Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Jan19_25thYa_set1.shtml

25th Yale Interscholastic Track Classic

Coxe Cage - Yale University - New Haven, CT, January 19, 2007

[Day 1 Event Results - Boys ]

Day 1 Event Results - Girls

FTO

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/19/2007 11:32 PM
      25th  Yale Interscholastic  Track Classic - 1/19/2007 to 1/20/2007       
                          Coxe Cage,  Yale University                          
                                    Results                                    
 
Girls 300 Meter Dash Connecticut
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ann Marie Clarke             Hillhouse, Ct.           41.11   1 
  2 Elsa Millett              JR Manchester, CT           41.39   1 
  3 Catherine Milledge        SO Weaver, CT               41.75   2 
  4 Deanna Manasi             JR Amity, CT                42.34   2 
  5 Cherish Richardson        SO Hyde Leadership          42.64   1 
  6 Erika Mansson             SR Masuk, CT                42.96   2 
  7 Marlesha McClendon           Hillhouse, Ct.           43.02   4 
  8 Rebecca Leeds             JR Greenwich, Ct.           43.50   4 
  9 Aerial Outlaw             FR Hyde Leadership          43.52   1 
 10 Shelby Walton             JR Danbury, CT              43.73   2 
 11 Ali Atkinson              JR Weston, CT               43.85   2 
 12 Sarak Chicoine            JR East Hampton, CT         43.99   1 
 13 Kristen Johnson           JR Bloomfield, CT           44.14   4 
 14 Amanda Glass              SR Weaver, CT               44.15   4 
 15 Monique Lathrop           JR Wilbur Cross, CT         44.37   3 
 16 Latrice Hampton           SO Wilbur Cross, CT         44.43   4 
 17 Whitney Holder            SO Middletown, CT           44.44   4 
 18 Carissa Wright            SR Cheshire, CT             44.49   5 
 19 Cassandra Bennett         FR Weaver, CT               44.70   7 
 20 Megan Burns               FR Bristol Eastern          44.71   9 
 21 Julie Ozycz               JR Cheshire, CT             44.82   5 
 22 Allesandra Wendroff       SR Staples, CT              44.99   5 
 23 Grace Doering             SO Darien, Ct.              45.34  10 
 24 Becca Fine                SO Weston, CT               45.34   3 
 25 Katherine Wynkoop         JR Staples, CT              45.40   6 
 26 Katelyn Burke             FR Staples, CT              45.50   6 
 27 Katie Chase               SO Middletown, CT           45.55   5 
 28 Brianna Price             JR Danbury, CT              45.66   7 
 29 Kim Davis                 JR Darien, Ct.              45.85   8 
 30 Kayla Howden              SO Masuk, CT                45.98   3 
 31 Jasmaine Wilborn             Hillhouse, Ct.           45.98   6 
 32 Bethany Halligan          JR William Hall, CT         46.20   9 
 33 Jackie Wald               JR Weston, CT               46.22   7 
 34 Meredith Rogers           SO Bristol Central          46.25   8 
 35 Ally Derosier             SO Bristol Eastern          46.37   6 
 36 Lyasia Lloyd                 Hillhouse, Ct.           46.42   7 
 37 Raquel Williams           FR Hyde Leadership          46.54   3 
 38 Tianna Odney              SR Bloomfield, CT           46.74   3 
 39 Samantha Barbessi         SR Masuk, CT                46.82   7 
 40 Christa Tubach            SR Canton, CT               47.07   5 
 41 Caroline Zuckerman        SO Darien, Ct.              47.16  10 
 42 Alexa Tarantino           FR Darien, Ct.              47.19  10 
 43 Kelly Mahoney             FR Darien, Ct.              47.35   9 
 44 Shayanna Jenkins          SR Bristol Central          47.42   9 
 45 Charisma Green            FR Danbury, CT              47.50   7 
 46 Alex Claveloux            SO Staples, CT              47.57   8 
 47 Olly Mossa                SR Darien, Ct.              47.87  10 
 48 Sara Velardi              JR Masuk, CT                47.92   8 
 49 Elyse Minichiello         FR Canton, CT               47.94  10 
 50 Emily Killilea            FR East Hampton, CT         48.15  10 
 51 Dorothy Foster            JR Bloomfield, CT           48.21   6 
 52 Ali Puchala               FR Staples, CT              48.69   9 
 53 Melinda Koblosh           SR Enfield, CT              48.71  10 
 54 Molly Csere               SR East Hampton, CT         48.73   9 
 55 Danielle Feder            SO Staples, CT              48.77   9 
 56 Sarah Steinmetz           JR Staples, CT              48.80   8 
 57 Molly Chhiv               JR Masuk, CT                48.89   6 
 58 Phelecia Powell           FR Weaver, CT               49.03   8 
 59 Alicia Gadomski           JR East Hampton, CT         49.66   9 
 60 Katie Mantie              JR Lyman Hall, CT           49.87   8 
 61 Shari Perez               SR Enfield, CT              50.04  10 
 62 Jessica Lance             SR Enfield, CT              50.65  10 
 63 Rollescia Hurd-Roa        SR Wilbur Cross, CT         51.64   8 
 
Girls 4x200 Meter Relay Under 600
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Career, Ct.  'A'                                    1:48.50   1 
  2 Berlin, CT  'A'                                     1:49.10   2 
  3 Weaver, CT  'A'                                     1:49.54   1 
  4 Bloomfield, CT  'A'                                 1:50.96   1 
  5 Academy of the Holy Name, NY  'A'                   1:51.00   4 
  6 John Glenn, NY  'A'                                 1:51.09   6 
  7 East Lyme, Ct.  'A'                                 1:51.11   2 
  8 Northwest Catholic, Ct.  'A'                        1:51.59   3 
  9 Bristol Eastern, Ct.  'A'                           1:52.05   4 
 10 Darien, Ct.  'A'                                    1:52.06   3 
 11 Weston, CT  'A'                                     1:53.07   2 
 12 East Catholic, Ct.  'A'                             1:53.86   2 
 13 Mercy, CT  'A'                                      1:54.63   3 
 14 Fairfield Ward, Ct.  'A'                            1:54.74   3 
 15 Kutztown, PA  'A'                                   1:54.97   6 
 16 Wethersfield, Ct.  'A'                              1:55.77   4 
 17 Trumbull, Ct.  'A'                                  1:55.90   5 
 18 South Windsor, Ct.  'A'                             1:56.07   4 
 19 New Canaan, CT  'A'                                 1:56.15   9 
 20 Nazareth Academy, PA  'A'                           1:56.49   5 
 21 Wilton, CT  'A'                                     1:57.85   7 
 22 Columbia, NY  'A'                                   1:58.08   6 
 23 Ledyard, CT  'A'                                    1:58.15   5 
 24 Shoreham-Wading River, NY  'A'                      1:58.16   8 
 25 Tatnall School, DE  'A'                             1:58.18   7 
 26 Notre Dame Academy, NY  'A'                         1:58.59   6 
 27 Canton, CT  'A'                                     1:58.69   8 
 28 Musak, CT  'A'                                      1:59.08   5 
 29 St. Dominic Academy, NJ  'A'                        2:01.74   9 
 30 East Haven, CT  'A'                                 2:01.81   7 
 31 Mohonasen, NY  'A'                                  2:02.33   5 
 32 Enfield, CT  'A'                                    2:02.52   8 
 33 John F. Kennedy, NY  'A'                            2:02.64   8 
 34 Sacred Heart Academy, CT  'A'                       2:02.83   6 
 35 Schuylerville, Ny  'A'                              2:03.08   9 
 36 Somers, NY  'A'                                     2:04.42   7 
 37 Hopkins, CT  'A'                                    2:05.34   7 
 38 Green Meadow HS  'A'                                2:05.64   8 
 39 Long Beach, NY  'A'                                 2:08.37   9 
 40 Tri Valley, NY  'A'                                 2:09.30   8 
 41 Greenwich Central, NY  'A'                          2:11.28   9 
 42 E. O. Smith, CT  'A'                                2:15.87   9 
 -- Staples, CT  'A'                                         DQ   1  cut in too soon
 
Girls 4x200 Meter Relay Over 600
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Colonie Central, NY  'A'                            1:46.69   1 
  2 West Seneca West, NY  'A'                           1:46.93   1 
  3 St. Anthony's, NY  'A'                              1:46.96   1 
  4 Shaker, NY  'A'                                     1:47.60   2 
  5 Kellenberg Memorial, NY  'A'                        1:48.19   1 
  6 Half Hollow Hills - West, NY  'A'                   1:50.30   3 
  7 Bay Shore, NY  'A'                                  1:50.83   2 
  8 North Tonawanda, NY  'A'                            1:51.15   3 
  9 Midwood, NY  'A'                                    1:52.09   2 
 10 Danbury, CT  'A'                                    1:52.34   1 
 11 South Shore, NY  'A'                                1:52.44   2 
 12 Niskayuna, NY  'A'                                  1:53.98   3 
 13 Bristol Central, CT  'A'                            1:54.13   3 
 14 Albany, NY  'A'                                     1:55.75   5 
 15 Cranston West, RI  'A'                              1:56.61   5 
 16 East Meadow, NY  'A'                                1:56.66   4 
 17 Glastonbury, Ct.  'A'                               1:56.78   2 
 18 Levittown, NY  'A'                                  1:56.87   4 
 19 Manchester, CT  'A'                                 1:57.47   3 
 20 Schenectady, NY  'A'                                1:58.01   5 
 21 Lyman Hall, CT  'A'                                 2:00.13   5 
 22 Farmingdale, NY  'A'                                2:00.71   4 
 23 Calhoun, NY  'A'                                    2:01.31   5 
 24 Riverhead, NY  'A'                                  2:03.93   4 
 25 William Hall, CT  'A'                               2:05.08   4 
 
Girls 4x400 Meter Relay under 600
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wilbur Cross, CT  'A'                               4:09.82   1 
  2 Darien, Ct.  'A'                                    4:10.72   1 
  3 Bronxville, NY  'A'                                 4:13.28   1 
  4 John Glenn, NY  'A'                                 4:16.94   2 
  5 Portsmouth, RI  'A'                                 4:19.79   2 
  6 Shoreham-Wading River, NY  'A'                      4:24.01   4 
  7 Somers, NY  'A'                                     4:25.69   2 
  8 Wilton, CT  'A'                                     4:29.13   2 
  9 New Fairfield, CT  'A'                              4:29.92   2 
 10 Fitch, CT  'A'                                      4:36.05   2 
 11 Nanuet, NY  'A'                                     4:36.78   3 
 12 Nazareth Academy, PA  'A'                           4:42.03   3 
 13 John F. Kennedy, NY  'A'                            4:43.34   3 
 14 St. Dominic Academy, NJ  'A'                        4:45.52   3 
 15 Notre Dame Academy, NY  'A'                         4:47.89   5 
 16 Wethersfield, Ct.  'A'                              4:50.55   4 
 17 Hopkins, CT  'A'                                    4:54.67   5 
 18 Tri Valley, NY  'A'                                 4:54.70   5 
 19 Greenwich Central, NY  'A'                          4:57.58   4 
 20 Schuylerville, Ny  'A'                              5:01.14   4 
 21 Long Beach, NY  'A'                                 5:06.26   5 
 22 Ledyard, CT  'A'                                    5:09.47   5 
 -- East Lyme, Ct.  'A'                                      DQ   4 
 -- Hyde Leadership, CT  'A'                                 DQ   1  cut in too early
 
Girls 4x400 Meter Relay Over 600
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shaker, NY  'A'                                     4:04.07   1 
  2 North Tonawanda, NY  'A'                            4:07.90   1 
  3 Ballston Spa, NY  'A'                               4:13.31   2 
  4 Half Hollow Hills - West, NY  'A'                   4:14.11   2 
  5 Riverhead, NY  'A'                                  4:14.64   2 
  6 Levittown, NY  'A'                                  4:17.17   1 
  7 Kellenberg Memorial, NY  'A'                        4:20.07   1 
  8 Bay Shore, NY  'A'                                  4:21.65   1 
  9 Iroquois, NY  'A'                                   4:22.98   3 
 10 Shenendehowa Central, NY  'A'                       4:23.46   3 
 11 Danbury, CT  'A'                                    4:29.82   3 
 12 Niskayuna, NY  'A'                                  4:30.27   3 
 13 Calhoun, NY  'A'                                    4:31.30   3 
 14 Lyman Hall, CT  'A'                                 4:35.56   2 
 15 New Hyde Park,  NY  'A'                             4:36.61   4 
 16 Kearney, NJ  'A'                                    4:36.75   4 
 17 Cranston West, RI  'A'                              4:36.82   4 
 18 Half Hollow Hills East, NY  'A'                     4:38.05   4 
 19 East Meadow, NY  'A'                                4:42.28   2 
 20 West Seneca West, NY  'A'                           4:46.15   4 
 -- Burnt Hills-Ballston Lake, NY  'A'                       DQ   3 
 
Girls 4x400 Meter Relay Connecticut
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Weaver, CT  'A'                                     3:55.53   1 
  2 James Hillhouse, Ct.  'A'                           4:11.05   1 
  3 East Lyme, Ct.  'A'                                 4:12.51   1 
  4 Manchester, CT  'A'                                 4:13.08   1 
  5 New Canaan, CT  'A'                                 4:14.63   2 
  6 Danbury, CT  'A'                                    4:14.84   2 
  7 Staples, CT  'A'                                    4:17.06   1 
  8 Sacred Heart Academy, CT  'A'                       4:19.01   3 
  9 Cheshire, CT  'A'                                   4:20.58   2 
 10 Trumbull, Ct.  'A'                                  4:21.06   2 
 11 Fairfield Ward, Ct.  'A'                            4:21.93   2 
 12 Musak, CT  'A'                                      4:22.93   1 
 13 Darien, Ct.  'A'                                    4:26.14   3 
 14 East Hampton, CT  'A'                               4:26.30   3 
 15 Weston, CT  'A'                                     4:30.99   4 
 16 Conard, CT  'A'                                     4:32.09   4 
 17 Norwich Free Academy, CT  'A'                       4:32.29   4 
 18 Bristol Central, CT  'A'                            4:32.29   3 
 19 Ledyard, CT  'A'                                    4:33.96   2 
 20 Mercy, CT  'A'                                      4:34.95   3 
 21 Canton, CT  'A'                                     4:37.28   4 
 22 Shelton, CT  'A'                                    4:47.29   3 
 23 Lyme-Old Lyme, Ct.  'A'                             4:48.24   4 
 24 Hopkins, CT  'A'                                    4:48.24   4 
 
Girls 4x800 Meter Relay Over 600
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Meadow, NY  'A'                                9:40.56  
  2 Smithtown, NY  'A'                                  9:43.71  
  3 West Seneca West, NY  'A'                           9:49.55  
  4 Levittown, NY  'A'                                  9:55.74  
  5 Bay Shore, NY  'A'                                  9:58.00  
  6 Colonie Central, NY  'A'                           10:07.16  
  7 Shenendehowa Central, NY  'A'                      10:12.70  
  8 St. Anthony's, NY  'A'                             10:18.08  
  9 Clarence, NY  'A'                                  10:24.36  
 10 Shaker, NY  'A'                                    10:25.08  
 11 Ballston Spa, NY  'A'                              10:25.65  
 12 South Shore, NY  'A'                               10:29.49  
 13 Midwood, NY  'A'                                   10:36.77  
 14 Amity, CT  'A'                                     10:37.26  
 15 Niskayuna, NY  'A'                                 10:40.36  
 16 Danbury, CT  'A'                                   10:40.68  
 17 North Tonawanda, NY  'A'                           10:44.90  
 18 Farmingdale, NY  'A'                               10:50.86  
 19 Calhoun, NY  'A'                                   11:17.38  
 20 Albany, NY  'A'                                    11:51.30  
 21 New Hyde Park,  NY  'A'                            12:35.30  
 -- Riverhead, NY  'A'                                      DNF  
 
Girls 4x800 Meter Relay Connecticut
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East Lyme, Ct.  'A'                                 9:46.51  
  2 Fairfield Ward, Ct.  'A'                           10:04.84  
  3 Amity, CT  'A'                                     10:10.54  
  4 Lyme-Old Lyme, Ct.  'A'                            10:10.83  
  5 Mercy, CT  'A'                                     10:12.80  
  6 Bristol Central, CT  'A'                           10:13.43  
  7 Hopkins, CT  'A'                                   10:13.61  
  8 Manchester, CT  'A'                                10:16.53  
  9 New Canaan, CT  'A'                                10:22.59  
 10 Wilbur Cross, CT  'A'                              10:24.11  
 11 Danbury, CT  'A'                                   10:26.85  
 12 William Hall, CT  'A'                              10:31.05  
 13 Canton, CT  'A'                                    10:36.62  
 14 Darien, Ct.  'A'                                   10:40.07  
 15 Musak, CT  'A'                                     10:40.78  
 16 Shelton, CT  'A'                                   10:50.10  
 17 Trumbull, Ct.  'A'                                 10:52.46  
 18 Weston, CT  'A'                                    11:03.20  
 19 Middletown, CT  'A'                                11:05.24  
 20 Enfield, CT  'A'                                   11:27.50  
 21 Bristol Eastern, Ct.  'A'                          11:54.24  
 
Girls 4x800 Meter Relay Under 600
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bronxville, NY  'A'                                 9:33.69  
  2 Friends Academy, NY  'A'                            9:50.76  
  3 Darien, Ct.  'A'                                    9:51.68  
  4 Weston, CT  'A'                                     9:56.05  
  5 Tatnall School, DE  'A'                            10:02.39  
  6 Somers, NY  'A'                                    10:03.10  
  7 Academy of the Holy Name, NY  'A'                  10:03.66  
  8 Notre Dame Academy, NY  'A'                        10:15.61  
  9 Tri Valley, NY  'A'                                10:18.15  
 10 New Fairfield, CT  'A'                             10:18.80  
 11 John Glenn, NY  'A'                                10:22.02  
 12 Scotia-Gelnville, NY  'A'                          10:26.16  
 13 Mohonasen, NY  'A'                                 10:27.22  
 14 East Greenwich, RI  'A'                            10:27.85  
 15 Nanuet, NY  'A'                                    10:32.54  
 16 Wilton, CT  'A'                                    10:36.17  
 17 Nazareth Academy, PA  'A'                          10:36.86  
 18 Northwest Catholic, Ct.  'A'                       10:37.48  
 19 Shoreham-Wading River, NY  'A'                     10:38.01  
 20 Greenwich Central, NY  'A'                         10:42.23  
 21 East Lyme, Ct.  'A'                                10:43.11  
 22 South Windsor, Ct.  'A'                            10:48.58  
 23 Long Beach, NY  'A'                                10:51.22  
 24 Staples, CT  'A'                                   11:07.16  
 25 St. Dominic Academy, NJ  'A'                       11:11.52  
 26 Hopkins, CT  'A'                                   11:11.66  
 27 E. O. Smith, CT  'A'                               11:36.71  
 28 Wethersfield, Ct.  'A'                             11:44.11  
 29 Ledyard, CT  'A'                                   11:59.95  
 
Girls Distance Medley Over 600
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Colonie Central, NY  'A'                           12:33.75  
  2 Shenendehowa Central, NY  'A'                      12:36.18  
  3 Shaker, NY  'A'                                    12:48.50  
  4 St. Anthony's, NY  'A'                             12:52.08  
  5 Niskayuna, NY  'A'                                 12:57.67  
  6 Norwich Free Academy, CT  'A'                      12:59.81  
  7 Kellenberg Memorial, NY  'A'                       12:59.95  
  8 St. John the Baptist, NY  'A'                      13:15.22  
  9 Smithtown, NY  'A'                                 13:34.60  
 10 Half Hollow Hills East, NY  'A'                    13:43.81  
 11 West Seneca West, NY  'A'                          13:46.17  
 12 Farmingdale, NY  'A'                               13:47.53  
 13 Riverhead, NY  'A'                                 14:22.10  
 14 North Tonawanda, NY  'A'                           14:32.72  
 15 Albany, NY  'A'                                    14:56.83  
 16 Calhoun, NY  'A'                                   14:57.34  
 17 Half Hollow Hills - West, NY  'A'                  15:05.88  
 
Girls Distance Medley Under 600
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Scotia-Gelnville, NY  'A'                          12:11.73  
  2 Greenwich Central, NY  'A'                         12:14.42  
  3 Bronxville, NY  'A'                                12:29.59  
  4 Shoreham-Wading River, NY  'A'                     12:34.97  
  5 St. Dominic Academy, NJ  'A'                       13:06.55  
  6 Friends Academy, NY  'A'                           13:07.75  
  7 Columbia, NY  'A'                                  13:08.88  
  8 Wilton, CT  'A'                                    13:13.73  
  9 Nazareth Academy, PA  'A'                          13:22.11  
 10 East Hampton, CT  'A'                              13:40.56  
 11 Tri Valley, NY  'A'                                13:43.78  
 12 Long Beach, NY  'A'                                14:05.73  
 13 E. O. Smith, CT  'A'                               14:18.59  
 14 Somers, NY  'A'                                    15:01.89  
 -- Schuylerville, Ny  'A'                                  DNF  
 -- John Glenn, NY  'A'                                     DNF  
 
Girls Distance Medley Connecticut
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Fitch, CT  'A'                                     13:10.72  
  2 Shelton, CT  'A'                                   13:14.11  
  3 Lyme-Old Lyme, Ct.  'A'                            13:20.52  
  4 New Canaan, CT  'A'                                13:24.60  
  5 Manchester, CT  'A'                                13:35.13  
  6 Darien, Ct.  'A'                                   13:42.23  
  7 Danbury, CT  'A'                                   13:44.20  
  8 Staples, CT  'A'                                   13:49.27  
  9 Cheshire, CT  'A'                                  14:01.19  
 10 Canton, CT  'A'                                    14:01.71  
 11 Weston, CT  'A'                                    14:03.75  
 12 East Lyme, Ct.  'A'                                14:12.03  
 13 Middletown, CT  'A'                                14:16.44  
 14 Norwich Free Academy, CT  'A'                      14:28.02  
 15 East Hampton, CT  'A'                              14:34.89  
 16 Ledyard, CT  'A'                                   14:35.59  
 17 South Windsor, Ct.  'A'                            14:43.47  
 18 Bristol Eastern, Ct.  'A'                          15:36.52  
 
Girls Distance Medley Championship
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bay Shore, NY  'A'                                 11:57.02  
  2 Carmel, NY  'A'                                    12:01.30  
  3 Glastonbury, Ct.  'A'                              12:06.08  
  4 Ramapo, NJ  'A'                                    12:09.58  
  5 Burnt Hills-Ballston Lake, NY  'A'                 12:09.87  
  6 Academy of the Holy Name, NY  'A'                  12:09.96  
  7 Tatnall School, DE  'A'                            12:16.36  
  8 Ward Melville, NY  'A'                             12:17.43  
  9 Westerly, RI  'A'                                  12:24.41  
 10 Conard, CT  'A'                                    12:27.90  
 11 Red Bank Catholic, NJ  'A'                         12:40.97  
 -- Lincoln Sudbury, MA  'A'                                 DQ