Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Apr28_Seasid_set1.shtml

Seaside Shuffle 5 Miler

Old Saybrook, CT, April 28, 2007

Over-age groups Results

Male and female winner
Male and female winner


                           2nd Annual Seaside Shuffle 5 Miler
                        Old Saybrook, CT April 28th 2007 10:00am
                            Results by: The Last Mile Racing
                               Weather: Partly Cloudy 58'
What a course!! What a race! On a fast course, 94 runners shuffled along the 2nd Annual Seaside Shuffle. 
Shea Quinn and Dana Bush shuffled faster than all the rest as they led their respective fields to victory.
 
Place Name                No.   Club       Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ========== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1 Shea Quinn             69             19   1/5      1/48   M NEW LONDON      CT   29:05  5:49 
    2 TIM DONAHUE            59             37   1/14     2/48   M GALES FERRY     CT   30:35  6:07 
    3 Carl Fornna            66             54   1/5      3/48   M Old Saybrook    CT   31:46  6:22 
    4 Rob Tomko              87             43   1/15     4/48   M Old Saybrook    CT   32:02  6:25  
    5 DANA BUSH              50             28   1/8      1/46   F OLD SAYBROOK    CT   32:08  6:26 
    6 JOSEPH DIAZ            16             41   2/15     5/48   M OLD SAYBROOK    CT   32:48  6:34 
    7 SCOTT BRISTOL           4             33   2/14     6/48   M OLD SAYBROOK    CT   32:51  6:35 
    8 Matt Pugliese          71             25   2/5      7/48   M Old Saybrook    CT   33:09  6:38 
    9 john Hayden            73             42   3/15     8/48   M Cheshire        CT   33:16  6:40 
   10 NEAL SLOBIN            55             51   2/5      9/48   M OLD SAYBROOK    CT   33:21  6:41 
   11 William Schaeffer      98             60   1/7     10/48   M Guilford        CT   33:43  6:45 
   12 Jody-Lynn Reicher      68             44   1/10     2/46   F Midland Pack    NJ   33:54  6:47 
   13 ADAM BULEWICH          35             31   3/14    11/48   M SALEM           CT   33:54  6:47 
   14 MICHAEL NEAGLE         47             31   4/14    12/48   M WILLIMANTIC     CT   34:17  6:52 
   15 Ken Conforto           96             60   2/7     13/48   M Essex           CT   34:49  6:58 
   16 MARC BRODEUR           40             36   5/14    14/48   M OLD SAYBROOK    CT   35:10  7:02 
   17 BARBARA PEARCE         57             52   1/4      3/46   F GUILFORD        CT   35:11  7:03 
   18 SIMON HARWOOD          21             28   3/5     15/48   M DEEP RIVER      CT   35:18  7:04 
   19 Lauren Novakowski      88             40   2/10     4/46   F Old Saybrook    CT   35:29  7:06 
   20 KEVIN FORNAL           63             27   4/5     16/48   M MYSTIC          CT   35:51  7:11 
   21 GARY SWEET             18             59   3/5     17/48   M MANCHESTER      CT   35:58  7:12 
   22 Nathan Cropper         91             33   6/14    18/48   M Middletown      CT   35:59  7:12 
   23 Elayne Alamada         93             31   1/22     5/46   F Old Saybrook    CT   36:00  7:12 
   24 NICHOLAS GRIFFIS       51             30   7/14    19/48   M NEW LONDON      CT   36:02  7:13 
   25 SUSAN DENNIS           23             32   2/22     6/46   F COLCHESTER      CT   36:10  7:14 
   26 Shawn Eliz. Savage     80             25   2/8      7/46   F Deep River      CT   36:27  7:18 
   27 TRACIE SARETTE          7             27   3/8      8/46   F OLD SAYBROOK    CT   36:35  7:19 
   28 RANDY KUHN             36             45   4/15    20/48   M POMFRET         CT   36:43  7:21 
   29 TRICKY TANKSLEY         8             27   4/8      9/46   F GALES FERRY     CT   36:55  7:23 
   30 RONALD BENDER          46             60   3/7     21/48   M LEBANON         CT   37:20  7:28 
   31 JOANNA DEMICO          56             46   3/10    10/46   F PLAINVILLE      CT   37:52  7:35 
   32 STEVEN PERNAL          49             37   8/14    22/48   M OLD SAYBROOK    CT   37:55  7:35 
   33 JOHN WATERSTON          6             30   9/14    23/48   M GROTON          CT   38:14  7:39 
   34 Krista Borkowski       67             22   5/8     11/46   F Old Saybrook    CT   38:40  7:44 
   35 PAUL GRZYWINSKI        17             57   4/5     24/48   M BRISTOL         CT   38:41  7:45 
   36 Ross Golebiewski       85             10   1/1     25/48   M Lyme            CT   38:47  7:46 
   37 KIMBERLY SHEA          24             33   3/22    12/46   F HAMDEN          CT   38:49  7:46 
   38 Cathy Shea            100             48   4/10    13/46   F Colchester      CT   39:03  7:49 
   39 John Bashaw            70             46   5/15    26/48   M Madison         CT   39:04  7:49 
   40 RAY CASSIDY            20             41   6/15    27/48   M BOLTON          CT   40:13  8:03 
   41 Justin Howard          95             33  10/14    28/48   M Old Saybrook    CT   40:15  8:03 
   42 David Wehrle          103             44   7/15    29/48   M Madison         CT   40:16  8:04 
   43 AUDRA CEPLENSKI        32             34   4/22    14/46   F IVORYTON        CT   40:32  8:07 
   44 Paige Crump           105             31   5/22    15/46   F Newport         RI   40:57  8:12 
   45 DALE KIEFER            45             43   8/15    30/48   M SOUTHINGTON     CT   41:00  8:12 
   46 KAREN GUARNACCIA        3             44   5/10    16/46   F OLD SAYBROOK    CT   41:16  8:16 
   47 John Natale            74             45   9/15    31/48   M E. Haddem       CT   41:18  8:16 
   48 Mo Coppes              65             42   6/10    17/46   F Old Saybrook    CT   41:24  8:17 
   49 TINA CYGAN             33             36   6/22    18/46   F NEW LONDON      CT   41:29  8:18 
   50 Jeff Flynn             81             47  10/15    32/48   M Clinton         CT   41:30  8:18 
Place Name                No.   Club       Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ========== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   51 JOE POLLADINO          31             27   5/5     33/48   M UNIONVILLE      CT   41:34  8:19 
   52 RYAN GRENON            43             32  11/14    34/48   M CLINTON         CT   41:40  8:20 
   53 Kerry POTTS            94             35   7/22    19/46   F Old Saybrook    CT   41:58  8:24 
   54 EVIE VELAZ             44             40   7/10    20/46   F SOUTHINGTON     CT   42:05  8:25 
   55 Cashay Poudrier        64             10   1/1     21/46   F Chaplin         CT   42:14  8:27 
   56 Jane Amara             89             37   8/22    22/46   F Old Saybrook    CT   42:15  8:27 
   57 ANN TRAMONTANA         48             54   2/4     23/46   F NEW HAVEN       CT   42:24  8:29 
   58 Lawrence Regan         72             41  11/15    35/48   M Wallingford     CT   42:26  8:30 
   59 Tom Lewon              92             46  12/15    36/48   M Norwich         CT   42:30  8:30 
   60 KAREN LESER            42             31   9/22    24/46   F CLINTON         CT   42:38  8:32 
   61 JENNIFER CUNNINGHAM    14             30  10/22    25/46   F WEST HAVEN      CT   42:51  8:35 
   62 KARL SALVATI           37             54   5/5     37/48   M NORTH HAVEN     CT   42:52  8:35 
   63 EDWARD ODOHERTY        39             42  13/15    38/48   M GLASTONBURY     CT   43:17  8:40 
   64 ERIC NYGARD            27             32  12/14    39/48   M OLD SAYBROOK    CT   43:18  8:40 
   65 CHRISTINE LOW          38             34  11/22    26/46   F PROVIDENCE      RI   43:29  8:42 
   66 JOSEPH MCGLINCHEY      26             35  13/14    40/48   M CUMBERLAND      RI   43:29  8:42 
   67 PAUL CHAGNON           13             62   4/7     41/48   M STRATFORD       CT   43:39  8:44 
   68 AMY AMEIKA             12             35  12/22    27/46   F STRATFORD       CT   43:40  8:44 
   69 Ed Mcaffrey            99             64   5/7     42/48   M Essex           CT   43:56  8:48 
   70 Emily Uzzell           90             25   6/8     28/46   F Middletown      CT   44:22  8:53 
   71 BETZY TORRES           34             38  13/22    29/46   F NEW BRITAIN     CT   44:30  8:54 
   72 Stephen Norton        106             41  14/15    43/48   M Old Saybrook    CT   44:58  9:00 
   73 LANCE SIGERSMITH       58             36  14/22    44/48   M OLD SAYBROOK    CT   45:31  9:07 
   74 Andrea Marciue         83             39  15/22    30/46   F Bradford        RI   46:07  9:14 
   75 Corinna Fleischmann    82             31  16/22    31/46   F Ledyard         CT   46:10  9:14 
   76 Connie Brown           77             47   8/10    32/46   F Essex           CT   46:59  9:24 
   77 Adrian Natale          75             15   1/1     33/46   F E. Haddem       CT   47:02  9:25 
   78 Dan Cummings          102             48  15/15    45/48   M New Haven       CT   47:05  9:25 
   79 Krista Karch           78             35  17/22    34/46   F Essex           CT   47:37  9:32 
   80 VAUGHN SPRAGUE         62             31  14/14    46/48   M MANCHESTER      CT   47:37  9:32 
   81 MELISSA JOLLY          61             31  18/22    35/46   F MANCHESTER      CT   47:38  9:32 
   82 STEVE ROE              54             60   6/7     47/48   M NEW BRITAIN     CT   47:48  9:34 
   83 JOANNA MINUK           25             48   9/10    36/46   F CROMWELL        CT   49:57 10:00 
   84 John Sullivan          86             67   7/7     48/48   M Mystic          CT   50:28 10:06 
   85 Katey Adams            97             29   7/8     37/46   F Old Saybrook    CT   50:38 10:08 
   86 KATHERINE RUSSELL      30             23   8/8     38/46   F WESTBROOK       CT   51:13 10:15 
   87 April Eckert           76             55   3/4     39/46   F Moodus          CT   51:22 10:17 
   88 Rebecca Rugg          104             33  19/22    40/46   F New Haven       CT   52:04 10:25 
   89 KATY VACHULA            2             37  20/22    41/46   F AMHERST         MA   52:08 10:26 
   90 CINDY CODY             53             36  21/22    42/46   F OLD SAYBROOK    CT   52:24 10:29 
   91 Judith Anderson       101             66   1/1     43/46   F Old Saybrook    CT   53:56 10:48 
   92 JANET DICKEY           29             42  10/10    44/46   F WESTBROOK       CT   54:35 10:55 
   93 BRIGID O'ROURKE        41             30  22/22    45/46   F BOSTON          MA   57:37 11:32 
   94 Patty Vuylsteke        79 WAC         56   4/4     46/46   F Uncasville      CT 1:10:53 14:11  
 
                  ********** AWARDS LIST **************
               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Dana Bush            28 OLD SAYBROOK    CT              32:08 
    2 Jody-Lynn Reicher    44 Midland Pack    NJ              33:54 
    3 BARBARA PEARCE       52 GUILFORD        CT              35:11 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Shea Quinn           19 NEW LONDON      CT              29:05 
    2 TIM DONAHUE          37 GALES FERRY     CT              30:35 
    3 Carl Fornna          54 Old Saybrook    CT              31:46 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 13
    1    36 Ross Golebiewski     10 Lyme               CT   38:47 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 13
    1    55 Cashay Poudrier      10 Chaplin            CT   42:14 
                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 18
    1    77 Adrian Natale        15 E. Haddem          CT   47:02 
                         MALE AGE GROUP:  19 - 29
    1     8 Matt Pugliese        25 Old Saybrook       CT   33:09 
    2    18 SIMON HARWOOD        28 DEEP RIVER         CT   35:18 
    3    20 KEVIN FORNAL         27 MYSTIC             CT   35:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
    1    26 Shawn Eliz. Savage   25 Deep River         CT   36:27 
    2    27 TRACIE SARETTE       27 OLD SAYBROOK       CT   36:35 
    3    29 TRICKY TANKSLEY      27 GALES FERRY        CT   36:55 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     7 SCOTT BRISTOL        33 OLD SAYBROOK       CT   32:51 
    2    13 ADAM BULEWICH        31 SALEM              CT   33:54 
    3    14 MICHAEL NEAGLE       31 WILLIMANTIC        CT   34:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    23 Elayne Alamada       31 Old Saybrook       CT   36:00 
    2    25 SUSAN DENNIS         32 COLCHESTER         CT   36:10 
    3    37 KIMBERLY SHEA        33 HAMDEN             CT   38:49 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     4 Rob Tomko            43 Old Saybrook       CT   32:02 
    2     6 JOSEPH DIAZ          41 OLD SAYBROOK       CT   32:48 
    3     9 john Hayden          42 Cheshire           CT   33:16 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    19 Lauren Novakowski    40 Old Saybrook       CT   35:29 
    2    31 JOANNA DEMICO        46 PLAINVILLE         CT   37:52 
    3    38 Cathy Shea           48 Colchester         CT   39:03 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    10 NEAL SLOBIN          51 OLD SAYBROOK       CT   33:21 
    2    21 GARY SWEET           59 MANCHESTER         CT   35:58 
    3    35 PAUL GRZYWINSKI      57 BRISTOL            CT   38:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    57 ANN TRAMONTANA       54 NEW HAVEN          CT   42:24 
    2    87 April Eckert         55 Moodus             CT   51:22 
    3    94 Patty Vuylsteke      56 Uncasville         CT 1:10:53 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    11 William Schaeffer    60 Guilford           CT   33:43 
    2    15 Ken Conforto         60 Essex              CT   34:49 
    3    30 RONALD BENDER        60 LEBANON            CT   37:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    91 Judith Anderson      66 Old Saybrook       CT   53:56 
Top 
For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com