Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Jul28_Glasto_set1.shtml

Glastonbury Scenic Race Series #2

Glastonbury, CT, July 28, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Donn Cabrall
Race Winner Donn Cabrall


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury
Scenic Racing Series #2
July 28, 2007 - 10K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Donn Cabral, Glastonbury, CT - 32:58
Cindy Pomeroy, Windsor Locks, CT - 39:21


LOCATION
Smith

Middle School
WEATHER
78 Degrees
Very Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Donn Cabral             Glastonbury  CT        79   17 ***** M  1-18        32:58    5:19/M
       2    David Mc Kay            Marlborough  CT        86   22     1 M 19-29        33:45    5:27/M
       3    Stephen Swift           Cromwell  CT           56   36     1 M 30-39        33:58    5:29/M
       4    Peder Johnson           Glastonbury  CT        84   21     2 M 19-29        34:21    5:32/M
       5    James Llamas            Glastonbury  CT        87   17     1 M  1-18        34:42    5:36/M
       6    Chris Klobedanz         Glastonbury  CT        67   18     2 M  1-18        34:57    5:38/M
       7    Kevin Sorrell           Lebanon  CT            90   19     3 M 19-29        35:02    5:39/M
       8    Kevin Turko             Marlborough  CT        57   21     4 M 19-29        35:11    5:40/M
       9    Cody Otto               Glastonbury  CT        95   16     3 M  1-18        35:49    5:47/M
      10    Brian Coe               Trumbull  CT            5   44     1 M 40-49        37:05    5:59/M
      11    John Paggioli           Marlborough  CT        96   41     2 M 40-49        38:34    6:13/M
      12    Carl Cornell            Lebanon  CT            71   17     4 M  1-18        38:36    6:14/M
      13    Kevin Dolan             Glastonbury  CT        80   16     5 M  1-18        38:45    6:15/M
      14    Joseph Zavalishin       Moodus  CT            103   33     2 M 30-39        38:55    6:17/M
      15    Cindy Pomeroy           Windsor Locks  CT      82   46 ***** F 40-49        39:21    6:21/M
      16    Kevin Fagan             New Haven  CT          75   40     3 M 40-49        39:25    6:21/M
      17    Larry Gore              Portland  CT          125   38     3 M 30-39        39:56    6:26/M
      18    Lindsay Holmes          Branford  CT           21   27     1 F 19-29        40:06    6:28/M
      19    Alesandra Roger         San Rafael  CA        126   17     1 F  1-18        40:14    6:29/M
      20    Steve Virgadaula        Portland  CT           66   47     4 M 40-49        40:19    6:30/M
      21    Brian Robertson         Glastonbury  CT        78   16     6 M  1-18        40:39    6:33/M
      22    Geoff Michaud           Manchester  CT        114   44     5 M 40-49        40:46    6:35/M
      23    Amanda Hill             Wethersfield  CT      111   36     1 F 30-39        40:48    6:35/M
      24    Michael Munroe          Newington  CT          70   48     6 M 40-49        41:20    6:40/M
      25    Kelly Sorrell           Lebanon  CT            91   17     2 F  1-18        41:22    6:40/M
      26    Tom Newman              Hebron  CT             45   49     7 M 40-49        42:37    6:52/M
      27    Christopher Dowd        West Hartford  CT      13   40     8 M 40-49        42:46    6:54/M
      28    Marc Gaudet             Glastonbury  CT       110   33     4 M 30-39        42:57    6:56/M
      29    Kristen Mitchell        Glastonbury  CT       104   16     3 F  1-18        43:13    6:58/M
      30    Mitch Bielenda          South Windsor  CT     119   50     1 M 50-59        43:20    6:59/M
      31    Kevin Beals             Glastonbury  CT        63   22     5 M 19-29        43:31    7:01/M
      32    Todd Lemire             Moodus  CT             35   42     9 M 40-49        43:37    7:02/M
      33    Emily Harris            Glastonbury  CT       113   16     4 F  1-18        44:01    7:06/M
      34    Mitchell Stephenson     Hartford  CT           53   29     6 M 19-29        44:07    7:07/M
      35    Ed Scannell             Glastonbury  CT        97   48    10 M 40-49        44:12    7:08/M
      36    Nick Podgorski          Glastonbury  CT        48   18     7 M  1-18        44:44    7:13/M
      37    Michelle Gore           Portland  CT          124   30     2 F 30-39        44:54    7:15/M
      38    Jay Hamilton            Mansfield Center  C    72   35     5 M 30-39        45:03    7:16/M
      39    Rich Baber              Glastonbury  CT         2   57     2 M 50-59        45:35    7:21/M
      40    Christine Vogel         Glastonbury  CT       106   17     5 F  1-18        45:57    7:25/M
      41    Glen Flanaghan          Glastonbury  CT        83   41    11 M 40-49        46:07    7:26/M
      42    Michael Igoe            Vernon  CT            116   31     6 M 30-39        46:15    7:28/M
      43    Frank Fiala             E. Haddam  CT         102   47    12 M 40-49        46:25    7:29/M
      44    Michael Canavan         Stratford  CT         115   27     7 M 19-29        46:36    7:31/M
      45    Matthew Pachocha        Glastonbury  CT        68   36     7 M 30-39        47:22    7:38/M
      46    Joseph Reale            Wethersfield  CT       69   37     8 M 30-39        47:27    7:39/M
      47    Shawna Kohl             West Hartford  CT      31   35     3 F 30-39        47:30    7:40/M
      48    Scott Jezek             East Haddam  CT        25   55     3 M 50-59        47:33    7:40/M
      49    Joseph Maher            Vernon  CT             73   44    13 M 40-49        47:36    7:41/M
      50    Tina Beckwith           Glastonbury  CT       105   35     4 F 30-39        47:43    7:42/M
      51    Mark Mishirky           Glastonbury  CT        94   22     8 M 19-29        47:59    7:44/M
      52    Bernie Vogel            Glastonbury  CT       107   48    14 M 40-49        48:37    7:50/M
      53    Scott Ely               Middletown  CT         98   41    15 M 40-49        48:41    7:51/M
      54    Ray Prest               Ellington  CT          65   68     1 M 60-99        48:47    7:52/M
      55    Stephen Tolman          Vernon  CT             64   61     2 M 60-99        48:47    7:52/M
      56    Ann Mulcahy             Glastonbury  CT        42   33     5 F 30-39        48:58    7:54/M
      57    Brendan Fraher          Glastonbury  CT        16   63     3 M 60-99        49:07    7:55/M
      58    Saverio Ligato          Canton  CT             77   49    16 M 40-49        49:17    7:57/M
      59    Siobhan McCormick       South Glastonbury      40   25     2 F 19-29        49:27    7:59/M
      60    Dani Kennedy            Bolton  CT             28   48     1 F 40-49        49:29    7:59/M
      61    Dana Markie             Andover  CT            39   41    17 M 40-49        49:30    7:59/M
      62    Maryanne Rhodes         Glastonbury  CT        49   33     6 F 30-39        49:35    8:00/M
      63    Ellen Schneider         Madison  CT            51   16     6 F  1-18        49:46    8:02/M
      64    Siobhan Wilcox          Glastonbury  CT       100   16     7 F  1-18        50:13    8:06/M
      65    Jonathan Morton         Glastonbury  CT        81   44    18 M 40-49        50:14    8:06/M
      66    John Klimasewiski       Colchester  CT         30   21     9 M 19-29        50:24    8:08/M
      67    Russell Tew             West Hartford  CT      89   64     4 M 60-99        50:51    8:12/M
      68    Douglas Cole            Glastonbury  CT        88   38     9 M 30-39        50:56    8:13/M
      69    Peter De Groot          Middletown  CT         11   50     4 M 50-59        51:04    8:14/M
      70    Joan Munroe             Newington  CT          44   52     1 F 50-59        51:08    8:15/M
      71    Sherri Condon           Middletown  CT          7   42     2 F 40-49        51:29    8:18/M
      72    James Jackson           Portland  CT           22   35    10 M 30-39        51:44    8:21/M
      73    Stacey Sullivan         Madison  CT            55   43     3 F 40-49        51:51    8:22/M
      74    Jeff Mc Laughlin        Glastonbury  CT        99   37    11 M 30-39        51:51    8:22/M
      75    Hilary Kreitner         Colchester  CT         32   39     7 F 30-39        51:55    8:22/M
      76    Jeremy Kushin           Glastonbury  CT       117   26    10 M 19-29        51:57    8:23/M
      77    Tim Curtis              Colchester  CT         10   65     5 M 60-99        52:10    8:25/M
      78    Steven Laschever        West Hartford  CT     112   50     5 M 50-59        52:13    8:25/M
      79    Jessica Doyle           Manchester  CT         14   40     4 F 40-49        52:36    8:29/M
      80    Peter Briggeman                                 3   49    19 M 40-49        52:37    8:29/M
      81    Catherine Kulak         Bloomfield  CT         33   35     8 F 30-39        52:51    8:31/M
      82    Paul Dolan              Glastonbury  CT        62   42    20 M 40-49        53:19    8:36/M
      83    Jeffrey York                                   60   36    12 M 30-39        53:31    8:38/M
      84    Kathy Viola             Glastonbury  CT       123   46     5 F 40-49        53:37    8:39/M
      85    Edward Steele           Bolton  CT             52   41    21 M 40-49        53:51    8:41/M
      86    Bennett Croswell        Glastonbury  CT         8   50     6 M 50-59        54:20    8:46/M
      87    Jeffrey Lovin           E. Hampton  CT        122   31    13 M 30-39        54:29    8:47/M
      88    Catherine Peoples       Glastonbury  CT       108   40     6 F 40-49        54:48    8:50/M
      89    Daniel Salazar          Hartford  CT          127   50     7 M 50-59        54:55    8:51/M
      90    George Aronstamm        Glastonbury  CT         1   62     6 M 60-99        55:16    8:55/M
      91    Ruth Cohen              Glastonbury  CT       101   39     9 F 30-39        56:00    9:02/M
      92    Paul Taft               South Windsor  CT      85   49    22 M 40-49        56:10    9:04/M
      93    Melissa Lovin           Glastonbury  CT       121   30    10 F 30-39        56:37    9:08/M
      94    Kirsten Hayard          Glastonbury  CT       109   38    11 F 30-39        56:57    9:11/M
      95    Stephanie Croswell      Glastonbury  CT         9   50     2 F 50-59        57:04    9:12/M
      96    Tom Pilch               Glastonbury  CT        47   54     8 M 50-59        57:46    9:19/M
      97    Chelsea Black           Amston  CT            128   19     3 F 19-29        57:56    9:21/M
      98    Bill Sullivan           Waterbury  CT          93   43    23 M 40-49        58:21    9:25/M
      99    Boris Lurye                                    76   69     7 M 60-99        59:12    9:33/M
     100    Abigail Jensen                                 24   20     4 F 19-29        59:16    9:34/M
     101    Suzanne Lips            Glastonbury  CT        92   36    12 F 30-39      1:00:32    9:46/M
     102    Duane Deventer          Ellington  CT          74   47    24 M 40-49      1:00:53    9:49/M
     103    Cristina Fioramonti     South Glastonbury     118   19     5 F 19-29      1:01:32    9:55/M
     104    Stacey Stone            Glastonbury  CT        54   35    13 F 30-39      1:02:05   10:01/M
     105    Mary Sheehan            Manchester  Ct        120   51     3 F 50-59      1:03:13   10:12/M
     106    Lynn Gillane            Windsor  CT            18   44     7 F 40-49      1:03:15   10:12/M
     107    Diana Johnstone         Suffield  CT           26   25     6 F 19-29      1:04:03   10:20/M
     108    Catherine Graffy        South Glastonbury      19   53     4 F 50-59      1:04:35   10:25/M
     109    Hillary Keller            CT                   27   39    14 F 30-39      1:13:40   11:53/M
     110    Justin Yanowicz         Bowling Green  OH      59   25    11 M 19-29      1:15:21   12:09/M
     111    Amy Lafond              Seymour  CT            34   32    15 F 30-39      1:15:22   12:09/M
     112    Linda Maher             Wolcott  CT            37   49     8 F 40-49      1:30:33   14:36/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cindy Pomeroy Windsor Locks CT

46

15

39:21

6:21/M

 
Top

Female 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alesandra Roger San Rafael CA

17

19

40:14

6:29/M

2

Kelly Sorrell Lebanon CT

17

25

41:22

6:40/M

3

Kristen Mitchell Glastonbury CT

16

29

43:13

6:58/M

4

Emily Harris Glastonbury CT

16

33

44:01

7:06/M

5

Christine Vogel Glastonbury CT

17

40

45:57

7:25/M

6

Ellen Schneider Madison CT

16

63

49:46

8:02/M

7

Siobhan Wilcox Glastonbury CT

16

64

50:13

8:06/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay Holmes Branford CT

27

18

40:06

6:28/M

2

Siobhan McCormick South Glastonbury CT

25

59

49:27

7:59/M

3

Chelsea Black Amston CT

19

97

57:56

9:21/M

4

Abigail Jensen  

20

100

59:16

9:34/M

5

Cristina Fioramonti South Glastonbury CT

19

103

1:01:32

9:55/M

6

Diana Johnstone Suffield CT

25

107

1:04:03

10:20/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

36

23

40:48

6:35/M

2

Michelle Gore Portland CT

30

37

44:54

7:15/M

3

Shawna Kohl West Hartford CT

35

47

47:30

7:40/M

4

Tina Beckwith Glastonbury CT

35

50

47:43

7:42/M

5

Ann Mulcahy Glastonbury CT

33

56

48:58

7:54/M

6

Maryanne Rhodes Glastonbury CT

33

62

49:35

8:00/M

7

Hilary Kreitner Colchester CT

39

75

51:55

8:22/M

8

Catherine Kulak Bloomfield CT

35

81

52:51

8:31/M

9

Ruth Cohen Glastonbury CT

39

91

56:00

9:02/M

10

Melissa Lovin Glastonbury CT

30

93

56:37

9:08/M

11

Kirsten Hayard Glastonbury CT

38

94

56:57

9:11/M

12

Suzanne Lips Glastonbury CT

36

101

1:00:32

9:46/M

13

Stacey Stone Glastonbury CT

35

104

1:02:05

10:01/M

14

Hillary Keller CT

39

109

1:13:40

11:53/M

15

Amy Lafond Seymour CT

32

111

1:15:22

12:09/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dani Kennedy Bolton CT

48

60

49:29

7:59/M

2

Sherri Condon Middletown CT

42

71

51:29

8:18/M

3

Stacey Sullivan Madison CT

43

73

51:51

8:22/M

4

Jessica Doyle Manchester CT

40

79

52:36

8:29/M

5

Kathy Viola Glastonbury CT

46

84

53:37

8:39/M

6

Catherine Peoples Glastonbury CT

40

88

54:48

8:50/M

7

Lynn Gillane Windsor CT

44

106

1:03:15

10:12/M

8

Linda Maher Wolcott CT

49

112

1:30:33

14:36/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

52

70

51:08

8:15/M

2

Stephanie Croswell Glastonbury CT

50

95

57:04

9:12/M

3

Mary Sheehan Manchester Ct

51

105

1:03:13

10:12/M

4

Catherine Graffy South Glastonbury CT

53

108

1:04:35

10:25/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donn Cabral Glastonbury CT

17

1

32:58

5:19/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Llamas Glastonbury CT

17

5

34:42

5:36/M

2

Chris Klobedanz Glastonbury CT

18

6

34:57

5:38/M

3

Cody Otto Glastonbury CT

16

9

35:49

5:47/M

4

Carl Cornell Lebanon CT

17

12

38:36

6:14/M

5

Kevin Dolan Glastonbury CT

16

13

38:45

6:15/M

6

Brian Robertson Glastonbury CT

16

21

40:39

6:33/M

7

Nick Podgorski Glastonbury CT

18

36

44:44

7:13/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Mc Kay Marlborough CT

22

2

33:45

5:27/M

2

Peder Johnson Glastonbury CT

21

4

34:21

5:32/M

3

Kevin Sorrell Lebanon CT

19

7

35:02

5:39/M

4

Kevin Turko Marlborough CT

21

8

35:11

5:40/M

5

Kevin Beals Glastonbury CT

22

31

43:31

7:01/M

6

Mitchell Stephenson Hartford CT

29

34

44:07

7:07/M

7

Michael Canavan Stratford CT

27

44

46:36

7:31/M

8

Mark Mishirky Glastonbury CT

22

51

47:59

7:44/M

9

John Klimasewiski Colchester CT

21

66

50:24

8:08/M

10

Jeremy Kushin Glastonbury CT

26

76

51:57

8:23/M

11

Justin Yanowicz Bowling Green OH

25

110

1:15:21

12:09/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Swift Cromwell CT

36

3

33:58

5:29/M

2

Joseph Zavalishin Moodus CT

33

14

38:55

6:17/M

3

Larry Gore Portland CT

38

17

39:56

6:26/M

4

Marc Gaudet Glastonbury CT

33

28

42:57

6:56/M

5

Jay Hamilton Mansfield Center CT

35

38

45:03

7:16/M

6

Michael Igoe Vernon CT

31

42

46:15

7:28/M

7

Matthew Pachocha Glastonbury CT

36

45

47:22

7:38/M

8

Joseph Reale Wethersfield CT

37

46

47:27

7:39/M

9

Douglas Cole Glastonbury CT

38

68

50:56

8:13/M

10

James Jackson Portland CT

35

72

51:44

8:21/M

11

Jeff Mc Laughlin Glastonbury CT

37

74

51:51

8:22/M

12

Jeffrey York  

36

83

53:31

8:38/M

13

Jeffrey Lovin E. Hampton CT

31

87

54:29

8:47/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Coe Trumbull CT

44

10

37:05

5:59/M

2

John Paggioli Marlborough CT

41

11

38:34

6:13/M

3

Kevin Fagan New Haven CT

40

16

39:25

6:21/M

4

Steve Virgadaula Portland CT

47

20

40:19

6:30/M

5

Geoff Michaud Manchester CT

44

22

40:46

6:35/M

6

Michael Munroe Newington CT

48

24

41:20

6:40/M

7

Tom Newman Hebron CT

49

26

42:37

6:52/M

8

Christopher Dowd West Hartford CT

40

27

42:46

6:54/M

9

Todd Lemire Moodus CT

42

32

43:37

7:02/M

10

Ed Scannell Glastonbury CT

48

35

44:12

7:08/M

11

Glen Flanaghan Glastonbury CT

41

41

46:07

7:26/M

12

Frank Fiala E. Haddam CT

47

43

46:25

7:29/M

13

Joseph Maher Vernon CT

44

49

47:36

7:41/M

14

Bernie Vogel Glastonbury CT

48

52

48:37

7:50/M

15

Scott Ely Middletown CT

41

53

48:41

7:51/M

16

Saverio Ligato Canton CT

49

58

49:17

7:57/M

17

Dana Markie Andover CT

41

61

49:30

7:59/M

18

Jonathan Morton Glastonbury CT

44

65

50:14

8:06/M

19

Peter Briggeman  

49

80

52:37

8:29/M

20

Paul Dolan Glastonbury CT

42

82

53:19

8:36/M

21

Edward Steele Bolton CT

41

85

53:51

8:41/M

22

Paul Taft South Windsor CT

49

92

56:10

9:04/M

23

Bill Sullivan Waterbury CT

43

98

58:21

9:25/M

24

Duane Deventer Ellington CT

47

102

1:00:53

9:49/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mitch Bielenda South Windsor CT

50

30

43:20

6:59/M

2

Rich Baber Glastonbury CT

57

39

45:35

7:21/M

3

Scott Jezek East Haddam CT

55

48

47:33

7:40/M

4

Peter De Groot Middletown CT

50

69

51:04

8:14/M

5

Steven Laschever West Hartford CT

50

78

52:13

8:25/M

6

Bennett Croswell Glastonbury CT

50

86

54:20

8:46/M

7

Daniel Salazar Hartford CT

50

89

54:55

8:51/M

8

Tom Pilch Glastonbury CT

54

96

57:46

9:19/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ray Prest Ellington CT

68

54

48:47

7:52/M

2

Stephen Tolman Vernon CT

61

55

48:47

7:52/M

3

Brendan Fraher Glastonbury CT

63

57

49:07

7:55/M

4

Russell Tew West Hartford CT

64

67

50:51

8:12/M

5

Tim Curtis Colchester CT

65

77

52:10

8:25/M

6

George Aronstamm Glastonbury CT

62

90

55:16

8:55/M

7

Boris Lurye  

69

99

59:12

9:33/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com