15        36:15   11:42/M
    245    Glen Robson             Hamden  CT            372   45    37 M 40-49        36:27   11:45/M
    246    Kate Meyer              Hamden  CT            371   25    35 F 20-29        36:28   11:46/M
    247    Robert Skelly           Stratford  CT         367   48    38 M 40-49        37:42   12:10/M
    248    Ed Perkowski            Stratford  CT         384   52    28 M 50-59        37:42   12:10/M
    249    Alison Ariti            Bridgeport  CT        189   30    19 F 30-39        37:43   12:10/M
    250    John Delaney            Hamden  CT            392   44    39 M 40-49        38:29   12:25/M
    251    Jerry Mastrangelo       Hamden  CT            275   48    40 M 40-49        39:45   12:49/M
    252    Candace Walter          Meriden  CT           127   32    20 F 30-39        39:50   12:51/M
    253    Bandit Number  9001                          9001          2 M  0- 1        39:58   12:54/M
    254    Jen Wolyniec            Oxford  CT            360   32    21 F 30-39        40:06   12:56/M
    255    Bruce Dumelin           North Haven  CT        41   58    29 M 50-59        41:30   13:23/M
    256    Betty Holroyd           Wallingford  CT       173   81     1 F 80-99        42:33   13:44/M
    257    Bandit Number  9002                          9002          3 M  0- 1        47:50   15:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Fagan Gottlieb San Rafael CA

31

5

18:03

5:49/M

Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peggy Daly North Haven CT

11

216

31:53

10:17/M

2

Lauren De Marco Guilford CT

10

228

33:12

10:43/M

3

Katie Overstrom Wallingford CT

9

233

34:07

11:00/M

Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julia Hickey Manchester CT

14

25

20:08

6:30/M

2

Kellie Walker North Branford CT

15

28

20:19

6:33/M

3

Frankie Brillante Wallingford CT

15

31

20:35

6:38/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Courtney Dinnan Hamden CT

16

21

19:31

6:18/M

2

Julianne Fowler Guilford CT

16

36

20:59

6:46/M

3

Ellen Cavanaugh Cheshire CT

19

41

21:19

6:53/M

Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Odonnell Hamden CT

25

48

21:56

7:05/M

2

Kathleen Dewahl St. Paul MN

21

50

22:01

7:06/M

3

Jaime Decantillon Wallingford CT

27

71

23:21

7:32/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Reynolds Wallingford CT

31

43

21:25

6:55/M

2

Catherine Hopkins New Haven CT

33

84

24:07

7:47/M

3

Racheal Inconiglios North Haven CT

33

89

24:23

7:52/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deborah Day Cheshire CT

40

91

24:29

7:54/M

2

Kris Overstrum Wallingford CT

45

101

24:53

8:02/M

3

Michele Lynch North Haven CT

40

106

25:00

8:04/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann McCormick North Haven CT

54

65

23:03

7:26/M

2

Cecile Wilson Cheshire CT

56

158

27:46

8:57/M

3

Mary Newell New Haven CT

56

205

30:59

10:00/M

Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Judith Mc Grath Colchester CT

65

174

28:30

9:12/M

Top

Women 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

81

256

42:33

13:44/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Sanders Wethersfield CT

20

1

15:26

4:59/M

Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Dunleavy Orange CT

12

102

24:54

8:02/M

2

Connor Dunleavy Orange CT

12

104

24:59

8:04/M

3

Dennis Murphy Naugatuck CT

11

163

27:59

9:02/M

Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stan Mueller Cheshire CT

14

2

17:53

5:46/M

2

Patrick Cavanaugh Cheshire CT

15

7

18:08

5:51/M

3

Patrick Hubbell North Haven CT

15

18

19:12

6:12/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Reiss Oxford CT

17

4

18:01

5:49/M

2

Connor Green Wethersfield CT

16

10

18:24

5:56/M

Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Wedge Meriden CT

21

8

18:12

5:52/M

2

Justin Knickerbocker Wallingford CT

22

27

20:14

6:32/M

3

Brian White Watertown CT

23

42

21:24

6:54/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Hamden CT

38

9

18:14

5:53/M

2

Ryan O'Connell North Haven CT

34

11

18:34

5:59/M

3

Juliano Lozina Irvington NY

36

13

18:38

6:01/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

41

3

17:59

5:48/M

2

Martin Espino Trumbull CT

47

12

18:36

6:00/M

3

Paul Smith Storrs Mansfield CT

41

14

18:42

6:02/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Matthews Canton CT

50

6

18:05

5:50/M

2

Jerry Munck North Haven CT

51

17

19:00

6:08/M

3

Bob Heslin Heslin Plainville CT

51

23

19:45

6:22/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Conforto Essex CT

60

45

21:39

6:59/M

2

Jerry Augustine Middletown CT

61

58

22:40

7:19/M

3

Frank Lang Seymour CT

67

79

23:45

7:40/M

Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

71

73

23:36

7:37/M

2

Bob Davidson Collinsville CT

77

149

27:13

8:47/M

Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

86

196

30:31

9:51/M


Fitness Walk

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    Helen Ane Curry         New Haven  CT         193   24 ***** F  2-99        21:32   11:58/M
      2    Zachary Gilbert         Middlefield  CT       183   15 ***** M  2-99        24:53   13:49/M
      3    Jordan Gilbert          Middlefield  CT       182   17     1 M  2-99        25:02   13:54/M
      4    Maureen Paquette        North Haven  CT       369   50     1 F  2-99        25:12   14:00/M
      5    Chuck Reiss             North Haven  CT       220   52     2 M  2-99        25:12   14:00/M
      6    Linda Reiss             North Haven  CT       222   52     2 F  2-99        25:16   14:02/M
      7    Gloria Folan            Danbury  CT           147   53     3 F  2-99        25:26   14:08/M
      8    Jessica Reynolds        Wallingford  CT       207   59     4 F  2-99        25:29   14:09/M
      9    Art Reynolds            Wallingford  CT       208   57     3 M  2-99        25:29   14:09/M
     10    Karen Obrier            North Haven  CT       273   41     5 F  2-99        25:31   14:11/M
     11    John Cafferty           Clinton  CT            56   68     4 M  2-99        25:54   14:23/M
     12    Joan Toland             Branford  CT          200   69     6 F  2-99        26:10   14:32/M
     13    Diane Breton            Middlefield  CT       181   39     7 F  2-99        26:40   14:49/M
     14    Dylan Gilbert           Middlefield  CT       184   12     5 M  2-99        26:41   14:49/M
     15    Jennifer Cecarelli      North Haven  CT        52   37     8 F  2-99        26:46   14:52/M
     16    Jennifer Lundgren       Madison  CT           346   38     9 F  2-99        27:30   15:17/M
     17    Deborah Pallock         Milford  CT           245   43    10 F  2-99        27:32   15:18/M
     18    Patrick O'Leary         New Haven  CT         246   55     6 M  2-99        27:33   15:18/M
     19    Cathy Solomon           North Haven  CT       343   32    11 F  2-99        29:57   16:38/M
     20    Theresa Severance       West Hartford  CT     349   38    12 F  2-99        29:58   16:39/M
     21    Anna Salo-Markowski     Middletown  CT        168   42    13 F  2-99        30:53   17:09/M
     22    Anne Markowski          Wallingford  CT       142   39    14 F  2-99        30:54   17:10/M
     23    Noelle Frawley          North Haven  CT       350   45    15 F  2-99        31:29   17:29/M
     24    Anne Meaney             New Haven  CT         352   43    16 F  2-99        31:29   17:29/M
     25    Mary Mullcahy           Norwalk  CT           177   47    17 F  2-99        31:30   17:30/M
     26    Lori Mc Innis           North Haven  CT        49   37    18 F  2-99        35:39   19:48/M
     27    Dan Mc Innis            North Haven  CT        50   37     7 M  2-99        35:40   19:49/M
     28    Pam Butler              North Haven  CT       285   39    19 F  2-99        36:26   20:14/M
     29    Robin Cadwell           North Haven  CT       191   0      1 F  0- 1        37:03   20:35/M
     30    Diane Sutherland        Shelton  CT           382   0      2 F  0- 1        37:46   20:59/M
     31    Carole Dawson           Norwalk  CT           375   54    20 F  2-99        37:53   21:03/M
     32    Lena Gruel              Bridgeport  CT        381   0      3 F  0- 1        37:54   21:03/M
     33    Betty Buchan            Stamford  CT          376   55    21 F  2-99        38:03   21:08/M
     34    Andrew Carroll          Glastonbury  CT       107   38     8 M  2-99        38:23   21:19/M
     35    Jennifer Lo Presti      Meriden  CT           126   34    22 F  2-99        39:45   22:05/M
     36    Kristin Carroll         Glastonbury  CT       106   38    23 F  2-99        40:20   22:24/M
     37    Jennifer Verraneult     Hamden  CT            277   40    24 F  2-99        42:32   23:38/M
     38    Nicole Lundgren         Madison  CT           347   11    25 F  2-99        43:13   24:01/M
     39    Jessica Lundgren        Madison  CT           348   7     26 F  2-99        43:36   24:13/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com